ԱՅԼԸՆՏՐԱՆՔԱՅԻՆ ԾԱՌԱՅՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ
• Սույն օրենքը կարգավորում է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու կողմից պարտադիր զինվորական ծառայությունն այլընտրանքային ծառայությամբ փոխարինելու հետ կապված հարաբերությունները, ինչպես նաեւ սահմանում է այլընտրանքային ծառայության զորակոչ կազմակերպելու եւ անցկացնելու կարգը:
Հոդված 1. Այլընտրանքային ծառայության մասին օրենսդրությունը
Այլընտրանքային ծառայության մասին օրենսդրությունը բաղկացած է Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությունից, Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերից, սույն օրենքից, այլ օրենքներից եւ իրավական ակտերից:
Հոդված 2. Այլընտրանքային ծառայության հասկացությունը եւ տեսակները
Սույն օրենքում օգտագործվող հիմնական հասկացությունն ունի հետեւյալ իմաստները.
այլընտրանքային ծառայություն՝ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու կողմից իրականացվող հատուկ պետական ծառայություն, որը կապված չէ զենք կրելու, պահելու, պահպանելու եւ օգտագործելու հետ ու բաղկացած է երկու տեսակից՝
1) այլընտրանքային զինվորական ծառայություն՝ Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերում իրականացվող հատուկ պետական ծառայության տեսակ.
2) այլընտրանքային աշխատանքային ծառայություն՝ Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերից դուրս իրականացվող հատուկ պետական ծառայության տեսակ:
Այլընտրանքային ծառայության նպատակը հայրենիքի եւ հասարակության առջեւ քաղաքացիական պարտքի կատարման ապահովումն է եւ չունի պատժի, անձի պատվի եւ արժանապատվության նվաստացման բնույթ:
Հոդված 3. Այլընտրանքային ծառայություն անցնելու հիմքը
Պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչի ենթակա քաղաքացին իրավունք ունի անցնելու այլընտրանքային ծառայության, եթե նրա կրոնական դավանանքին կամ համոզմունքներին հակասում է ռազմական ստորաբաժանումներում պարտադիր զինվորական ծառայություն անցնելը, ինչպես նաեւ զենք կրելը, պահելը, պահպանելը եւ օգտագործելը:
Հոդված 4. Այլընտրանքային ծառայության ուղարկվող քաղաքացին
Այլընտրանքային ծառայության ուղարկվում է այն քաղաքացին, ով մինչեւ հերթական զորակոչին նախորդող մարտի 1-ը կամ սեպտեմբերի 1-ը դիմել է իր բնակության վայրի զինվորական կոմիսարիատ` սույն օրենքի 3-րդ հոդվածի հիմքով պարտադիր զինվորական ծառայություն անցնելու հնարավորության բացակայության մասին, եւ ում նկատմամբ տեղական զորակոչային հանձնաժողովը կայացրել է համապատասխան որոշում:
Սույն օրենքի դրույթները չեն տարածվում պարտադիր զինվորական ծառայությունից ազատման կամ տարկետման իրավունք ստանալու հիմք ունեցող քաղաքացիների վրա:
Հոդված 5. Այլընտրանքային ծառայության ժամկետը
Այլընտրանքային զինվորական ծառայության ժամկետը սահմանվում է 36 ամիս:
Այլընտրանքային աշխատանքային ծառայության ժամկետը սահմանվում է 42 ամիս:
ԱԼՅԸՆՏՐԱՆՔԱՅԻՆ ԾԱՌԱՅՈՒԹՅԱՆ ԶՈՐԱԿՈՉ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊԵԼԸ
Հոդված 6. Այլընտրանքային ծառայության զորակոչը
Այլընտրանքային ծառայության զորակոչը եւ պահեստ արձակումը կատարվում է պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչի եւ պահեստ արձակելու հետ համատեղ, Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի հրամանագրով սահմանված ժամկետներում:
Այլընտրանքային ծառայության համար դիմած քաղաքացին, այլընտրանքային ծառայության զորակոչ հայտարարվելուց հետո, պարտավոր է ծանուցագրում նշված ժամկետում ներկայանալ իր բնակության վայրի զինվորական կոմիսարիատ:
