ԶԱՆԳՎԱԾԱՅԻՆ ԼՐԱՏՎՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ
Սույն օրենքը կարգավորում է զանգվածային լրատվության իրականացման հետ կապված հարաբերությունները, սահմանում է լրատվության ոլորտում խոսքի ազատության իրավունքի ապահովման երաշխիքները, լրագրողի հավատարմագրման, տարածված տեղեկատվության հերքման եւ պատասխանի իրավունքի իրացման հիմնադրույթներն ու այն հիմքերը, որոնց առկայության դեպքում լրատվական գործունեություն իրականացնողները պատասխանատվության ենթակա չեն:
Հոդված 2. Զանգվածային լրատվության մասին օրենսդրությունը
Զանգվածային լրատվության ոլորտում ծագող հարաբերությունները կարգավորվում են Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությամբ, Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերով, Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական օրենսգրքով, սույն օրենքով, այլ օրենքներով, ինչպես նաեւ դրանց հիման վրա եւ դրանցով սահմանված շրջանակներում այդ հարաբերությունները կարգավորող իրավական այլ ակտերով:
Հոդված 3. Հիմնական հասկացությունները
Ստորեւ բերված հասկացությունները սույն օրենքում օգտագործվում են հետեւյալ նշանակությամբ.
1) զանգվածային լրատվություն (այսուհետ՝ լրատվություն)՝ անսահմանափակ թվով անձանց համար հասանելի տեղեկատվության տարածում, որի հիմնական նպատակն է ապահովել մարդու սահմանադրական իրավունքը՝ ազատորեն, անկախ պետական սահմաններից՝ փնտրելու, ստանալու եւ տարածելու տեղեկություններ ու գաղափարներ:
Լրատվությունն իրականացվում է զանգվածային լրատվության միջոցի տարածմամբ.
2) զանգվածային լրատվության միջոց (այսուհետ՝ լրատվության միջոց)՝ լրատվություն իրականացնելու միջոց, որը բաժանորդագրությամբ կամ առանց դրա, վճարովի կամ անվճար հիմունքներով տարածվում է՝
- մշտական անվանում, հերթական համար եւ ամսաթիվ ունեցող պարբերական թողարկումներով՝ նյութական կրիչի վրա, որոնց միեւնույն բովանդակությամբ օրինակների քանակը պակաս չէ հարյուրից,
- հեռուստառադիոհաղորդմամբ,
- հանրային հեռահաղորդակցության ցանցով (ցանցային լրատվության միջոց)՝ որպես որոշակի հասցե ունեցող, անսահմանափակ թվով անձանց համար հասանելի եւ լրատվություն ներառող տեղեկատվական պաշար՝ անկախ թարմացման պարբերականությունից, պահման ժամանակի տեւողությունից եւ այլ չափանիշներից:
Լրատվության միջոց են նաեւ լրատվական գործակալության եւ նմանատիպ բնույթի այլ կազմակերպությունների պարբերական հաղորդումները՝ ուղղված լրատվական գործունեություն իրականացնողներին՝ անկախ տարածման ձեւից, թողարկման օրինակների քանակից կամ որեւէ այլ չափանիշից.
3) լրատվական գործունեություն իրականացնող՝ իրավաբանական կամ ֆիզիկական անձ, այդ թվում՝ անհատ ձեռնարկատեր, որն իր անունից տարածում է լրատվության միջոց:
Եթե Հայաստանի Հանրապետությունում լրատվական գործունեություն իրականացնողն այդ գործունեության առանձին փուլերն իրականացնում է այլ անձանց (զուտ տարածողը, հրատարակիչը եւ այլն) հետ կնքած գործարքների հիման վրա, ապա այդ անձինք, սույն օրենքի իմաստով, լրատվական գործունեություն իրականացնողներ չեն.
4) լրագրող՝ լրատվական գործունեություն իրականացնող ֆիզիկական անձ, լրատվական գործունեություն իրականացնողի ներկայացուցիչ, նրա հետ կնքած աշխատանքային կամ այլ պայմանագրի հիման վրա տեղեկատվություն փնտրող, հավաքող, ստացող, պատրաստող, խմբագրող։
Հոդված 4. Լրատվության ոլորտում խոսքի ազատության իրավունքի ապահովման երաշխիքները
1. Լրատվական գործունեություն իրականացնողները եւ լրագրողները գործում են ազատորեն՝ իրավահավասարության, օրինականության, խոսքի (արտահայտվելու) ազատության եւ բազմակարծության սկզբունքների հիման վրա:
Լրագրողն իր մասնագիտական օրինական գործունեության ընթացքում, որպես հասարակական պարտք կատարող անձ, պաշտպանվում է Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ:
2. Լրատվության միջոցները թողարկվում եւ տարածվում են առանց նախնական կամ ընթացիկ պետական գրանցման, լիցենզավորման, պետական կամ որեւէ այլ մարմնում հայտարարագրման կամ որեւէ մարմնի ծանուցման:
Հեռուստառադիոհեռարձակման լիցենզավորումն իրականացվում է հեռուստատեսության եւ ռադիոյի մասին Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությանը համապատասխան:
3. Արգելվում է՝
1) գրաքննությունը.
