ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՔՐԵԱԿԱՆ ՕՐԵՆՍԳՐՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի (18 ապրիլի 2003 թվականի) 10-րդ հոդվածի 2-րդ մասից հանել «բացառությամբ օրենքով նախատեսված դեպքերի» բառերը:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 14-րդ հոդվածի 5-րդ մասը «Օտարերկրյա» բառից հետո լրացնել «պետությունների» բառով:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 24-րդ հոդվածի 2-րդ մասում`
1) «104-109-րդ» թվերը փոխարինել «104-108-րդ» թվերով, իսկ «գործողություններ կատարելու» բառերը` «գործողությունների» բառով.
2) «ավտոմեքենային կամ տրանսպորտային այլ միջոցին ապօրինաբար տիրանալն առանց հափշտակելու նպատակի» բառերը փոխարինել «առանց հափշտակելու նպատակի ավտոմեքենային կամ տրանսպորտային այլ միջոցին ապօրինաբար տիրանալու» բառերով.
3) «պայթուցիկ նյութեր» բառերից հետո ավելացնել «կամ պայթուցիկ սարքեր» բառերը:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 38-րդ հոդվածի 5-րդ մասում «միջոցներն ու գործիքները» բառերը փոխարինել «միջոցները կամ գործիքները» բառերով:
Հոդված 5. Օրենսգրքի 42-րդ հոդվածի 4-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերությունով.
«Անհրաժեշտ պաշտպանության սահմանազանցմամբ արարքը հանցագործություն է, եթե հատկապես նախատեսված է սույն օրենսգրքի հատուկ մասով:»:
Հոդված 6. Օրենսգրքի 54-րդ հոդվածի 5-րդ մասում «սույն օրենսգրքով նախատեսված ժամկետների սահմաններում» բառերը փոխարինել «կալանքի կամ որոշակի ժամկետով ազատազրկման մեկ օրը հաշվարկելով հանրային աշխատանքների չորս ժամվա դիմաց» բառերով:
Հոդված 7. Օրենսգրքի 57-րդ հոդվածի 1-ին մասում «ընտրվել» բառը փոխարինել «կիրառվել» բառով:
Հոդված 8 . Օրենսգրքի 69-րդ հոդվածի 3-րդ մասում «մեկուկես» բառը փոխարինել «մեկ» բառով:
Հոդված 9. Օրենսգրքի 70-րդ հոդվածի 7-րդ մասի առաջին նախադասությունում «կարող է վերացնել» բառերը փոխարինել «վերացնում է» բառերով, իսկ «նշանակել» բառը` «նշանակում» բառով:
Հոդված 10. Օրենսգրքի 76-րդ հոդվածի 5-րդ մասի երկրորդ պարբերությունը ճանաչել ուժը կորցրած:
Հոդված 11 . Օրենսգրքի 80-րդ հոդվածում «անձի» բառը փոխարինել «անդամի» բառով:
Հոդված 12. Օրենսգրքի 84-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 3-րդ եւ 4-րդ կետերում «հանցագործությունների» բառը փոխարինել «հանցագործության» բառով:
Հոդված 13. Օրենսգրքի 94-րդ հոդվածի 1-ին կետից հանել «ոչ մեծ կամ» բառերը:
Հոդված 14. Օրենսգրքի 105-րդ հոդվածի 1-ին մասի դիսպոզիցիան շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Տուժողի գործադրած բռնության, ծաղրուծանակի, ծանր վիրավորանքի կամ այլ հակաիրավական կամ հակաբարոյական գործողությունների (անգործության), ինչպես նաեւ տուժողի` պարբերաբար դրսեւորած հակաիրավական կամ հակաբարոյական վարքագծի կապակցությամբ առաջ եկած երկարատեւ հոգեճնշող իրավիճակի հետեւանքով հանկարծակի առաջացած հոգեկան խիստ հուզմունքի վիճակում կատարած սպանությունը`»:
Հոդված 15. Օրենսգրքի 112-րդ հոդվածի 2-րդ մասում`
1) 3-րդ կետը ճանաչել ուժը կորցրած.
2) 6-րդ կետի «անձանց» բառը փոխարինել «անձանց կամ» բառերով.
3) 7-րդ կետից հանել «ինչպես նաեւ շորթմամբ զուգորդված,» բառերը:
Հոդված 16 . Օրենսգրքի 117-րդ հոդվածի սանկցիայում «հիսնապատիկից ութսունապատիկի» բառերը փոխարինել «հիսնապատիկից հարյուրհիսնապատիկի» բառերով:
Հոդված 17. Օրենսգրքի 132-րդհոդվածում`
1)1-ին մասի դիսպոզիցիան շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«1. Մարդկանց առեւտուրը, այսինքն` մարդուն գնելը կամ վաճառելը, հավաքագրելը, փոխադրելը, հանձնելը, թաքցնելը կամ ստանալը, որը կատարվել է նրան պոռնկության կամ սեռական այլ շահագործման, հարկադիր աշխատանքի կամ ծառայությունների, ստրկության կամ ստրկությանը հավասարազոր վիճակի հասցնելու կամ կախյալ վիճակի մեջ դնելու կամ մարդու օրգանները կամ հյուսվածքները վերցնելու նպատակով`».
