Հոդված 1. «Տեղական ինքնակառավարման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի (5 հուլիսի 2002 թվականի, ՀՕ-337, այսուհետ՝ օրենք) 6-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 6. Համայնքի վարչական տարածքը
Համայնքի վարչական տարածքն ընդգրկում է մեկ կամ մի քանի բնակավայրերի տարածքները, ինչպես նաեւ բնակավայրերից դուրս գտնվող հողերը, որոնց սեփականատեր կարող են լինել քաղաքացիները, իրավաբանական անձինք, համայնքը, Հայաստանի Հանրապետությունը:
Համայնքների վարչական սահմանների նկարագրությունը սահմանվում է օրենքով:»:
Հոդված 2. Օրենքի 16-րդ հոդվածի`
«7) վերահսկողություն է իրականացնում համայնքի ղեկավարի կողմից իր լիազորությունների իրականացման նկատմամբ.».
2) 7-րդ կետից հետո լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 71 -րդ կետ.
«71 ) դատական կարգով կարող է վիճարկել համայնքի ղեկավարի՝ օրենքին եւ իրավական այլ ակտերին հակասող որոշումները.».
3) 20-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«20) համայնքի ղեկավարի առաջարկությամբ որոշում է կայացնում համայնքի սեփականություն համարվող գույքն օգտագործման տրամադրելու եւ օտարելու մասին, հաստատում է դրանց վարձավճարների եւ օտարման գների չափերը եւ պայմանները, իսկ հրապարակային սակարկությունների դեպքում` մեկնարկային գները.».
4) 27-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«27) հաստատում է քաղաքային եւ գյուղական համայնքների գլխավոր հատակագծերը եւ գոտիավորման փաստաթղթերը, ինչպես նաեւ «Քաղաքաշինության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված քաղաքաշինական այն փաստաթղթերը, որոնց պատվիրատուն է համայնքը.»:
Հոդված 3. Օրենքի 17-րդ հոդվածի երկրորդ մասի առաջին նախադա-սությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Այդ առաջարկությունը համայնքի ավագանին կարող է անել համայնքի ղեկավարի կողմից համայնքի բյուջե փաստացի ստացված եկամուտների սահմաններում պարտադիր լիազորությունները չկատարելու կամ պետության պատվիրակած լիազորություններն անբավարար կատարելու դեպքում, ինչպես նաեւ այն դեպքում, երբ դատարանի՝ օրինական ուժի մեջ մտած որոշմամբ անվավեր են ճանաչվել համայնքի ղեկավարի՝ օրենքին կամ իրավական այլ ակտերին հակասող մի շարք որոշումները, կամ առկա է համայնքի ղեկավարի կողմից ավագանու որոշումները պարբերաբար խախտելու վերաբերյալ դատարանի՝ օրինական ուժի մեջ մտած որոշումը:»:
Հոդված 4. Օրենքի 32-րդ հոդվածի`
1) 12-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«12) համայնքի ավագանու որոշմամբ եւ սահմանած պայմաններով օտարում կամ օգտագործման է տրամադրում համայնքի սեփականություն համարվող գույքը.».
2) 13-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«13) առաջարկություն է ներկայացնում համայնքի ավագանուն՝ համայնքի սեփականություն համարվող գույքն օտարելու մասին.».
3) 15-րդ կետը «կազմակերպությունները» բառից հետո լրացնել «եւ օրենքով սահմանված կարգով ներկայացնում է գրանցման» բառերով:»:
Հոդված 5. Օրենքի 34-րդ հոդվածի երկրորդ մասի 1-ին կետի «հավաքումը (գանձումը) եւ վերահսկումը» բառերը փոխարինել «գանձումը, » բառով:
Հոդված 6. Օրենքի 37-38-րդ հոդվածները շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 37. Համայնքի ղեկավարի գործունեությունը քաղաքաշինության եւ կոմունալ տնտեսության բնագավառում
Համայնքի ղեկավարը քաղաքաշինության եւ կոմունալ տնտեսության բնագավառում իրականացնում է հետեւյալ պարտադիր լիազորությունները.