Այլընտրանքային ծառայության զորակոչի անցկացման հարցերով զբաղվում են տեղական, մարզային (Երեւանի քաղաքային ) եւ հանրապետական զորակոչային հանձնաժողովները: Դրանց ստեղծման եւ գործունեության կարգը սահմանվում է «Զինապարտության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված կարգով:
Հոդված 7. Պարտադիր զինվորական ծառայությունն այլընտրանքային ծառայությամբ փոխարինելու մասին դիմումը
Պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչի ենթակա քաղաքացին այլընտրանքային ծառայություն ընտրելիս, սույն օրենքի 4-րդ հոդվածում սահմանված ժամկետում, գրավոր դիմում է ներկայացնում իր բնակության վայրի զինվորական կոմիսարիատ՝ նշելով իր նախընտրած այլընտրանքային ծառայության տեսակը եւ շարադրելով պարտադիր զինվորական ծառայությունն այլընտրանքային ծառայությամբ փոխարինելու նպատակները:
Քաղաքացու դիմումը զինվորական կոմիսարիատում գրանցելուց հետո՝ 10 օրվա ընթացքում, փոխանցվում է տեղական զորակոչային հանձնաժողովի քննարկմանը:
Հոդված 8. Այլընտրանքային ծառայության մասին դիմումը քննարկելը
Տեղական զորակոչային հանձնաժողովն այլընտրանքային ծառայության մասին դիմումը քննարկում է առանձին նիստում: Դիմողը հանձնաժողովի նիստի ժամանակի եւ վայրի մասին նախապես տեղեկացվում է: Զորակոչային հանձնաժողովը յուրաքանչյուր դիմումի համար ընդունում է որոշում:
Հոդված 9. Պարտադիր զինվորական ծառայությունն այլընտրանքային ծառայությամբ փոխարինելու մասին դիմումը մերժելու հիմքերը
Տեղական զորակոչային հանձնաժողովի որոշմամբ քաղաքացու դիմումը՝ պարտադիր զինվորական ծառայությունն այլընտրանքային ծառայությամբ փոխարինելու մասին կարող է մերժվել, եթե այլընտրանքային ծառայության մասին՝
1) դիմում ներկայացրած քաղաքացին կրկին կանչվում է տեղական զորակոչային հանձնաժողովի նիստին եւ անհարգելի պատճառով չի ներկայանում.
2) դիմումում կան կեղծ տեղեկություններ:
Տեղական զորակոչային հանձնաժողովի կողմից քաղաքացու դիմումը մերժվելու դեպքում նրան 10 օրվա ընթացքում տրվում է տեղական զորակոչային հանձնաժողովի նիստի արձանագրությունից քաղվածք: Քաղվածքում նշվում է, թե ինչ պատճառներով է մերժվել նրա՝ այլընտրանքային ծառայություն անցնելու մասին դիմումը:
Հոդված 10. Այլընտրանքային ծառայության մասին դիմումն առանց քննարկման թողնելը
Տեղական զորակոչային հանձնաժողովը դադարեցնում է այլընտրանքային ծառայության մասին դիմումի քննարկումը եւ ընդունում է համապատասխան որոշում, եթե այլընտրանքային ծառայության մասին դիմումի քննարկման ընթացքում հայտնաբերվում է, որ դիմում ներկայացրած քաղաքացին ենթակա չէ զորակոչի կամ ունի պարտադիր զինվորական ծառայությունից տարկետման իրավունք:
Հոդված 11. Այլընտրանքային ծառայության զորակոչելու կապակցությամբ վեճեր լուծելը
Եթե տեղական զորակոչային հանձնաժողովը մերժում է քաղաքացու դիմումը՝ պարտադիր զինվորական ծառայությունն այլընտրանքային ծառայությամբ փոխարինելու մասին, ապա զորակոչիկը 10 օրվա ընթացքում իրավունք ունի դիմելու հանրապետական զորակոչային հանձնաժողով:
Հանրապետական զորակոչային հանձնաժողովի որոշման հետ համաձայն չլինելու դեպքում զորակոչիկն իրավունք ունի, որոշումն ընդունելու օրվանից մեկամսյա ժամկետում, դա բողոքարկել դատարան` օրենքով սահմանված կարգով:
Հոդված 12. Այլընտրանքային ծառայությունից ազատելը կամ տարկետում տալը
Այլընտրանքային ծառայությունից ազատելը կամ տարկետում տալն իրականացվում է «Զինապարտության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված կարգով:
Հոդված 13. Այլընտրանքային ծառայության սկիզբը