2) 2-րդ մասի 4-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«4) երկու կամ ավելի անձանց կամ հաշմանդամի նկատմամբ,».
3) 2-րդ մասի դիսպոզիցիան լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 5-7-րդ կետերով.
«5) պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով,
6) տուժողի` պետական սահմանն ապօրինաբար հատելն ապահովելով կամ նրան ապօրինի օտարերկրյա պետությունում պահելով,
7) տուժողի անօգնական վիճակն օգտագործելով`»:
Հոդված 18. Օրենսգրքի 135-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 135. Զրպարտությունը
1. Զրպարտությունը` ուրիշի պատիվն ու արժանապատվությունը նվաստացնող կամ բարի համբավն արատավորող ակնհայտ սուտ տեղեկություններ տարածելը`
պատժվում է տուգանքով՝ նվազագույն աշխատավարձի հարյուրապատիկից հինգհարյուրապատիկի չափով:
2. Սույն հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված արարքները, որոնք կատարվել են կրկին անգամ`
պատժվում են տուգանքով՝ նվազագույն աշխատավարձի երեքհարյուրապատիկից հազարապատիկի չափով կամ ազատազրկմամբ` առավելագույնը մեկ տարի ժամկետով:»:
Հոդված 19. Օրենսգրքի 136-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 136.Վիրավորանքը
1. Վիրավորանքը` ուրիշի պատիվն ու արժանապատվությունն անպարկեշտ ձեւով ստորացնելը`
պատժվում է տուգանքով՝ նվազագույն աշխատավարձի հարյուրապատիկից չորսհարյուրապատիկի չափով:
պատժվում են տուգանքով՝ նվազագույն աշխատավարձի երկու հարյուրապատիկից ութ հարյուրապատիկի չափով:»:
Հոդված 20. Օրենսգրքի 137-րդ հոդվածի 2-րդ մասում «չափի գույք» բառերը փոխարինել «չափ» բառով:
Հոդված 21. Օրենսգրքի 163-րդ հոդվածի դիսպոզիցիայից հանել «անօրինական» բառը:
Հոդված 22 . Օրենսգիրքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ1691 -րդ հոդվածով.
«Հոդված 1691 .Քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցման
մարմիններին սուտտեղեկություններ հաղորդելը
Քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցման մարմիններին սուտ տեղեկություններ հաղորդելը՝
պատժվում է տուգանքով՝ նվազագույն աշխատավարձի հարյուրապատիկից երեքհարյուրապատիկի չափով, կամ ուղղիչ աշխատանքներով՝ առավելագույնը մեկ տարի ժամկետով, կամ կալանքով՝ առավելագույնը երեք ամիս ժամկետով, կամ ազատազրկմամբ՝ առավելագույնը երկու տարի ժամկետով:»:
Հոդված 23 . Օրենսգրքի 171-րդ հոդվածի դիսպոզիցիան «ոչ պատշաճ» բառերից առաջ լրացնել «չկատարելը կամ» բառերով:
Հոդված 24. Օրենսգրքի 175-րդ հոդվածում`
1) 2-րդ մասի 2-րդ կետը «խոշոր չափերով» բառերից հետո լրացնել «գույք հափշտակելու նպատակով» բառերով .
2) 2-րդ մասի սանկցիայում «չորսից ութ տարի» բառերը փոխարինել «վեցից տասը տարի» բառերով.
3) 3-րդ մասի սանկցիայում «վեցից տասը տարի» բառերը փոխարինել «ութից տասնհինգ տարի» բառերով.
4) 4-րդ մասի երրորդ եւ չորրորդ պարբերությունները «Սույն գլխում» բառերից հետո լրացնել «եւ սույն օրենսգրքի 216-րդ հոդվածում» բառերով, իսկ վեցերորդ պարբերության «177-րդ հոդվածի առաջին մաս» բառերը փոխարինել «177-րդ հոդվածի առաջին եւ չորրորդ մասեր» բառերով:
Հոդված 25. Օրենսգրքի 176-րդ հոդվածում`
1) 2-րդ մասի 5-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«5) կատարվել է կրկին անգամ`».
2) 3-րդ մասի 3-րդ կետը ճանաչել ուժը կորցրած:
Հոդված 26. Օրենսգրքի 177-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետը,178-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 4-րդ կետը եւ 179-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետը ճանաչել ուժը կորցրած:
Հոդված 27. Օրենսգրքի 180-րդ հոդվածի 2-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 3-րդ կետով.
