ՍԱՀՄԱՆՎԱԾ ԿԱՐԳԻ ԽԱԽՏՄԱՄԲ ՊԱՐՏԱԴԻՐ ԶԻՆՎՈՐԱԿԱՆ ԾԱՌԱՅՈՒԹՅՈՒՆ ՉԱՆՑԱԾ ՔԱՂԱՔԱՑԻՆԵՐԻ ՄԱՍԻՆ
Սույն օրենքի գործողության ոլորտն ընդգրկում է 1992 թվականի աշնանային զորակոչից մինչեւ սույն օրենքի ուժի մեջ մտնելը օրենքի խախտմամբ պարտադիր զինվորական ծառայության չզորակոչված, հետագայում 27 տարին լրացած կամ սահմանված կարգով պարտադիր զինվորական ծառայությունից ազատվելու կամ տարկետման իրավունք ստանալու հիմքեր ձեռք բերած Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներին (այսուհետ՝ պարտադիր զինվորական ծառայություն չանցած քաղաքացիներ):
Հոդված 2. Պարտադիր վճարների դրույքաչափերը
Պարտադիր զինվորական ծառայություն չանցած քաղաքացիները, պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչին օրենքի խախտմամբ չներկայանալու պահից սկսած մինչեւ 27 տարին լրանալը կամ սահմանված կարգով պարտադիր զինվորական ծառայությունից ազատվելու կամ տարկետման իրավունք ստանալու հիմքերը ձեռք բերելը, յուրաքանչյուր զորակոչին չզորակոչվելու դիմաց կարող են մուծել վճարներ՝ հետեւյալ դրույքաչափերով.
1. Պարտադիր զինվորական ծառայություն չանցած եւ 27 տարին լրացած զինապարտ քաղաքացիները
նվազագույն աշխատավարձի
100 - ապատիկի չափով
2. Պարտադիր զինվորական ծառայություն չանցած եւ հետագայում պարտադիր զինվորական ծառայությունից ազատվելու հիմքեր ձեռք բերած զինապարտ այն քաղաքացին՝
1) ով հանրապետական զորակոչային հանձնաժողովի կողմից առողջական վիճակի պատճառով ճանաչվել է զինծառայության համար ոչ պիտանի՝ հանվելով զինվորական հաշվառումից
30-ապատիկի չափով
2) ում հայրը կամ հարազատ եղբայրը մահացել (զոհվել) է Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության ժամանակ կամ զինված ուժերում եւ այլ զորքերում ծառայողական պարտականություններ կատարելու ժամանակ, եւ նա այդ ընտանիքի միակ արու զավակն է
3) ով ունի գիտական աստիճան (գիտության թեկնածու կամ գիտության դոկտոր) եւ զբաղվում է մասնագիտական, գիտական կամ մանկավարժական գործունեությամբ
3. Պարտադիր զինվորական ծառայություն չանցած եւ հետագայում կառավարության որոշմամբ պարտադիր զինվորական ծառայությունից ազատված քաղաքացիները
4.Պարտադիր զինվորական ծառայություն չանցած եւ հետագայում պարտադիր զինվորական ծառայությունից ուսումը շարունակելու համարտարկետման իրավունք ստանալու հիմք ձեռք բերած զինապարտ քաղաքացիները
150 -ապատիկի չափով
5.Պարտադիր զինվորական ծառայություն չանցած եւ հետագայում ընտանեկան դրությանբերմամբ տարկետման իրավունք ստանալու հիմք ձեռք բերած այն քաղաքացիները, ովքեր ունեն`
1) անաշխատունակ հայր եւ մայր կամ միայնակ անաշխատունակ հայր կամ մայր, եթե նրանք չունեն Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի համարվող աշխատունակ, պարտադիր զինվորական ծառայության մեջ չգտնվող այլ զավակ (անաշխատունակ ծնողներ են՝
- ծերության կենսաթոշակի իրավունք տվող տարիքի հասած հայրը եւ մայրը,
- առաջին կամ երկրորդ խմբի հաշմանդամ հայրը եւ մայրը,
- դատարանի վճռով անգործունակ ճանաչված հայրը եւ մայրը)
2) առանց մոր մեծացող երեխա.
