Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական օրենսգրքի (5-ը մայիսի 1998 թվականի) 986-րդ հոդվածի 2-րդ կետում «Ապահովագրողի» բառը փոխարինել «Ապահովագրվողի» բառով:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 990-րդ հոդվածի 1-ին կետի «կյանքին կամ առողջությանը» բառերից հետո լրացնել «կամ աշխատունակությանը» բառերով:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 990-րդ հոդվածի 3-րդ կետի երկրորդ նախադասությունը փոխարինել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով` «Ապահովագրված անձի գրավոր համաձայնության բացակայությամբ կնքված ապահովագրության պայմանագիրն առ ոչինչ է:»:
Հոդված 4. Օրենսգիրքը 990-րդ հոդվածից հետո լրացնել հետեւյալ բովանդա կությամբ 9901 -րդ հոդվածով`
«Հոդված 9901 . Ապահովագրության դասակարգումը
«Ապահովագրության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով կարող է սահմանվել սույն օրենսգրքով նախատեսված անձնական, գույքային եւ պատասխանատվության ապահովագրությունից տարբեր` կյանքի եւ ոչ կյանքի ապահովագրության դասակարգումը:»:
Հոդված 5. Օրենսգրքի 996-րդ հոդվածի 2-րդ կետի առաջին պարբերությունը փակագծերում նշված «անդորրագիր» բառից հետո լրացնել «, վկայագիր» բառով:
Հոդված 6. Օրենսգրքի 1009-րդ հոդվածի երկրորդ նախադասությունը փակագծերում նշված «շահառուի» բառից առաջ լրացնել «ապահովագրված անձի կամ» բառերով:
Հոդված 7. Օրենսգրքի 1010-րդ հոդվածում`
1) վերնագիրը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«Հոդված 1010. Ապահովագրական պարգեւ (ապահովագրավճար)».
2) 2-րդ կետի առաջին պարբերությունում «մշակված ապահովագրական դրույքաչափեր» բառերը փոխարինել «հաշվարկված ապահովագրական սակագներ (դրույքաչափեր)» բառերով.
3) 2-րդ կետի երկրորդ պարբերությունում «դրույքաչափերին» բառը փոխարինել «սակագներին (դրույքաչափերին)» բառերով:
Հոդված 8. Օրենսգրքի 1016-րդ հոդվածի 1-ին կետը «դեպքերի» բառից հետո լրացնել «, եթե օրենքով այլ բան նախատեսված չէ» բառերով:
Հոդված 9. Օրենսգրքի 1021-րդ հոդվածի վերնագիրը «Վնասի հատուցման» բառերից հետո լրացնել «պահանջի» բառով:
Հոդված 10. Օրենսգրքի 1024-րդ հոդվածի 3-րդ կետում «ապահովագրությունը վճարվում է» բառերը փոխարինել «ապահովագրության գծով ապահովագրական պարգեւները վճարվում են» բառերով:

Статья 1. В пункте 2 статьи 986 Гражданского кодекса Республики Армения (5 мая 1998 года) слово ,,страховщика" заменить словом ,,страхователя".
Статья 2. Пункт 1 статьи 990 Кодекса после слов ,,жизни или здоровью" дополнить словами ,,либо трудоспособности".
Статья 3. Второе предложение пункта 3 статьи 990 Кодекса заменить новым предложением следующего содержания: ,,Договор страхования, заключенный без письменного согласия застрахованного лица, ничтожен.".
Статья 4. Кодекс после статьи 990 дополнить статьей 9901 следующего содержания:
,,Статья 9901. Классификация страхования
Законом Республики Армения "О страховании" может устанавливаться классификация страхования жизни и нежизни в отличие от личного, имущественного страхования и страхования ответственности, предусмотренных настоящим Кодексом.".
Статья 5. Абзац первый пункта 2 статьи 996 Кодекса после указанного в скобках слова ,,квитанции" дополнить словом ,,удостоверения".
Статья 6. Во втором предложении статьи 1009 Кодекса слово ,,(выгодоприобретателем)" заменить словами ,,(застрахованным лицом или выгодоприобретателем)".
Статья 7. В статье 1010 Кодекса:
,,Статья 1010. Страховая премия (страховой взнос)";
2) в абзаце первом пункта 2 слова ,,разработанные им страховые тарифы" заменить словами ,,исчисленные им страховые тарифы (ставки)";
3) абзац второй пункта 2 после слов ,,страховыми тарифами" дополнить словом ,,(ставками)".
Статья 8. Пункт 1 статьи 1016 Кодекса после слов ,,и отказа от права собственности (статья 280)" дополнить словами ,, ,если законом не предусмотрено иное".
Статья 9. В названии статьи 1021 Кодекса слова ,,прав страхователя на возмещение ущерба" заменить словами ,,прав страхователя на требование возмещения ущерба".
Статья 10. В пункте 3 статьи 1024 Кодекса слова ,,Обязательное государственное страхование оплачивается" заменить словами ,,Страховые премии по обязательному государственному страхованию оплачиваются".