«3) կատարվել է կրկին անգամ`»:
Հոդված 28. Օրենսգրքի 182-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«3) կրկին անգամ`»:
Հոդված 29. Օրենսգրքի 191-րդ հոդվածի 2-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Սույն հոդվածում խոշոր վնաս է համարվում հանցագործության պահին սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հինգհարյուրապատիկը գերազանցող գումարը (արժեքը)` ֆիզիկական անձանց վնաս պատճառելու դեպքում, նվազագույն աշխատավարձի երկուհազարապատիկը գերազանցող գումարը (արժեքը)` կազմակերպություններին կամ պետությանը վնաս պատճառելու դեպքում:»:
Հոդված 30 . Օրենսգրքի 192-րդ հոդվածում`
1) 2-րդ մասի դիսպոզիցիան «պահանջներին» բառից հետո լրացնել «ապօրինի» բառով.
2) 3-րդ մասի «եւ 194-րդ» բառերը փոխարինել «196-րդ, 197-րդ, 198-րդ եւ 199-րդ» բառերով :
Հոդված 31. Օրենսգրքի 201-րդ հոդվածում`
1) վերնագրում եւ 1-ին մասի դիսպոզիցիայում «կազմակերպություններին» բառը փոխարինել «կազմակերպիչներին» բառով, իսկ «այդ» բառից հետո ավե լացնել «մրցումների կամ» բառերը.
2) 3-րդ մասի դիսպոզիցիայում «կամ ղեկավարների» բառերը փոխարինել «կամ կազմակերպիչների» բառերով:
Հոդված 32. Օրենսգրքի 203-րդ հոդվածի 1-ին մասի դիսպոզիցիայում «Վճարային» բառը փոխարինել «Կեղծ վճարային» բառերով:
Հոդված 33. Օրենսգրքի 206-րդ հոդվածի 1-ին մասի դիսպոզիցիայում «եւ» բառը փոխարինել «կամ» բառով:
Հոդված 34 . Օրենսգրքի 224-րդ հոդվածի 1-ին մասի դիսպոզիցիայում «հոդվածի» բառը փոխարինել «հոդվածով նախատեսված հանցագործության» բառերով:
Հոդված 35. Օրենսգրքի 242-րդ հոդվածի 1-ին մասի դիսպոզիցիայում «եւ» բառը փոխարինել «կամ» բառով:
Հոդված 36 . Օրենսգրքի 254-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետը «անզգուշությամբ» բառից հետո լրացնել «ծանր» բառով :
Հոդված 37. Օրենսգրքի 261-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 261. Պոռնկությամբ զբաղվելուն ներգրավելը
1. Պոռնկությամբ զբաղվելուն ներգրավելը կամ պոռնկությամբ զբաղվելը շարունակելուն հարկադրելը՝
պատժվում է տուգանքով՝ նվա՟զա՟գույն աշ՟խա՟տա՟վար՟ձի երկուհարյուրապատիկից ե՟րեք՟հար՟յու՟րա՟պա՟տի՟կի չա՟փով, կամ ուղ՟ղիչ աշխատանքներով՝ ա՟ռա՟վե՟լա՟գույ՟նը եր՟կու տա՟րի ժամ՟կե՟տով, կամ ա՟զա՟տազրկ՟մամբ՝ մեկից ե՟րեք տա՟րի ժամ՟կե՟տով:
2. Նույն գործողությունը, որը կատարվել է՝
1) բռնություն գործադրելով կամ բռնություն գործադրելու սպառնալիքով,
2) տուժողի` պետական սահմանն ապօրինաբար հատելն ապահովելով կամ նրան ապօրինի օտարերկրյա պետությունում պահելով,
3) մի խումբ ան՟ձանց կող՟մից նախ՟նա՟կան հա՟մա՟ձայ՟նութ՟յամբ՝
պատժվում է ազատազրկմամբ՝ երկուսից վեց տարի ժամկետով:
3. Սույն հոդվածի առաջին կամ երկրորդ մասով նախատեսված գործողությունները, որոնք կատարվել են կազմակերպված խմբի կողմից կամ անչափահասի նկատմամբ`
պատժվում են ազատազրկմամբ` երեքից ութ տարի ժամկետով:»:
Հոդված 38. Օրենսգրքի 262-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 262. Պոռնկությամբ զբաղվելու կազմակերպումը
1. Կազմակերպչական գործողությունները` ուղղված այլ անձանց կողմից պոռնկությամբ զբաղվելուն, կամ պոռնկությամբ զբաղվելու համար որջեր պահելը կամ պոռնկությամբ զբաղվելու համար պարբերաբար շինություններ տրամադրելը՝
պատժվում է տուգանքով՝ նվա՟զա՟գույն աշ՟խա՟տա՟վար՟ձի երկուհարյուրապատիկից հինգ՟հար՟յու՟րա՟պա՟տի՟կի չա՟փով, կամ ուղ՟ղիչաշ՟խա՟տանք՟նե՟րով՝ ա՟ռա՟վե՟լա՟գույ՟նը եր՟կու տա՟րի ժամ՟կե՟տով, կամ ա՟զա՟տազրկ՟մամբ՝մե՟կից չորս տա՟րի ժամ՟կե՟տով:
2. Նույն գործողությունները, որոնք կատարվել են պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով՝
պատժվում են ազատազրկմամբ՝ երկուսից վեց տարի ժամկետով:
3. Նույն գործողությունները, որոնք կատարվել են ակնհայտ անչափահասին օգտագործելով՝
պատժվում են ազատազրկմամբ՝ երեքից տասը տարի ժամկետով:»:
Հոդված 39. Օրենսգրքի 266-րդ հոդվածում`
«Հոդված 266. Թմրամիջոցների, հոգեներգործուն նյութերի, դրանց համարժեքների եւ պրեկուրսորների ապօրինի շրջանառությունն իրացնելու նպատակով».
