«ՆՈՏԱՐԻԱՏԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Նոտարիատի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի (4 դեկտեմբերի 2001 թվականի, ՀՕ-274, այսուհետ` օրենք) 3-րդ հոդվածի 1-ին եւ 2-րդ մասերը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«1. Նոտարն արդարադատության իրականացմանը նպաստող հանրային ծառայություններ իրականացնող անձ է, որը Հայաստանի Հանրապետության անունից, Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությանը եւ օրենքներին համապատասխան, իրականացնում է սույն օրենքով նախատեսված նոտարական գործողություններ եւ ծառայություններ:
Նոտարի կարգավիճակի առանձնահատկությունները սահմանվում են միայն սույն օրենքով:
2. Նոտարը նոտարական գործողություններ իրականացնում է փաստաթղթեր վավերացնելու կամ վավերացված փաստաթղթեր տրամադրելու կամ օրենքով նախատեսված այլ գործողություններ կատարելու միջոցով:
Նոտարը, վավերացնելով փաստաթուղթը, հաստատում է դրա օրինականությունը եւ հավաստում փաստաթղթի լիարժեք ապացուցողական ուժը:
Նոտարն իրավունք ունի մատուցելու նաեւ ծառայություններ, ընդ որում՝ տալու իրավական օգնություն, խորհրդատվություն, պարզաբանում կամ իրավական եզրակացություն կամ կազմելու գործարքների կամ իրավական այլ փաստաթղթերի նախագծեր, իրականացնելու իրավական այլ ծառայություններ, ինչպես նաեւ նոտարական գործողությունների կատարումն ապահովող այլ գործառույթներ:»:
Հոդված 2. Օրենքի 4-րդ հոդվածի 3-րդ մասից հանել «աշխատանքի» բառը:
Հոդված 3. Օրենքի 5-րդ հոդվածի 2-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«2. Անձը, որի համաձայնությամբ կամ որի նկատմամբ կատարվել է նոտարական գործողությունը, ինչպես նաեւ նրա իրավահաջորդը կամ ներկայացուցիչն իրենց գրավոր համաձայնությամբ կարող են նոտարին ազատել նոտարական գործողությունների կատարման գաղտնիքը պահպանելու պարտականությունից:
Սույն մասով նշված անձանց մահից հետո, նրա իրավահաջորդի բացակայության կամ վերջինիս հետ առնչվելու անհնարինության դեպքում, նոտարը կարող է նոտարական գործողությունների գաղտնիքը պահպանելու պարտականությունից ազատվել դատարանի վճռով:
Այլ հարգելի պատճառների առկայությամբ եւս դատարանը կարող է նոտարին ազատել նոտարական գործողությունների գաղտնիքի պահպանման պարտականությունից:»:
Հոդված 4. Օրենքի 9-րդ հոդվածը ճանաչել ուժը կորցրած:
Հոդված 5. Օրենքի 15-րդ հոդվածում՝
«1. Նոտարական գործողությունների իրականացումը եւ նոտարի մատուցած ծառայությունները վճարովի են: Նոտարական գործողությունների իրականացման կամ նոտարի մատուցած ծառայությունների վճարը վճարվում է նոտարին:
Նոտարական գործողությունների կամ նոտարի մատուցած ծառայությունների համար ստացված վճարները տնօրինում է նոտարը:».
