ԶԱՆԳՎԱԾԱՅԻՆ ԼՐԱՏՎՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ
Սույն օրենքը կարգավորում է զանգվածային լրատվության իրականացման հետ կապված հարաբերությունները, սահմանում է լրատվության ոլորտում խոսքի ազատության իրավունքի ապահովման երաշխիքները, լրագրողի հավատարմագրման, տարածված տեղեկատվության հերքման եւ պատասխանի իրավունքի իրացման հիմնադրույթներն ու այն հիմքերը, որոնց առկայության դեպքում լրատվական գործունեություն իրականացնողները պատասխանատվության ենթակա չեն:
Հոդված 2. Զանգվածային լրատվության մասին օրենսդրությունը
Զանգվածային լրատվության ոլորտում ծագող հարաբերությունները կարգավորվում են Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությամբ, Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերով, Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական օրենսգրքով, սույն օրենքով, այլ օրենքներով, ինչպես նաեւ դրանց հիման վրա եւ դրանցով սահմանված շրջանակներում այդ հարաբերությունները կարգավորող իրավական այլ ակտերով:
Հոդված 3. Հիմնական հասկացությունները
Ստորեւ բերված հասկացությունները սույն օրենքում օգտագործվում են հետեւյալ նշանակությամբ.
1) զանգվածային լրատվություն (այսուհետ՝ լրատվություն)՝ անսահմանափակ թվով անձանց համար հասանելի տեղեկատվության տարածում, որի հիմնական նպատակն է ապահովել մարդու սահմանադրական իրավունքը՝ ազատորեն, անկախ պետական սահմաններից՝ փնտրելու, ստանալու եւ տարածելու տեղեկություններ ու գաղափարներ:
Լրատվությունն իրականացվում է զանգվածային լրատվության միջոցի տարածմամբ.
2) զանգվածային լրատվության միջոց (այսուհետ՝ լրատվության միջոց)՝ լրատվություն իրականացնելու միջոց, որը բաժանորդագրությամբ կամ առանց դրա, վճարովի կամ անվճար հիմունքներով տարածվում է՝
- մշտական անվանում, հերթական համար եւ ամսաթիվ ունեցող պարբերական թողարկումներով՝ նյութական կրիչի վրա, որոնց միեւնույն բովանդակությամբ օրինակների քանակը պակաս չէ հարյուրից,
- հեռուստառադիոհաղորդմամբ,
- հանրային հեռահաղորդակցության ցանցով (ցանցային լրատվության միջոց)՝ որպես որոշակի հասցե ունեցող, անսահմանափակ թվով անձանց համար հասանելի եւ լրատվություն ներառող տեղեկատվական պաշար՝ անկախ թարմացման պարբերականությունից, պահման ժամանակի տեւողությունից եւ այլ չափանիշներից:
Լրատվության միջոց են նաեւ լրատվական գործակալության եւ նմանատիպ բնույթի այլ կազմակերպությունների պարբերական հաղորդումները՝ ուղղված լրատվական գործունեություն իրականացնողներին՝ անկախ տարածման ձեւից, թողարկման օրինակների քանակից կամ որեւէ այլ չափանիշից.
3) լրատվական գործունեություն իրականացնող՝ իրավաբանական կամ ֆիզիկական անձ, այդ թվում՝ անհատ ձեռնարկատեր, որն իր անունից տարածում է լրատվության միջոց:
Եթե Հայաստանի Հանրապետությունում լրատվական գործունեություն իրականացնողն այդ գործունեության առանձին փուլերն իրականացնում է այլ անձանց (զուտ տարածողը, հրատարակիչը եւ այլն) հետ կնքած գործարքների հիման վրա, ապա այդ անձինք, սույն օրենքի իմաստով, լրատվական գործունեություն իրականացնողներ չեն.
4) լրագրող՝ լրատվական գործունեություն իրականացնող ֆիզիկական անձ, լրատվական գործունեություն իրականացնողի ներկայացուցիչ, նրա հետ կնքած աշխատանքային կամ այլ պայմանագրի հիման վրա տեղեկատվություն փնտրող, հավաքող, ստացող, պատրաստող, խմբագրող։
Հոդված 4. Լրատվության ոլորտում խոսքի ազատության իրավունքի ապահովման երաշխիքները
1. Լրատվական գործունեություն իրականացնողները եւ լրագրողները գործում են ազատորեն՝ իրավահավասարության, օրինականության, խոսքի (արտահայտվելու) ազատության եւ բազմակարծության սկզբունքների հիման վրա:
Լրագրողն իր մասնագիտական օրինական գործունեության ընթացքում, որպես հասարակական պարտք կատարող անձ, պաշտպանվում է Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ:
2. Լրատվության միջոցները թողարկվում եւ տարածվում են առանց նախնական կամ ընթացիկ պետական գրանցման, լիցենզավորման, պետական կամ որեւէ այլ մարմնում հայտարարագրման կամ որեւէ մարմնի ծանուցման:
Հեռուստառադիոհեռարձակման լիցենզավորումն իրականացվում է հեռուստատեսության եւ ռադիոյի մասին Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությանը համապատասխան:
3. Արգելվում է՝
1) գրաքննությունը.