1) կառավարության սահմանած կարգով կազմում է քաղաքային եւ գյուղական համայնքների գլխավոր հատակագծերը, հողերի գոտիավորման եւ օգտագործման սխեմաները, գոտիավորման այլ փաստաթղթեր:
Երեւան քաղաքի գլխավոր հատակագիծը կազմում է Երեւանի քաղաքապետը եւ Երեւանի խորհրդի համաձայնությամբ ներկայացնում է կառավարության հաստատմանը.
2) սահմանված կարգով վարում է համայնքի քաղաքաշինական կադաստրը, կազմում է համայնքի քաղաքաշինական կանոնադրությունը եւ ներկայացնում է համայնքի ավագանու հաստատմանը.
3) սահմանված դեպքերում եւ կարգով համայնքի բնակչությանը իրազեկում է միջավայրի ծրագրվող քաղաքաշինական փոփոխությունների մասին, կառուցապատողներին տալիս է ճարտարապետահատակագծային առաջադրանք, համաձայնեցնում է ճարտարապետաշինարարական նախագծերը.
4) սահմանված կարգով տալիս է շինարարության (քանդման) թույլտվություն, օրենքով սահմանված կարգով միջոցառումներ է ձեռնարկում շինարարության թույլտվությամբ նախատեսված ժամկետներում կառուցապատումն ավարտելու համար.
5) սահմանված կարգով ձեւակերպում է ավարտված շինարարության շահագործման փաստագրումը, կանխարգելում ու կասեցնում է ինքնակամ շինարարությունը եւ օրենքով սահմանված կարգով ապահովում է դրանց հետեւանքների վերացումը.
6) սահմանված կարգով վերահսկողություն է իրականացնում շենքերի ու շինությունների նպատակային օգտագործման եւ պահպանման, կառուցապատողներին տրված ճարտարապետահատակագծային առաջադրանքով, համայնքի քաղաքաշինական կանոնադրությամբ սահմանված պահանջների կատարման նկատմամբ.
7) իրականացնում է համայնքային սեփականություն համարվող շենքերի ու շինությունների հաշվառումը եւ բաշխումը, կազմում է սեփականության ամենամյա գույքագրման փաստաթղթերը, դրանք ներկայացնում է համայնքի ավագանու հաստատմանը.
8) համայնքի քաղաքաշինական կանոնադրությանը համապատասխան տալիս է արտաքին գովազդ տեղադրելու թույլտվություն.
9) կազմակերպում է համայնքի կոմունալ տնտեսության աշխատանքը, ապահովում է համայնքի սեփականություն համարվող բնակելի տների եւ ոչ բնակելի տարածքների, հանրակացարանների, վարչական շենքերի եւ այլ շինությունների պահպանումը, շահագործումը, կազմակերպում է դրանց նորոգումը.
10) կազմակերպում եւ կառավարում է համայնքի սեփականություն համարվող ներհամայնքային հաղորդակցության ուղիների, ջրմուղի, կոյուղու, ոռոգման ու ջեռուցման ցանցերի եւ այլ կառուցվածքների շահագործումը.
11) կազմակերպում է համայնքի բնակավայրերի բարեկարգումը եւ կանաչապատումը.
12) կազմակերպում է աղբահանությունը.
13) կազմակերպում է գերեզմանատների գործունեությունը եւ դրանց պահպանման աշխատանքները.
14) օրենքով նախատեսված դեպքերում եւ կարգով նախապատրաստում է համատիրությունների հիմնադիր ժողովները եւ աջակցում է դրանց անցկացմանը, ինչպես նաեւ օրենքով սահմանված՝ բազմաբնակարան շենքերի կառավարման այլ մարմինների ձեւավորմանը: Ապահովում է համայնքի մասնակցությունն այդ շենքերի սպասարկմանը` իր սեփականությունը համարվող բնակարանների քանակին համապատասխան.
15) կազմակերպում է այն բազմաբնակարան շենքերի պահպանումը, որոնք չեն կառավարվում համատիրությունների կամ օրենքով սահմանված` բազմաբնակարան շենքի կառավարման մարմնի կողմից.
16) համայնքի կողմից կառավարվող բազմաբնակարան շենքերի պահպանումն իրականացնելու նպատակով, օրենքով սահմանված կարգով, համայնքի ավագանու հաստատմանն է ներկայացնում պարտադիր նորմերի շրջանակներում իրականացվող աշխատանքների համար անհրաժեշտ վճարների չափերը:
Համայնքի ղեկավարը սույն բնագավառում իրականացնում է հետեւյալ կամավոր լիազորությունները.