2) որեւէ տեղեկատվություն տարածելուն կամ դա տարածելուց հրաժարվելուն նպատակաուղղված կամ դրան հանգեցնող հարկադրանքը լրատվական գործունեություն իրականացնողի եւ լրագրողի նկատմամբ.
3) լրագրողի մասնագիտական օրինական գործունեությանը խոչընդոտելը.
4) խտրականությունը լրատվության համար անհրաժեշտ սարքավորումների եւ նյութերի քաղաքացիական շրջանառությունում.
5) ցանկացած, այդ թվում՝ այլ երկրներում թողարկված եւ տարածված լրատվության միջոցներից օգտվելու՝ անձի իրավունքի սահմանափակումը:
Հոդված 5. Տեղեկատվության աղբյուրների պաշտպանությունը
1. Լրատվական գործունեություն իրականացնողները եւ լրագրողները պարտավոր չեն բացահայտել տեղեկատվության աղբյուրը, բացառությամբ սույն հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված դեպքերի:
2. Տեղեկատվության աղբյուրի բացահայտումը լրատվական գործունեություն իրականացնողին, ինչպես նաեւ լրագրողին կարող է պարտադրվել դատարանի որոշմամբ՝ քրեական գործի առիթով՝ ծանր կամ առանձնապես ծանր հանցագործության բացահայտման նպատակով, եթե հասարակության շահերի քրեաիրավական պաշտպանության անհրաժեշտությունն ավելի ծանրակշիռ է, քան տեղեկատվության աղբյուրը չբացահայտելու հասարակության շահագրգռվածությունը, եւ սպառված են հասարակական շահերի պաշտպանության մնացած բոլոր միջոցները: Այդ դեպքում, լրագրողի միջնորդությամբ, դատական քննությունն իրականացվում է դռնփակ։
Հոդված 6. Լրագրողի հավատարմագրումը
1. Լրատվական գործունեություն իրականացնողն իր լրագրողին հավատարմագրելու համար իրավունք ունի դիմել պետական մարմիններ:
Պետական մարմինը պարտավոր է, սույն օրենքին եւ տվյալ մարմնում լրագրողների հավատարմագրման կարգին համապատասխան, հնգօրյա ժամկետում հավատարմագրել լրագրողին:
Հավատարմագրման կարգ սահմանված չլինելը լրագրողի հավատարմագրումը մերժելու հիմք չէ:
2. Պետական մարմիններում լրագրողների հավատարմագրման կարգում սահմանվում են՝
1) լրատվության միջոցին ներկայացվող այն պահանջները (լրատվության միջոցի տեսակը, տարածման տարածքը, մամուլի տպաքանակը եւ այլն), որոնց պարագայում հավատարմագրվում է նրա լրագրողը.
2) հավատարմագրված լրագրողի աշխատանքի կազմակերպման կանոնները, այդ թվում՝ նրա աշխատանքի արդյունավետության ապահովմանն ուղղված պայմանները.
3) տվյալ մարմնի գործունեության առանձնահատկություններից բխող պահանջները:
3. Հավատարմագրման կարգում չպետք է սահմանվեն, իսկ սահմանվելու դեպքում իրավաբանական ուժ չունեն այնպիսի դրույթները, որոնք՝
1) կսահմանափակեն հավատարմագրված լրագրողի իրավունքը՝ մասնակցելու տվյալ մարմնի, դրա ստորաբաժանումների նիստերին, այլ միջոցառումներին, բացառությամբ դրանց դռնփակ լինելու դեպքերի.
2) կբացառեն տվյալ մարմնում անցկացվող միջոցառումների մասին լրագրողների՝ ողջամիտ ժամկետում տեղեկացված լինելը.
3) անհավասար պայմաններ կստեղծեն հավատարմագրված լրագրողների համար.
