• Գլուխ 2. Զինծառայողների  նյութական պատասխանատվությունը
1. Սույն օրենքը սահմանում է զինծառայողների եւ վարժական հավաքների կանչված քաղաքացիների կողմից ծառայողական պարտականությունները կատարելիս զորամասի գույքին պատճառված վնասի դիմաց նյութական պատասխանատվության պայմանները, ինչպես նաեւ այդ վնասի հատուցման կարգն ու չափերը:
2. Սույն օրենքի գործողությունը տարածվում է Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի եւ այլ զորքերի պարտադիր ու պայմանագրային զինծառայողների, ինչպես նաեւ վարժական հավաքների կանչված քաղաքացիների վրա:
Սույն օրենքում օգտագործվող հիմնական հասկացություններն ունեն հետեւյալ իմաստները.
1) զորամասեր՝ զորամաս, զորախումբ, զորամիավորում, զինվորական կառավարման մարմին, ռազմաուսումնական հաստատություն, որտեղ օրենքով սահմանված կարգով անցնում են զինվորական ծառայություն.
2) հրամանատարներ (պետեր)՝ զորամասերի եւ զորամասերի կառուցվածքային ստորաբաժանումների հրամանատարներ (պետեր), նրանց տեղակալներ.
3) զորամասի գույք (այսուհետ գույք)՝ պետական սեփականություն համարվող եւ զորամասի տնօրինությանը (տիրապետմանը, օգտագործմանը) հանձնված նյութական ակտիվներ, որոնք արտահայտված են սպառազինության, ռազմական տեխնիկայի, զինամթերքի, հիմնական այլ միջոցների, պաշարների (նյութերի, արագամաշ առարկաների), ինչպես նաեւ դրամական միջոցների ու դրանց համարժեքների ձեւով.
4) իրական վնաս (այսուհետ՝ վնաս)՝ գույքի կորուստը կամ վնասվածքը, ինչպես նաեւ այն ծախսերը, որ զորամասը կատարել է կամ պետք է կատարի կորած կամ վնասված գույքը վերականգնելու (ձեռք բերելու) համար.
5) դրամական բավարարման վկայական՝ վնասը հայտնաբերելու օրվան նախորդող ամսում զինծառայողին վճարված դրամական բավարարումների, ինչպես նաեւ զինծառայողի դրամական պարտավորությունների վերաբերյալ փաստաթուղթ:
Հոդված 3. Զինծառայողների նյութական պատասխանատվության պայմանները
1. Զինծառայողները նյութական պատասխանատվություն են կրում միայն իրենց մեղքով պատճառված վնասի համար:
2. Եթե պատճառված վնասը կապված չէ ծառայողական պարտականությունների կատարման հետ, ապա զինծառայողները պատասխանատվություն են կրում օրենքով սահմանված կարգով:
Վարժական հավաքների կանչված քաղաքացիները զորամասի գույքին պատճառած վնասի համար նյութական պատասխանատվություն են կրում իրենց գույքով:
3. Զինծառայողներն ազատվում են նյութական պատասխանատվությունից, եթե վնասը պատճառվել է հրամանատարների (պետերի) հրամանը կատարելու, օրինաչափ գործողության, անհրաժեշտ պաշտպանության, ծայրահեղ անհրաժեշտության, արդարացված ծառայողական ռիսկի կամ անհաղթահարելի ուժի հետեւանքով:
4. Զինծառայողները, սույն օրենքի համաձայն, նյութական պատասխանատվության են ենթարկվում վնասը հայտնաբերվելու օրվանից երեք տարվա ընթացքում:
Միեւնույն վնասի համար կրկնակի նյութական պատասխանատվություն չի կարող սահմանվել:
ԶԻՆԾԱՌԱՅՈՂՆԵՐԻ ՆՅՈՒԹԱԿԱՆ ՊԱՏԱՍԽԱՆԱՏՎՈՒԹՅՈՒՆԸ
Հոդված 4. Զինծառայողների սահմանափակ նյութական պատասխանատվությունը
1. Զինծառայողները ծառայողական պարտականությունները կատարելիս անզգուշաբար հասցված վնասը հատուցում են դրա լրիվ չափով, բայց ոչ ավելի, քան ամսական դրամական բավարարման՝
1) կրկնապատիկը, եթե նշված չափը գերազանցում է ամսական դրամական բավարարման կրկնապատիկը, սակայն չի գերազանցում եռապատիկը.