1) իրականացնում է բնակարանային եւ սոցիալական նշանակության այլ օբյեկտների շինարարությունը եւ կապիտալ վերանորոգումը.
2) իրականացնում է կառուցապատման աշխատանքները.
3) կազմում է «Քաղաքաշինության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված, ըստ անհրաժեշտության մշակվող, քաղաքաշինական փաստաթղթերի նախագծերը.
4) կազմակերպում է հանգստի վայրերի խնամքը եւ պահպանությունը.
5) կազմակերպում է սանիտարական մաքրման կայանքների շինարարությունը եւ շահագործումը:
Հոդված 38. Համայնքի ղեկավարի գործունեությունը հողօգտագործման բնագավառում
Համայնքի ղեկավարը հողօգտագործման բնագավառում իրականացնում է հետեւյալ պարտադիր լիազորությունները.
1) կառավարության սահմանած կարգով կազմում է քաղաքային եւ գյուղական համայնքների հողերի գոտիավորման եւ օգտագործման սխեմաները.
2) համայնքի հողերի գոտիավորման եւ օգտագործման սխեմաներին, գոտիավորման այլ փաստաթղթերին, քաղաքաշինական ծրագրային փաստաթղթերին համապատասխան, համայնքի ավագանու համաձայնությամբ եւ սահմանած պայմաններով, սահմանված կարգով օտարում կամ օգտագործման է տրամադրում համայնքի սեփականություն համարվող հողամասերը.
3) օրենքով սահմանված կարգով վերահսկողություն է իրականացնում համայնքի վարչական սահմաններում գտնվող հողերի նպատակային օգտագործման, հողօգտագործողների կողմից հողային օրենսդրության պահանջների պահպանման նկատմամբ.
4) օրենքով սահմանված դեպքերում եւ կարգով կանխարգելում, կասեցնում եւ վերացնում է ապօրինի հողօգտագործումները:
Համայնքի ղեկավարը սույն բնագավառում իրականացնում է պետության պատվիրակած հետեւյալ լիազորությունները.
1) սահմանված կարգով իրականացնում է համայնքի վարչական սահմաններում գտնվող հողամասերի ընթացիկ հաշվառումը եւ կազմում է համայնքի հողային հաշվեկշիռը.
2) համայնքի հողերի գոտիավորման եւ օգտագործման սխեմաներին, գոտիավորման այլ փաստաթղթերին, քաղաքաշինական ծրագրային փաստաթղթերին համապատասխան՝ օրենքով սահմանված դեպքերում ու կարգով օտարում կամ օգտագործման է տրամադրում համայնքի վարչական սահմաններում գտնվող պետական սեփականություն համարվող հողամասերը.
3) սահմանված կարգով ապահովում է համայնքի տարածքում գտնվող գեոդեզիական կետերի եւ համայնքի սահմանանիշերի պահպանությունը:
1) իրականացնում է համայնքի սեփականություն համարվող հողամասերի բարելավման աշխատանքներ.
2) իրականացնում է ներտնտեսային հողաշինարարական աշխատանքներ:»:
Հոդված 7. Օրենքի 41-րդ հոդվածի առաջին մասի առաջին պարբերությունից հանել «մասնագիտացված» բառը:
Հոդված 8. Օրենքի 47-րդ՝
1) հոդվածի առաջին մասի «հողերն օրենքով» բառերը փոխարինել «հողերը Հայաստանի Հանրապետության հողային օրենսգրքով» բառերով.
2) հոդվածի երրորդ մասն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 9. Օրենքի 49-րդ հոդվածի՝
1) երրորդ մասի «հանրային սեփականություն համարվող» բառերը փոխարինել «բազմաբնակարան շենքերի» բառերով, «հանգստի գոտիները» բառերը փոխարինել «ընդհանուր օգտագործման տարածքները» բառերով.
2) հինգերորդ մասի «կառավարության որոշմամբ» բառերից հետո լրացնել «հաստատված ցանկերին համապատասխան» բառերը:
Հոդված 10. Օրենքի 51-րդ`
1) հոդվածի երկրորդ մասը «հետգնման իրավունք» բառերից հետո լրացնել «հողամասի շուկայական գնով» բառերով.
2) հոդվածի չորրորդ մասն ուժը կորցրած ճանաչել.
3) հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր մասով.
«Համայնքի սեփականություն համարվող գույքի օտարման այլ սահմանափակումները սահմանվում են օրենքով:»:
Հոդված 11. Օրենքի 57-րդ հոդվածի առաջին մասի՝
1) 1-ին կետի «ա» ենթակետից հանել «(բացառությամբ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշումներով սահմանված կարգով կենտրոնացված կարգով վճարողների)» բառերը.
2) 3-րդ կետի «ա» ենթակետի «պահուստի» բառը փոխարինել «սեփականություն համարվող» բառերով.
3) 3-րդ կետի «է» ենթակետի «նվիրատվության ձեւով» բառերից հետո լրացնել «կամ քաղաքացիների եւ իրավաբանական անձանց հողի սեփականության իրավունքից հրաժարվելու արդյունքում» բառերը.
4) 3-րդ կետը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ «թ» ենթակետով.
«թ) համայնքին նվիրատվության ձեւով տրամադրվող միջոցները:»:
Հոդված 12. Օրենքի 61-րդ հոդվածի երկրորդ մասից հանել «համայնքի վարչական սահմաններում գտնվող պետական սեփականություն համարվող անշարժ գույքի, այդ թվում՝ անավարտ շինարարության օբյեկտների մասնավորեցումից ստացվող մուտքերից,» բառերը:
Հոդված 13. Օրենքի 72-րդ՝
1) հոդվածի երկրորդ մասի առաջին նախադասությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Մարզպետը, իսկ Երեւանում Երեւանի քաղաքապետը կարող է համայնքի ղեկավարին պաշտոնանկ անելու առաջարկություն ներկայացնել կառավարություն՝ համայնքի ղեկավարի կողմից համայնքի բյուջե փաստացի ստացված եկամուտների սահմաններում պարտադիր լիազորությունները չկատարելու կամ պետության պատվիրակած լիազորություններն անբավարար կատարելու դեպքում, ինչպես նաեւ այն դեպքում, երբ դատարանի՝ օրինական ուժի մեջ մտած որոշմամբ անվավեր են ճանաչվել համայնքի ղեկավարի՝ օրենքին կամ այլ իրավական ակտերին հակասող մի շարք որոշումները, կամ առկա է համայնքի ղեկավարի կողմից օրենքները կամ այլ իրավական ակտերը պարբերաբար խախտելու վերաբերյալ դատարանի՝ օրինական ուժի մեջ մտած որոշումը:».
2) հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ չորրորդ մասով.
«Մարզպետը կարող է դատական կարգով վիճարկել համայնքի ղեկավարի՝ օրենքին եւ իրավական այլ ակտերին հակասող որոշումները:»:
Հոդված 14. Օրենքի 73-րդ հոդվածի վեցերորդ մասից հանել «, իսկ եռօրյա ժամկետում՝ նաեւ համայնքի ղեկավարի պաշտոնակատար» բառերը:
Հոդված 15. Օրենքի 74-րդ հոդվածից հանել «, իսկ եռօրյա ժամկետում՝ նաեւ համայնքի ղեկավարի պաշտոնակատար» բառերը:
Հոդված 16. Օրենքի 75-րդ հոդվածի «ստանձնումը» բառից հետո լրացնել «համայնքի ղեկավարին պաշտոնանկ անելու կամ լիազորությունները վաղաժամկետ դադարեցնելու մասին որոշումը սահմանված կարգով ուժի մեջ մտնելուց հետո՝ եռօրյա ժամկետում, » բառերը:
Հոդված 17. Օրենքի 78-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր մասով.
«Միջհամայնքային միավորումների խնդիրները, իրավասությունները սահմանվում են օրենքով:»:
Հոդված 18. Օրենքի 79-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 79. Միջհամայնքային միավորումներ կազմելու կարգը
Միջհամայնքային միավորումներն ստեղծվում են համայնքների ղեկավարների կնքած եւ համայնքների ավագանիների հաստատած պայմանագրերի հիման վրա:»:
Հոդված 19. Օրենքի 82-րդ հոդվածի երրորդ մասի 1-ին կետը լրացնել « ՝ օրենքով սահմանված դեպքերում ու կարգով ապահովելով դրանց գրանցումը» բառերով:
Հոդված 20. Օրենքի 84-րդ`
1) հոդվածի երկրորդ մասի «մինչեւ 2002 թվականի դեկտեմբերի 1-ը» բառերը փոխարինել «մինչեւ 2003 թվականի հուլիսի 1-ը» բառերով.