4) կսահմանափակեն լրագրողի՝ տեղեկատվություն ձեռք բերելու օրենքով սահմանված իրավունքները:
4. Հայաստանի Հանրապետության պետական կառավարման մարմիններում հավատարմագրման օրինակելի կարգը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը։
5. Լրագրողի հավատարմագրումը կարող է դադարեցվել նրան հավատարմագրման ներկայացրած լրատվական գործունեություն իրականացնողի դիմումով:
6. Հավատարմագրված լրագրողն իր աշխատանքը կազմակերպում է տվյալ մարմնում լրագրողների հավատարմագրման կարգին եւ այդ մարմինների աշխատակարգի կանոններին համապատասխան:
7. Որեւէ մարմնում հավատարմագրված բոլոր լրագրողների համար աշխատանքի պայմանները պետք է լինեն նրանց աշխատանքին նպաստող եւ ոչ խտրական՝ ողջամտության սահմաններում:
Լրատվության միջոցների համար նախատեսված տեղեկատվությունը հավատարմագրված բոլոր լրագրողներին պետք է տրամադրվի միաժամանակ, իսկ նախատեսվող միջոցառումների ճշգրիտ ժամանակի եւ վայրի մասին նրանք պետք է տեղեկացվեն դրանք սկսվելուց առաջ՝ ողջամիտ ժամկետում:
8. Օտարերկրյա պետության օրենսդրության հիման վրա գործող լրատվական գործունեություն իրականացնողի ներկայացուցչի` լրագրողի՝ Հայաստանի Հանրապետությունում հավատարմագրման կարգը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը:
9. Հավատարմագրման կարգի սահմանված լինելը չի կարող հիմք դառնալ օրենքով սահմանված կարգով լրագրողին տեղեկատվության տրամադրումը մերժելու համար։
Հոդված 7. Լրատվության ոլորտում խոսքի ազատության իրավունքի սահմանափակումները
1. Արգելվում է օրենքով սահմանված կարգով գաղտնի համարվող կամ քրեորեն պատժելի արարքներ քարոզող, ինչպես նաեւ այնպիսի տեղեկատվության տարածումը, որը խախտում է մարդու անձնական եւ ընտանեկան կյանքի անձեռնմխելիությունը:
2. Արգելվում է տեսաձայնագրմամբ ստացված տեղեկատվության տարածումը, եթե դա ստացվել է տեսաձայնագրման կատարման մասին առանց անձին զգուշացնելու, եւ այդ անձն ակնկալել է, որ գտնվում է տեսաձայնագրումը կատարողի տեսադաշտից դուրս, լսելի չէ նրա համար եւ դրա համար ձեռնարկել է բավարար միջոցներ, բացառությամբ, երբ տեսաձայնագրումը կատարած անձի տեսադաշտից դուրս լինելու կամ նրա համար լսելի չլինելու համար ձեռնարկված միջոցներն ակնհայտորեն անբավարար են եղել:
3. Սույն հոդվածի 2-րդ մասում նշված, ինչպես նաեւ մարդու անձնական եւ ընտանեկան կյանքին վերաբերող տեղեկատվության տարածումը թույլատրվում է, եթե դա անհրաժեշտ է հանրային շահերի պաշտպանության համար:
Հոդված 8. Հերքման եւ պատասխանի իրավունքը
1. Անձն իրավունք ունի լրատվական գործունեություն իրականացնողից պահանջել հերքելու իր իրավունքները խախտող փաստացի անճշտությունները, որոնք տեղ են գտել լրատվական գործունեություն իրականացնողի տարածած տեղեկատվության մեջ, եթե վերջինս չի ապացուցում, որ այդ փաստերը համապատասխանում են իրականությանը:
Հերքման պահանջը կարող է ներկայացվել մեկամսյա ժամկետում՝ հաշված այն տեղեկատվության տարածման օրվանից, որին վերաբերում է հերքումը:
2. Լրատվական գործունեություն իրականացնողը հերքման պահանջն ստանալուց հետո՝ մեկշաբաթյա ժամկետում, պարտավոր է հերքման պահանջը ներկայացնողին տեղեկացնել հերքումը տարածելու ժամանակի մասին կամ գրավոր հայտնել հերքման տարածումը մերժելու մասին:
3. Հերքումն իրականացվում է լրատվության նույն միջոցում, իսկ եթե դա հնարավոր չէ, ապա հերքում պահանջողի համար ընդունելի այլ եղանակով:
Հերքումն իրականացվում է դրա պահանջն ստանալու օրվանից հետո՝ մեկշաբաթյա ժամկետում: Այդ ժամկետում լրատվության միջոցի թողարկում տեղի չունենալու կամ միակ թողարկումն արդեն իսկ թույլատրված լինելու դեպքում հերքումը պետք է տեղ գտնի լրատվության միջոցի առաջին իսկ թողարկման մեջ:
Հերքումն իրականացվում է «Հերքում» խորագրի ներքո: Տեղակայման, ձեւավորման, տառատեսակի չափի ու տեսակի, հաղորդման ժամի առումով հերքումը չպետք է զիջի այն տեղեկատվությանը, որին վերաբերում է:
4. Պետական մարմինների, տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունների ժամանակ թեկնածուի մասին տարածված տեղեկատվության հերքումը կատարվում է 24 ժամվա ընթացքում: Եթե մինչեւ քվեարկության սկիզբը մնացել է ոչ ավելի, քան 24 ժամ, ապա հերքումը կատարվում է դրա մասին պահանջն ստանալուն պես: Նշված ժամկետում հերքման տարածումը հնարավոր չլինելու դեպքում դա պետք է տարածվի սույն հոդվածով սահմանված ժամկետում:
5. Հերքման պահանջի հետ անձն իրավունք ունի պահանջել իր պատասխանի հրապարակումը:
Լրատվական գործունեություն իրականացնողը կարող է պատասխանի հրապարակումը զուգակցել կամ չզուգակցել հերքումով: Հերքման պահանջը բավարարված է համարվում պատասխանի հրապարակումով:
6. Պատասխանի հրապարակման պահանջը բավարարվում է սույն հոդվածով հերքման համար սահմանված կանոններով:
Պատասխանը չպետք է հակասի սույն օրենքի պահանջներին եւ պետք է վերաբերի միայն պատասխանի առարկա տեղեկատվության մեջ տեղ գտած փաստացի անճշտություններին: Այն չպետք է պարունակի պատասխանի առարկա տեղեկատվությունը պատրաստած կամ տարածած անձի, ցանկացած այլ անձի կամ նրանց գործունեության քննադատություն, եթե դա ուղղակիորեն կապված չէ այդ տեղեկատվության հետ:
Պատասխանի ծավալը չպետք է գերազանցի պատասխանի առարկա տեղեկատվության ծավալը: Եթե պատասխանի առարկա տեղեկատվությունը բազմաբովանդակ նյութի ամբողջ ծավալից հստակ սահմանազատվող ինքնուրույն, առանձին հատված է, ապա պատասխանի ծավալը չպետք է գերազանցի այդ հատվածի ծավալը:
Պատասխանը հրապարակվում է անվճար:
7. Հերքման եւ (կամ) պատասխանի հրապարակման պահանջը պետք է մերժվի, եթե տվյալ պահանջը`
1) անանուն է.
2) հակասում է օրինական ուժի մեջ մտած դատական ակտին:
Հերքման պահանջի հետ ներկայացվող պատասխանի հրապարակման պահանջը պետք է մերժվի, եթե այդ պատասխանը չի համապատասխանում սույն օրենքի 7-րդ հոդվածի պահանջներին:
8. Հերքման կամ պատասխանի հրապարակման պահանջը կարող է մերժվել, եթե`
1) չի պահպանվել սույն հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված ժամկետը.
2) պահանջը վերաբերում է այնպիսի տեղեկատվությանը, որը տարածվել է հրապարակային ելույթին, պետական մարմինների պաշտոնական փաստաթղթերին, լրատվության այլ միջոցին կամ հեղինակային որեւէ ստեղծագործությանը կատարված հղումով, եւ սկզբնաղբյուրը հերքում չի տարածել:
Հերքման պահանջի հետ ներկայացվող պատասխանի հրապարակման պահանջը կարող է մերժվել, եթե այդ պատասխանը չի համապատասխանում սույն օրենքի պահանջներին:
9. Եթե լրատվական գործունեություն իրականացնողը հրաժարվում է տարածել հերքումը կամ պատասխանը կամ խախտում է դրանք տարածելու՝ սույն օրենքով սահմանված կարգն ու ժամկետը, ապա անձը, որի իրավունքները խախտվում են, իրավունք ունի օրենքով սահմանված կարգով դիմել դատարան՝ հերքումը տարածելու եւ իր պատասխանը հրապարակելու հայցով:
Հոդված 9. Լրատվական գործունեություն իրականացնողի պատասխանատվությունը
1. Լրատվական գործունեություն իրականացնողի կողմից այդ գործունեության իրականացումն օրենքի պահանջների խախտմամբ առաջ է բերում օրենքով նախատեսված պատասխանատվություն:
2. Լրատվական գործունեություն իրականացնողն ազատվում է տվյալ տեղեկատվության տարածման համար պատասխանատվությունից, եթե դա՝
1) ստացվել է լրատվական գործակալությունից.
2) բխում է վիճարկող կողմի կամ նրա ներկայացուցչի հրապարակային ելույթից կամ պատասխանից կամ նրանցից ելնող փաստաթղթից.
