ՎԱՐՉԱԿԱՆ ԻՐԱՎԱԽԱԽՏՈՒՄՆԵՐԻ ՎԵՐԱԲԵՐՅԱԼ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՍԳՐՔՈՒՄ, ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՔՐԵԱԿԱՆ ԵՎ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՔՐԵԱԿԱՆ ԴԱՏԱՎԱՐՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՍԳՐՔԵՐՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԵՎ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Ընդունվել է 11.09.2001
Հոդված 1. Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության օրենսգիրքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 206.5-րդ, 206.6-րդ եւ 206.7-րդ հոդվածներով.
«Հոդված 206.5. Քաղաքացու կամ պաշտոնատար անձի կողմից հարկադիր կատարողի որոշումը դիտավորյալ չկատարելը
Քաղաքացու կամ պաշտոնատար անձի կողմից հարկադիր կատարողի որոշումը դիտավորյալ չկատարելը՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հարյուրապատիկից մինչեւ երկուհարյուրապատիկի չափով:
Նույն խախտումը, որը կրկին անգամ կատարվել է վարչական տույժ նշանակելուց հետո՝ մեկ տարվա ընթացքում՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի երկուհարյուրապատիկից մինչեւ չորսհարյուրապատիկի չափով, կամ վարչական կալանք՝ մինչեւ տասնհինգ օր ժամանակով:
Հոդված 206.6. Դատական ակտերի հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության ներկայացուցչի պարտականությունների կատարմանը խոչընդոտելը կամ նրան դիմադրություն ցույց տալը
Պաշտոնատար անձանց եւ քաղաքացիների կողմից դատական ակտերի հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության ներկայացուցչի՝ օրենքով նրա վրա դրված պարտականությունների կատարմանը խոչընդոտելը կամ նրան դիմադրություն ցույց տալը՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հարյուրապատիկից մինչեւ երկուհարյուրապատիկի չափով, կամ վարչական կալանք՝ մինչեւ տասնհինգ օր ժամանակով:»:
Հոդված 206.7. Պարտապանի կողմից սեփականության իրավունքով իրեն պատկանող գույքի եւ գույքային իրավունքների կազմի ու քանակի մասին հայտարարագրում տվյալներ թաքցնելը կամ դրանք խեղաթյուրելը կամ հայտարարագիր ներկայացնելուց չարամտորեն խուսափելը
Պարտապանի կողմից սեփականության իրավունքով իրեն պատկանող գույքի եւ գույքային իրավունքների կազմի ու քանակի մասին հայտարարագրում տվյալներ թաքցնելը կամ դրանք խեղաթյուրելը կամ հայտարարագիր ներկայացնելուց չարամտորեն խուսափելը՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի երկուհարյուրապատիկից մինչեւ չորսհարյուրապատիկի չափով, կամ վարչական կալանք՝ մինչեւ տասնհինգ օր ժամանակով:»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 223-րդ հոդվածը «206.4.» թվից հետո լրացնել «206.5., 206.6. եւ 206.7.» թվերով:
Հոդված 3 . Օրենսգրքի 325-րդ հոդվածում «եւ 206.4.» թիվը փոխարինել «206.4. 206.5., 206.6. եւ 206.7.» թվերով:
Հոդված 4. Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգիրքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 207.3-րդ հոդվածով.