3) երկու երեխա.
4) առաջին կամ երկրորդ խմբի հաշմանդամ կին.
5) առաջին կամ երկրորդ խմբի հաշմանդամ կամ դատարանի վճռով անգործունակ ճանաչված հարազատ քույր կամ եղբայր, եթե չկա նրա հետ բնակվող ընտանիքի անդամ համարվող աշխատունակ այլ անձ.
6) երկրորդ երեխայով կամ զույգ երեխայով վեցամսյա հղիության շրջանում գտնվող կին.
7) օրենքով չնախատեսված դեպքերում ընտանեկան դրության բերմամբ տարկետում ստանալու իրավունք
6. Պարտադիր զինվորական ծառայություն չանցած եւ հետագայում 3 ու ավելի երեխա կամ առանց մոր մեծացող 2 երեխա ունեցողները՝ անկախ 27 տարին լրանալու հանգամանքից
7. Պարտադիր զինվորական ծառայություն չանցած եւ հետագայում պարտադիր զինվորական ծառայությունից առողջական վիճակի պատճառով տարկետման իրավունք ստանալու հիմք ձեռք բերած զինապարտ քաղաքացիները
30- ապատիկի չափով
8. Պարտադիր զինվորական ծառայություն չանցած եւ հետագայում այլ հիմքերով զինվորական ծառայությունից տարկետման իրավունք ստանալու հիմք ձեռք բերած զինապարտ քաղաքացիները
200 - ապատիկի չափով
9. Պարտադիր զինվորական ծառայություն չանցած եւ հետագայում այլ պետության քաղաքացիություն ձեռք բերածքաղաքացիները
100-ապատիկի չափով
10. Պարտադիր զինվորական ծառայություն չանցած այն քաղաքացիները, ովքեր նախկինում դատապարտվել են ազատազրկման՝ ծանր կամ առնվազն երկու անգամ դիտավորյալ հանցագործություն կատարելու համար եւ ազատազրկման վայրում պատիժը կրել են երեք տարուց ոչ պակաս, ինչպես նաեւ, եթե կատարել են Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության եւ Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազության հաստատած ցանկում նշված հանցագործություն, որի համար ենթակա չեն զորակոչի
Սույն օրենքով նախատեսված դեպքերում վճար մուծած քաղաքացիներին տարկետում տրվում է մինչեւ նրանց 27 տարեկան դառնալը՝ «Զինապարտության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված կարգով:
Հոդված 3. Պարտադիր զինվորական ծառայություն չանցած քաղաքացիների դիմումը
Պարտադիր զինվորական ծառայություն չանցած քաղաքացին դիմում է ներկայացնում այն զինվորական կոմիսարիատ, որտեղ նա հաշվառված է:
Դիմումին կից ներկայացվում են պարտադիր զինվորական ծառայությունից ազատվելու կամ տարկետման իրավունք ստանալու հիմքերը:
Օտարերկրյա պետություններում գտնվող պարտադիր զինվորական ծառայություն չանցած քաղաքացին դիմումը կարող է ներկայացնել օտարերկրյա պետությունում Հայաստանի Հանրապետության դիվանագիտական ծառայություն կամ հյուպատոսական հիմնարկ:
Պարտադիր զինվորական ծառայություն չանցածքաղաքացու դիմումը սահմանված կարգով գրանցվելուց հետո փոխանցվում է համապատասխան մարմիններին:
Պարտադիր զինվորական ծառայություն չանցած քաղաքացու դիմումի հետ կապված փոստային առաքումների ծառայության վճարները, համապատասխան մարմինների ներկայացմամբ, կատարում է դիմումատուն:
Հոդված 4. Պարտադիր զինվորական ծառայություն չանցած քաղաքացիների դիմումի քննարկումը
Պարտադիր զինվորական ծառայություն չանցած քաղաքացիների դիմումը քննարկվում է, եւ քաղաքացուն պատասխանը տրվում է մեկ ամսվա ընթացքում: Լրացուցիչ ուսումնասիրություն եւ ստուգում պահանջող դիմումները քննարկվում են, եւ քաղաքացուն պատասխանը տրվում է երկու ամսից ոչ ուշ:
Պարտադիր զինվորական ծառայություն չանցած քաղաքացու դիմումը քննարկող մարմինների ցանկը եւ դիմումի քննարկման կարգն ու ժամանակացույցը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:
Դիմումի պատասխանի հետ համաձայն չլինելու դեպքում քաղաքացին իրավունք ունի պատասխանն ստանալու օրվանից մեկամսյա ժամկետում դա բողոքարկել դատարան՝ օրենքով սահմանված կարգով:
Հոդված 5. Վճար մուծելու կարգը