3) հրապարակային ելույթի, պետական մարմինների պաշտոնական փաստաթղթերի, լրատվության այլ միջոցի կամ հեղինակային որեւէ ստեղծագործության բովանդակած տեղեկատվության բառացի կամ բարեխիղճ վերարտադրությունն է, եւ դա տարածելիս ինքը կատարել է հղում այդ աղբյուրին:
3. Օրենքով սահմանված կարգով գաղտնի համարվող տեղեկատվության տարածման համար լրատվական գործունեություն իրականացնողը պատասխանատվության ենթակա չէ, եթե այդ տեղեկատվությունը նա ձեռք չի բերել օրենքով արգելված եղանակով, կամ ակնհայտ չի եղել, որ դա օրենքով սահմանված կարգով գաղտնիք է համարվել:
Եթե լրատվական գործունեություն իրականացնողը տարածել է այնպիսի տեղեկատվություն, որի՝ օրենքով սահմանված կարգով գաղտնի համարվելն ակնհայտ է եղել, սակայն այդ տեղեկատվության տարածումը բխել է հանրային շահերի պաշտպանության անհրաժեշտությունից, ապա նա պատասխանատվության ենթակա չէ:
Հոդված 10. Լրատվության միջոցի անվանումը
1. Լրատվության միջոցի անվանումը պետք է ընդունելի լինի հասարակական բարոյականության տեսանկյունից ու տարբերվի եւ շփոթության աստիճանի նման չլինի լրատվության այլ միջոցի, այդ թվում՝ վերջին երկու տարիներին տարածումը դադարեցրած լրատվության միջոցի անվանմանը, եթե վերջինիս տարածողը լրատվական գործունեություն իրականացնող նույն անձը չի եղել:
2. Լրատվության միջոցի անվանման մեջ հանրահայտ անձի անունը կամ դրա մի մասը, եթե դա ակնհայտորեն կապվում է այդ հանրահայտ անձի հետ, կարող է օգտագործվել միայն այդ անձի, իսկ նրա մահացած լինելու դեպքում՝ ժառանգի գրավոր համաձայնությամբ:
Եթե անձը, իսկ նրա մահացած լինելու դեպքում՝ ժառանգը, գտնում է, որ լրատվության միջոցի գործունեությունն ստվերում է այդ անձի հեղինակությունը, ապա կարող է լրատվության միջոցի անվանման մեջ անձի անունն օգտագործելու իրավունքից զրկելու պահանջով դիմել դատարան:
3. Լրատվության միջոցի անվանման մեջ «Հայաստան» բառի հոլովաձեւերն ու դրանց թարգմանությունները կարող են օգտագործվել Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով:
4. Լրատվության միջոցի անվանման իրավական պաշտպանության նպատակով այդ անվանումը կարող է գրանցվել որպես ապրանքային նշան:
5. Լրատվության միջոցի անվանման վերաբերյալ սույն հոդվածի պահանջները տարածվում են լրատվության միջոցի խորագրի, ինչպես նաեւ ցանցային լրատվության միջոցի հասցեի վրա:
Հոդված 11. Թողարկման տվյալները ներկայացնելը
1. Նյութական կրիչի վրա թողարկված լրատվության միջոցի յուրաքանչյուր թողարկում պետք է ներառի`
1) լրատվության միջոցի անվանումը.
2) լրատվական գործունեություն իրականացնող իրավաբանական անձի լրիվ անվանումը, կազմակերպական-իրավական ձեւը, գտնվելու վայրը, իրավաբանական անձի պետական գրանցման (կամ իրավաբանական անձի անունից գործող նրա առանձնացված ստորաբաժանման հաշվառման) վկայականի համարը, տրման օրը, իսկ եթե լրատվական գործունեություն իրականացնողը ֆիզիկական անձ է, ապա նրա անունը, ազգանունը, հասցեն, եթե նա անհատ ձեռնարկատեր է, ապա նաեւ պետական գրանցման վկայականի համարը եւ տրման օրը.
3) լրատվության միջոցի տվյալ թողարկման համար պատասխանատու անձի անունը, ազգանունը (ըստ անձնագրի).
4) տվյալ թողարկման տարին, ամիսը եւ ամսաթիվը.
5) տվյալ թողարկման հերթական համարը.