2) 1-ին մասի դիսպոզիցիան շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«1. Իրացնելու նպատակով թմրամիջոցներ, հոգեներգործուն նյութեր ապօրինի պատրաստելը, վերամշակելը, ձեռք բերելը, պահելը, փոխադրելը, առաքելը կամ դրանք ապօրինի իրացնելը`».
3) 2-րդ մասի 4-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«4) ուսումնադաստիարակչական հաստատությունում, զվարճանքի կամ հանդիսադիր վայրում կամ հաստատությունում`».
4) 4-րդ եւ 5-րդ մասերը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ
«4. Թմրամիջոցներ կամ հոգեներգործուն նյութեր պատրաստելու նպատակով պրեկուրսորներ ապօրինի պատրաստելը, վերամշակելը, ձեռք բերելը, պահելը, փոխադրելը, առաքելը կամ դրանք ապօրինի իրացնելը՝
պատժվում են տուգանքով՝ նվազագույն աշխատավարձի առավելագույնը երկուհարյուրապատիկի չափով, կամ կալանքով՝ առավելագույնը երեք ամիս ժամկետով:
5. Սույն գլխում թմրամիջոցների կամ հոգեներգործուն նյութերի մանր, խոշոր եւ առանձնապես խոշոր չափերը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության առողջապահության ոլորտի պետական կառավարման իրավասու մարմինը:»:
Հոդված 40. Օրենսգրքի 267-րդ հոդվածում`
«Հոդված 267. Թմրամիջոցներ կամ հոգեներգործուն նյութեր, ինչպես նաեւ այդպիսիք պատրաստելու համար օգտագործվող եւ հատուկ հսկողության տակ գտնվող նյութեր, սարքավորումներ կամ գործիքներ արտադրելու, ձեռք բերելու, պահելու, հաշվառելու, բաց թողնելու, փոխադրելու կամ առաքելու կանոնները խախտելը».
«1. Թմրամիջոցներ կամ հոգեներգործուն նյութեր, ինչպես նաեւ այդպիսիք պատրաստելու համար օգտագործվող եւ հատուկ հսկողության տակ գտնվող նյութեր, սարքավորումներ կամ գործիքներ արտադրելու, ձեռք բերելու, պահելու, հաշվառելու, բաց թողնելու, փոխադրելու կամ առաքելու կանոնները խախտելն այն անձի կողմից, ում վրա դրված է եղել այդ կանոնների պահպանության պարտականությունը, եթե դրա հետեւանքով տեղի է ունեցել նշված նյութերի հափշտակություն կամ ապօրինի շրջանառություն`»:
Հոդված 41. Օրենսգրքի 275-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ5-րդ մասով.
«5. Սույն հոդվածում խիստ ներգործող կամ թունավոր նյութերիխոշոր եւ առանձնապես խոշոր չափերը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության առողջապահության ոլորտի պետական կառավարման իրավասու մարմինը:»:
Հոդված 42. Օրենսգրքի 276-րդ հոդվածի դիսպոզիցիան «էական վնաս» բառերից հետո լրացնել «(գույքային վնասի դեպքում` հանցագործության պահին սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հինգհարյուրապատիկը գերազանցող գումարը կամ դրա արժեքը)» բառերով:
Հոդված 43. Օրենսգրքի 279-րդ հոդվածում`
1) վերնագրի «վաճառելը» բառը փոխարինել «իրացնելը» բառով.
2) 1-ին մասի դիսպոզիցիան «աշխատանքներ» բառից հետո լրացնել «կատարելը» բառով :
Հոդված 44 . Օրենսգրքի 290-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4-րդ մասով.
«4. Սույն հոդվածում էական վնաս է համարվում հանցագործության պահին սահմանված նվազագույն աշխատավարձի երկուհարյուրապատիկը գերազանցող գումարը (արժեքը):»:
Հոդված 45. Օրենսգրքի 292-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 3-րդ մասով.