2) 3-րդ, 4-րդ եւ 5-րդ մասերը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«3. Նոտարն իրավունք ունի ստանալու փոխհատուցում՝ նոտարական գործողությունների կատարման ընթացքում իր կատարած կամ կատարելիք տրանսպորտային, փոստային, հեռահաղորդակցության, բանկային, վճարահաշվարկային փաստաթղթերի պահպանման կամ ապացույցների ապահովման հետ կապված, ինչպես նաեւ օրենսդրությամբ նախատեսված այլ ծախսերի չափով:
4. Նոտարական գործողությունների սակագները հաստատում է կառավարությունը:
Նոտարի մատուցած ծառայությունների համար վճարի չափը սահմանում է նոտարը:
Նոտարական գործողությունների կամ նոտարի մատուցած ծառայությունների համար վճարը գանձվում է նոտարի սահմանած կարգով եւ ժամկետներում:
5. Նոտարական գործողությունների կամ նոտարի մատուցած վճարովի ծառայությունների նկատմամբ կիրառվում է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական օրենսգրքով սահմանված ձեռնարկատիրական գործունեության ռեժիմը:
Նոտարական գործողությունների կամ նոտարի մատուցած ծառայություններից ստացված, ինչպես նաեւ նոտարի կամ նոտարական գրասենյակի աշխատակիցների եկամուտները հարկվում են օրենքով սահմանված չափով եւ կարգով:»:
Հոդված 6. Օրենքի 22-րդ հոդվածի 5-րդ մասում «հաստատում է» բառերը փոխարինել «վերահսկում է» բառերով:
Հոդված 7. Օրենքի 24-րդ հոդվածի 1-ին մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«1. Սույն օրենքի 25-րդ հոդվածով նախատեսված հիմքերով նոտարը կարող է ենթարկվել կարգապահական պատասխանատվության:
Նոտարի նկատմամբ կարգապահական վարույթ է հարուցում արդարադատության նախարարը` իր նախաձեռնությամբ կամ նոտարական պալատի առաջարկով, ինչպես նաեւ նոտարական պալատը` իր նախաձեռնությամբ:
Սույն օրենքի 26-րդ հոդվածի 1-ին մասի «դ» կետով նախատեսված կարգապահական տույժը կիրառում է արդարադատության նախարարը` իր նախաձեռնությամբ կամ նոտարական պալատի առաջարկով, իսկ սույն օրենքի 26-րդ հոդվածի 1-ին մասի «ա»-«գ» կետերով նախատեսված կարգապահական տույժերը կիրառում է նոտարական պալատը` իր նախաձեռնությամբ կամ արդարադատության նախարարի առաջարկով:»:
Հոդված 8. Օրենքի 35-րդ հոդվածում`
ա) 1-ին մասի երրորդ նախադասությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ. «Նոտարական պալատի նախագահը եւ վարչության անդամներն իրենց պարտականությունները կատարում են առանց հիմնական աշխատանքից կտրվելու` հասարակական հիմունքներով:».
բ) 6-րդ մասի առաջին պարբերությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«6. Պալատի նախագահն ի պաշտոնե նոտար է:».
գ) 8-րդ մասը ճանաչել ուժը կորցրած:
Հոդված 9. Օրենքի 43-րդ հոդվածի 1-ին մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«1. Նոտարի վավերացրած կամ հաստատած փաստաթղթի օրինակների քանակը որոշում են դրանց վավերացման կամ հաստատման համար դիմած անձինք, սակայն դրանք պետք է կազմվեն առնվազն երկու օրինակից, որոնցից մեկը պահվում է նոտարի մոտ:
Վավերացված կամ հաստատված բոլոր օրինակներն ունեն հավասար իրավաբանական ուժ, սակայն նոտարի վավերացրած կամ հաստատած փաստաթղթի բնօրինակը համարվում է նոտարի մոտ պահպանվող օրինակը, իսկ բնօրինակի եւ մյուս օրինակների միջեւ հակասության դեպքում նախապատվությունը տրվում է բնօրինակին:»:
Հոդված 10. Օրենքի 52-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 8-րդ կետով.
«8. Նոտարական գործողությունը չպետք է կատարվի դատարանի, դատախազի կամ քննիչի որոշմամբ հետախուզվող եւ քրեական պատասխանատվությունից խուսափող անձի կամ նրա գույքի նկատմամբ: Սույն կետով նշված հիմքով նոտարը նոտարական գործողության կատարումը մերժում է միայն, եթե հետախուզման որոշում կայացրած անձից կամ մարմնից կամ արդարադատության նախարարությունից ստացել է անձի հետախուզման վերաբերյալ պաշտոնական տեղեկատվություն:»:
Հոդված 11. Օրենքում «նոտարական փաստաթուղթ» բառերը եւ դրանց բոլոր հոլովաձեւերը համապատասխանաբար փոխարինել «նոտարական ակտ» բառերով կամ դրանց հոլովաձեւերով:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЯ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ ,,О НОТАРИАТЕ"
Части 1 и 2 статьи 3 Закона Республики Армения ,,О нотариате" (4 декабря 2001 года, ЗР-274; далее - Закон) изложить в следующей редакции:
,,1. Нотариус является лицом, осуществляющим общественные услуги, способствующие осуществлению правосудия, которое от имени Республики Армения, в соответствии с Конституцией и законами Республики Армения совершает нотариальные действия и оказывает нотариальные услуги, предусмотренные настоящим Законом.
Особенности статуса нотариуса устанавливаются только настоящим Законом.
2. Нотариус совершает нотариальные действия посредством свидетельствования документов или предоставления засвидетельствованных документов либо совершения иных предусмотренных законом действий.
Нотариус, свидетельствуя документ, подтверждает его законность и удостоверяет полноценную доказательную силу документа.
Нотариус вправе также оказывать услуги, то есть оказывать правовую помощь, давать консультацию, разъяснение или юридическое заключение либо составлять проекты сделок или иных правовых документов, осуществлять иные правовые услуги, а также другие функции, обеспечивающие совершение нотариальных действий.".