6) տվյալ թողարկման օրինակների ընդհանուր քանակը:
2. Թողարկման տվյալների մեջ կարող են ներառվել սույն հոդվածում չնշված այլ տեղեկություններ:
3. Հեռուստառադիոհաղորդմամբ տարածվող լրատվության միջոցի թողարկման տվյալները ներկայացվում են հեռուստատեսության եւ ռադիոյի մասին Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությանը համապատասխան:
Հոդված 12. Ֆինանսավորման աղբյուրների թափանցիկությունը
Լրատվական գործունեություն իրականացնողը, մինչեւ ընթացիկ տարվա մարտի երեսունմեկը ներառյալ, պարտավոր է լրատվության միջոցի հերթական թողարկման մեջ (եթե դա թողարկվում է) «Տարեկան հաշվետվություն» վերնագրի ներքո հրապարակել նախորդ տարվա ֆինանսական հաշվետվությունը՝ կապված տվյալ լրատվության միջոցին առնչվող գործունեության հետ՝ նշելով համախառն եկամտի եւ դրա կազմում նվիրատվությունների մասնաբաժնի չափերը:
Հոդված 13. Պարտադիր օրինակները եւ լրատվության միջոցների վարչական ռեգիստրը
1. Հայաստանի Հանրապետությունում նյութական կրիչի վրա թողարկված եւ Հայաստանի Հանրապետությունում տարածվող լրատվության միջոցի յուրաքանչյուր թողարկման երկուական օրինակ անվճար ուղարկվում է Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարություն, Հայաստանի ազգային գրադարան եւ Հայաստանի ազգային գրապալատ:
2. Լրատվության միջոցները, ըստ ստացված պարտադիր օրինակների եւ թողարկման տվյալների, հաշվառվում են Հայաստանի Հանրապետության լրատվության միջոցների վարչական ռեգիստրում, որը գործում է Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարության համակարգում, եւ որի վարման կարգը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարը:
Հոդված 14. Եզրափակիչ դրույթ
Սույն օրենքի ուժի մեջ մտնելու պահից ուժը կորցրած ճանաչել «Մամուլի եւ զանգվածային լրատվության մյուս միջոցների մասին» Հայաստանի Հանրապետության 1991 թվականի հոկտեմբերի 8-ի Ն-420 օրենքը:

ON THE DISSEMINATION OF MASS INFORMATION
This law regulates relations pertaining to  the implementation of media activities, defines the guarantees of ensuring the right of freedom of speech in the sphere of the media, the main provisions for the accreditation of journalists, the right of reply and refutation, and the grounds for which the implementers of media activities are not subject to liability.
ARTICLE 2. LEGISLATION ON MASS MEDIA
Relations pertaining to mass media activity are regulated by the Constitution of the Republic of Armenia, international agreements of the Republic of Armenia, the Civil Code of the Republic of Armenia, this law, and other laws as well as by other legal acts regulating relations based on them and in the framework defined by them.
ARTICLE 3. BASIC DEFINITIONS
In this law the terms below shall be defined as follows:
1. The dissemination of information (hereinafter referred to as the "information") —  the release of information, accessible to an unlimited number of persons, the main purpose of which is to ensure a person’s Constitutional right to seek, receive and disseminate information or ideas freely, regardless of state boundaries.
The information is disseminated through mass media.
2. Mass media product (hereinafter referred to as the "media product")— an information product that is disseminated through or without subscription, on a paid basis or free of charge, including:
1) media product issued on material medium, with a circulation of a hundred or more copies of a single issue (possessing the same content), permanent name, edition number and date;
2) television and radio broadcasts;
3) public, joint telecommunication network (network media product)— accessible to an undefined number of persons, as an information storage with permanent address, irrespective of the frequency of updates, the duration of information maintenance or other criteria.
A periodical release by a news agency or any similar organizations directed to the implementers of media activities shall also constitute a media product, irrespective of the medium, the quantity of the issues and any other criteria.
3. Implementer of media activity - legal or natural person, including private entrepreneur, who disseminates a media product on his/her own behalf.
If a person implementing media activity in the Republic of Armenia accomplishes certain phases of that activity through transactions with other persons (disseminator, publisher, etc.) then the latter, for the purpose of this law, are not implementers of media activity.
4. Journalist – a natural person implementing media activities, a representative of an implementer of media activities who based on a labor contract or another contract with them seeks, gathers, receives, prepares or edits the information.
ARTICLE 4. GUARANTEES OF THE FREEDOM OF SPEECH IN THE SPHERE OF THE MEDIA
1. Implementers of media activity and journalists shall operate freely in compliance with the principles of equality, legitimacy, freedom of speech (expression) and pluralism.
Conducting his/her legitimate professional activities a journalist, as a person performing a social duty shall be protected by the RA legislation.
2. Media products are produced and disseminated without prior or current state registration, licensing, declaration or notice to any state body.
The licensing of TV and radio broadcasting is conducted according to the RA legislation on television and radio.
3. The following is prohibited:
1) censorship;
2) to compel the implementer of media activity or a journalist to disseminate or refrain from the dissemination of information;
3) interfering with the legitimate professional activities of a journalist;
4) discrimination in public circulation of appliances and materials necessary for dissemination of information;
5) restriction of a person's right to exploit media products of his/her choice, including those issued and disseminated in other countries.
ARTICLE 5. PROTECTION OF SOURCES OF INFORMATION
1. The persons implementing media activity and the journalists shall not be obliged to disclose their sources of information, with the exception of the cases set forth in the 2nd part of this Article.
