ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՄԱՔՍԱՅԻՆ ՕՐԵՆՍԳՐՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության մաքսային օրենսգրքի (6 հուլիսի 2000 թվականի) 235-րդ հոդվածի 3-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«3. Սույն հոդվածով սահմանված կարգով ապրանքների իրացման դեպքում ապրանքների նկատմամբ տնօրինման իրավունքներ ունեցող անձի ցանկությամբ պետք է իրացվեն աճուրդային կարգով կամ ուղղակի վաճառքով՝ վերադաս մաքսային մարմնի ղեկավարի հրամանով ստեղծված հատուկ իրացման կետում:
Ապրանքների ուղղակի վաճառքի դեպքում դրանց իրացման գները որոշում են մաքսային մարմինները եւ համաձայնեցնում ապրանքներ տեղափոխող անձի կամ նրա լիազորած անձի հետ: Ընդ որում, ապրանքների իրացման գները չեն կարող էականորեն ցածր լինել այդ ապրանքների համար Հայաստանի Հանրապետությունում գործող մանրածախ գներից՝ հաշվի առնելով դրանց պահպանվածության աստիճանը:»:
Հոդված 2. 235-րդ հոդվածի 4-րդ մասը լրացնել հետեւյալ պարբերությամբ՝
«Իրացման կետում ապրանքների պահպանման, իրացման նախապատրաստման եւ վաճառքի կազմակերպման ծախսերը կատարվում են ապրանքների վաճառքից գոյացած գումարների 5 տոկոսի հաշվին:»:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЯ И ДОПОЛНЕНИЯ В ТАМОЖЕННЫЙ КОДЕКС РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ
Статья 1. Часть 3 статьи 235 Таможенного кодекса Республики Армения (6 июля 2000 года ) изложить в следующей редакции:
,,3. В случае реализации товаров в установленном настоящей статьей порядке они по желанию лица , имеющего право распоряжаться товарами , должны быть реализованы в порядке аукциона или путем прямой продажи в специальном пункте реализации, созданном по приказу руководителя вышестоящего таможенного органа .
Таможенные органы в случае прямой продажи товаров определяют цену их реализации и согласуют ее с лицом, перемещающим товары, или его уполномоченным лицом. При этом цена реализации товаров не может быть существенно ниже действующей в Республике Армения розничной цены этих товаров, с учетом степени их сохранности.".
Статья 2. Часть 4 статьи 235 дополнить следующим абзацем:
,,Затраты на хранение товаров в пункте реализации, на подготовку к реализации и на организацию продажи производятся за счет 5 процентов от сумм, образованных от продажи товаров.".