«Հոդված 207.3. Դատական ակտերի հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության ներկայացուցչի նկատմամբ բռնություն գործադրելը կամ դրա սպառնալիքը
Պաշտոնատար անձանց եւ քաղաքացիների կողմից դատական ակտերի հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության ներկայացուցչի նկատմամբ բռնություն գործադրելու սպառնալիքը՝ կապված նրա ծառայողական գործունեության հետ, եթե սպառնալիքն իրականացնելու իրական վտանգ է եղել՝
պատժվում է ազատազրկմամբ՝ մինչեւ մեկ տարի ժամանակով, կամ տուգանքով՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի երկուհարյուրապատիկից մինչեւ հինգհարյուրապատիկի չափով, կամ պաշտոնանկությամբ:
Պաշտոնատար անձանց եւ քաղաքացիների կողմից դատական ակտերի հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության ներկայացուցչի նկատմամբ բռնություն գործադրելը՝ կապված նրա ծառայողական գործունեության հետ՝
պատժվում է ազատազրկմամբ՝ մեկից մինչեւ չորս տարի ժամանակով, կամ տուգանքով՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հինգհարյուրապատիկից մինչեւ հազարապատիկի չափով:»:
Հոդված 5. Հայաստանի Հանրապետության քրեական դատավարության օրենսգրքի 190-րդ հոդվածի 1-ին կետը «207.1.» թվից հետո լրացնել «,207.3.» թվով:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ И ИЗМЕНЕНИЙ В КОДЕКС РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ ОБ АДМИНИСТРАТИВНЫХ ПРАВОНАРУШЕНИЯХ, УГОЛОВНЫЙ КОДЕКС РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ И УГОЛОВНО-ПРОЦЕССУАЛЬНЫЙ КОДЕКС РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ
Кодекс Республики Армения об административных правонарушениях дополнить статьями 206.5, 206.6 и 206.7 следующего содержания:
«Статья 206.5. Умышленное невыполнение гражданином или должностным лицом постановления пристава
Умышленное невыплнение гражданином или должностным лицом постановления пристава –
влечет наложение штрафа от стократного до двухсоткратного размера установленной минимальной заработной платы.
То же нарушение, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыская –
влечет наложение штрафа от двухсоткратного до четырехсоткратного размера установленной минимальной заработной платы или административный арест на срок до пятнадцати суток.
Статья 296.6. Восрепятствование выполнению обязанностей представителем службы, обеспечивающей принудительное исполнение судебных актов, или оказание ему сопротивления
Препятствование должностными лицами и гражданами выполнению представителем службы, обеспечивающей принудительное исполнение судебных актов, возложенных на него законом обязанностей или оказание ему сопротивления –
влечет наложение штрафа от стократного до двухсоткратного размера установленной минимальной заработной платы или административный арест на срок до пятнадцати суток.
Статья 296.7. Сокрытие должником сведений в декларации о принадлежащих ему на праве собственности имуществе и составе и количестве имущественных прав либо их искажение или злостное уклонение им от представления декларации
Сокрытие должником сведений в декларации о принадлежащих ему на праве собственности имуществе и составе и количестве имущественных прав либо их искажение или злостное уклонение им от представления декларации –
влечет наложение штрафа от двухсоткратного до четырехсоткратного размера установленной минимальной заработной платы или административный арест на срок до пятнадцати суток.».
Статья 2. Статью 223 Кодекса после цифр «206.4.» дополнить цифрами «206.5., 206.6. и 206.7.».
Статья 3. В статье 325 Кодекса цифры «и 206.4.» заменить цифрами «206.4., 206.5., 206.6. и 206.7.».
Статья 4. Уголовный кодекс Республики Армения дополнить статьей 207.3 следующего содержания:
Статья 207.3. Применение к представителю службы, обеспечивающей
принудительное исполнение судебных актов, насилия
или его угроза
Угроза применения должностными лицами и гражданами насилия к представителю службы, обеспечивающей принудительное исполнение судебных актов, в связи с его служебной деятельностью, если имела место реальная опасность осуществления угрозы, -
Наказывается лишением свободы на срок до одного года или штрафом от двухсоткратного до пятисоткратного размера установленной заработной платы, или отрешением от должности.
Применение должностными лицами и гражданами насилия к представителю службы, обеспечивающей принудительное исполнение судебных актов, в связи с его служебной деятельностью –
Наказывается лишением свободы на срок от одного до четырех лет или штрафом от пятисоткратного до тысячекратного размера установленной минимальной заработной платы.».
Статья 5. Пункт 1 статьи 190 Уголовно-процессуального кодекса Республики Армения после цифр «207.1.» дополнить цифрами «,207.3.».