Պարտադիր զինվորական ծառայություն չանցած քաղաքացիները դիմումի պատասխանն ստանալուց հետո՝ տասնօրյա ժամկետում, սույն օրենքով սահմանված վճարները մուծում են բանկային համակարգի միջոցով: Այդ վճարները մուտքագրվում են Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության բնագավառում պետական լիազոր մարմնի կողմից այդ նպատակով բացված հատուկ հաշվում:
Հոդված 6. Հարուցված քրեական հետապնդումը դադարեցնելը եւ պահեստազորում հաշվառելը
Օրենսդրության խախտմամբ պարտադիր զինվորական ծառայության չզորակոչված, հետագայում 27 տարին լրացած կամ սահմանված կարգով պարտադիր զինվորական ծառայությունից ազատվելու կամ տարկետման հիմքեր ձեռք բերած քաղաքացուն, սույն օրենքով սահմանված վճարը մուծելուց հետո՝ մեկ ամսվա ընթացքում, տրվում է իր նկատմամբ հարուցված քրեական հետապնդման դադարեցման մասին վարույթն իրականացնող մարմնի որոշումը, ինչպես նաեւ նա ստանում է զինվորական գրքույկ եւ հաշվառվում է պահեստազորում:
Պարտադիր զինվորական ծառայություն չանցած քաղաքացիների նկատմամբ հարուցված քրեական հետապնդումը դադարեցնելու կարգը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:
Հոդված 7. Օրենքի ուժի մեջ մտնելը
1. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում 2004 թվականի մարտի 1-ից:
2. Սույն օրենքից բխող իրավական ակտերը Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունն ընդունում է մինչեւ սույն օրենքի ուժի մեջ մտնելը:
24.10.2005 «Սահմանված կարգի խախտմամբ պարտադիր զինվորական ծառայություն չանցած քաղաքացիների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին
28.11.2007 «Սահմանված կարգի խախտմամբ պարտադիր զինվորական ծառայություն չանցած քաղաքացիների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին
29.04.2009 «Սահմանված կարգի խախտմամբ պարտադիր զինվորական ծառայություն չանցած քաղաքացիների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացում կատարելու մասին
08.12.2010 «Սահմանված կարգի խախտմամբ պարտադիր զինվորական ծառայություն չանցած քաղաքացիների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին
23.06.2011 «Սահմանված կարգի խախտմամբ պարտադիր զինվորական ծառայություն չանցած քաղաքացիների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին
05.12.2012 «Սահմանված կարգի խախտմամբ պարտադիր զինվորական ծառայություն չանցած քաղաքացիների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին
11.12.2013 «Սահմանված կարգի խախտմամբ պարտադիր զինվորական ծառայություն չանցած քաղաքացիների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին
30.04.2015 «Սահմանված կարգի խախտմամբ պարտադիր զինվորական ծառայություն չանցած քաղաքացիների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին
06.12.2017 «Սահմանված կարգի խախտմամբ պարտադիր զինվորական ծառայություն չանցած քաղաքացիների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին
21.06.2018 «Սահմանված կարգի խախտմամբ պարտադիր զինվորական ծառայություն չանցած քաղաքացիների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին
06.03.2019 «Սահմանված կարգի խախտմամբ պարտադիր զինվորական ծառայություն չանցած քաղաքացիների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին

О ГРАЖДАНАХ, НЕ ПРОШЕДШИХ ОБЯЗАТЕЛЬНУЮ ВОЕННУЮ СЛУЖБУ В НАРУШЕНИЕ УСТАНОВЛЕННОГО ПОРЯДКА
Сфера действия настоящего Закона охватывает граждан Республики Армения, не призванных в нарушение закона на обязательную военную службу с осеннего призыва 1992 года до вступления настоящего Закона в силу, которым впоследствии исполнилось 27 лет либо которые в установленном порядке приобрели основания на получение права на освобождение или отсрочку от обязательной военной службы (далее – граждане, не прошедшие обязательную военную службу).
