«ԲԱԺՆԵՏԻՐԱԿԱՆ ԸՆԿԵՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Ընդունվել է 08.06.2004
Հոդված 1 . «Բաժնետիրական ընկերությունների մասին»Հայաստանի Հանրապետության օրենքի (25 սեպտեմբերի 2001 թվականի, ՀՕ-232) 35-րդ հոդվածի4-րդ կետի «բ» ենթակետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ`
«բ) ընկերության զուտ ակտիվների (սեփական կապիտալի) արժեքից կանոնադրական կապիտալի, պահուստային կապիտալի եւ արտոնյալ բաժնետոմսերի լուծարային ու անվանական արժեքների տարբերության ընդհանուր գումարը գերազանցող մասը լրիվ կամ մասնակի փոխանցելով կանոնադրական կապիտալ:»:
Հոդված 2. Օրենքի 36-րդ հոդվածում`
1)5-րդ կետի երկրորդ մասը «վճարումները» բառից հետո լրացնել «, բացառությամբ ընկերության զուտ ակտիվների արժեքն ընկերության կանոնադրական կապիտալի չափից պակասելու հիմքով կանոնադրական կապիտալի նվազեցման դեպքի,» բառերով.
2) ավելացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 6-րդ կետ`
«6. Ընկերության զուտ ակտիվների արժեքն ընկերության կանոնադրական կապիտալի չափից նվազելու հիմքով ընկերության կանոնադրական կապիտալի նվազեցումը կատարվում է բոլոր բաժնետոմսերի անվանական արժեքի համամասնորեն պակասեցման ձեւով` առանց բաժնետերերին որեւէ հատուցման:»:
Հոդված 3 . Օրենքի 53-րդ հոդվածի առաջին մասի «է» եւ «ը» ենթակետերում «ապա նաեւ» բառերը փոխարինել «ապա» բառով:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ "ОБ АКЦИОНЕРНЫХ ОБЩЕСТВАХ"
Статья 1 . Подпункт "б" пункта 4 статьи 35 Закона Республики Армения "Об акционерных обществах" (25 сентября 2001 года, ЗР-232) изложить в следующей редакции;
"б) полностью или частично переведя из стоимости чистых активов (собственного капитала) Общества в уставный капитал часть, превышающую общую сумму уставного капитала, резервного капитала и разницы между ликвидационной и номинальной стоимостями привилегированных акций.".
В статье 36 Закона:
1) часть вторую пункта 5 после слов "в связи с уменьшением уставного капитала" дополнить словами ", за исключением случая уменьшения уставного капитала на основании уменьшения стоимости чистых активов Общества относительно размера уставного капитала Общества,";
2) статью дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. Уменьшение уставного капитала Общества на основании уменьшения стоимости чистых активов Общества относительно размера уставного капитала Общества производится в форме пропорционального уменьшения номинальной стоимости всех акций без какой-либо компенсации акционерам.".
Статья 3. В подпунктах "ж" и "з" части первой статьи 53 Закона слова "также и" заменить словом "то".