2) եռապատիկը, եթե նշված չափը գերազանցում է ամսական դրամական բավարարման եռապատիկը, սակայն չի գերազանցում հնգապատիկը.
3) հնգապատիկը, եթե նշված չափը գերազանցում է ամսական դրամական բավարարման հնգապատիկը:
2. Զորամասի եւ այլ անձանց միջեւ քաղաքացիաիրավական պայմանագրերի շրջանակներում զորամասի վճարած տույժերի ու տուգանքների համար մեղավոր զինծառայողները նյութական պատասխանատվություն են կրում դրանց լրիվ չափով, բայց ոչ ավելի, քան ամսական դրամական բավարարման կրկնապատիկը:
3. Հրամանատարները (պետերը), որոնք իրենց հրամաններով ու կարգադրություններով խախտել են գույքի պահպանման, օգտագործման, ծախսման, տեղափոխման եւ հաշվապահական հաշվառման սահմանված կարգը կամ իրենց իրավասության սահմաններում համապատասխան միջոցներ չեն ձեռնարկել հափշտակումները, վատնումները, փչացումներն ու կորուստները կանխելու, ինչպես նաեւ պատճառված վնասները մեղավոր անձանցից վերականգնելու ուղղությամբ, ենթարկվում են նյութական պատասխանատվության՝ պատճառված վնասի լրիվ չափով, բայց ոչ ավելի, քան ամսական դրամական բավարարման հնգապատիկը:
4. Զինծառայողներին (աշխատողներին) ծառայությունից (աշխատանքից) անօրինական արձակելու (ազատելու), տեղափոխելու, հաստիքով չնախատեսված պաշտոնի նշանակելու կամ հաստիքով նախատեսվածից բարձր վարձատրվող պաշտոնի նշանակելու համար զորամասերի հրամանատարները (պետերը) նյութական պատասխանատվություն են կրում դրա հետեւանքով պատճառված վնասի լրիվ չափով, բայց ոչ ավելի, քան ամսական դրամական բավարարման եռապատիկը:
5. Սույն հոդվածով սահմանված պատճառված վնասի չափի եւ զինծառայողի դրամական բավարարումից պահումների չափի տարբերությունը ծախսագրվում է համապատասխան պետական լիազոր մարմնին պետական բյուջեից հատկացված միջոցների հաշվին՝ իրավասու հրամանատարի (պետի) հրամանով:
6. Ամսական դրամական բավարարման չափ է համարվում պատճառված վնասը հայտնաբերելու օրվան նախորդող ամսում զինծառայողին վճարված դրամական բավարարման եւ սննդի փոխհատուցման գումարը:
Հոդված 5. Զինծառայողների լրիվ նյութական պատասխանատվությունը
Զինծառայողները պատճառած վնասի լրիվ չափով նյութական պատասխանատվություն են կրում, եթե դա պատճառվել է՝
1) այն զինծառայողի կողմից, որին գույքը տրվել է պահպանելու, տեղափոխելու, օգտագործելու համար կամ այլ նպատակներով.
2) զինծառայողի դիտավորյալ գործողությունների հետեւանքով, որը հանգեցրել է գույքի կորստի կամ վնասվածքի, ինչպես նաեւ ռազմաբժշկական կամ առողջապահական հաստատություններում նշված գործողություններից տուժած զինծառայողների բուժման ծախսերի.