Զինվորական կոմիսարիատը, զորակոչային հանձնաժողովի որոշման հիման վրա, զորակոչիկին հանձնում է կցագրման թերթիկ՝ այլընտրանքային ծառայության մեկնելու համար զինվորական կոմիսարիատ ներկայանալու վերաբերյալ: Այլընտրանքային ծառայության վայր մեկնելու համար զինվորական կոմիսարիատ ներկայանալու օրը համարվում է այլընտրանքային ծառայության սկիզբ:
Հոդված 14. Այլընտրանքային ծառայություն իրականացնելն ապահովելը
Այլընտրանքային ծառայության զորակոչը կազմակերպում եւ դրա իրականացումը վերահսկում է պաշտպանության բնագավառում Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազորած պետական կառավարման մարմինը:
Հայաստանի Հանրապետությունում այլընտրանքային ծառայություն անցնելու վայրերի ցանկը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:
Այլընտրանքային ծառայության կազմակերպման եւ իրականացման ծախսերը ֆինանսավորվում են պետական բյուջեի միջոցների հաշվից:
Հոդված 15. Այլընտրանքային զինվորական ծառայությունը պարտադիր զինվորական ծառայությամբ փոխարինելը
Այլընտրանքային զինվորական ծառայությունը փոխարինվում է պարտադիր զինվորական ծառայությամբ, եթե այլընտրանքային զինվորական ծառայողն այդ մասին դիմում է ներկայացնում զորամասի հրամանատարին՝ զորակոչվելուց 6 ամսվա ընթացքում:
ԱՅԼԸՆՏՐԱՆՔԱՅԻՆ  ԾԱՌԱՅՈՒԹՅՈՒՆ ԱՆՑՆԵԼԸ
Հոդված 16. Այլընտրանքային ծառայություն անցնելու կարգը
1. Այլընտրանքային ծառայություն անցնելու կարգը սահմանվում է սույն օրենքով, այլ օրենքներով եւ իրավական ակտերով:
2. Այլընտրանքային զինվորական ծառայություն անցնող քաղաքացին Հայաստանի Հանրապետության պետական դրոշի առջեւ տալիս է երդում եւ ստանձնում է համապատասխան պարտավորություններ:
3. Այլընտրանքային ծառայողը կրում է համազգեստ, որի ձեւը եւ կրելու կարգը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:
4. Այլընտրանքային ծառայողը չի կարող նշանակվել Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի եւ այլ զորքերի պարտադիր կամ պայմանագրային զինծառայողների համար նախատեսված պաշտոնների:
Հոդված 17. Այլընտրանքային ծառայողների իրավունքները եւ պարտականությունները
Այլընտրանքային ծառայողները հավասարապես օգտվում են պարտադիր զինվորական ծառայություն անցնող զինծառայողների իրավունքներից եւ կրում են պարտականություններ, բացառությամբ սույն օրենքով նախատեսված դեպքերի:
Հոդված 18. Այլընտրանքային ծառայողների իրավունքների պաշտպանությունը
Զինված ուժերի ստորաբաժանումների եւ զորամասերի հրամանատարներին ու անմիջական այլ ղեկավարներին արգելվում է այլընտրանքային ծառայողներին ծառայության ընդգրկել ռազմական ստորաբաժանումներում, նրանց տալ մարտական բնույթի հրամաններ, ինչպես նաեւ զենք եւ զինամթերք կրելու, պահելու, պահպանելու եւ օգտագործելու հետ կապված հանձնարարություններ:
Սույն հոդվածում նշված ղեկավարներից (անմիջական կամ ուղղակի) կամ լիազորված այլ պաշտոնատար անձանցից սույն օրենքի պահանջներին հակասող կամ ակնհայտ այլ անօրինական հրամաններ, հրահանգներ եւ կարգադրություններ ստանալիս այլընտրանքային ծառայողը ղեկավարվում է միայն օրենքի պահանջներով՝ այդ մասին տեղյակ պահելով վերադասին:
Հոդված 19. Այլընտրանքային ծառայությունից պահեստ արձակելը
Այլընտրանքային ծառայությունից պահեստ արձակելը եւ պահեստազորում հաշվառելն իրականացվում է օրենսդրությամբ սահմանված կարգով:
Հոդված 20. Այլընտրանքային զինվորական ծառայողների եւ նրանց ընտանիքների անդամների սոցիալական ապահովությունը
Այլընտրանքային զինվորական ծառայողների եւ նրանց ընտանիքների անդամների սոցիալական ապահովության հարցերը կարգավորվում են «Զինծառայողների եւ նրանց ընտանիքների անդամների սոցիալական ապահովության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով:
Հոդված 21. Այլընտրանքային զինվորական ծառայողների պատասխանատվությունը