2) հոդվածի երրորդ մասի «առաջին քաղաքաշինական գլխավոր հատակագծերի նախագծերի ու հողերի գոտիավորման եւ օգտագործման գծակարգերի» բառերը փոխարինել «քաղաքաշինական ծրագրային փաստաթղթերի, հողերի գոտիավորման եւ օգտագործման սխեմաների եւ գոտիավորման այլ փաստաթղթերի» բառերով.
3) հոդվածի չորրորդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Անշարժ գույքի կադաստր վարող պետական մարմինը, Հայաստանի Հանրապետության հողային օրենսգրքով սահմանված կարգով եւ ժամկետներում, տեղական ինքնակառավարման մարմիններին (Երեւան քաղաքում` նաեւ Երեւանի քաղաքապետին) է փոխանցում համայնքի (Երեւան քաղաքի) վարչական տարածքում գտնվող հողային ֆոնդի սկզբնական հաշվառման տվյալները` հողերի ընթացիկ հաշվառումը եւ համայնքի (Երեւան քաղաքի) հողային հաշվեկշիռը կազմելու նպատակով:».
4) հոդվածի վեցերորդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«6. Սույն օրենքի 33-րդ հոդվածի երկրորդ մասի 3-րդ կետի լիազորությունն այդ համայնքներին է փոխանցվում մինչեւ 2004 թվականի հունվարի 1-ը:».
5) հոդվածի յոթերորդ մասն ուժը կորցրած ճանաչել.
6) հոդվածի ութերորդ մասի «կնքված» բառը փոխարինել «սահմանված կարգով կնքված եւ պետական գրանցում ստացած» բառերով.
7) հոդվածի տասնմեկերորդ մասը լրացնել «՝ սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո՝ հինգ տարվա ընթացքում, » բառերով:
Հոդված 21. Օրենքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 85-րդ հոդվածով.
«Հոդված 85. Եզրափակիչ դրույթներ
1. Սույն օրենքի 16-րդ հոդվածի 27-րդ կետի, 32-րդ հոդվածի առաջին մասի 15-րդ, 16-րդ եւ 19-րդ կետերի, 33-րդ հոդվածի առաջին մասի 6-րդ կետի, 37-րդ հոդվածի առաջին մասի 1-ին, 2-րդ, 3-րդ, 5-րդ, 6-րդ եւ 13-րդ կետերի, 38-րդ հոդվածի առաջին մասի 1-ին, 2-րդ եւ 3-րդ կետերի, երկրորդ մասի 1-ին եւ 2-րդ կետերի, 39-րդ հոդվածի առաջին մասի 2-րդ եւ 3-րդ կետերի եւ երկրորդ մասի, 45-րդ հոդվածի երկրորդ մասի 1-ին կետի դրույթներով սահմանված լիազորությունները Երեւան քաղաքում իրականացնում է Երեւանի քաղաքապետը:
2. Սույն օրենքի 28-րդ հոդվածը գործում է մինչեւ տեղական ինքնակառավարման մարմիններում ծառայության մասին համապատասխան օրենքն ընդունելը եւ սահմանված կարգով ուժի մեջ մտնելը:»:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ ,,О МЕСТНОМ САМОУПРАВЛЕНИИ"
Статью 6 Закона Республики Армения ,,О местном самоуправлении" (5 июля 2002 года, ЗР – 337, далее – Закон) изложить в следующей редакции:
,,Статья 6. Административная территория муниципалитета
Административная территория муниципалитета включает в себя территорию одного или нескольких поселений, а также находящиеся вне поселений земли, собственниками которых могут являться граждане, юридические лица, муниципалитет, Республика Армения.
Описание административных границ муниципалитета устанавливается законом.".