3) թմրամիջոցներով, թունամիջոցներով արբած կամ ալկոհոլային հարբած վիճակում գտնվող զինծառայողի կողմից:
Հոդված 6. Պատճառված վնասը հայտնաբերելու դեպքում ծառայողական քննություն անցկացնելը
1. Զորամասի հրամանատարը (պետը) վնասը հայտնաբերելու դեպքում պարտավոր է նշանակել ծառայողական քննություն՝ վնասի պատճառները, չափերը եւ մեղավորներին պարզելու նպատակով:
Ծառայողական քննությունը պետք է ավարտվի վնասը հայտնաբերելու օրվանից ոչ ուշ, քան մեկամսյա ժամկետում: Նշված ժամկետն անհրաժեշտության դեպքում կարող է մեկ ամսից ոչ ավելի երկարաձգել համապատասխան վերադաս հրամանատարը (պետը):
Ծառայողական քննության նյութերի հիման վրա վերադաս հրամանատարը (պետը), ծառայողական քննության ավարտից ոչ ուշ, քան 10-օրյա ժամկետում, պատճառված վնասը հատուցելու հայցով դիմում է դատարան, բացառությամբ սույն օրենքի 8-րդ հոդվածի 3-րդ մասով նախատեսված դեպքի:
2. Ծառայողական քննություն կարող է չնշանակվել, եթե վնաս պատճառելը, դրա չափերն ու մեղավոր անձինք պարզվել են դատարանի կողմից, ստուգման, վերստուգիչ-վերահսկիչ գործունեության, հետաքննության եւ նախաքննության արդյունքում:
ՊԱՏՃԱՌՎԱԾ ՎՆԱՍԻ ՉԱՓԸ ՈՐՈՇԵԼԸ ԵՎ ՊԱՏՃԱՌՎԱԾ ՎՆԱՍԸ ՀԱՏՈՒՑԵԼՈՒ ԿԱՐԳԸ
Հոդված 7. Պատճառված վնասի չափը որոշելը
1. Պատճառված վնասի չափը որոշվում է փաստացի կորուստներով՝ զորամասի հաշվապահական հաշվառման տվյալների եւ կորած կամ վնասված գույքը վերականգնելու (ձեռք բերելու) համար կատարված կամ կատարվելիք ծախսերի հանրագումարի հիման վրա:
2. Պատճառված վնասի չափը որոշելիս հաշվի են առնվում գույքի մաշվածության աստիճանը եւ բնական կորուստները՝ վնասը հայտնաբերելու օրվա դրությամբ սահմանված նորմաների համաձայն: Բոլոր դեպքերում վերականգնման ենթակա վնասի չափը չի կարող պակաս լինել այդ գույքի սկզբնական արժեքի 25 տոկոսից, բայց ոչ պակաս նրա ջարդոնի արժեքից:
3. Զինծառայողին (աշխատողին) հաստիքով չնախատեսված պաշտոնի անօրինական նշանակելու հետեւանքով պատճառված վնասի չափը որոշվում է վճարված դրամական բավարարման (աշխատավարձի) չափով, իսկ նրան փաստորեն զբաղեցրածից ավելի բարձր պաշտոնի անօրինական նշանակելու դեպքում՝ վճարված եւ փաստացի զբաղեցրած պաշտոնների դրամական բավարարումների (աշխատավարձի) տարբերության չափով:
4. Սույն օրենքի 5-րդ հոդվածի 2-րդ կետով նախատեսված դեպքում պատճառված վնասի չափը որոշվում է ռազմաբժշկական եւ առողջապահական հաստատություններում զինծառայողների բուժման փաստացի ծախսերով:
5.  Համատեղ պատճառված վնասի չափը որոշվում է՝ հաշվի առնելով յուրաքանչյուրի մեղքի աստիճանն ու նյութական պատասխանատվության տեսակը:
Հոդված 8. Զինծառայողների պատճառած վնասը հատուցելը
1. Զինծառայողի պատճառած վնասը հատուցվում է դատարանի վճռի հիման վրա՝ սույն օրենքի 12-րդ հոդվածով սահմանված կարգով՝ զինծառայողի դրամական բավարարումից պահումներ կատարելու միջոցով:
Եթե պատճառված վնասի չափը գերազանցում է նվազագույն ամսական աշխատավարձի 500-ապատիկը, ապա վնասի հատուցումը կատարվում է զինծառայողի դրամական այլ միջոցների եւ գույքի հաշվին՝ օրենքով սահմանված կատարողական վարույթի կանոններով:
2. Զինծառայողի դրամական բավարարումից պահումներ կատարվում են կատարողական վարույթ հարուցելու մասին հարկադիր կատարման մարմնի կայացրած որոշման հիման վրա զորամասի հրամանատարի (պետի) տված հրամանով:
Զինծառայողի դրամական բավարարումից պահումներ կատարելու մասին զորամասի հրամանատարի (պետի) հրամանը պետք է արձակվի հարկադիր կատարման մարմնի կայացրած որոշման պատճենն օրենքով սահմանված կարգով ստանալու օրվանից երկշաբաթյա ժամկետում եւ ներկայացվի կատարման 7 օրվա ընթացքում:
Զորամասի հրամանատարի (պետի)՝ սահմանված կարգի խախտմամբ տված դրամական բավարարումից պահումներ կատարելու մասին հրամանը զինծառայողը կարող է բողոքարկել վերադաս հրամանատարին (պետին) կամ որոշում կայացրած հարկադիր կատարման մարմնին:
3. Պատճառված վնասը զինծառայողը կարող է կամավոր հատուցել նաեւ մինչեւ զորամասի հրամանատարի (պետի)՝ վնասը հատուցելու հայցով դատարան դիմելը, եթե նա համաձայն է իրեն ներկայացվող նյութական պատասխանատվության պայմաններին եւ վնասի հատուցման չափերին:
4. Դատարանը կարող է զինծառայողի համաձայնության դեպքում պարտավորեցնել նրան պատճառված վնասը հատուցել բնեղենով կամ դրամական արտահայտությամբ՝ ամբողջությամբ կամ մաս-մաս, առանց դրամական բավարարումից պահումներ կատարելու՝ օրենքով սահմանված կատարողական վարույթի կանոններով:
5. Պատճառված վնասը հատուցվում է անկախ զինծառայողին կարգապահական, վարչական կամ քրեական պատասխանատվության ենթարկելու հանգամանքից:
Հոդված 9. Պատճառված վնասը հատուցելը զինծառայողին զորացրելու կամ ծառայության նոր վայր տեղափոխելու դեպքում
1. Եթե վնաս պատճառած զինծառայողը զորացրվել է (մեկնել է վարժական հավաքի ավարտից հետո) եւ չի ենթարկվել նյութական պատասխանատվության, ապա վնասի բռնագանձումը կատարում է դատարանը՝ զորամասի հրամանատարի (պետի) հայցի հիման վրա եւ օրենքով սահմանված կատարողական վարույթի կանոնների համաձայն:
2. Եթե վնաս պատճառած զինծառայողը զորացրվել է (մեկնել է վարժական հավաքի ավարտից հետո) եւ զորացրման (վարժական հավաքների ավարտի) օրվա դրությամբ չի հատուցել պատճառած վնասը կամ հատուցել է մասամբ, վնասի կամ դրա չհատուցված մասի բռնագանձումը կատարվում է նրա դրամական այլ միջոցների եւ գույքի հաշվին՝ օրենքով սահմանված կատարողական վարույթի կանոնների համաձայն:
3. Պատճառված վնասը չհատուցած (մասամբ հատուցած) զինծառայողին ծառայության նոր վայր տեղափոխելու դեպքում զինծառայողի դրամական բավարարումից պահումներ կատարվում են ծառայության նոր վայրում՝ դրամական բավարարման վկայականի գրառումների հիման վրա:
Եթե մինչեւ տեղափոխվելը զինծառայողի դրամական բավարարումից պահումներ կատարելու մասին հրաման չի տրվել, ապա զորամասի հրամանատարը (պետը) պարտավոր է հարկադիր կատարման մարմնի կայացրած որոշման պատճենը եռօրյա ժամկետում ուղարկել ծառայության նոր վայր՝ սույն օրենքի 8-րդ հոդվածի 2-րդ մասի երկրորդ պարբերությամբ նախատեսված ժամկետներում հրաման արձակելու եւ կատարման ներկայացնելու համար:
Հոդված 10. Երրորդ անձանց պատճառված վնասի հատուցումը
Զինծառայողների ապօրինի գործողություններով (անգործությամբ) քաղաքացիներին կամ իրավաբանական անձանց պատճառված վնասը հատուցում է Հայաստանի Հանրապետությունը՝ ի դեմս ֆինանսների պետական լիազոր մարմնի: Նշված դեպքում վնասը պատճառած զինծառայողների նկատմամբ ֆինանսների պետական լիազոր մարմինը ձեռք է բերում հետադարձ պահանջի իրավունք՝ վճարած հատուցման լրիվ չափով:
Հոդված 11. Հատուցման ենթակա վնասի չափը նվազեցնելու պայմանները
Զինծառայողի նյութական վիճակը, մեղքի աստիճանը եւ դեպքի հանգամանքները հաշվի առնելով՝ դատարանը կարող է նվազեցնել հատուցման ենթակա վնասի չափը:
Հոդված 12. Դրամական պահումների իրականացման կարգը
1. Պատճառված վնասի դիմաց զինծառայողի դրամական բավարարումից ամենամսյա պահումները կատարվում են ամսական դրամական բավարարման 20 տոկոսի չափով:
2. Եթե զինծառայողի դրամական բավարարումից կատարվում են օրենքով սահմանված այլ պահումներ, ապա դրանց ընդհանուր չափը չի կարող գերազանցել զինծառայողի ամսական դրամական բավարարման 50 տոկոսը:
Հոդված 13. Պատասխանատվությունն օրենքը խախտելու համար
Սույն օրենքը խախտող պաշտոնատար անձինք պատասխանատվություն են կրում օրենքով սահմանված կարգով:
Հոդված 14. Օրենքի ուժի մեջ մտնելը
12.12.2013 «Զինծառայողների նյութական պատասխանատվության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին

О МАТЕРИАЛЬНОЙ ОТВЕТСТВЕННОСТИ ВОЕННОСЛУЖАЩИХ
1. Настоящий Закон устанавливает условия материальной ответственности военнослужащих и граждан, призванных на учебные сборы, за ущерб, причиненный ими при исполнении служебных обязанностей имуществу воинской части, а также порядок и размеры возмещения этого ущерба.