2) որեւէ տեղեկատվություն տարածելուն կամ դա տարածելուց հրաժարվելուն նպատակաուղղված կամ դրան հանգեցնող հարկադրանքը լրատվական գործունեություն իրականացնողի եւ լրագրողի նկատմամբ.
3) լրագրողի մասնագիտական օրինական գործունեությանը խոչընդոտելը.
4) խտրականությունը լրատվության համար անհրաժեշտ սարքավորումների եւ նյութերի քաղաքացիական շրջանառությունում.
5) ցանկացած, այդ թվում՝ այլ երկրներում թողարկված եւ տարածված լրատվության միջոցներից օգտվելու՝ անձի իրավունքի սահմանափակումը:
Հոդված 5. Տեղեկատվության աղբյուրների պաշտպանությունը
1. Լրատվական գործունեություն իրականացնողները եւ լրագրողները պարտավոր չեն բացահայտել տեղեկատվության աղբյուրը, բացառությամբ սույն հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված դեպքերի:
2. Տեղեկատվության աղբյուրի բացահայտումը լրատվական գործունեություն իրականացնողին, ինչպես նաեւ լրագրողին կարող է պարտադրվել դատարանի որոշմամբ՝ քրեական գործի առիթով՝ ծանր կամ առանձնապես ծանր հանցագործության բացահայտման նպատակով, եթե հասարակության շահերի քրեաիրավական պաշտպանության անհրաժեշտությունն ավելի ծանրակշիռ է, քան տեղեկատվության աղբյուրը չբացահայտելու հասարակության շահագրգռվածությունը, եւ սպառված են հասարակական շահերի պաշտպանության մնացած բոլոր միջոցները: Այդ դեպքում, լրագրողի միջնորդությամբ, դատական քննությունն իրականացվում է դռնփակ։
Հոդված 6. Լրագրողի հավատարմագրումը
1. Լրատվական գործունեություն իրականացնողն իր լրագրողին հավատարմագրելու համար իրավունք ունի դիմել պետական մարմիններ:
Պետական մարմինը պարտավոր է, սույն օրենքին եւ տվյալ մարմնում լրագրողների հավատարմագրման կարգին համապատասխան, հնգօրյա ժամկետում հավատարմագրել լրագրողին:
Հավատարմագրման կարգ սահմանված չլինելը լրագրողի հավատարմագրումը մերժելու հիմք չէ:
2. Պետական մարմիններում լրագրողների հավատարմագրման կարգում սահմանվում են՝
1) լրատվության միջոցին ներկայացվող այն պահանջները (լրատվության միջոցի տեսակը, տարածման տարածքը, մամուլի տպաքանակը եւ այլն), որոնց պարագայում հավատարմագրվում է նրա լրագրողը.
2) հավատարմագրված լրագրողի աշխատանքի կազմակերպման կանոնները, այդ թվում՝ նրա աշխատանքի արդյունավետության ապահովմանն ուղղված պայմանները.
3) տվյալ մարմնի գործունեության առանձնահատկություններից բխող պահանջները:
3. Հավատարմագրման կարգում չպետք է սահմանվեն, իսկ սահմանվելու դեպքում իրավաբանական ուժ չունեն այնպիսի դրույթները, որոնք՝
1) կսահմանափակեն հավատարմագրված լրագրողի իրավունքը՝ մասնակցելու տվյալ մարմնի, դրա ստորաբաժանումների նիստերին, այլ միջոցառումներին, բացառությամբ դրանց դռնփակ լինելու դեպքերի.
2) կբացառեն տվյալ մարմնում անցկացվող միջոցառումների մասին լրագրողների՝ ողջամիտ ժամկետում տեղեկացված լինելը.
3) անհավասար պայմաններ կստեղծեն հավատարմագրված լրագրողների համար.