2. The implementer of media activity or a journalist can be obliged to disclose the source of information by the court decision, in the course of a criminal proceeding with the aim of revealing heavy or most heavy crimes, if societal interest in law enforcement overweighs the societal interest in protecting the sources of information, and all other means to protect public interest are exhausted. In such cases, at the petition of the journalist, the court proceedings can be held in camera.
ARTICLE 6. ACCREDITATION OF JOURNALISTS
1. Implementer of media activity has the right to apply to state bodies to get accreditation for his/her journalists.
State bodies shall grant accreditation to journalists within a five day period according to both this law and the accreditation procedures established by those bodies.
The absence of accreditation procedures is not a basis for refusing to accredit.
2. The accreditation procedures at state bodies shall contain the following:
a) the general requirements subject to which a journalists representing it is accredited (type of the media product, dissemination territory, number of issues, etc.) is accredited;
b) rules on the organization of the work of accredited journalist, including conditions aimed at ensuring the effectiveness of his/her work;
c) requirements conditioned by specific nature of the activities of the given body.
3. Accreditation procedure shall not contain provisions (and if they do, those shall not have legal force) that:
1) restrict the right of an accredited journalist to take part in sessions of the given body and its subdivisions, other events with the exception of the cases when they are closed;
2) exclude the timely notification of journalists of the planned events by the given reasonably in advance;
3) create unequal conditions for accredited journalists;
4) restrict the rights of a journalist to obtain information as defined by law.
4. The model procedure of accreditation at state governing bodies is defined by the RA government.
5. The accreditation of a journalist can be terminated at the request of the implementer of media activities that had applied for accreditation of that journalist.
6. An accredited journalist shall organize his/her work in conformity with accreditation procedures and the working rules of the given body.
7. To a reasonable extent working conditions must be supportive and non-discriminatory for all accredited journalists in the given body.
Information subject to be released to media shall be made available to all accredited journalists concurrently, with notification of the exact time and venue of planned events reasonably in advance.
8. In the territory of the Republic of Armenia the accreditation procedures for representatives of implementers of media activity acting under the foreign legislation shall be defined by the Ministry of Foreign Affairs.
9. The absence of accreditation procedure is not a basis for refusing to provide a journalist with information as stipulated by law.
ARTICLE 7. RESTRICTIONS OF THE FREDOM OF SPEECH IN THE SPHERE OF THE MEDIA
1. It is prohibited to disseminate secret information as stipulated by law, or information advocating criminally punishable acts, as well as information violating the right to privacy of ones’ personal or family life.
2. It is prohibited to disseminate information obtained by video and audio recording conducted without notifying the person of the fact or recording, when the person expected to be out of sight or earshot of the implementer of video and audio recording and has taken sufficient measures to ensure it, with the exception of situations when such measures were obviously not sufficient.
3. The dissemination of information related to one’s personal or family life as well as those mentioned in the second part of this Article is allowed if it is necessary for the protection of public interest.
ARTICLE 8. RIGHT TO REFUTATION AND RESPONSE
1. A person has a right to demand that the implementer of media activity refute factual inaccuracies in the information disseminated by the implementer of media activity if the latter does not prove the truth of those facts.
The demand for refutation has to be presented within a one month period following the day of publication of the information subject to refutation.
2. Within one week after the receiving a refutation demand the implementer of media activity must notify the refuting party of the time of the dissemination of refutation or send a written refusal to publish the refutation.
3. The refutation shall be disseminated by the same media product, or if it is impossible, then an other acceptable means for the person demanding a refutation shall be identified.
The refutation is to be published within a period of one week following the day of its receipt. If within this period the media product is not issued or the subsequent issue has already been endorsed for publication, the refutation is to be published and disseminated in the nearest issue of the media product.
Refutation is placed under the title Refutation. Its placement, layout, font size and type, the time of broadcasting should not be different from the information being refuted.
4. During elections of state and local self-government bodies the refutation of information about candidates shall be effected within 24 hours. If less than 24 hours remain until the commencement of voting, the refutation shall result immediately upon its receipt. If the dissemination of the refutation is impossible, it has to be disseminated within the timeframe stipulated in this article.
5. Along with refutation, a person has the right to demand publishing of a response.
The implementer of media activities may choose to accompany or not the publishing of the response along with refutation. By publication of the response the right to refutation is considered fulfilled.
6. The publication of the response is carried out according to the rules of refutation as stipulated by this Article.
The response shall not contradict to the requirements of this law and shall refer solely to the actual inaccuracies in the information subject to response. It shall not contain criticism of the person who had prepared or disseminated the information, any other person or its activities if it is not directly pertinent to that information.