Այլընտրանքային զինվորական ծառայության զորակոչիկներն իրենց կատարած իրավախախտումների եւ հանցագործությունների համար պատասխանատվություն են կրում պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչիկներին եւ զինծառայողներին հավասարապես` օրենքով սահմանված կարգով:
Հոդված 22. Այլընտրանքային ծառայություն անցած քաղաքացիների նկատմամբ որոշակի սահմանափակումներ կիրառելը
1. Այլընտրանքային ծառայություն անցած քաղաքացիները չեն կարող օրենքով սահմանված կարգով զենք կրելու, պահելու, պահպանելու եւ օգտագործելու իրավունք ստանալ:
2. Այլընտրանքային ծառայություն անցած քաղաքացիները չեն կարող նշանակվել այնպիսի պետական պաշտոնների, որոնց վրա օրենսդրությամբ դրված են այնպիսի գործառույթներ, որոնք կապված են զենք կրելու, պահելու, պահպանելու եւ օգտագործելու հետ:
ԵԶՐԱՓԱԿԻՉ ԵՎ ԱՆՑՈՒՄԱՅԻՆ ԴՐՈՒՅԹՆԵՐ
Հոդված 23. Օրենքի ուժի մեջ մտնելը
Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում 2004 թվականի հուլիսի 1-ից:
Հոդված 24. Սույն օրենքից բխող իրավական ակտեր ընդունելը
1. Այլընտրանքային աշխատանքային ծառայողների եւ նրանց ընտանիքների անդամների սոցիալական ապահովությունը սահմանող օրենքը ենթակա է ընդունման մինչեւ սույն օրենքի ուժի մեջ մտնելը:
2. Այլընտրանքային աշխատանքային ծառայողների պատասխանատվությունը սահմանող օրենքը ենթակա է ընդունման մինչեւ սույն օրենքի ուժի մեջ մտնելը:
3. Սույն օրենքից բխող իրավական ակտերը Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունն ընդունում է մինչեւ սույն օրենքի ուժի մեջ մտնելը:
22.11.2004 «Այլընտրանքային ծառայության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին
01.06.2006 «Այլընտրանքային ծառայության մաuին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին
02.05.2013 «Այլընտրանքային ծառայության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին
10.06.2014 «Այլընտրանքային ծառայության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն եւ լրացում կատարելու մասին
20.12.2017 «Այլընտրանքային ծառայության մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին
21.06.2018 «Այլընտրանքային ծառայության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին

ОБ АЛЬТЕРНАТИВНОЙ СЛУЖБЕ
Настоящий Закон регулирует отношения, связанные с заменой гражданином Республики Армения обязательной военной службы альтернативной службой, а также устанавливает порядок организации и проведения призыва на альтернативную службу.
ГЛАВА  II. ОРГАНИЗАЦИЯ ПРИЗЫВА НА АЛЬТЕРНАТИВНУЮ СЛУЖБУ
ГЛАВА III. ПРОХОЖДЕНИЕ АЛЬТЕРНАТИВНОЙ СЛУЖБЫ
ГЛАВА IV. ЗАКЛЮЧИТЕЛЬНЫЕ И ПЕРЕХОДНЫЕ ПОЛОЖЕНИЯ
Статья 1. Законодательство об альтернативной службе
Законодательство об альтернативной службе состоит из Конституции Республики Армения, международных договоров, настоящего Закона, иных законов и правовых актов Республики Армения.
Статья 2. Понятие и виды альтернативной службы
Основное понятие, используемое в настоящем Законе, имеет следующий смысл:
альтернативная служба – осуществляемая гражданином Республики Армения особая государственная служба, которая не связана с ношением, содержанием, хранением и использованием оружия, и которая состоит из двух видов:
1) альтернативная военная служба - особый вид государственной службы, осуществляемой в Вооруженных Силах Республики Армения;
2) альтернативная трудовая служба - особый вид государственной службы, осуществляемой вне Вооруженных Сил Республики Армения.