«3. Սույն օրենսգրքի 292-րդ, 294-րդ, 296-րդ, 297-րդ հոդվածներում խոշոր վնաս է համարվում հանցագործության պահին սահմանված նվազագույն աշխատավարձի երկուհարյուրապատիկը գերազանցող գումարը (արժեքը):»:
Հոդված 46. Օրենսգրքի 294-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետը «գազերի» բառից հետո լրացնել «օգտագործմամբ» բառով :
Հոդված 47. Օրենսգրքի 318-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 318.Իշխանության ներկայացուցչին վիրավորելը
1. Իշխանության ներկայացուցչին հրապարակայնորեն վիրավորելը` կապված նրա կողմից իր ծառայողական պարտականությունները կատարելու հետ`
2. Սույն հոդվածի առաջին մասով նախատեսված արարքները, որոնք կատարվել են կրկին անգամ`
պատժվում են տուգանքով՝ նվազագույն աշխատավարձի երեքհարյուրապատիկից հազարապատիկի չափով, կամ ազատազրկմամբ` առավելագույնը մեկ տարի ժամկետով:»:
Հոդված 48 . Օրենսգրքի 329-րդ հոդվածի 3-րդ մասում «ներգործությունը» բառը փոխարինել «գործողությունը» բառով:
Հոդված 49. Օրենսգրքի 338-րդ հոդվածում`
1) 1-ին մասի դիսպոզիցիան «սխալ» բառից առաջ լրացնել «ակնհայտ» բառով .
2) 2-րդ մասի 2-րդ կետից հանել «մեղադրական» բառը.
3) 3-րդ մասի «Օրենքով նախատեսված դեպքերում ցուցմունք տալուց հրաժարված անձը» բառերը փոխարինել «Վկան, տուժողը, փորձագետը կամ թարգմանիչը» բառերով:
Հոդված 50. Օրենսգրքի 340-րդ հոդվածի 2-րդ մասի դիսպոզիցիայում «շանտաժի» բառը փոխարինել «շանտաժով» բառով:
Հոդված 51. Օրենսգրքի 347-րդ հոդվածի 2-րդ մասի դիսպոզիցիան «նկատմամբ» բառից հետո լրացնել «կապված» բառով :
Հոդված 52. Օրենսգրքի 349-րդ հոդվածի 3-րդ մասից հանել «առաջին կամ» բառերը:
Հոդված 53. Օրենսգրքի 375-րդ հոդվածի 1-ին մասը «պատճառել» բառից հետո, իսկ օրենսգրքի 376-րդ հոդվածի 1-ին մասը «վնաս» բառից հետո լրացնել «(գույքային վնասի դեպքում` հանցագործության պահին սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հինգհարյուրապատիկը գերազանցող գումարը կամ դրա արժեքը)» բառերով:
Հոդված 54. Օրենսգրքի 382-րդ հոդվածի 1-ին մասի դիսպոզիցիայում «հայրենիքին դավաճանելու» բառերը փոխարինել «պետական դավաճանության» բառերով:
Հոդված 55. Օրենսգրքի 396-րդ հոդվածի 1-ին մասի դիսպոզիցիան «պետության» բառից հետո լրացնել «ներկայացուցչի» բառով :

В части 2 статьи 10 Уголовного кодекса Республики Армения (18 апреля 2003 года) слова ,, ,за исключением случаев, предусмотренных законом" исключить.
Статья 2. В части 5 статьи 14 Кодекса слово ,,иностранных" исключить, после слова ,,представителей" дополнить словами ,,иностранных государств".
Статья 3. В части 2 статьи 24 Кодекса:
1) цифры ,,104-109" заменить цифрами ,,104-108", слова ,,совершение насильственных действий" заменить словами ,,насильственные действия";
2) [Настоящий пункт не влечет изменений в тексте русского перевода Кодекса.];
3) после слов ,,взрывчатых веществ" дополнить словами ,,или взрывных устройств".
Статья 4. В части 5 статьи 38 Кодекса слова ,,средства и орудия" заменить словами ,,средства или орудия".
Статья 5. Часть 4 статьи 42 Кодекса дополнить новым абзацем следующего содержания:
,,Деяние, совершенное с превышением пределов необходимой обороны, является преступлением, если оно специально предусмотрено Особенной частью настоящего Кодекса.".
Статья 6. В части 5 статьи 54 Кодекса слова ,,в пределах сроков, предусмотренных настоящим Кодексом" заменить словами ,,с зачетом одного дня ареста или лишения свободы на определенный срок за четыре часа общественных работ".
Статья 7. В части 1 статьи 57 Кодекса слова ,,не избрано" заменить словами ,,не применено".
Статья 8. В части 3 статьи 69 Кодекса слова ,,полтора дня" заменить словами ,,один день".