Статья 2. В статье 16 Закона:
,,7) осуществляет контроль за осуществлением главой муниципалитета своих полномочий;";
2) статью после пункта 7 дополнить пунктом 71 следующего содержания:
,,71 ) может оспорить в судебном порядке противоречащие законам и иным правовым актам решения главы муниципалитета;";
3) пункт 20 изложить в следующей редакции:
,,20) по предложению главы муниципалитета выносит решение о предоставлении в пользование и об отчуждении имущества, считающегося муниципальной собственностью, утверждает условия и размеры их арендной платы и условия и размер цены их отчуждения, а в случае публичных торгов - стартовую цену;";
4) пункт 27 изложить в следующей редакции:
,,27) утверждает генеральные планы городских и сельских муниципалитетов и документы по зонированию, а также установленные Законом Республики Армения ,,О градостроительстве" градостроительные документы, заказчиком которых является муниципалитет;".
Статья 3. Первое предложение части второй статьи 17 Закона изложить в следующей редакции:
,,Такое предложение может быть внесено муниципальным советом в случае неисполнения главой муниципалитета обязательных полномочий в рамках фактически полученных муниципальным бюджетом доходов либо неудовлетворительного исполнения делегированных государством полномочий, а также в случае, когда по вступившему в законную силу решению суда признаны недействительными ряд противоречащих закону или иным правовым актам решений главы муниципалитета, либо имеется в наличии вступившее в законную силу решение суда о регулярном нарушении главой муниципалитета решений муниципального совета.".
Статья 4. В статье 32 Закона:
1) пункт 12 изложить в следующей редакции:
,,12) по решению муниципального совета и на установленных условиях отчуждает либо передает в пользование имущество, считающееся муниципальной собственностью;";
2) пункт 13 изложить в следующей редакции:
,,13) представляет муниципальному совету предложение об отчуждении имущества, считающегося муниципальной собственностью;";
3) пункт 15 после слова ,,переименованию" дополнить словами ,, , и в установленном законом порядке представляет их на регистрацию.".
Статья 5. В пункте 1 части второй статьи 34 Закона слова ,,сбор (взимание) и контроль за сбором (взиманием)" заменить словом ,,взимание".
Статья 6. Статьи 37-38 Закона изложить в следующей редакции:
,,Статья 37. Деятельность главы муниципалитета в областях градостроительства и коммунального хозяйства
В областях градостроительства и коммунального хозяйства глава муниципалитета осуществляет следующие обязательные полномочия:
1) в установленном Правительством порядке составляет генеральные планы городских и сельских муниципалитетов, схемы зонирования и использования земель, прочие документы по зонированию.
Генеральный план города Еревана составляет мэр-губернатор Еревана и по согласованию с Ереванским советом вносит на утверждение Правительства;
2) в установленном порядке ведет градостроительный кадастр муниципалитета, составляет градостроительный устав и вносит его на утверждение муниципального совета;
3) в установленных случаях и порядке оповещает население муниципалитета о планируемых градостроительных изменениях окружающей среды, дает архитектурно-планировочное задание застройщикам, согласует архитектурно-строительные проекты;
4) в установленном порядке выдает разрешение на строительство (снос), в установленном законом порядке принимает меры по завершению застройки в предусмотренные разрешением на строительство сроки;
5) в установленном порядке оформляет документацию по эксплуатации завершенного строительства, предотвращает и пресекает самовольное строительство и в предусмотренном законом порядке обеспечивает ликвидацию последствий;
6) в установленном порядке осуществляет контроль за выполнением установленных градостроительным уставом муниципалитета требований по целевому использованию и содержанию зданий и строений, за порученными застройщикам архитектурно-планировочными заданиями;
7) осуществляет учет и распределение зданий и строений, считающихся собственностью муниципалитета, составляет документацию по ежегодной инвентаризации собственности, представляет ее на утверждение муниципального совета;
8) в соответствии с градостроительным уставом муниципалитета выдает разрешение на размещение внешней рекламы;
9) организует работу коммунального хозяйства муниципалитета, обеспечивает содержание, эксплуатацию жилых домов и нежилых помещений, общежитий, административных зданий и иных строений, считающихся муниципальной собственностью, и организует их ремонт;
10) организует и управляет эксплуатацией внутримуниципальных коммуникаций, сетей водопровода, канализации, ирригации, отопления и иных структур, считающихся муниципальной собственностью;
11) организует благоустройство и озеленение поселений муниципалитета;
12) организует мусороудаление;
13) организует деятельность кладбищ и работу по их содержанию;
14) в предусмотренных законом случаях и порядке подготавливает учредительные собрания кондоминиумов и содействует их проведению, а также формированию иных установленных законом органов управления многоквартирными домами. Обеспечивает участие муниципалитета в обслуживании этих зданий соответственно количеству квартир, считающихся его собственностью;
15) организует содержание многоквартирных домов которые не управляются кондоминиумом или установленными законом органами управления многоквартирным домом;
16) с целью осуществления содержания управляемых муниципалитетом многоквартирных домов в установленном законом порядке вносит на утверждение муниципального совета размер необходимых платежей за работы, осуществляемые в пределах обязательных норм.