Целью альтернативной службы является обеспечение выполнения гражданского долга перед Отечеством и обществом, и она не носит характер наказания, унижения чести и достоинства личности.
Статья 3. Основание прохождения альтернативной службы
Гражданин, подлежащий призыву на обязательную военную службу, имеет право на прохождение альтернативной службы, если прохождение обязательной военной службы в воинских подразделениях, а также ношение, содержание, хранение и использование оружия противоречит его вероисповеданию или убеждениям.
Статья 4. Гражданин, направляемый на альтернативную службу
На альтернативную службу направляется гражданин, который до 1 марта или 1 сентября, предшествующих очередному военному призыву, обратился в военный комиссариат по месту своего жительства относительно отсутствия возможности прохождения обязательной военной службы по основаниям статьи 3 настоящего Закона и в отношение которого местная призывная комиссия вынесла соответствующее решение.
Положения настоящего Закона не распространяются на граждан, имеющих основания на получение права на освобождение или отсрочку от обязательной военной службы.
Статья 5. Срок альтернативной службы
Срок альтернативной военной службы устанавливается в 36 месяцев.
Срок альтернативной трудовой службы устанавливается в 42 месяца.
ОРГАНИЗАЦИЯ ПРИЗЫВА НА АЛЬТЕРНАТИВНУЮ СЛУЖБУ
Статья 6. Призыв на альтернативную службу
Призыв на альтернативную службу и увольнение в резерв производятся вместе с призывом на обязательную военную службу и увольнением в резерв в сроки, установленные указом Президента Республики Армения.
Гражданин, обратившийся для прохождения альтернативной службы, обязан после объявления призыва на альтернативную службу явиться в военный комиссариат по месту его жительства в срок, указанный в повестке.
Вопросами организации призыва на альтернативную службу занимаются местные, областные (Ереванская городская) и Республиканская призывные комиссии. Порядок их создания и деятельности устанавливается в порядке, установленном Законом Республики Армения ,,О воинской обязанности".
Статья 7. Заявление о замене обязательной военной службы альтернативной службой
Подлежащий призыву на обязательную военную службу гражданин при выборе альтернативной службы в установленный статьей 4 настоящего Закона срок представляет в военный комиссариат по месту своего жительства письменное заявление с указанием вида предпочитаемой им альтернативной службы и изложением целей замены обязательной военной службы альтернативной службой.
Заявление гражданина в течение 10 дней после регистрации в военном комиссариате передается на рассмотрение местной призывной комиссии.
Статья 8. Рассмотрение заявления об альтернативной службе
Местная призывная комиссия рассматривает заявление об альтернативной службе на отдельном заседании. Заявитель заранее информируется о месте и времени заседания комиссии. Призывная комиссия принимает решение по каждому заявлению.
Статья 9. Основания отклонения заявления о замене обязательной военной службы альтернативной службой
Решением местной призывной комиссии заявление гражданина о замене обязательной военной службы альтернативной службой может быть отклонено, если:
1) представивший заявление об альтернативной службе гражданин повторно вызывается на заседание местной призывной комиссии и не является на него без уважительной причины;
2) в заявлении имеются ложные сведения.
В случае отклонения заявления гражданина местной призывной комиссией последнему в течение 10 дней выдается выписка из протокола заседания местной призывной комиссии. В выписке указывается причина, по которой отклонено его заявление о прохождении альтернативной военной службы.
Статья 10. Оставление заявления об альтернативной службе без рассмотрения
Местная призывная комиссия прекращает рассмотрение заявления об альтернативной службе и принимает соответствующее решение, если в процессе рассмотрения заявления об альтернативной службе выясняется, что гражданин, представивший заявление, не подлежит призыву или имеет право на отсрочку от обязательной военной службы.
Статья 11. Разрешение споров в связи с призывом на альтернативную службу
Если местная призывная комиссия отклоняет заявление гражданина о замене обязательной военной службы альтернативной службой, то призывник в течение 10 дней имеет право обращаться в Республиканскую призывную комиссию.
В случае несогласия с решением Республиканской призывной комиссии призывник имеет право в месячный срок со дня принятия решения опротестовать его в суде в установленном законом порядке.
Статья 12. Освобождение или отсрочка от альтернативной службы
Освобождение или отсрочка от альтернативной службы производится в порядке, установленном Законом Республики Армения ,,О воинской обязанности".