Статья 9. В первом предложении части 7 статьи 70 Кодекса слова ,,может отменить" заменить словом ,,отменяет", слово ,,назначить" заменить словом ,,назначает".
Статья 10. Абзац второй части 5 статьи 76 Кодекса признать утратившим силу.
Статья 11. [Настоящая статья не влечет изменений в тексте русского перевода Кодекса.].
Статья 12. В части 4 статьи 84 Кодекса в пункте 3 слово ,,преступления" заменить словом ,,преступление", в пункте 4 слова ,,тяжкие преступления" заменить словами ,,тяжкое преступление".
Статья 13. В пункте 1 статьи 94 Кодекса слова ,,или средней" исключить.
Статья 14. Диспозицию части 1 статьи 105 Кодекса изложить в следующей редакции:
,,Убйство, совершенное в состоянии внезапно возникшего сильного душевного волнения, вызванного насилием, издевательством, тяжким оскорблением со стороны потерпевшего либо иными его противоправными или аморальными действиями (бездействием), а также длительной психотравмирующей ситуацией, возникшей в связи с систематическим противоправным или аморальным поведением, проявленным потерпевшим, -".
Статья 15. В части 2 статьи 112 Кодекса:
1) пункт 3 признать утратившим силу;
2) в пункте 6 слово ,,лиц", заменить словами ,,лиц или";
3) в пункте 7 слова ,, ,а также сопряженное с вымогательством" исключить.
Статья 16. В санкции статьи 117 Кодекса слова ,,до восьмидесятикратного" заменить словами ,,до стопятидесятикратного".
Статья 17. В статье 132 Кодекса:
1. диспозицию части 1 изложить в следующей редакции:
,,1. Торговля людьми, то есть купля или продажа человека, его вербовка, перевозка, передача, укрывательство или получение, совершенная в целях склонения к проституции или иной сексуальной эксплуатации, принуждения к принудительным труду или службе, обращения в рабство или доведения до состояния, аналогичного рабству, либо поставления в зависимое положение, либо изъятия органов или тканей человека, -" ;
2) пункт 4 части 2 изложить в следующей редакции:
,,4) в отношении двух или более лиц либо инвалида;";
3) диспозицию части 2 дополнить пунктами 5-7 следующего содержания:
,,5) с использованием должностного положения;
6) с обеспечением незаконного пересечения потерпевшим Государственной границы либо с незаконным удержанием его в иностранном государстве;
7) с использованием беспомощного состояния потерпешего, -".
Статья 18. Статью 135 Кодекса изложить в следующей редакции:
,,Статья 135. Клевета
,,1. Клевета, то есть распространение заведомо ложных сведений, порочащих честь и достоинство другого человека или подрывающих его репутацию, -
наказывается штрафом в размере от стократного до пятисоткратного размера минимальной заработной платы.
2. Деяние, предусмотренное частью 1 настоящей статьи, совершенное повторно, -
наказывается штрафом в размере от трехсоткратного до тысячекратного размера минимальной заработной платы либо лишением свободы на срок не свыше трех лет.".
Статья 19. Статью 136 Кодекса изложить в следующей редакции:
,,Статья 136. Оскорбление
1. Оскорбление, то есть унижение в неприличной форме чести и достоинства другого человека, -
наказывается штрафом в размере от стократного до четырехсоткратного размера минимальной заработной платы.
наказывается штрафом в размере от двухсоткратного до восьмисоткратного размера минимальной заработной платы.".
Статья 20. Часть 2 статьи 137 Кодекса изложить в следующей редакции:
,,2. В настоящей статье крупным размером считается сумма в размере от пятисоткратного до трехтысячекратного размера минимальной заработной платы, установленной на момент совершения преступления.".
Статья 21. В диспозиции статьи 163 Кодекса слова ,,них, а также незаконных" исключить.
Статья 22. Кодекс дополнить статьей 1691 следующего содержания:
,,Статья 1691 . Сообщение ложных сведений органам записи актов
гражданского состояния
Сообщение ложных сведений органам записи актов гражданского состояния -
наказывается штрафом в размере от стократного до трехсоткратного размера минимальной заработной платы, либо исправительными работами на срок не свыше одного года, либо арестом на срок не свыше трех месяцев, либо лишением свободы на срок не свыше двух лет.".
Статья 23. [Настоящая статья не влечет изменений в тексте русского перевода Кодекса.].
Статья 24. В статье 175 Кодекса:
1) пункт 2 части 2 перед словами ,,в крупных размерах" дополнить словами ,,в целях хищения имущества";
2) в санкции части 2 слова ,,от четырех до восьми лет" заменить словами ,,от шести до десяти лет";
3) в санкции части 3 слова ,,от шести до десяти лет" заменить словами ,,от восьми до пятнадцати лет";
4) в части 4 абзацы третий и четвертый после слов ,,В настоящей главе" дополнить словами ,,и в статье 216 настоящего Кодекса", в абзаце шестом слова ,,(часть первая статьи 177)" заменить словами ,,(части первая и четвертая статьи 177)".