2. Действие настоящего Закона распространяется на военнослужащих обязательной службы и военнослужащих по контракту Вооруженных Сил и других войск Республики Армения, а также на граждан, призванных на учебные сборы.
Используемые в настоящем Законе основные понятия имеют следующий смысл:
1) воинские части – воинская часть, войсковое соединение, войсковое объединение, орган военного управления, военно-учебное заведение, в которых в установленном законом порядке проходит военная служба;
2) командиры (начальники) – командиры (начальники) воинских частей и структурных подразделений воинских частей, их заместители;
3) имущество воинской части (далее - имущество) - считающиеся государственной собственностью и переданные в распоряжение (владение, использование) войсковой части материальные активы, которые выражены в виде вооружения, боевой техники, боеприпасов, прочих основных средств, запасов (веществ, быстроизнашивающихся предметов), а также денежных средств и их эквивалентов;
4) реальный ущерб (далее - ущерб) – утрата или повреждение имущества, а также расходы, которые войсковая часть произвела либо должна произвести для восстановления (приобретения) утраченного или поврежденного имущества;
5) аттестат денежного довольствия – документ о денежном довольствии, выплаченном военнослужащему за месяц, предшествующий дню обнаружения ущерба, а также о денежных обязательствах военнослужащего.
Статья 3. Условия материальной ответственности военнослужащих
1. Военнослужащие несут материальную ответственность только за ущерб, причиненный по их вине.
2. Военнослужащие несут материальную ответственность в установленном законом порядке, если причинение материального ущерба не связано с исполнением служебных обязанностей.
Граждане, призванные на учебные сборы, несут материальную ответственность за причинение ущерба своим имуществом.
3. Военнослужащие освобождаются от материальной ответственности, если ущерб причинен вследствие исполнения приказа командира (начальника), правомерных действий, необходимой защиты, крайней необходимости, оправданного служебного риска или непреодолимой силы.
4. Военнослужащие в соответствии с настоящим Законом привлекаются к материальной ответственности в течение трех лет со дня обнаружения ущерба.
Повторная материальная ответственность за один и тот же ущерб устанавливаться не может.
МАТЕРИАЛЬНАЯ ОТВЕТСТВЕННОСТЬ ВОЕННОСЛУЖАЩИХ
Статья 4. Ограниченная материальная ответственность военнослужащих
1. Военнослужащие возмещают причиненный по неосторожности при исполнении ими служебных обязанностей ущерб в его полном размере, но не более, чем:
1) в двухкратном размере месячного денежного довольствия, если указанный размер превышает двухкратное денежное довольствие, но не превышает трехкратное;
2) в трехкратном размере месячного денежного довольствия, если указанный размер превышает трехкратное месячное денежное довольствие, но не превышает пятикратное;
3) в пятикратном размере месячного денежного довольствия, если указанный размер превышает пятикратное месячное денежное довольствие.
2. Военнослужащие, виновные в выплате воинской частью штрафов и пени в рамках гражданско-правовых договоров между воинской частью и иными лицами, несут материальную ответственность в их полном размере, но не более, чем в двухкратном размере месячного денежного довольствия.