Статья 13. Начало альтернативной службы
Военный комиссариат на основе вынесенного призывной комиссией решения выдает призывнику приписной листок о явке в военный комиссариат для убытия по месту альтернативной службы. День явки в военный комиссариат для убытия по месту альтернативной службы считается началом альтернативной службы.
Статья 14. Обеспечение осуществления альтернативной службы
Призыв на альтернативную службу организовывает и его осуществление контролирует уполномоченный Правительством Республики Армения государственный орган управления в области обороны.
Перечень мест прохождения альтернативной службы в Республике Армения устанавливается Правительством Республики Армения.
Расходы на организацию и осуществление альтернативной службы финансируются за счет средств государственного бюджета.
Статья 15. Замена альтернативной военной службы обязательной военной службой
Альтернативная военная служба заменяется обязательной военной службой, если альтернативный военнослужащий подает заявление об этом командиру военной части в течение 6 месяцев после призыва.
ПРОХОЖДЕНИЕ АЛЬТЕРНАТИВНОЙ СЛУЖБЫ
Статья 16. Порядок прохождения альтернативной службы
1. Порядок прохождения альтернативной службы устанавливается настоящим Законом, иными законами и правовыми актами.
2. Гражданин, проходящий альтернативную военную службу, приносит Присягу перед государственным флагом Республики Армения и принимает на себя соответствующие обязательства.
3. Альтернативный служащий носит форменную одежду, фасон и порядок ношения которой устанавливается Правительством Республики Армения.
4. Альтернативный служащий не может назначаться на должности, предусмотренные для военнослужащих обязательной службы и службы по контракту Воруженных Сил Республики Армения и других войск.
Статья 17. Права и обязанности альтернативных служащих
Альтернативные служащие пользуются правами и несут обязанности наравне с военнослужащими, проходящими обязательную военную службу, за исключением случаев, предусмотренных настоящим Законом.
Статья 18. Защита прав альтернативных служащих
Командирам подразделений и воинских частей Вооруженных Сил и другим непосредственным начальникам запрещается привлекать альтернативных военнослужащих к службе в военных подразделениях, отдавать им приказы боевого характера, а также поручения, связанные с ношением, содержанием, хранением и использованием оружия и боеприпасов.
При получении от указанных в настоящей статье руководителей (непосредственных или прямых) либо иных компетентных должностных лиц противоречащих требованиям настоящего Закона или иных явно незаконных приказов, инструкций, распоряжений альтернативный военнослужащий руководствуется только требованиями Закона, с извещением об этом вышестоящей инстанции.
Статья 19. Увольнение с альтернативной службы в резерв
Увольнение с альтернативной службы в резерв и учет в резерве осуществляются в порядке, установленном законодательством.
Статья 20. Социальное обеспечение альтернативных военнослужащих и членов их семей
Вопросы социального обеспечения альтернативных военнослужащих и членов их семей регулируются Законом Республики Армения ,,О социальном обеспечении военнослужащих и членов их семей".
Статья 21. Ответственность альтернативных военнослужащих
Призывники альтернативной военной службы несут ответственность за совершенные ими правонарушения и преступления наравне с призывниками обязательной военной службы и военнослужащими в порядке, установленном законом.
Статья 22. Применение определенных ограничений в отношении граждан, прошедших альтернативную службу
1. Граждане, прошедшие альтернативную службу, не могут получать право на ношение, содержание, хранение и использование оружия в установленном законом порядке.
2. Граждане, прошедшие альтернативную службу, не могут назначаться на государственные должности, на которые законодательством возложены функции, связанные с ношением, содержанием, хранением и использованием оружия.
ЗАКЛЮЧИТЕЛЬНЫЕ И ПЕРЕХОДНЫЕ ПОЛОЖЕНИЯ
Статья 23. Вступление Закона в силу
Настоящий Закон вступает в силу с 1 июля 2004 года.
Статья 24. Принятие правовых актов, следующих из настоящего Закона
1. Закон, устанавливающий социальное обеспечение альтернативных трудовых служащих и членов их семей, подлежит принятию до вступления настоящего Закона в силу.
2. Закон, устанавливающий ответственность альтернативных трудовых служащих, подлежит принятию до вступления настоящего Закона в силу.
3. Правительство Республики Армения принимает следующие из настоящего Закона правовые акты до вступления настоящего Закона в силу.