Статья 25. В статье 176 Кодекса:
1) пункт 5 части 2 изложить в следующей редакции:
,,5) совершенный повторно, -" ;
2) пункт 3 части 3 признать утратившим силу.
Статья 26. Пункт 5 части 2 статьи 177 пункт 4 части 2 статьи 178 и пункт 5 части 2 статьи 179 Кодекса признать утратившими силу.
Статья 27. В части 2 статьи 180 Кодекса: в пункте 2 слово ,,статьи, - " заменить словом ,,статьи; " , дополнить пунктом 3 следующего содержания:
,,3) совершенное повторно, -".
Статья 28. Пункт 3 части 2 статьи 182 Кодекса изложить в следующей редакции:
,,3) совершенное повторно, - ".
Статья 29. Часть 2 статьи 191 Кодекса изложить в следующей редакции:
,,В настоящей статье крупным ущербом считается: ущерб в размере суммы (стоимости), превышающей пятисоткратный размер минимальной заработной платы, установленной на момент совершения преступления, - в случае причинения ущерба физическим лицам; ущерб в размере суммы (стоимости), превышающей двухтысячекратный размер минимальной заработной платы, установленной на момент совершения преступления, - в случае причинения ущерба организациям или государству.".
Статья 30. В статье 192 Кодекса:
1) в диспозиции части 2 слово ,,Удовлетворение" заменить словами ,,Незаконное удовлетворение";
2) в части 3 слова ,,и 194" заменить словами ,, , 196, 197, 198 и 199".
Статья 31. В статье 201 Кодекса:
1) заглавие и диспозицию части 1 изложить в следующей редакции:
,,Статья 201. Подкуп участников и организаторов профессиональных спортивных соревнований и зрелищных коммерческих конкурсов
1. Подкуп спортсменов, спортивных судей, тренеров, руководителей команд или других участников и организаторов профессиональных спортивных соревнований, а также организаторов зрелищных коммерческих конкурсов и членов конкурсной комиссии (жюри) в целях оказания влияния на результаты этих соревнований или конкурсов –" ;
2) в диспозиции части 3 слово ,,руководителями" заменить словом ,,организаторами".
Статья 32. Диспозицию части 1 статьи 203 Кодекса перед словом ,,платежных" дополнить словом ,,поддельных".
Статья 33. В диспозиции части 1 статьи 206 Кодекса слово ,,и" заменить словом ,,или".
Статья 34. [Настоящая статья не влечет изменений в тексте русского перевода Кодекса.].
Статья 35. В диспозиции части 1 статьи 242 Кодекса слово ,,и" заменить словом ,,или".
Статья 36. Пункт 2 части 4 статьи 254 Кодекса перед словом ,,вреда" дополнить словом ,,тяжкого".
Статья 37. Статью 261 Кодекса изложить в следующей редакции:
,,Статья 261. Вовлечение в занятие проституцией
1. Вовлечение в занятие проституцией либо принуждение к продолжению занятия проституцией -
наказывается штрафом в размере от двухсоткратного до трехсоткратного размера минимальной заработной платы, либо исправительными работами на срок не свыше двух лет, либо лишением свободы на срок от одного года до трех лет.
2. Те же действия, совершенные:
1) с применением насилия или с угрозой его применения;
2) с обеспечением незаконного пересечения потерпевшим Государственной границы либо с незаконным удержанием его в иностранном государстве;
3) группой лиц по предварительному сговору, -
наказываются лишением свободы на срок от двух до шести лет.
3. Действия, предусмотренные частями первой или второй настоящей статьи, совершенные организованной группой либо в отношении несовершеннолетней, -
наказываются лишением свободы на срок от трех до восьми лет.".
Статья 38. Статью 262 Кодекса изложить в следующей редакции:
,,Статья 262. Организация занятия проституцией
1. Организационные действия, направленные на занятие проституцией другими лицами, либо содержание притонов для занятия проституцией или неоднократное предоставление помещения для занятия проституцией –
наказываются штрафом в размере от двухсоткратного до пятисоткратного размера минимальной заработной платы, либо исправительными работами на срок не свыше двух лет, либо лишением свободы на срок от одного года до четырех лет.
2. Те же действия, совершенные с использованием должностного положения, -
3. Те же действия, совершенные с использованием заведомо несовершеннолетнего, -
наказываются лишением свободы на срок от трех до десяти лет.".
