Հոդված 1. Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության օրենսգրքի (այսուհետ՝ օրենսգիրք) 11-րդ գլխի վերնագիրը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Գլուխ 11. Վարչական իրավախախտումներ քաղաքաշինության եւ բնակարանային-կոմունալ տնտեսության բնագավառում»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 151-րդ հոդվածի սանկցիայում «տասը տոկոսից մինչեւ երեսուն տոկոսի» բառերը փոխարինել «քսանապատիկի» բառով։
Հոդված 3 . Օրենսգրքի 152-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 152. Բնակելի ֆոնդի պահպանման, շահագործման, նորոգման եւ սպասարկման միասնական կանոնները խախտելը
Բնակելի ֆոնդի պահպանման, շահագործման, նորոգման եւ սպասարկման միասնական կանոնները, ընդհանուր օգտագործման շինությունների (շենքերի մուտքեր, աստիճանավանդակներ, վերելակային եւ այլ հորեր, բնակելի եւ ոչ բնակելի շինություններից դուրս գտնվող միջանցքներ, տանիքներ, ձեղնահարկեր, տեխնիկական հարկեր) եւ ընդհանուր օգտագործման գույքի (վերելակներ, ջրի պոմպեր, ջրամատակարարման, ջրահեռացման եւ այլ ինժեներական համակարգեր, շենքի սանտեխնիկական եւ այլ սարքավորումներ) սանիտարական պահպանման, շահագործման կանոնները խախտելը՝
- առաջացնում է տուգանքի նշանակում քաղաքացիների նկատմամբ՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի քսանապատիկի չափով, իսկ պաշտոնատար անձանց նկատմամբ՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի երեսնապատիկի չափով։»:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 153-րդ հոդվածի սանկցիայում «լրիվ չափից մինչեւ դրա եռապատիկը» բառերը փոխարինել «հիսնապատիկի չափով» բառերով։
Հոդված 5. Օրենսգրքի 154-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 154. Շենքեր եւ շինություններ ինքնակամ կառուցելը
Հողօգտագործման իրավունք ունեցող անձանց կողմից այդ հողամասի վրա շենքեր եւ շինություններ ինքնակամ կառուցելը՝
- առաջացնում է տուգանքի նշանակում՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի երկուհարյուրապատիկի չափով։
Հողօգտագործման իրավունք չունեցող անձանց կողմից պետությանը եւ համայնքներին սեփականության իրավունքով պատկանող հողամասերի վրա շենքեր եւ շինություններ ինքնակամ կառուցելը՝
- առաջացնում է տուգանքի նշանակում՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի չորսհարյուրապատիկի չափով։»:
Հոդված 6. Օրենսգրքի 156-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 156. Ընդհանուր օգտագործման տարածքներում բարեկարգման կանոնները խախտելը
Ընդհանուր օգտագործման տարածքներում բարեկարգման կանոնները խախտելը՝
- առաջացնում է տուգանքի նշանակում քաղաքացիների նկատմամբ՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի քսանապատիկի չափով, իսկ պաշտոնատար անձանց նկատմամբ՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի քառասնապատիկի չափով։»:
Հոդված 7. Օրենսգրքի 157-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 157. Ընդհանուր օգտագործման տարածքներում կանաչ գոտիները վնասելը
Ընդհանուր օգտագործման տարածքներում կանաչ գոտիները վնասելը, ինչպես նաեւ պաշտոնատար անձանց կողմից իրենց տնօրինության տակ գտնվող կանաչ գոտիների պահպանության ուղղությամբ միջոցներ չձեռնարկելը՝
- առաջացնում է տուգանքի նշանակում քաղաքացիների, կառուցապատողների կամ շինարարություն իրականացնողների նկատմամբ՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հարյուրապատիկի չափով, իսկ պաշտոնատար անձանց նկատմամբ՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հարյուրհիսնապատիկի չափով։»:
Հոդված 8. Օրենսգիրքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 1571 -15712 -րդ հոդվածներով։
«Հոդված 1571 . Կենսագործունեության միջավայրի ծրագրվող փոփոխությունների մասին հասարակությանը չիրազեկելը
Կենսագործունեության միջավայրի ծրագրվող փոփոխությունների մասին Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով հասարակությանը չիրազեկելը՝