4) կսահմանափակեն լրագրողի՝ տեղեկատվություն ձեռք բերելու օրենքով սահմանված իրավունքները:
4. Հայաստանի Հանրապետության պետական կառավարման մարմիններում հավատարմագրման օրինակելի կարգը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը։
5. Լրագրողի հավատարմագրումը կարող է դադարեցվել նրան հավատարմագրման ներկայացրած լրատվական գործունեություն իրականացնողի դիմումով:
6. Հավատարմագրված լրագրողն իր աշխատանքը կազմակերպում է տվյալ մարմնում լրագրողների հավատարմագրման կարգին եւ այդ մարմինների աշխատակարգի կանոններին համապատասխան:
7. Որեւէ մարմնում հավատարմագրված բոլոր լրագրողների համար աշխատանքի պայմանները պետք է լինեն նրանց աշխատանքին նպաստող եւ ոչ խտրական՝ ողջամտության սահմաններում:
Լրատվության միջոցների համար նախատեսված տեղեկատվությունը հավատարմագրված բոլոր լրագրողներին պետք է տրամադրվի միաժամանակ, իսկ նախատեսվող միջոցառումների ճշգրիտ ժամանակի եւ վայրի մասին նրանք պետք է տեղեկացվեն դրանք սկսվելուց առաջ՝ ողջամիտ ժամկետում:
8. Օտարերկրյա պետության օրենսդրության հիման վրա գործող լրատվական գործունեություն իրականացնողի ներկայացուցչի` լրագրողի՝ Հայաստանի Հանրապետությունում հավատարմագրման կարգը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը:
9. Հավատարմագրման կարգի սահմանված լինելը չի կարող հիմք դառնալ օրենքով սահմանված կարգով լրագրողին տեղեկատվության տրամադրումը մերժելու համար։
Հոդված 7. Լրատվության ոլորտում խոսքի ազատության իրավունքի սահմանափակումները
1. Արգելվում է օրենքով սահմանված կարգով գաղտնի համարվող կամ քրեորեն պատժելի արարքներ քարոզող, ինչպես նաեւ այնպիսի տեղեկատվության տարածումը, որը խախտում է մարդու անձնական եւ ընտանեկան կյանքի անձեռնմխելիությունը:
2. Արգելվում է տեսաձայնագրմամբ ստացված տեղեկատվության տարածումը, եթե դա ստացվել է տեսաձայնագրման կատարման մասին առանց անձին զգուշացնելու, եւ այդ անձն ակնկալել է, որ գտնվում է տեսաձայնագրումը կատարողի տեսադաշտից դուրս, լսելի չէ նրա համար եւ դրա համար ձեռնարկել է բավարար միջոցներ, բացառությամբ, երբ տեսաձայնագրումը կատարած անձի տեսադաշտից դուրս լինելու կամ նրա համար լսելի չլինելու համար ձեռնարկված միջոցներն ակնհայտորեն անբավարար են եղել:
3. Սույն հոդվածի 2-րդ մասում նշված, ինչպես նաեւ մարդու անձնական եւ ընտանեկան կյանքին վերաբերող տեղեկատվության տարածումը թույլատրվում է, եթե դա անհրաժեշտ է հանրային շահերի պաշտպանության համար:
Հոդված 8. Հերքման եւ պատասխանի իրավունքը
1. Անձն իրավունք ունի լրատվական գործունեություն իրականացնողից պահանջել հերքելու իր իրավունքները խախտող փաստացի անճշտությունները, որոնք տեղ են գտել լրատվական գործունեություն իրականացնողի տարածած տեղեկատվության մեջ, եթե վերջինս չի ապացուցում, որ այդ փաստերը համապատասխանում են իրականությանը:
Հերքման պահանջը կարող է ներկայացվել մեկամսյա ժամկետում՝ հաշված այն տեղեկատվության տարածման օրվանից, որին վերաբերում է հերքումը:
2. Լրատվական գործունեություն իրականացնողը հերքման պահանջն ստանալուց հետո՝ մեկշաբաթյա ժամկետում, պարտավոր է հերքման պահանջը ներկայացնողին տեղեկացնել հերքումը տարածելու ժամանակի մասին կամ գրավոր հայտնել հերքման տարածումը մերժելու մասին:
3. Հերքումն իրականացվում է լրատվության նույն միջոցում, իսկ եթե դա հնարավոր չէ, ապա հերքում պահանջողի համար ընդունելի այլ եղանակով:
Հերքումն իրականացվում է դրա պահանջն ստանալու օրվանից հետո՝ մեկշաբաթյա ժամկետում: Այդ ժամկետում լրատվության միջոցի թողարկում տեղի չունենալու կամ միակ թողարկումն արդեն իսկ թույլատրված լինելու դեպքում հերքումը պետք է տեղ գտնի լրատվության միջոցի առաջին իսկ թողարկման մեջ:
Հերքումն իրականացվում է «Հերքում» խորագրի ներքո: Տեղակայման, ձեւավորման, տառատեսակի չափի ու տեսակի, հաղորդման ժամի առումով հերքումը չպետք է զիջի այն տեղեկատվությանը, որին վերաբերում է:
4. Պետական մարմինների, տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունների ժամանակ թեկնածուի մասին տարածված տեղեկատվության հերքումը կատարվում է 24 ժամվա ընթացքում: Եթե մինչեւ քվեարկության սկիզբը մնացել է ոչ ավելի, քան 24 ժամ, ապա հերքումը կատարվում է դրա մասին պահանջն ստանալուն պես: Նշված ժամկետում հերքման տարածումը հնարավոր չլինելու դեպքում դա պետք է տարածվի սույն հոդվածով սահմանված ժամկետում:
5. Հերքման պահանջի հետ անձն իրավունք ունի պահանջել իր պատասխանի հրապարակումը:
Լրատվական գործունեություն իրականացնողը կարող է պատասխանի հրապարակումը զուգակցել կամ չզուգակցել հերքումով: Հերքման պահանջը բավարարված է համարվում պատասխանի հրապարակումով:
6. Պատասխանի հրապարակման պահանջը բավարարվում է սույն հոդվածով հերքման համար սահմանված կանոններով:
Պատասխանը չպետք է հակասի սույն օրենքի պահանջներին եւ պետք է վերաբերի միայն պատասխանի առարկա տեղեկատվության մեջ տեղ գտած փաստացի անճշտություններին: Այն չպետք է պարունակի պատասխանի առարկա տեղեկատվությունը պատրաստած կամ տարածած անձի, ցանկացած այլ անձի կամ նրանց գործունեության քննադատություն, եթե դա ուղղակիորեն կապված չէ այդ տեղեկատվության հետ:
Պատասխանի ծավալը չպետք է գերազանցի պատասխանի առարկա տեղեկատվության ծավալը: Եթե պատասխանի առարկա տեղեկատվությունը բազմաբովանդակ նյութի ամբողջ ծավալից հստակ սահմանազատվող ինքնուրույն, առանձին հատված է, ապա պատասխանի ծավալը չպետք է գերազանցի այդ հատվածի ծավալը:
Պատասխանը հրապարակվում է անվճար:
7. Հերքման եւ (կամ) պատասխանի հրապարակման պահանջը պետք է մերժվի, եթե տվյալ պահանջը`
1) անանուն է.