В настоящей области глава муниципалитета осуществляет следующие добровольные полномочия:
1) осуществляет жилищное строительство, строительство объектов иного социального назначения и их капитальный ремонт;
2) осуществляет работы по застройке;
3) составляет установленные Законом Республики Армения ,,О градостроительстве" проекты градостроительных документов, разрабатываемые по необходимости;
4) организует уход за местами отдыха и их содержание;
5) организует строительство и эксплуатацию установок санитарной очистки.
"Статья 38. Деятельность главы муниципалитета в области землепользования
В области землепользования глава муниципалитета осуществляет следующие обязательные полномочия:
1) в установленном Правительством порядке составляет схемы зонирования и использования земель городских и сельских муниципалитетов;
2) в соответствии со схемами зонирования и использования муниципальных земель, с иными документами по зонированию, программными документами по градостроительству с согласия муниципального совета и на установленных им условиях, в установленном порядке отчуждает либо предоставляет в пользование земельные участки, считающиеся собственностью муниципалитета;
3) в установленном законом порядке осуществляет контроль за целевым использованием земель, находящихся в административных границах муниципалитета, за соблюдением землепользователями требований земельного законодательства;
4) в установленных законом случаях и порядке предотвращает, пресекает и устраняет незаконное землепользование.
В настоящей области глава муниципалитета осуществляет следующие делегированные государством полномочия:
1) в установленном порядке осуществляет текущий учет земельных участков, находящихся в административных границах муниципалитета, и составляет земельный баланс муниципалитета;
2) в соответствии со схемами зонирования и использования земель муниципалитета, иными документами по зонированию, программными документами по градостроительству в установленных законом случаях и порядке отчуждает либо предоставляет в пользование находящиеся в административных границах муниципалитета земельные участки, считающиеся государственной собственностью;
3) в установленном порядке обеспечивает сохранность находящихся на территории муниципалитета геодезических пунктов и пограничных знаков муниципалитета.
1) осуществляет работы по благоустройству земельных участков, считающихся собственностью муниципалитета;
2) осуществляет внутрихозяйственные землеустроительные работы.".
Статья 7. Из первого абзаца части первой статьи 41 Закона исключить слово ,,специализированных".
Статья 8. В статье 47 Закона:
1) в части первой слово ,,законом" заменить словами ,,Земельным кодексом Республики Армения";
2) часть третью признать утратившей силу.
Статья 9. В статье 49 Закона:
1) в части третьей слова ,,считающиеся общественной собственностью квартиры и нежилые помещения" заменить словами ,,квартиры и нежилые помещения в многоквартирных домах", слова ,,зоны отдыха" заменить словами ,,территории общего пользования";
2) часть пятую после слова ,,Правительства" дополнить словами ,,согласно утвержденному перечню".
Статья 10. В статье 51 Закона:
1) часть вторую после слов ,,право на выкуп" дополнить словами ,,по рыночным ценам на земельные участки";
2) часть четвертую признать утратившей силу;
3) дополнить статью новой частью следующего содержания:
,,Прочие ограничения на отчуждение имущества, считающегося собственностью муниципалитета, устанавливаются законом.".
Статья 11. В части первой статьи 57:
1) из подпункта ,,а" пункта 1 исключить слова ,,(кроме уплачивающих его в централизованном порядке, установленном постановлениями Правительства Республики Армения)";
2) в подпункте ,,а" пункта 3 слова ,,государственного резерва" заменить словами ,, ,считающихся государственной собственностью,";
3) подпункт ,,ж" пункта 3 после слова ,,дарения" дополнить словами ,,либо в результате отказа граждан и юридических лиц от права собственности на землю";
4) пункт 3 дополнить подпунктом ,,и" следующего содержания:
,,и) средства, предоставляемые муниципалитету в форме дарения.".