3. Командиры (начальники), нарушившие своими приказами и распоряжениями установленный порядок хранения, использования, расходования, перевозки имущества и бухгалтерского учета либо не принявшие в рамках своей компетенции соответствующих мер по пресечению хищений, растрат, порчи и потерь, а также по возмещению виновными лицами причиненного ущерба, подлежат материальной ответственности в полном размере причиненного ущерба, но не более, чем в пятикратном размере месячного денежного довольствия.
4. Командиры (начальники) воинских частей за незаконное увольнение (освобождение) с военной службы (работы), перевод, назначение на должность, не предусмотренную штатом, или назначение на должность, оплачиваемую выше предусмотренной штатом, военнослужащих (работников) несут материальную ответственность в полном размере причиненного вследствие этого ущерба, но не более, чем в трехкратном размере месячного денежного довольствия;
5. Разница между установленным настоящей статьей размером причиненного ущерба и размером удержаний с месячного денежного довольствия военнослужащего приказом компетентного командира (начальника) относится за счет средств государственного бюджета, выделенных соответствующему государственному уполномоченному органу.
6. Размером месячного денежного довольствия считается сумма месячного денежного довольствия и пищевого довольствия, выплаченная военнослужащему в месяц, предшествующий дню обнаружения причиненного ущерба.
Статья 5. Полная материальная ответственность военнослужащих
Военнослужащие несут материальную ответственность в полном размере причиненного ущерба, когда он причинен:
1) военнослужащим, которому имущество передано для хранения, перевозки, пользования или других целей;
2) вследствие умышленных действий военнослужащего, которые привели к утрате или повреждению имущества, а также к затратам на лечение в военно-медицинских или здравоохранительных учреждениях военнослужащих, пострадавших от указанных действий;
3) военнослужащим, находящимися в состоянии наркотического, токсического или алкогольного опьянения.
Статья 6. Проведение служебного расследования в случае обнаружения причинененного ущерба
1. Командир (начальник) воинской части в случае обнаружения ущерба обязан назначить служебное расследование для установления причин, размеров ущерба и виновных лиц.
Служебное расследование должно быть завершено не позднее, чем в месячный срок со дня обнаружения ущерба. При необходимости указанный срок может быть продлен соответствующим вышестоящим командиром (начальником), но не более чем на один месяц.
Вышестоящий командир (начальник) на основании материалов служебного расследования не позднее чем в 10-дневный срок после окончания служебного расследования обращается в суд с иском о возмещении причиненного ущерба, за исключением случая, предусмотренного частью 3 статьи 8 настоящего Закона.
2. Служебное расследование может не назначаться, если причинение ущерба, его размер и виновные в нем лица установлены судом, в результате проверки контрольно-ревизионной деятельности, следствия и дознания.
ОПРЕДЕЛЕНИЕ РАЗМЕРА ПРИЧИНЕННОГО УЩЕРБА И ПОРЯДОК ВОЗМЕЩЕНИЯ ПРИЧИНЕННОГО УЩЕРБА
Статья 7. Определение размера причиненного ущерба
1. Размер причиненного ущерба определяется по фактическим потерям на основании итогов данных бухгалтерского учета воинской части и совокупных расходов, которые произведены либо будут произведены для восстановления (приобретения) утраченного или поврежденного имущества.
2. При определении размера причиненного ущерба учитываются степень износа имущества и естественные потери по установленным на день обнаружения ущерба нормам. Размер подлежащего восстановлению ущерба во всех случаях не может составлять менее 25 процентов от начальной стоимости данного имущества, но не ниже стоимости его лома.
3. Размер ущерба, причиненного вследствие незаконного назначения военнослужащего (работника) на должность, не предусмотренную штатом, определяется размером выплаченного денежного довольствия (заработной платы), а при его незаконном назначении на должность выше фактически занимаемой – в размере разницы между выплаченным денежным довольствием (заработной платой) и денежным довольствием, выплаченным по фактически занимаемой должности.
4. Размер ущерба, причиненного в случае, предусмотренном пунктом 2 статьи 5 настоящего Закона, определяется фактическими затратами на лечение военнослужащих в военно-медицинских и здравоохранительных учреждениях.