The volume of the response shall not exceed the volume of the material being responded to. If the refuted information is a separate, clearly divisible section from the whole volume of the material, than the response volume must not exceed the volume of that section.
The response shall be published free of charge.
7. A demand for a refutation and/or a response shall be denied if it is
1) anonymous;
2) contradicts a court decision that entered in a legal force.
A demand for publishing a response along with refutation shall be denied, if the response does not conform to the requirements of article 7 of this law.
8. The demand for refutation or response may also be denied if
1) the term stipulated by part 1 of this article has not been complied with;
2) the demand is related to such information that has been disseminated with a reference to a public speech, official documents of state bodies, other media product or work of authorship and the original source has not disseminated a refutation.
A demand for publishing a response along with the refutation is subject to denial if the response does not conform to the requirements of this law.
9. If an implementer of media activities refuses to publish the refutation or the response, or infringes the terms and procedures of their dissemination as provided by this law, the person whose rights are violated has a right to file a lawsuit demanding to disseminate the refutation or response.
ARTICLE 9. RESPONSIBILITY OF THE PERSON IMPLEMENTING MEDIA ACTIVITY
1. Implementing media activity with violations of law results in liability as provided by legislation.
2. The implementer of media activity shall be exempt from liability for dissemination of information if:
1) the information has been received from a news agency;
2) the information originates from a public statement or a reply made by the contesting party or a representative thereof or documents pertaining thereto;
3) the information is a literal or conscientious reproduction of the information contained in a public statement, official documents of state bodies, other media product or work of authorship and contains a reference to the original source.
3. The implementer of media activity is not liable for dissemination of secret information as stipulated by law, provided the information in question was lawfully obtained, or it was not apparent that the information was secret according to the law.
If the implementer of media activity has disseminated information the secret nature of which has been evident, it will be exempt from liability if dissemination of information was done for the sake of protecting public interest.
ARTICLE 10. NAME OF THE MEDIA PRODUCT
1. The name of a media product shall be acceptable for the public from the viewpoint of public morals and shall be distinctive and not be confusingly similar to the name of another media product, including the name of a media product which has not been disseminated within the last two years, unless the latter is disseminated by the same implementer of media activity.
2. The name of a famous person or a part thereof may be used in the name of a media product only upon written consent of that person and, in the event of a deceased person, upon the written consent of his/her heirs.
If a person or, in the event of a deceased person, his/her heir, maintains that the operation of the media product injures the reputation of the person in question, he/she may file a claim with the court to deprive the media product the right to use the name of that person in its name.
3. Different cases of the word Armenia and their translation can be used as defined by the procedures established by the Republic of Armenia Government.
4. With the purpose of legal protection of the name of a media product, it may be registered as a trademark.
5. The requirements of this article concerning the name of the media product are applied to the headlines of a media product, as well as the address of a network media product.
ARTICLE 11. SUBMISSION OF ISSUE DATA
1. Every issue of media product must contain:
1) the name of the media product;
2) the full name of the legal person implementing media activity, the type of legal organization and location address, the number and date of its (or its detached branch, acting in its name) state registration certificate; and in case the person implementing media activity is a natural person, then his/her name, last name, address, and in case he/she is an individual entrepreneur, then the number and date of state registration certificate is also required;
3) the name (as in the passport) of the person responsible for the given issue of a media product;
4) the year, month and day of publishing;
5) contain the total number of the copies of the given issue.
2. Issue data of the media product can include other information not mentioned in the following article.
3. Television and radio broadcast data shall be submitted according to the legislation of the Republic of Armenia on Television and Radio.
ARTICLE 12. TRANSPARENCY OF FUNDING SOURCES
The implementer of media activity, engaged in periodical publishing must, by March 31 of the current year, publish under the title of Annual Report the financial report of the preceding year on activity pertaining to the operation of the media product, by specifying the gross income and the portion of donations in it.
ARTICLE 13. MANDATORY COPIES AND THE ADMINISTRATIVE REGISTRY OF MEDIA PRODUCTS
1. In the Republic of Armenia, two copies of media products issued on material medium and disseminated on the territory of the Republic of Armenia, are sent free of charge to the RA Ministry of Justice, The National Library of the Republic of Armenia and Book Chamber of the Republic of Armenia.
2. The media products, according to the data issued on their mandatory copies, are registered with the Republic of Armenia Administrative Registry, which operates within the Republic of Armenia Ministry of Justice and operating procedures of which are established by the Republic of Armenia Minister of Justice.
ARTICLE 14. CLOSING PROVISION
Upon the entry of this Law into effect, the Law of the Republic of Armenia No N-0420-I “On the Press and other Media Products,” dated October 8, 1991, shall become null and void.