Հոդված 1. Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության օրենսգրքի (6 դեկտեմբերի 1985 թվականի, այսուհետ` օրենսգիրք) 169.4-րդ հոդվածը (Վարձու աշխատողների աշխատանքի ընդունման, նույն գործատուի մոտ այլ աշխատանքի փոխադրման եւ աշխատանքից ազատման վերաբերյալ հրամանագիրքը վարելու եւ պահպանելու կարգը խախտելը) ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 2. Օրենսգրքի169.6-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 169.6. Առեւտրի եւ սպասարկման ոլորտում աշխատողի կողմից անվանաքարտ չկրելը
Առեւտրի եւ սպասարկման ոլորտում աշխատողի կողմից Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով անվանաքարտ չկրելը գործատուի համար`
առաջացնում է տուգանքի նշանակում` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հիսնապատիկի չափով` յուրաքանչյուր վարձու աշխատողի համար:»:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 169.7-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 169.7. Վարձու աշխատողներին աշխատանքի ընդունելու, նույն գործատուի մոտ այլ աշխատանքի փոխադրելու եւ աշխատանքից ազատելու վերաբերյալ հրամանագիրքը վարելու եւ պահպանելու կարգը խախտելը
Վարձու աշխատողներին աշխատանքի ընդունելու, նույն գործատուի մոտ այլ աշխատանքի փոխադրելու եւ աշխատանքից ազատելու վերաբերյալ հրամանագիրքը վարելու եւ պահպանելու կարգը խախտելը`
առաջացնում է տուգանքի նշանակում` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հարյուրապատիկի չափով:
Նույն խախտումը, որը կատարվել է կրկին անգամ վարչական տույժի միջոցներ կիրառելուց հետո` մեկ տարվա ընթացքում`
առաջացնում է տուգանքի նշանակում` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի երկուհարյուրապատիկի չափով:»:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 169.8-րդ հոդվածի`
«Գործատուի կողմից օրացուցային տարվա ընթացքում առնվազն 2 անգամ օրենքով սահմանված ժամկետում աշխատավարձ չհաշվարկելը եւ (կամ) օրենքով սահմանված ժամկետից հետո՝ 15 օրվա ընթացքում, աշխատավարձ չվճարելը՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում՝ չհաշվարկված կամ հաշվարկված եւ չվճարված աշխատավարձի մեկ քառորդի չափով, բայց հինգ հարյուր հազար դրամից ոչ ավելի:».
2) 2-րդ մասի սանկցիայում «մեկ երկրորդի չափով» բառերից հետո լրացնել «, բայց մեկ միլիոն դրամից ոչ ավելի » բառերը:

Статью 1694 (Нарушение порядка ведения и хранения книги приказов по приему на работу, переводу на другую работу у того же работодателя и увольнению с работы наемных лиц) Кодекса Республики Армения об административных правонарушениях (6 декабря 1985 года, далее-Кодекс) признать утратившей силу.
Статья 2. Статью 1696 Кодекса изложить в следующей редакции:
,,Статья 1696 . Неношение работником сферы торговли и обслуживания персональной карточки
Неношение работником сферы торговли и обслуживания персональной карточки в порядке, установленном законодательством Республики Армения, - влечет наложение штрафа на работодателя в пятидесятикратном размере установленной минимальной заработной платы за каждого наемного работника.".
Статья 3. Статью 1697 Кодекса изложить в следующей редакции:
,,Статья 1697 . Нарушение порядка ведения и хранения книги приказов по приему на работу, переводу на другую работу у того же работодателя и увольнению с работы наемных работников
Нарушение порядка ведения и хранения книги приказов по приему на работу, переводу на другую работу у того же работодателя и увольнению с работы наемных работников – влечет наложение штрафа в стократном размере установленной минимальной заработной платы.
То же нарушение, повторно совершенное в течение года после применения мер административного взыскания, – влечет наложение штрафа в двухсоткратном размере установленной минимальной заработной платы.".
Статья 4. В статье 1698 Кодекса:
,,Неисчисление работодателем заработной платы в установленный законом срок не менее чем дважды в течение календарного года и (или) невыплата заработной платы в течение 15 дней после установленного законом срока – влечет наложение штрафа в размере одной четверти неисчисленной или исчисленной, но не выплаченной заработной платы, но не более пятисот тысяч драмов.";
2) санкцию части 2 после слов ,,заработной платы" дополнить словами ,, ,но не более одного миллиона драмов".