Статья 2. Из части 3 статьи 4 Закона исключить слова ,,на работу".
Статья 3. Часть 2 статьи 5 Закона изложить в следующей редакции:
,,2. Лицо, с согласия или в отношении которого совершено нотариальное действие, а также его правопреемник или представитель своим письменным согласием могут освободить нотариуса от обязанности хранить в тайне совершение нотариальных действий.
Нотариус после смерти указанного в настоящей части лица, в случае отсутствия его правопреемника или невозможности связаться с ним, может быть освобожден от обязанности сохранения тайны нотариальных действий решением суда.
При наличии иных уважительных причин суд также может освободить нотариуса от обязанности сохранения тайны нотариальных действий.".
Статья 4. Статью 9 Закона признать утратившей силу.
,,1. Совершение нотариальных действий и оказание услуг нотариусом являются платными. Плата за совершение нотариальных действий или за оказание услуг нотариусом уплачивается нотариусу.
Платежами, полученными за совершение нотариальных действий или за оказание услуг нотариусом, распоряжается нотариус.";
2) части 3, 4 и 5 изложить в следующей редакции:
,,3. Нотариус вправе получать возмещение в размере суммы произведенных или производимых им в процессе совершения нотариальных действий транспортных, почтовых, телефонных, телеграфных расходов, связанных с хранением банковских, платежно-расчетных документов или обеспечением доказательств, а также иных расходов, предусмотренных законодательством.
4. Тарифы на нотариальные действия утверждаются Правительством.
Размер платы за оказанные нотариусом услуги устанавливается нотариусом.
Плата за нотариальные действия или оказанные нотариусом услуги взимается в порядке и сроки, установленные нотариусом.
5. В отношении нотариальных действий или оказанных нотариусом платных услуг применяется режим предпринимательской деятельности, установленный Гражданским кодексом.
Доходы, полученные от совершенных нотариальных действий или или оказанных нотариусом услуг, а также доходы нотариуса или сотрудников нотариальной конторы облагаются налогом в размере и порядке, установленных законом.".
Статья 6. В части 5 статьи 22 Закона слово ,,утверждается" заменить словом ,,контролируется".
Статья 7. Часть 1 статьи 24 Закона изложить в следующей редакции:
,, 1. По основаниям, предусмотренным статьей 25 настоящего Закона, нотариус может быть привлечен к дисциплинарной ответственности.
Дисциплинарное производство в отношении нотариуса возбуждает Министр юстиции по своей инициативе или по предложению нотариальной палаты, а также нотариальная палата – по своей инициативе.
Дисциплинарное взыскание, предусмотренное пунктом ,,г" части 1 статьи 26 настоящего Закона, применяет Министр юстиции по своей инициативе или по предложению нотариальной палаты, а дисциплинарные взыскания, предусмотренные пунктами ,,а"- ,,в" части 1 статьи 26 настоящего Закона, применяет нотариальная палата по своей инициативе или по предложению Министра юстиции.".
Статья 8. В статье 35 Закона:
а) третье предложение части 1 изложить в следующей редакции:
,,Председатель и члены правления нотариальной палаты исполняют свои обязанности на общественных началах без отрыва от основной работы.";
б) абзац первый части 6 изложить в следующей редакции:
,,6. Председатель палаты по должности является нотариусом.";
в) часть 8 признать утратившей силу.
Статья 9. Часть 1 статьи 43 Закона изложить в следующей редакции:
,,1. Количество экземпляров документа, удостоверяемого или свидетельствуемого нотариусом, определяется лицами, обратившимися за удостоверением или свидетельствованием, однако он должен быть составлен не менее чем в двух экземплярах, один из которых хранится у нотариуса.
Все удостоверенные или засвидетельствованные экземпляры имеют равную юридическую силу, однако оригиналом документа, удостоверенного или засвидетельствованного нотариусом, считается экземпляр, хранящийся у нотариуса, а при наличии противоречия между оригиналом и другими экземплярами, преимущество отдается оригиналу.".
Статья 10. Часть 1 статьи 52 Закона дополнить пунктом 8 следующего содержания:
,,8) нотариальное действие не должно быть совершено в отношении лица, разыскиваемого по решению суда, по постановлению прокурора или следователя и уклоняющегося от уголовной ответственности, или в отношении его имущества. По указанному в настоящем пункте основанию нотариус отказывает в совершении нотариального действия только в случае, если от лица или органа, вынесшего постановление о розыске, или из
Министерства юстиции поступила официальная информация о розыске этого лица.".
Статья 11. В Законе слова ,,нотариальный документ" заменить соответственно словами ,,нотариальный акт" во всех грамматических формах.