Статья 2. Ставки обязательных платежей
Граждане, не прошедшие обязательную военную службу, начиная с момента неявки в нарушение закона на призыв на обязательную военную службу до достижения ими возраста 27 лет либо до приобретения в установленном порядке оснований на получение права на освобождение или отсрочку от обязательной военной службы, могут вносить плату за непризыв на каждый призыв по следующим ставкам:
1. Военнообязанные граждане, не прошедшие обязательную военную службу и достигшие возраста 27 лет
в 100-кратном размере минимальной заработной платы
2. Военнообязанный гражданин, не прошедший обязательную военную службу и приобретший впоследствии основания на освобождение от обязательной военной службы:
1) который признан Республиканской призывной комиссией негодным к военной службе по состоянию здоровья, со снятием его с воинского учета
в 30-кратном размере минимальной заработной платы
2) чей отец или родной брат умер (погиб) при защите Республики Армения или при исполнении служебных обязанностей в вооруженных силах либо других войсках, и он является единственным ребенком мужского пола в этой семье
3) который имеет научную степень (кандидат наук или доктор наук) и занимается профессиональной, научной или педагогической деятельностью
в 50-кратном размере минимальной заработной платы
3. Граждане, не прошедшие обязательную военную службу и в дальнейшем освобожденные от обязательной военной службы решением Правительства
4. Военнообязанные граждане, не прошедшие обязательную военную службу и приобретшие впоследствии основание на получение права на отсрочку от военной службы для продолжения обучения
в 150-кратном размере минимальной заработной платы
5. Граждане, не прошедшие обязательную военную службу и приобретшие впоследствии основание на получение отсрочки по семейным обстоятельствам, которые имеют:
1) нетрудоспособных отца и мать либо нетрудоспособных отца или мать, если они не имеют считающегося гражданином Республики Армения трудоспособного, не находящегося на обязательной военной службе другого ребенка (нетрудоспособными родителями являются:
- отец и мать, достигшие возраста, дающего право на пенсию по старости
- отец и мать – инвалиды первой или второй группы
- отец и мать, признанные недееспособными по решению суда)
в 30-кратном размере минимальной заработной платы
2) ребенка, растущего без матери;
3) двоих детей;
4) жену – инвалида первой или второй группы;
5) родных сестру или брата – инвалидов первой или второй группы либо признанных недееспособными по решению суда, если нет другого проживающего с ним трудоспособного лица, считающегося членом семьи;
6) жену, находящуюся на шестом месяце беременности вторым ребенком или двойней;
7) право на получение отсрочки по семейным обстоятельствам в случаях, не предусмотренных законом
6. Лица, не прошедшие обязательную военную службу и заимевшие в дальнейшем 3 и более детей или 2 растущих без матери детей, независимо от обстоятельства достижения ими 27 лет
7. Военнообязанные граждане, не прошедшие обязательную военную службу и приобретшие впоследствии основание на получение права на отсрочку от военной службы по состоянию здоровья
8. Военнообязанные граждане, не прошедшие обязательную военную службу и приобретшие впоследствии основание на получение права на отсрочку от военной службы по иным основаниям
в 200-кратном размере минимальной заработной платы
9. Военнообязанные граждане, не прошедшие обязательную военную службу и приобретшие впоследствии гражданство другого государства
10. Не прошедшие обязательную военную службу военнообязанные граждане, которые в прошлом были приговорены к лишению свободы за совершение тяжкого либо не менее двух раз совершенного умышленного преступления и не менее трех лет отбывали наказание в местах лишения свободы, а также, если они совершили преступление, указанное в утвержденном Министерством обороны Республики Армения и Генеральной Прокураторой Республики Армения перечне, за которое не подлежат призыву
В предусмотренных настоящим Законом случаях гражданам, внесшим платежи, отсрочка предоставляется в порядке, установленном Законом Республики Армения ,,О воинской обязанности", до достижения ими 27 лет.