- առաջացնում է տուգանքի նշանակում պաշտոնատար անձի նկատմամբ՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հիսնապատիկի չափով։
Հոդված1572 . Սահմանված կարգի խախտումներով ճարտարապետահատակագծային առաջադրանքներ տրամադրելը
Սահմանված կարգի խախտումներով ճարտարապետահատակագծային առաջադրանքներ տրամադրելը՝
- առաջացնում է տուգանքի նշանակում պաշտոնատար անձի նկատմամբ՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հիսնապատիկի չափով:
Հոդված 1573 . Կառուցապատողներին ինժեներական ենթակառուցվածքների նախագծման, կառուցման եւ շահագործման տեխնիկական պայմաններ տրամադրելու կարգը խախտելը կամ ոչ հավաստի տվյալներ տրամադրելը
Ինժեներական սպասարկում իրականացնող ծառայությունների կողմից կառուցապատողներին օբյեկտի ինժեներական ենթակառուցվածքների նախագծման, կառուցման եւ շահագործման տեխնիկական պայմաններ տրամադրելու կարգը խախտելը կամ ոչ հավաստի տվյալներ տրամադրելը՝
Հոդված 1574 . Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրության եւ (կամ) նորմատիվ-տեխնիկական փաստաթղթերի պահանջների խախտումներով մշակված քաղաքաշինական փաստաթղթերի վերաբերյալ փորձագիտական դրական եզրակացություն, ինչպես նաեւ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած դեպքերում նախագծային աշխատանքների կապալառուի կողմից գրավոր երաշխավորագիր տալը
Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրության եւ (կամ) նորմատիվ-տեխնիկական փաստաթղթերի պահանջների խախտումներով մշակված քաղաքաշինական փաստաթղթերի վերաբերյալ փորձագիտական դրական եզրակացություն, ինչպես նաեւ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած դեպքերում նախագծային աշխատանքների կապալառուի կողմից գրավոր երաշխավորագիր տալը՝
- առաջացնում է տուգանքի նշանակում՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հիսնապատիկի չափով։
Նույն արարքը, որը պատճառ է դարձել շենքի, շինության ամրության, կայունության, հուսալիության նորմատիվային ցուցանիշների նվազեցմանը՝
Նույն արարքը, որը պատճառ է դարձել շինարարության ընթացքում տեխնիկական վթարների՝
- առաջացնում է տուգանքի նշանակում՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի չորսհարյուրապատիկի չափով։
Հոդված 1575 . Ճարտարապետահատակագծային առաջադրանքին չհամապատասխանող նախագծերը համաձայնեցնելը
Ճարտարապետահատակագծային առաջադրանքին չհամապատասխանող նախագծերը համաձայնեցնելը՝
- առաջացնում է տուգանքի նշանակում պաշտոնատար անձի նկատմամբ՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի երկուհարյուրապատիկի չափով։
Հոդված 1576 . Շինարարության եւ քանդման թույլտվություններ տալու սահմանված կարգը խախտելը
Շինարարության եւ քանդման թույլտվություններ տալու սահմանված կարգը խախտելը՝
- առաջացնում է տուգանքի նշանակում պաշտոնատար անձի նկատմամբ՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հարյուրապատիկի չափով։
Հոդված 1577 . Կառուցապատողի կողմից առանց համապատասխան լիցենզիա ունեցող անձանց միջոցով Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով լիցենզավորման ենթակա շինարարական աշխատանքներ իրականացնելը
Կառուցապատողի կողմից առանց համապատասխան լիցենզիա ունեցող անձանց միջոցով Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով լիցենզավորման ենթակա շինարարական աշխատանքներ իրականացնելը՝
- առաջացնում է տուգանքի նշանակում կառուցապատողի նկատմամբ՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի երեքհարյուրապատիկի չափով։
Հոդված 1578 . Շինարարության ընթացքում հաստատված նախագծի, ստանդարտների, շինարարական արտադրության եւ ընդունման նորմերի, ինչպես նաեւ տեխնիկական հսկողության կարգի խախտումներ թույլ տալը
Շինարարության ընթացքում հաստատված նախագծի, ստանդարտների, շինարարական արտադրության եւ ընդունման նորմերի, ինչպես նաեւ տեխնիկական հսկողության կարգի խախտումներ թույլ տալը, եթե դրանք չեն ազդում շենքի, շինության ամրության, կայունության, հուսալիության վրա, վտանգ չեն պարունակում մարդկանց եւ (կամ) շրջակա միջավայրի համար եւ կարող են վերացվել՝ առանց դադարեցնելու ընդհանուր շինարարական աշխատանքները՝