Статья 39. В статье 266 Кодекса:
1) заглавие изложить в следующей редакции:
,,Статья 266. Незаконный оборот наркотических средств, психотропных
веществ, их аналогов или прекурсоров в целях сбыта";
2) диспозицию части 1 изложить в следующей редакции:
,,1. Незаконные изготовление, переработка, приобретение, хранение, перевозка, пересылка в целях сбыта либо незаконный сбыт наркотических средств, психотропных веществ –";
3) пункт 4 части 2 изложить в следующей редакции:
,,4) в учебно-воспитательном учреждении, в развлекательном или зрелищном месте или заведении, -" ;
4) части 4 и 5 изложить в следующей редакции:
,,4. Незаконные изготовление, переработка, приобретение, хранение, перевозка, пересылка прекурсоров в целях изготовления наркотических средств или психотропных веществ либо незаконный сбыт прекурсоров –
наказываются штрафом в размере не свыше двухсоткратного размера минимальной заработной платы либо арестом на срок не свыше трех месяцев.
5. В настоящей главе незначительный, крупный и особо крупный размеры наркотических средств или психотропных веществ устанавливаются управомоченным на то органом государственного управления в области здравоохранения Республики Армения.".
Статья 40. В статье 267 Кодекса:
,,Статья 267. Нарушение правил производства, приобретения, хранения,  учета, отпуска, перевозки или пересылки наркотических средств или психотропных веществ, а также веществ, оборудования или инструментов, используемых для изготовления таковых и находящихся под специальным контролем";
,,1. Нарушение правил производства, приобретения, хранения, учета, отпуска, перевозки или пересылки наркотических средств или психотропных веществ, а также веществ, оборудования или инструментов, используемых для изготовления таковых и находящихся под специальным контролем, лицом, на которое возложена обязанность по соблюдению этих правил, если вследствие этого имели место хищение или незаконный оборот указанных материалов, -" .
Статья 41. Статью 275 Кодекса дополнить частью 5 следующего содержания:
,,5. В настоящей статье крупный и особо крупный размеры сильнодействующих или ядовитых веществ устанавливаются управомоченным на то органом государственного управления в области здравоохранения Республики Армения.".
Статья 42. Диспозицию статьи 276 Кодекса после слов ,,существенный вред дополнить словами ,,(в случае имущественного ущерба – в размере суммы, превышающей пятисоткратный размер минимальной заработной платы, установленной на момент совершения преступления, или его стоимости)".
Статья 43. В статье 279 Кодекса:
1) в заглавии слово ,,продажа" заменить словом ,,реализация";
2) [Настоящий пункт не влечет изменений в тексте русского перевода Кодекса.]. Статья 44. Статью 290 Кодекса дополнить частью 4 следующего содержания: ,,4. В настоящей статье существенным вредом считается сумма (стоимость), превышающая двухсоткратный размер минимальной заработной платы, установленной на момент совершения преступления.".
Статья 45. Статью 292 Кодекса дополнить частью 3 следующего содержания:
,,3. В статьях 292, 294, 296, 297 настоящего Кодекса крупным размером считается сумма (стоимость), превышающая двухсоткратный размер минимальной заработной платы, установленной на момент совершения преступления.".
Статья 46. В пункте 2 части 1 статьи 294 Кодекса слова ,,с применением" заменить словами ,,с использованием".
Статья 47. Статью 318 Кодекса изложить в следующей редакции:
,,Статья 318. Оскорбление представителя власти
1. Публичное оскорбление представителя власти в связи с исполнением им своих служебных обязанностей -
наказывается штрафом в размер от стократного до пятисоткратного размера минимальной заработной платы.
2. Деяние, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно, -
наказывается штрафом в размере от трехсоткратного до тысячекратного размера минимальной заработной платы либо лишением свободы на срок не свыше одного года.".
Статья 48. [Настоящая статья не влечет изменений в тексте русского перевода Кодекса.].
Статья 49. В статье 338 Кодекса:
1) диспозицию части 1 перед словом ,,неправильного" дополнить словом ,,заведомо";
2) в пункте 2 части 2 слово ,,обвинительных" исключить;
,,3. Свидетель, потерпевший, эксперт или переводчик, отказавшиеся дать показания, не подлежат уголовной ответственности, если они в ходе предварительного следствия или судебного разбирательства до вынесения приговора или решения суда добровольно заявили о данных ими ложных показаниях, ложном заключении или о неправильном переводе.".
Статья 50. [Настоящая статья не влечет изменений в тексте русского перевода Кодекса.].
Статья 51. [Настоящая статья не влечет изменений в тексте русского перевода Кодекса.].
Статья 52. В части 3 статьи 349 Кодекса слова ,,в частях первой или" заменить словами ,,в части".
Статья 53. Часть 1 статьи 375 и часть 1 статьи 376 после слов ,,существенный вред" дополнить словами ,,(в случае имущественного ущерба – в размере суммы, превышающей пятисоткратный размер минимальной заработной платы, установленной на момент совершения преступления, или его стоимости)".
Статья 54. В диспозиции части 1 статьи 382 Кодекса слова ,,измены родине" заменить словами ,,государственной измены".