2) հակասում է օրինական ուժի մեջ մտած դատական ակտին:
Հերքման պահանջի հետ ներկայացվող պատասխանի հրապարակման պահանջը պետք է մերժվի, եթե այդ պատասխանը չի համապատասխանում սույն օրենքի 7-րդ հոդվածի պահանջներին:
8. Հերքման կամ պատասխանի հրապարակման պահանջը կարող է մերժվել, եթե`
1) չի պահպանվել սույն հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված ժամկետը.
2) պահանջը վերաբերում է այնպիսի տեղեկատվությանը, որը տարածվել է հրապարակային ելույթին, պետական մարմինների պաշտոնական փաստաթղթերին, լրատվության այլ միջոցին կամ հեղինակային որեւէ ստեղծագործությանը կատարված հղումով, եւ սկզբնաղբյուրը հերքում չի տարածել:
Հերքման պահանջի հետ ներկայացվող պատասխանի հրապարակման պահանջը կարող է մերժվել, եթե այդ պատասխանը չի համապատասխանում սույն օրենքի պահանջներին:
9. Եթե լրատվական գործունեություն իրականացնողը հրաժարվում է տարածել հերքումը կամ պատասխանը կամ խախտում է դրանք տարածելու՝ սույն օրենքով սահմանված կարգն ու ժամկետը, ապա անձը, որի իրավունքները խախտվում են, իրավունք ունի օրենքով սահմանված կարգով դիմել դատարան՝ հերքումը տարածելու եւ իր պատասխանը հրապարակելու հայցով:
Հոդված 9. Լրատվական գործունեություն իրականացնողի պատասխանատվությունը
1. Լրատվական գործունեություն իրականացնողի կողմից այդ գործունեության իրականացումն օրենքի պահանջների խախտմամբ առաջ է բերում օրենքով նախատեսված պատասխանատվություն:
2. Լրատվական գործունեություն իրականացնողն ազատվում է տվյալ տեղեկատվության տարածման համար պատասխանատվությունից, եթե դա՝
1) ստացվել է լրատվական գործակալությունից.
2) բխում է վիճարկող կողմի կամ նրա ներկայացուցչի հրապարակային ելույթից կամ պատասխանից կամ նրանցից ելնող փաստաթղթից.
3) հրապարակային ելույթի, պետական մարմինների պաշտոնական փաստաթղթերի, լրատվության այլ միջոցի կամ հեղինակային որեւէ ստեղծագործության բովանդակած տեղեկատվության բառացի կամ բարեխիղճ վերարտադրությունն է, եւ դա տարածելիս ինքը կատարել է հղում այդ աղբյուրին:
3. Օրենքով սահմանված կարգով գաղտնի համարվող տեղեկատվության տարածման համար լրատվական գործունեություն իրականացնողը պատասխանատվության ենթակա չէ, եթե այդ տեղեկատվությունը նա ձեռք չի բերել օրենքով արգելված եղանակով, կամ ակնհայտ չի եղել, որ դա օրենքով սահմանված կարգով գաղտնիք է համարվել:
Եթե լրատվական գործունեություն իրականացնողը տարածել է այնպիսի տեղեկատվություն, որի՝ օրենքով սահմանված կարգով գաղտնի համարվելն ակնհայտ է եղել, սակայն այդ տեղեկատվության տարածումը բխել է հանրային շահերի պաշտպանության անհրաժեշտությունից, ապա նա պատասխանատվության ենթակա չէ:
Հոդված 10. Լրատվության միջոցի անվանումը
1. Լրատվության միջոցի անվանումը պետք է ընդունելի լինի հասարակական բարոյականության տեսանկյունից ու տարբերվի եւ շփոթության աստիճանի նման չլինի լրատվության այլ միջոցի, այդ թվում՝ վերջին երկու տարիներին տարածումը դադարեցրած լրատվության միջոցի անվանմանը, եթե վերջինիս տարածողը լրատվական գործունեություն իրականացնող նույն անձը չի եղել:
2. Լրատվության միջոցի անվանման մեջ հանրահայտ անձի անունը կամ դրա մի մասը, եթե դա ակնհայտորեն կապվում է այդ հանրահայտ անձի հետ, կարող է օգտագործվել միայն այդ անձի, իսկ նրա մահացած լինելու դեպքում՝ ժառանգի գրավոր համաձայնությամբ:
Եթե անձը, իսկ նրա մահացած լինելու դեպքում՝ ժառանգը, գտնում է, որ լրատվության միջոցի գործունեությունն ստվերում է այդ անձի հեղինակությունը, ապա կարող է լրատվության միջոցի անվանման մեջ անձի անունն օգտագործելու իրավունքից զրկելու պահանջով դիմել դատարան:
3. Լրատվության միջոցի անվանման մեջ «Հայաստան» բառի հոլովաձեւերն ու դրանց թարգմանությունները կարող են օգտագործվել Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով:
4. Լրատվության միջոցի անվանման իրավական պաշտպանության նպատակով այդ անվանումը կարող է գրանցվել որպես ապրանքային նշան:
5. Լրատվության միջոցի անվանման վերաբերյալ սույն հոդվածի պահանջները տարածվում են լրատվության միջոցի խորագրի, ինչպես նաեւ ցանցային լրատվության միջոցի հասցեի վրա:
Հոդված 11. Թողարկման տվյալները ներկայացնելը
1. Նյութական կրիչի վրա թողարկված լրատվության միջոցի յուրաքանչյուր թողարկում պետք է ներառի`
1) լրատվության միջոցի անվանումը.
