Հոդված 1. «Հայաստանի Հանրապետությունում ստուգումների կազմակերպման եւ անցկացման մասին» Հայաստանի Հանրապետության         2000 թվականի մայիսի 17-ի ՀՕ-60 օրենքի 3-րդ հոդվածի 3-րդ մասում «Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանն առընթեր ստանդարտացման, սերտիֆիկացման վարչության կողմից ժամկետանց ապրանքների վաճառքի» բառերը փոխարինել «Հայաստանի Հանրապետության առեւտրի եւ տնտեսական զարգացման նախարարության կողմից ժամկետանց ապրանքների վաճառքի, ինչպես նաեւ նորմատիվ փաստաթղթերի պահանջներին արտադրանքի, ծառայությունների համապատասխանության վերահսկողության եւ օտարվող ապրանքների չափագիտական վերահսկողության իրականացման» բառերով:
Հոդված 2. Օրենքի 5-րդ հոդվածում՝
ա) առաջին պարբերությունը «երկրորդ (կրկնակի) ստուգումն է» բառերից հետո լրացնել «, բացի սույն օրենքի 3 հոդվածի 3-րդ մասում սահմանված դեպքերի, երբ վերստուգումները մեկից ավելի ստուգումներն են: Ֆինանսատնտեսական գործունեության վերստուգումներ կարող են իրականացվել բացառապես Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի գրավոր հանձնարարությամբ» բառերով.
բ) երկրորդ պարբերությունը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ «թ» կե՟տով՝
«թ) սույն օրենքի 3-րդ հոդվածի 3-րդ մասով սահմանված դեպքերում՝ իրավասու պետական մարմնի ղեկավարի գրավոր հանձնարարությամբ՝ օրենքի 3-րդ հոդվածի 4-րդ կետի սահմանված կարգով:»:
Հոդված 3. Օրենքի 6-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել  հետեւյալ խմբագրությամբ երրորդ պարբերությունով՝
«Եթե ստուգման ընթացքում արձանագրված խախտումները եւ դրանց հիման վրա տնտեսավարող սուբյեկտին առաջադրված պատասխանատվությունը հիմնվում է համանման պայմաններում գործող այլ սուբյեկտների կողմից կամ նրանց միջեւ կիրառված գների վերաբերյալ ստուգումն իրականացնող մարմնի կողմից կատարված համեմատական ուսումնասիրությունների եւ                            վերլուծությունների վրա, ապա ստուգման ակտին կցվում է նաեւ նշված ուսումնասիրության եւ վերլուծության վերաբերյալ տեղեկանքը:»:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ ,,ОБ ОРГАНИЗАЦИИ И ПРОВЕДЕНИИ ПРОВЕРОК В РЕСПУБЛИКЕ АРМЕНИЯ"
В части 3 статьи 3 Закона Республики Армения ,,Об организации и проведении проверок в Республике Армения" от 17 мая 2000 года, ЗР-60, слова ,,проверки продажи просроченных товаров Управлением стандартизации, метрологии и сертификации при Правительстве Республики Армения" заменить словами ,,проверки Министерством торговли и экономического развития Республики Армения осуществления продажи просроченных товаров, а также контроля соответствия продукции, услуг требованиям нормативных документов и метрологического контроля отчуждаемых товаров".
а) абзац первый после слов ,,хозяйствующего субъекта" дополнить словами ,, ,за исключением установленных частью 3 статьи 3 настоящего Закона случаев, когда ревизии являются проверками, проводимыми более одного раза. Ревизии финансово-хозяйственной деятельности могут проводиться исключительно по письменному поручению Премьер-министра Республики Армения";
б) абзац второй дополнить пунктом ,,и" следующего содержания:
,,и) по письменному поручению руководителя государственного компетентного органа в порядке, установленном пунктом 4 статьи 3 Закона,-в случаях, установленных частью 3 статьи 3 настоящего Закона.".
Статья 3. Часть 1 статьи 6 Закона дополнить абзацем третьим следующего содержания:
,,Если зафиксированные в ходе проверки нарушения и предъявленная хозяйствующему субъекту на основании этого ответственность основывается на сравнительных изучениях и анализах, проведенных осуществляющим проверку органом в отношении цен, примененных действующими в аналогичных условиях другими субъектами или между ними, то к акту проверки прилагается также справка об указанных изучениях и анализах.".