5. Размер ущерба, причиненного совместно, определяется с учетом степени вины и вида материальной ответственности каждого лица.
Статья 8. Возмещение ущерба, причиненного военнослужащими
1. Ущерб, причиненный военнослужащим, возмещается на основании решения суда в порядке, установленном статьей 12 настоящего Закона, посредством произведения удержаний из денежного довольствия военнослужащего.
Если размер причиненного ущерба превышает 500-кратный размер минимальной заработной платы, то возмещение ущерба производится за счет иных денежных средств и имущества военнослужащего – по установленным законом правилам исполнительного производства.
2. Удержания из денежного довольствия военнослужащего производятся приказом командира (начальника) воинской части, отданным на основании решения о возбуждении исполнительного производства, вынесенного органом принудительного исполнения.
Приказ командира (начальника) воинской части о произведении удержаний из денежного довольствия военнослужащего должен быть издан в двухнедельный срок со дня получения в установленном порядке копии решения, вынесенного органом принудительного исполнения, и представлен к исполнению в течение 7 дней.
Приказ командира (начальника) воинской части о произведении удержаний из денежного довольствия военнослужащего, отданный с нарушением установленного порядка, может быть обжалован военнослужащим вышестоящему командиру (начальнику) или в вынесший решение орган принудительного исполнения.
3. Военнослужащий также может добровольно возмещать причиненный ущерб до обращения командира (начальника) воинской части в суд с иском о возмещении причиненного ущерба, если он согласен с предъявляемыми ему условиями материальной ответственности и размерами возмещения ущерба.
4. Суд, в случае согласия военнослужащего, может обязать его возместить причиненный ущерб в натуральном или денежном выражении – целиком либо частями, без произведения удержаний из денежного довольствия по установленным законом правилам исполнительного производства.
5. Возмещение причиненного ущерба производится независимо от привлечения военнослужащего к дисциплинарной, административной или уголовной ответственности.
Статья 9. Возмещение причиненного ущерба в случае демобилизации военнослужащего или перевода к его новому месту службы
1. Если причинивший ущерб военнослужащий демобилизован (убыл по окончании учебных сборов) и не был привлечен к материальной ответственности, взыскание ущерба производится судом на основании иска командира (начальника) воинской части и согласно установленным законом правилам исполнительного производства.
2. Если причинивший ущерб военнослужащий демобилизован (убыл по окончании учебных сборов) и по состоянию на день демобилизации (окончания учебных сборов) не возместил либо возместил частично причиненный ущерб, взыскание ущерба либо его невозмещенной части производится за счет его иных денежных средств и имущества, согласно установленным законом правилам исполнительного производства.
3. В случае перевода военнослужащего, не возместившего (возместившего частично) причиненный ущерб, к новому месту службы удержания из денежного довольствия военнослужащего производятся по новому месту службы на основании записей в аттестате денежного довольствия.
Если приказ о произведении удержаний из денежного довольствия военнослужащего не был издан до его перевода, то командир (начальник) воинской части обязан в трехдневный срок направить копию решения, вынесенного органом принудительного исполнения, к новому месту его службы для издания и представления к производству приказа в сроки, предусмотренные абзацем вторым части 2 статьи 8 настоящего Закона.
Статья 10. Возмещение ущерба, причиненного третьим лицом
Ущерб, причиненный незаконными действиями (бездействием) военнослужащих гражданам или юридическим лицам, возмещает Республика Армения в лице государственного уполномоченного органа по финансам. В указанном случае государственный уполномоченный орган по финансам приобретает в отношении военнослужащих, причинивших ущерб, право регрессии в полном размере выплаченной компенсации.
Статья 11. Условия уменьшения размера ущерба, подлежащего возмещению
Размер ущерба, подлежащий возмещению, может быть снижен судом с учетом материального положения, степени вины военнослужащего и обстоятельств дела.
Статья 12. Порядок произведения денежных удержаний
1. Ежемесячные удержания из денежного довольствия военнослужащего за причиненный ущерб производятся в размере 20 процентов месячного денежного довольствия.
2. Если из денежного содержания военнослужащего производятся другие установленные законом удержания, то их общий размер не может превышать 50 процентов месячного денежного довольствия военнослужащего.
Статья 13. Ответственность за нарушение Закона
Должностные лица, нарушившие настоящий Закон, несут ответственность в установленном законом порядке.