Статья 3. Заявление граждан, не прошедших обязательную военную службу
Гражданин, не прошедший обязательную военную службу, представляет заявление в военный комиссариат по месту учета.
В приложении к заявлению представляются основания на получение права на освобождение либо отсрочку от обязательной военной службы.
Не прошедший обязательную военную службу гражданин, находящийся в иностранных государствах, может представлять заявление в дипломатическую службу или консульское учреждение Республики Армения в иностранных государствах.
Заявление гражданина, не прошедшего обязательную военную службу, передается в соответствующие органы после регистрации в установленном порядке.
Оплата услуг по почтовой доставке, связанной с заявлением гражданина, не прошедшего обязательную военную службу, по представлению соответствующих органов производится заявителем.
Статья 4. Рассмотрение заявления граждан, не прошедших обязательную военную службу
Заявление граждан, не прошедших обязательную военную службу, рассматривается и ответ выдается гражданину в течение одного месяца. Заявления, требующие дополнительного изучения и проверки, рассматриваются и ответ по ним выдается гражданину не позднее чем через два месяца.
Перечень органов, рассматривающих заявление гражданина, не прошедшего обязательную военную службу, а также порядок и график рассмотрения заявления устанавливается Правительством Республики Армения.
В случае несогласия с ответом на заявление гражданин имеет право в месячный срок со дня получения ответа обжаловать его в суде в установленном законом порядке.
Статья 5. Порядок внесения платежа
Граждане, не прошедшие обязательную военную службу, в десятидневный срок после получения ответа на заявление вносят установленные настоящим Законом платежи через банковскую систему. Эти платежи зачисляются на специальный счет, открытый с этой целью государственным уполномоченным органом Республики Армения в области обороны.
Статья 6. Прекращение возбужденного уголовного преследования и учет в резерве
Гражданину Республики Армения, не призванному в нарушение закона на обязательную военную службу, которому впоследствии исполнилось 27 лет либо который в установленном порядке приобрел основания для получения права на освобождение или отсрочку от обязательной военной службы, в течение месяца после внесения установленных настоящим Законом платежей выдается решение органа, осуществляющего производство, о прекращении возбужденного в его отношении уголовного преследования, а также он получает военный билет и ставится на учет в резерве.
Порядок прекращения возбужденного в отношении граждан, не прошедших обязательную военную службу, уголовного преследования устанавливается Правительством Республики Армения.
Статья 7. Вступление Закона в силу
1. Настоящий Закон вступает в силу с 1 марта 2004 года.
2. Правительство Республики Армения принимает следующие из настоящего Закона правовые акты до вступления настоящего Закона в силу.
24.10.2005 О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Армения ,,О гражданах, не прошедших обязательную военную службу в нарушение установленного порядка"
28.11.2007 О внесении изменения в Закон Республики Армения ,,О гражданах, не прошедших обязательную военную службу в нарушение установленного порядка"
29.04.2009 О внесении изменений и дополнения в Закон Республики Армения "О гражданах, не прошедших обязательную военную службу в нарушение установленного порядка”
08.12.2010 О внесении изменения в Закон Республики Армения "О гражданах, не прошедших обязательную военную службу в нарушение установленного порядка”
23.06.2011 О внесении изменения в Закон Республики Армения "О гражданах, не прошедших обязательную военную службу в нарушение установленного порядка”
05.12.2012 О внесении изменения в Закон Республики Армения "О гражданах, не прошедших обязательную военную службу в нарушение установленного порядка”
11.12.2013 О внесении изменения в Закон Республики Армения "О гражданах, не прошедших обязательную военную службу в нарушение установленного порядка”
30.04.2015 О внесении изменения в Закон Республики Армения "О гражданах, не прошедших обязательную военную службу в нарушение установленного порядка”
06.12.2017 О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Армения "О гражданах, не прошедших обязательную военную службу в нарушение установленного порядка”
21.06.2018 О внесении изменения в Закон Республики Армения "О гражданах, не прошедших обязательную военную службу в нарушение установленного порядка”
06.03.2019 О внесении изменений в Закон Республики Армения "О гражданах, не прошедших обязательную военную службу в нарушение установленного порядка”