2) լրատվական գործունեություն իրականացնող իրավաբանական անձի լրիվ անվանումը, կազմակերպական-իրավական ձեւը, գտնվելու վայրը, իրավաբանական անձի պետական գրանցման (կամ իրավաբանական անձի անունից գործող նրա առանձնացված ստորաբաժանման հաշվառման) վկայականի համարը, տրման օրը, իսկ եթե լրատվական գործունեություն իրականացնողը ֆիզիկական անձ է, ապա նրա անունը, ազգանունը, հասցեն, եթե նա անհատ ձեռնարկատեր է, ապա նաեւ պետական գրանցման վկայականի համարը եւ տրման օրը.
3) լրատվության միջոցի տվյալ թողարկման համար պատասխանատու անձի անունը, ազգանունը (ըստ անձնագրի).
4) տվյալ թողարկման տարին, ամիսը եւ ամսաթիվը.
5) տվյալ թողարկման հերթական համարը.
6) տվյալ թողարկման օրինակների ընդհանուր քանակը:
2. Թողարկման տվյալների մեջ կարող են ներառվել սույն հոդվածում չնշված այլ տեղեկություններ:
3. Հեռուստառադիոհաղորդմամբ տարածվող լրատվության միջոցի թողարկման տվյալները ներկայացվում են հեռուստատեսության եւ ռադիոյի մասին Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությանը համապատասխան:
Հոդված 12. Ֆինանսավորման աղբյուրների թափանցիկությունը
Լրատվական գործունեություն իրականացնողը, մինչեւ ընթացիկ տարվա մարտի երեսունմեկը ներառյալ, պարտավոր է լրատվության միջոցի հերթական թողարկման մեջ (եթե դա թողարկվում է) «Տարեկան հաշվետվություն» վերնագրի ներքո հրապարակել նախորդ տարվա ֆինանսական հաշվետվությունը՝ կապված տվյալ լրատվության միջոցին առնչվող գործունեության հետ՝ նշելով համախառն եկամտի եւ դրա կազմում նվիրատվությունների մասնաբաժնի չափերը:
Հոդված 13. Պարտադիր օրինակները եւ լրատվության միջոցների վարչական ռեգիստրը
1. Հայաստանի Հանրապետությունում նյութական կրիչի վրա թողարկված եւ Հայաստանի Հանրապետությունում տարածվող լրատվության միջոցի յուրաքանչյուր թողարկման երկուական օրինակ անվճար ուղարկվում է Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարություն, Հայաստանի ազգային գրադարան եւ Հայաստանի ազգային գրապալատ:
2. Լրատվության միջոցները, ըստ ստացված պարտադիր օրինակների եւ թողարկման տվյալների, հաշվառվում են Հայաստանի Հանրապետության լրատվության միջոցների վարչական ռեգիստրում, որը գործում է Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարության համակարգում, եւ որի վարման կարգը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարը:
Հոդված 14. Եզրափակիչ դրույթ
Սույն օրենքի ուժի մեջ մտնելու պահից ուժը կորցրած ճանաչել «Մամուլի եւ զանգվածային լրատվության մյուս միջոցների մասին» Հայաստանի Հանրապետության 1991 թվականի հոկտեմբերի 8-ի Ն-420 օրենքը:

О МАССОВОЙ ИНФОРМАЦИИ
Настоящий Закон регулирует отношения, связанные с осуществлением массовой информации, устанавливает гарантии обеспечения права на свободу слова в сфере информации, основы аккредитации журналиста, осуществления права на опровержение распространенной информации и ответ на нее и основания, при наличии которых лица, осуществляющие информационную деятельность, не подлежат ответственности.
