ՀԱՅԱUՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՔԱՂԱՔԱՑԻԱԿԱՆ OՐԵՆUԳՐՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱUԻՆ
Հոդված 1. Հայաuտանի Հանրապետության քաղաքացիական oրենuգրքի (5 մայիuի 1998 թվականի) 226-րդ հոդվածի 3-րդ կետը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով՝ «Գրավի պայմանագրից ծագող իրավունքը լիազորված մարմնի կողմից վարվող գրավի գրանցման մատյանում առավել վաղ գրանցած գրավառուն, մյուս՝ գրավի պայմանագրերից ծագող իրենց իրավունքներն առավել ուշ գրանցած կամ չգրանցած գրավառուների հանդեպ գրավ դրված գույքի արժեքից բավարարում ստանալու նախապատվության իրավունք ունի:»:
Հոդված 2. Oրենuգրքի 236-րդ հոդվածի 3-րդ կետը «բավարարելուց հետո» բառերից հետո լրացնել «, եթե այլ բան նախատեսված չէ օրենքով» բառերով:

Статья 1. Пункт 3 статьи 226 Гражданского кодекса Республики Армения (5 мая 1998 года) дополнить новым предложением следующего содержания: "Залогодержатель, зарегистрировавший возникающее из договора о залоге право в книге регистрации залога, которую ведет уполномоченный орган, значительно раньше, имеет преимущественное право получения удовлетворения из стоимости заложенного имущества перед другими
залогодержателями, зарегистрировавшими или не зарегистрировавшими свои возникающие из договоров о залоге права значительно позже.".
Статья 2. Пункт 3 статьи 236 Кодекса после слов "удовлетворения требований предшествующего залогодержателя" дополнить словами ", если законом не предусмотрено иное".