Սույն հոդվածի առաջին մասով նախատեսված խախտումներ թույլ տալը, եթե դրանք կարող են ազդել շենքի, շինության ամրության, կայունության, հուսալիության վրա, վտանգ են պարունակում մարդկանց եւ (կամ) շրջակա միջավայրի համար եւ չեն կարող վերացվել առանց դադարեցնելու ընդհանուր շինարարական աշխատանքները՝
- առաջացնում է տուգանքի նշանակում՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի երեքհարյուրապատիկի չափով։
Հոդված1579 . Տեխնիկական հսկողություն իրականացնողների կողմից քաղաքաշինական պետական տեսչությանը շինարարությունում տեխնիկական վթարների մասին քառասունութ ժամվա ընթացքում տեղյակ չպահելը
Տեխնիկական հսկողություն իրականացնողների կողմից քաղաքաշինական պետական տեսչությանը շինարարությունում տեխնիկական վթարների մասին քառասունութ ժամվա ընթացքում լիազորված մարմնի սահմանած կարգով տեղյակ չպահելը՝
- առաջացնում է տուգանքի նշանակում տեխնիկական հսկողություն իրականացնողի նկատմամբ՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հարյուրապատիկի չափով։
Հոդված 15710 . Քաղաքաշինական պետական տեսչության տեսուչին ստուգվող օբյեկտ մուտք գործել արգելելը, տեսչության կողմից տրված պարտադիր կատարման ցուցումները չկատարելը
Քաղաքաշինական պետական տեսչության տեսուչին ստուգվող օբյեկտ մուտք գործել արգելելը, տեսչության կողմից տրված պարտադիր կատարման ցուցումները չկատարելը՝
Հոդված 15711 . Շինարարության ավարտի փաստագրման սահմանված կարգը խախտելը
Շինարարության ավարտի փաստագրման սահմանված կարգը խախտելը՝
- առաջացնում է տուգանքի նշանակում պաշտոնատար անձանց նկատմամբ՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի երկուհարյուրապատիկի չափով:
Հոդված 15712 . Ինքնակամ շինարարության կասեցման, կանխարգելման ուղղությամբ օրենքով սահմանված կարգով միջոցներ չձեռնարկելը
Ինքնակամ շինարարության կասեցման, կանխարգելման ուղղությամբ օրենքով սահմանված կարգով միջոցներ չձեռնարկելը՝
- առաջացնում է տուգանքի նշանակում պաշտոնատար անձի նկատմամբ՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի երկուհարյուրապատիկի չափով։»:
Հոդված 9. Օրենսգրքի 219-րդ հոդվածի՝
1) առաջին մասի «149-156» թվերը փոխարինել «149-151, 152 (բացառությամբ ջրի պոմպերի, ջրամատակարարման եւ ջրահեռացման համակարգերի), 153-156» բառերով.
2) երկրորդ մասի «152-157» թվերը փոխարինել «152 (բացառությամբ ջրի պոմպերի, ջրամատակարարման եւ ջրահեռացման համակարգերի), 153-157» բառերով:
Հոդված 10. Օրենսգրքի 220-րդ հոդվածից հանել «152, 154, 156,» թվերը:
Հոդված 11. Օրենսգրքը լրացնել 2448 -րդ հոդվածով.
«Հոդված 2448 . Հայաստանի Հանրապետության քաղաքաշինության բնագավառի պետական լիազորված մարմնի քաղաքաշինական պետական տեսչությունը
Հայաստանի Հանրապետության քաղաքաշինության բնագավառի պետական լիազորված մարմնի քաղաքաշինական պետական տեսչությունը քննում է սույն օրենսգրքի 157-15712 -րդ հոդվածներով նախատեսված վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ գործերը։ Քաղաքաշինական պետական տեսչության անունից վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ գործերը քննելու եւ տուգանք նշանակելու իրավունք ունեն քաղաքաշինական պետական տեսչության համապատասխան տարածքային ստորաբաժանման պետերը, որոնց որոշումները հաստատում է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքաշինական պետական գլխավոր տեսուչը։»:

Название Главы 11 Кодекса Республики Армения об административных правонарушениях (далее - Кодекс) изложить в следующей редакции:
,,Глава 11. Административные правонарушения в области градостроительства и жилищно-коммунального хозяйства".
Статья 2. В санкции статьи 151 Кодекса слова ,,в размере от десяти процентов до тридцати процентов" заменить словами ,,в двадцатикратном размере".