Статья 2. Законодательство о массовой информации
Возникающие в сфере массовой информации отношения регулируются Конституцией Республики Армения, международными договорами Республики Армения, Гражданским кодексом Республики Армения, настоящем Законом, иными законами, а также регулирующими эти отношения на их основе и в установленных ими пределах иными правовыми актами.
Статья 3. Основные понятия
Нижеприведенные понятия в настоящем Законе используются в следующем значении:
1) массовая информация (далее - информация)- распространение доступной для неограниченного числа лиц информации, основной целью которой является обеспечение конституционного права человека на свободу поиска, получения и распространения сведений и идей независимо от государственных границ.
Информация осуществляется посредством распространения средства массовой информации;
2) средство массовой информации (далее – средство информации) – средство осуществления информации, которое по подписке или без нее, платно или бесплатно распространяется:
- посредством имеющих постоянное название, порядковый номер и дату периодических изданий на материальном носителе, количество экземпляров которых, имеющих одинаковое содержание, составляет не менее ста,
- посредством телерадиопередачи,
- по общественной коммуникационной сети (сетевое средство информации) –в качестве информационного ресурса, имеющего определенный адрес, доступного для неограниченного числа лиц и содержащего информацию независимо от периодичности пополнения, продолжительности времени хранения и других критериев.
Средством информации являются также периодические сообщения информационных агентств и других организаций подобного характера, обращенные к осуществляющим информационную деятелность лицам, независимо от формы распространения, количества выпускаемых экземпляров или какого-либо иного критерия;
3) лицо, осуществляющее информационную деятельность – юридическое или физическое лицо, в том числе и индивидуальный предприниматель, которое распространяет средство информации от своего имени.
Если лицо, осуществляющее в Республике Армения информационную деятельность, осуществляет отдельные этапы этой деятельности на основании договоров, заключенных с другими лицами (непосредственный распространитель, издатель и др.), то эти лица по смыслу настоящего Закона не являются лицами, осуществляющими информационную деятельность;
4) журналист – физическое лицо, осуществляющее информационную деятельность, представитель лица, осуществляющего информационную деятельность, занимающийся поиском, сбором, получением, подготовкой, редактированием информации на основании заключенного с этим лицом трудового или иного договора.
Статья 4. Гарантии обеспечения права на свободу слова в сфере информации
1. Лица, осуществляющие информационную деятельность, и журналисты действуют свободно – на основе принципов равноправия, законности, свободы слова (высказывания) и плюрализма.
Журналист в процессе своей профессиональной деятельности находится под защитой законодательства Республики Армения как лицо, выполняющее общественный долг.
2. Средства информации выпускаются и распространяются без предварительной или текущей государственной регистрации, лицензирования, аккредитации в государственном или ином органе либо уведомления какого-либо органа.
Лицензирование телерадиотрансляции осуществляется в соответствии с законодательством Республики Армения о телевидении и радио.
3. Запрещается:
1) цензура;
2) направленное на распространение какой-либо информации или отказ от ее распространения или приводящее к этому принуждение в отношении лица, осуществляющего информационную деятельность, и журналиста;
3) препятствование законной профессиональной деятельности журналиста;
4) дискриминация при гражданском обороте оборудования и материалов, необходимых для информации;
5) ограничение права личности на пользование любыми средствами информации, в том числе и выпущенными и распространенными в других странах.
Статья 5. Защита источников информации
1. Лица, осуществляющие информационную деятельность, и журналисты не обязаны раскрывать источник информации, за исключением случаев, предусмотренных частью 2 настоящей статьи.
2. Лицо, осуществляющее информационную деятельность, а также журналист могут быть принуждены к раскрытию источника информации решением суда по уголовному делу в целях раскрытия тяжкого или особо тяжкого преступления, если необходимость уголовно-правовой защиты интересов общества имеет более весомое значение, чем заинтересованность общества в нераскрытии источника информации, и исчерпаны все остальные способы защиты общественных интересов. В этом случае судебное разбирательство по ходатайству журналиста осуществляется в закрытом заседании.
Статья 6. Аккредитация журналиста
1. Лицо, осуществляющее информационную деятельность, имеет право обращаться в государственные органы для аккредитации своего журналиста.
Государственный орган в соответствии с настоящим Законом и порядком аккредитации журналистов в данном органе обязан аккредитовать журналиста в пятидневный срок.
Неустановленность порядка аккредитации не является основанием для отклонения аккредитации журналиста.
2. Порядком аккредитации журналистов в государственных органах устанавливаются:
1) требования к средству информации (вид, территория распространения средства информации, тираж печати и др.), при наличии которых происходит аккредитация его журналиста;
2) правила организации работы аккредитованного журналиста, в том числе и условия по обеспечению эффективности его работы;
3) требования, следующие из специфики деятельности данного органа.
3. Порядком аккредитации не должны устанавливаться, а в случае установления не имеют юридической силы, положения, которые:
1) будут ограничивать право аккредитованного журналиста участвовать в заседаниях, других мероприятиях данного органа, его подразделений, за исключением случаев их закрытости;
2) будут исключать уведомление журналистов в разумные сроки о проводимых в данном органе мероприятиях;
3) будут создавать неравные условия для аккредитованных журналистов;
4) будут ограничивать установленные законом права журналиста на получение информации.