Статья 12. Из части второй статьи 61 Закона исключить слова ,,из поступлений от приватизации находящегося в административных границах муниципалитета недвижимого имущества, считающегося государственной собственностью, в том числе объектов незавершенного строительства,".
Статья 13. В статье 72 Закона :
1) первое предложение части второй изложить в следующей редакции:
,,Губернатор, а в Ереване мэр-губернатор Еревана может вносить в Правительство предложение об освобождении главы муниципалитета от должности в случае неисполнения главой муниципалитета в рамках обязательных полномочий фактически полученных муниципальным бюджетом доходов либо неудовлетворительного исполнения делегированных государством полномочий, а также в случае, когда по вступившему в законную силу решению суда признаны недействительными ряд противоречащих закону или иным правовым актам решений главы муниципалитета, либо имеется в наличии вступившее в законную силу решение суда о регулярном нарушении главой муниципалитета решений муниципального совета.";
2) дополнить статью частью четвертой следующего содержания:
,,Губернатор может оспорить в судебном порядке противоречащие закону и иным правовым актам решения главы муниципалитета.".
Статья 14. Из части шестой статьи 73 Закона исключить слова ,, , а в трехдневный срок – и исполняющего обязанности главы муниципалитета".
Статья 15. Из статьи 74 Закона исключить слова ,, , а в трехдневный срок – и исполняющего обязанности главы муниципалитета".
Статья 16. Статью 75 Закона после слов ,,Премьер-министр" дополнить словами ,,в трехдневный срок после вступления в установленном порядке в законную силу решения суда об освобождении главы муниципалитета от должности либо о досрочном прекращении им полномочий".
Статья 17. Статью 78 Закона дополнить новой частью следующего содержания:
,,Задачи, правомочия межмуниципальных объединений устанавливаются законом.".
Статья 18. Статью 79 Закона изложить в следующей редакции:
,,Статья 79. Порядок образования межмуниципальных объединений
Межмуниципальные объединения создаются на основе договоров, заключенных главами муниципалитетов и утвержденных муниципальными советами.".
Статья 19. Пункт 1 части третьей статьи 82 Закона дополнить словами ,, , обеспечив их регистрацию в установленных законом случаях и порядке".
Статья 20. В статье 84 Закона:
1) в части второй слова ,,до 1 декабря 2002 года" заменить словами ,,до 1 июля 2003 года";
2) в части третьей слова ,,первых проектов градостроительных генеральных планов, схем зонирования земель и землепользования" заменить словами ,,программных градостроительных документов, схем зонирования и использования земель и прочих документов по зонированию";
3) часть четвертую изложить в следующей редакции:
,,Государственный орган, ведущий кадастр недвижимого имущества, в установленные Земельным кодексом Республики Армения порядке и сроки передает органам местного самоуправления (в Ереване и мэру-губернатору Еревана) данные первичного учета земельного фонда, находящегося на территории муниципалитета (города Еревана), для ведения текущего учета земель и составления земельного баланса муниципалитета (города Еревана).";
4) часть шестую изложить в следующей редакции:
,,6. Полномочия, указанные в пункте 3 части второй статьи 33 настоящего Закона передаются этим муниципалитетам до 1 января 2004 года.";
5) часть седьмую признать утратившей силу;
6) в части восьмой слова ,,заключенные с физическими и юридическими лицами" заменить словами ,,заключенные в установленном порядке с физическими и юридическими лицами и получившие государственную регистрацию";
7) часть десятую дополнить словами ,, , в течение пяти лет после вступления настоящего Закона в силу".
Статья 21. Закон дополнить статьей 85 следующего содержания:
,,Статья 85. Заключительные положения
1. Полномочия, установленные положениями пункта 27 статьи 16, пунктов 15, 16, и 19 части первой статьи 32, пункта 6 части первой статьи 33, пунктов 1, 2, 3, 5, 6, и 13 части первой статьи 37, пунктов 1, 2 и 3 части первой и пунктов 1 и 2 части второй статьи 38, пунктов 2 и 3 части первой и части второй статьи 39, пункта 1 части второй статьи 45 настоящего Закона, осуществляет в городе Ереване мэр-губернатор Еревана.
2. Статья 28 настоящего Закона действует до принятия соответствующего закона о службе в органах местного самоуправления и до его вступления в силу в установленном порядке.".