Статья 3. Статью 152 Кодекса изложить в следующей редакции:
,,Статья 152. Нарушение единых правил содержания, эксплуатации, ремонта и обслуживания жилого фонда
Нарушение единых правил содержания, эксплуатации, ремонта и обслуживания жилого фонда, правил санитарной охраны и эксплуатации строений общего пользования (подъезды, лестничные клетки, лифтовые и другие шахты зданий, коридоры, крыши, чардаки, технические этажи, находящиеся вне жилых и нежилых строений) и имущества общего пользования (лифты, водяные помпы, инженерные системы водоснабжения, водоотведения и другие инженерные системы, санитарно-техническое и иное оборудование зданий) – влечет наложение штрафа на граждан в двадцатикратном размере установленной минимальной заработной платы, а на должностных лиц – в тридцатикратном размере установленной минимальной заработной платы.".
Статья 4. В санкции статьи 153 Кодекса слова "от полного до трехкратного размера" заменить словами "в пятидесятикратном размере".
Статья 5. Статью 154 Кодекса изложить в следующей редакции:
,,Статья 154. Самовольное сооружение зданий и строений
Самовольное сооружение лицами, имеющими право землепользования, зданий и строений на земельном участке – влечет наложение штрафа в двухсоткратном размере установленной минимальной заработной платы.
Самовольное сооружение лицами, не имеющими права землепользования, зданий и строений на земельных участках, принадлежащих на праве собственности государству и муниципалитетам, - влечет наложение штрафа в четырехсоткратном размере установленной минимальной заработной платы.".
Статья 6. Статью 156 Кодекса изложить в следующей редакции:
,,Статья 156. Нарушение правил благоустройства на территориях общего пользования
Нарушение правил благоустройства на территориях общего пользования - влечет наложение штрафа на граждан в двадцатикратном размере установленной минимальной заработной платы, а на должностных лиц – в сорокакратном размере установленной минимальной заработной платы.".
Статья 7. Статью 157 Кодекса изложить в следующей редакции:
,,Статья 157. Причинение вреда зонам зеленых насаждений территорий общего пользования
Причинение вреда зонам зеленых насаждений территорий общего пользования, а также непринятие должностными лицами мер к охране находящихся в их ведении зон зеленых насаждений – влечет наложение штрафа на граждан, застройщиков или лиц, осуществляющих строительство, в стократном размере установленной минимальной заработной платы, а на должностных лиц – в стопятидесятикратном размере установленной минимальной заработной платы.".
Статья 8. Кодекс дополнить статьями 1571 -15712 следующего содержания:
,,Статья 1571 . Неизвещение общественности о планируемых изменениях среды жизнедеятельности
Неизвещение общественности о планируемых изменениях среды жизнедеятельности в порядке, установленном законодательством Республики Армения – влечет наложение штрафа на должностное лицо в пятидесятикратном размере установленной минимальной заработной платы.
Статья 1572 . Предоставление архитектурно-планировочных заданий с нарушением установленного порядка
Предоставление архитектурно-планировочных заданий с нарушением установленного порядка – влечет наложение штрафа на должностное лицо в пятидесятикратном размере установленной минимальной заработной платы.
Статья 1573 . Нарушение порядка предоставления застройщикам технических условий проектирования, сооружения и эксплуатации инженерных инфраструктур или предоставление им недостоверных данных
Нарушение порядка предоставления застройщикам технических условий проектирования, сооружения и эксплуатации инженерных инфраструктур объекта или предоставление им недостоверных данных службами, осуществляющими инженерное обслуживание, - влечет наложение штрафа на должностное лицо в пятидесятикратном размере установленной минимальной заработной платы.
Статья 1574 . Дача положительного экспертного заключения по разработанной градостроительной документации, а также дача подрядчиком проектных работ в установленных Правительством Республики Армения случаях письменной гарантии с нарушением требований законодательства Республики Армения и (или) нормативно-технической документации
Дача положительного экспертного заключения по разработанной градостроительной документации, а также дача подрядчиком проектных работ в установленных Правительством Республики Армения случаях письменной гарантии с нарушением требований законодательства Республики Армения и (или) нормативно-технической документации – влечет наложение штрафа в пятидесятикратном размере установленной минимальной заработной платы.
То же деяние, ставшее причиной снижения нормативных показателей прочности, устойчивости, надежности здания, строения, – влечет наложение штрафа в двухсоткратном размере установленной минимальной заработной платы.