4. Примерный порядок аккредитации в органах государственного управления Республики Армения устанавливается Правительством Республики Армения.
5. Аккредитация журналиста может быть прекращена по заявлению представившего его к аккредитации лица, занимающегося информационной деятельностью.
6. Аккредитованный журналист организует свою работу в соответствии с порядком аккредитации журналистов в данном органе и правилами регламента этого органа.
7. Условия работы для всех аккредитованных в каком-либо органе журналистов должны содействовать их работе и не являться дискриминационными в разумных пределах.
Информация, предусмотренная для средств информации, должна предоставляться всем аккредитованным журналистам одновременно, а о точном времени и месте предусмотренного мероприятия они должны уведомляться в разумные сроки до их начала.
8. Порядок аккредитации в Республике Армения журналиста - представителя осуществляющего информационную деятельность лица, действующего на основании законодательства иностранного государства, устанавливается Министерством иностранных дел Республики Армения.
9. Установленность порядка аккредитации не может являться основанием отказа от предоставления журналисту информации в установленном законом порядке.
Статья 7. Ограничения права на свободу слова в сфере информации
1. Запрещается распространение информации, считающейся в установленном законом порядке секретной или пропагандирующей уголовно наказуемые деяния, а также информации, которая нарушает неприкосновенность личной и семейной жизни человека.
2. Запрещается распространение информации, полученной путем видео-, аудио записи, если она получена без предупреждения лица о произведении видео-, аудио записи, и это лицо предполагало, что находится вне поля зрения, вне слышимости лица, проводящего видео-, аудио запись, и для этого предприняты достаточные меры, за исключением того, когда меры, предпринятые для нахождения вне поля зрения и вне слышимости лица, проведшего видео-, аудио запись, были явно недостаточными.
3. Распространение информации, указанной в части 2 настоящей статьи, а также касающейся личной и семейной жизни человека, допускается, если это необходимо для защиты общественных интересов.
Статья 8. Право на опровержение и ответ
1. Лицо имеет право потребовать у лица, осуществляющего информационную деятельность, опровержения нарушающих его права фактических неточностей, которые имели место в информации, распространенной лицом, осуществляющим информационную деятельность, если последнее не доказывает, что эти факты соответствуют действительности.
Требование опровержения может быть предъявлено в месячный срок со дня распространения информации, которой касается опровержение.
2. Лицо, осуществляющее информационную деятельность, обязано в недельный срок по получении требования опровержения уведомить предъявителя требования опровержения о сроке распространения опровержения либо письменно сообщить ему об отказе в распространении опровержения.
3. Опровержение осуществляется в том же средстве информации, а если это невозможно, то иным способом, приемлемым для требователя опровержения.
Опровержение осуществляется в недельный срок со дня поступления требования об этом. В случае, если в этот срок не происходит выпуск или уже допущен единственный выпуск средства информации, опровержение должно иметь место в первом же выпуске средства информации.
Опровержение осуществляется под заголовком "Опровержение". Опровержение по месту своего размещения, оформлению, размеру и виду шрифта, времени сообщения не должно уступать информации, к которой оно относится.
4. Опровержение информации, распространенной о кандидате во время выборов в государственные органы, органы местного самоуправления, производится в течение 24 часов. Если до начала голосования осталось не более чем 24 часа, то опровержение производится непосредственно по получении требования об этом. В случае невозможности распространения опровержения в указанный срок, оно должно быть распространено в срок, установленный настоящей статьей.
5. Наряду с требованием опровержения лицо имеет право потребовать опубликования своего ответа.
Лицо, осуществляющее информационную деятельность, может сочетать или не сочетать опубликование ответа с опровержением. Требование опровержения считается удовлетворенным при опубликовании ответа.
6. Требование опубликования ответа удовлетворяется по правилам, установленным настоящей статьей для опровержения.
Ответ не должен противоречить требованиям настоящего Закона и должен касаться только фактических неточностей, имеющих место в информации, являющейся предметом ответа. Он не должен содержать критику лица, подготовившего или распространившего являющююся предметом ответа информацию, любого другого лица или их деятельности, если она непосредственно не связана с этой информацией.
Объем ответа не должен превышать объем информации, являющейся предметом ответа. Если являющаяся предметом ответа информация является четко выделяемым из общего объема многосодержательного материала самостоятельным, отдельным отрывком, то объем ответа не должен превышать объем этого отрывка.
Ответ публикуется бесплатно.
7. Требование опубликования опровержения и (или) ответа должно быть отклонено, если данное требование:
1) анонимно;
2) противоречит вступившему в законную силу судебному акту.
Предъявляемое вместе с требованием опровержения требование опубликования ответа должно быть отклонено, если этот ответ не соответствует требованиям статьи 7 настоящего Закона.