То же деяние, ставшее причиной технических аварий в процессе строительства, – влечет наложение штрафа в четырехсоткратном размере установленной минимальной заработной платы.
Статья 1575 . Согласование проектов, не соответствующих архитектурно-планировочному заданию
Согласование проектов, не соответствующих архитектурно-планировочному заданию, – влечет наложение штрафа на должностное лицо в двухсоткратном размере установленной минимальной заработной платы.
Статья 1576 . Нарушение установленного порядка выдачи разрешения на строительство и снос
Нарушение установленного порядка выдачи разрешения на стироительство и снос – влечет наложение штрафа на должностное лицо в стократном размере установленной минимальной заработной платы.
Статья 1577 . Осуществление застройщиками строительных работ, подлежащих лицензированию в установленном законодательством Республики Армения порядке, через посредство лиц, не имеющих соответствующую лицензию
Осуществление застройщиками строительных работ, подлежащих лицензированию в установленном законодательством Республики Армения порядке, через посредство лиц, не имеющих соответствующую лицензию – влечет наложение штрафа на застройщика в трехстократном размере установленной минимальной заработной платы.
Статья 1578 . Допущение в ходе строительства нарушений утвержденных проекта, стандартов, норм строительного производства и приемки, а также порядка технического контроля
Допущение в ходе строительства нарушений утвержденных проекта, стандартов, норм строительного производства и приемки, а также порядка технического контроля, если они не влияют на прочность, устойчивость, надежность здания, строения, не содержат угрозу для людей и (или) окружающей среды и могут быть устранены без прекращения общих строительных работ -
влечет наложение штрафа в пятидесятикратном размере установленной минимальной заработной платы.
Допущение предусмотренных частью первой настоящей статьи нарушений, если они могут повлиять на прочность, устойчивость, надежность здания, строения, содержат угрозу для людей и (или) окружающей среды и не могут быть устранены без прекращения общих строительных работ - влечет наложение штрафа в трехсоткратном размере установленной минимальной заработной платы.
Допущение предусмотренных частью первой настоящей статьи нарушений, если они приводят к возникновению технических аварий -
влечет наложение штрафа в четырехсоткратном размере установленной минимальной заработной платы.
Статья 1579 . Неуведомление в течение сорока восьми часов Государственной градостроительной инспекции о технических авариях на строительстве лицами, осуществляющими технический надзор
Неуведомление в установленном уполномоченным органом порядке в течение сорока восьми часов Государственной градостроительной инспекции о технических авариях на строительстве лицами, осуществляющими технический надзор - влечет наложение штрафа на лицо, осуществляющее технический надзор, в стократном размере установленной минимальной заработной платы.
Статья 15710 . Запрещение доступа инспектора Государственной градостроительной инспекции на проверяемый объект, невыполнение данных Инспекцией обязательных к исполнению указаний
Запрещение доступа инспектора Государственной градостроительной инспекции на проверяемый объект, невыполнение данных Инспекцией обязательных к исполнению указаний – влечет наложение штрафа в пятидесятикратном размере установленной минимальной заработной платы.
Статья 15711 . Нарушение установленного порядка документирования завершения строительства
Нарушение установленного порядка документирования завершения строительства - влечет наложение штрафа на должностных лиц в двухсоткратном размере установленной минимальной заработной платы.
Статья 15712 . Непринятие в установленном законом порядке мер по прекращению, предотвращению самовольного строительства
Непринятие в установленном законом порядке мер по прекращению, предотвращению самовольного строительства - влечет наложение штрафа на должностное лицо в двухсоткратном размере установленной минимальной заработной платы.".
Статья 9. В статье 219 Кодекса:
1) в части первой цифры ,,149-157" заменить цифрами "149-156";
2) в части второй цифры ,,152-157" заменить цифрами "152-156".
Статья 10. В статье 220 Кодекса исключить цифры "152, 154, 156,".
Статья 11. Кодекс дополнить статьей 2448 :
,,Статья 2448 . Государственная градостроительная инспекция государственного уполномоченного органа Республики Армения в области градостроительства
Государственная градостроительная инспекция государственного уполномоченного органа Республики Армения в области градостроительства рассматривает дела по административным правонарушениям, предусмотренные статьями 157-15712 настоящего Кодекса. Право рассмотрения дел по административным правонарушениям и наложения штрафа от имени Государственной градостроительной инспекции имеют начальники соответствующих территориальных подразделений Государственной градостроительной инспекции, постановления которых утверждает Главный государственный градостроительный инспектор Республики Армения.".