8. Требование опровержения или опубликования ответа может быть отклонено, если:
1) не соблюден срок, предусмотренный частью 2 настоящей статьи;
2) требование касается такой информации, которая распространена со ссылкой на публичное выступление, официальные документы государственных органов, другие средства информации или какое-либо авторское произведение, и первоисточником не распространено опровержение.
Предъявляемое вместе с требованием опровержения требование опубликования ответа может быть отклонено, если этот ответ не соответствует требованиям настоящего Закона.
9. Если лицо, осуществляющее информационную деятельность, отказывается распространять опровержение или ответ либо нарушает установленные настоящим Законом порядок и срок их распространения, то лицо, права которого нарушаются, вправе обращаться в установленном законом порядке в суд с иском о распространении опровержения и об опубликовании его ответа.
Статья 9. Ответственность лица, осуществляющего информационную деятельность
1. Осуществление лицом, осуществляющим информационную деятельность, этой деятельности с нарушением требований закона влечет ответственность, предусмотренную законом.
2. Лицо, осуществляющее информационную деятельность, освобождается от ответственности за распространение данной информации, если она:
1) получена от информационного агенства;
2) следует из публичного выступления или ответа оспаривающей стороны или ее представителя либо исходящих от них документов;
3) является дословным или добросовестным воспроизведением информации, содержащейся в публичном выступлении, официальных документах государственных органов, другом средстве информации или каком-либо авторском произведении, и при ее распространении лицом совершена ссылка на этот источник.
3. Лицо, осуществляющее информационную деятельность, не подлежит ответственности за распространение информации, считающейся в установленном законом порядке секретной, если эта информация не приобретена им запрещенным законом способом либо не являлось очевидным то, что она считается секретной в установленном законом порядке.
Если лицом, осуществляющим информационную деятельность, распространена информация, установленная в законном порядке секретность которой была явной, однако распространение этой информации следовало из необходимости защиты общественных интересов, то лицо не подлежит ответственности.
Статья 10. Название средства информации
1. Название средства информации должно быть приемлемо с точки зрения общественной нравственности, отличаться и не быть сходным до степени смешения с названием другого средства информации, в том числе средства информации, распространение которого прекращено в последние два года, если распространителем последнего не являлось одно и то же лицо, осуществляющее информационную деятельность.
2. Имя известного лица или его часть, если она очевидным образом связывается с этим известным лицом, может быть использовано в названии средства информации только с письменного согласия этого лица, а в случае его смерти – наследника.
Если лицо, а в случае его смерти наследник, сочтут, что деятельность средства информации компрометируют авторитет этой личности, то они могут обратиться в суд с требованием о лишении права на использование имени лица в названии средства информации.
3. Падежные формы слова «Армения» и их переводы могут использоваться в названии средства информации в порядке, установленном Правительством Республики Армения.
4. В целях правовой защиты названия средства информации это название может быть зарегистрировано в качестве товарного знака.
5. Требования настоящей статьи в отношении названия средства информации распространяются на заголовок средства информации, а также на адрес сетевого средства информации.
Статья 11. Представление выпускных данных
1. Каждый выпуск средства информации, выпущенный на материальном носителе, должен включать:
1) название средства информации;
2) полное наименование, организационно-правовую форму, место нахождения юридического лица, осуществляющего информационную деятельность, номер, день выдачи свидетельства о государственной регистрации юридического лица (или об учете действующего от имени юридического лица его выделенного подразделения), а если осуществляющим информационную деятельность является физическое лицо, – его фамилию, имя, адрес, если же оно является индивидуальным предпринимателем, - также и номер и день выдачи свидетельства о государственной регистрации;
3) фамилию, имя (по паспорту) лица, ответственного за данный выпуск средства информации;
4) число, месяц, год данного выпуска;
5) порядковый номер данного выпуска;
6) общее количество экземпляров данного выпуска.
2. В выпускные данные могут включаться другие сведения, не указанные в настоящей статье.
3. Выпускные данные средства информации, распространяемого посредством телерадиопередачи, представляются в соответствии с законодательством Республики Армения о телевидении и радио.
Статья 12. Прозрачность источников финансирования
Лицо, осуществляющее информационную деятельность, обязано до тридцать первого марта текущего года включительно опубликовать в очередном выпуске средства информации (если оно выпускается) финансовый отчет за предыдущий год относительно деятельности, касающейся данного средства информации, под заголовком "Годовой отчет" с указанием размеров валового дохода и доли пожертвований в нем.
Статья 13. Обязательные экземпляры и Административный регистр средств информации
1. По два экземпляра каждого выпущенного на материальном носителе в Республике Армения и распространенного в Республике Армения выпуска средства информации бесплатно отсылаются в Министерство юстиции Республики Армения, Национальную библиотеку Республики Армения и Национальную книжную палату Республики Армения.
2. Средства информации согласно полученным обязательным экземплярам и выпускным данным регистрируются в Административном регистре средств информации Республики Армения, который действует в системе Министерства юстиции Республики Армения и порядок ведения которого устанавливается Министром юстиции Республики Армения.
Статья 14. Заключительное положение
С момента вступления в силу настоящего Закона признать утратившим силу Закон Республики Армения "О печати и других средствах массовой информации" от 8 октября 1991 года № С – 420.