«ՏԵՂԱԿԱՆ ԻՆՔՆԱԿԱՌԱՎԱՐՄԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Տեղական ինքնակառավարման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի (7 մայիսի 2002 թվականի, ՀՕ-337) 57-րդ հոդվածի 6-րդ մասի «բ» կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«բ) իրավաբանական անձանց կանոնադրական կապիտալում պետական մասնակցության, պետական սեփականություն համարվող անշարժ գույքի (բացառությամբ հողերի), այդ թվում՝ անավարտ շինարարության օբյեկտների մասնավորեցումից ստացված միջոցներն ուղղվում են՝
- Երեւան քաղաքի համաքաղաքային կապիտալ բնույթի ծախսերի ֆինանսավորմանը՝ Երեւան քաղաքի վարչական տարածքում գտնվող անշարժ գույքի, իրավաբանական անձանց կանոնադրական կապիտալում պետական մասնակցության մասնավորեցումից ստացվող մուտքերի 30 տոկոսի չափով,
- Հայաստանի Հանրապետության մարզերում գտնվող համապատասխան համայնքի ֆոնդային բյուջե՝ տեղական ինքնակառավարման մարմիններին օրենքով վերապահված պարտադիր լիազորությունների ֆինանսավորմանը՝ այդ համայնքի վարչական տարածքում գտնվող անշարժ գույքի, իրավաբանական անձանց կանոնադրական կապիտալում պետական մասնակցության մասնավորեցումից ստացվող մուտքերի 30 տոկոսի չափով:
Երեւան քաղաքում գտնվող իրավաբանական անձանց կանոնադրական կապիտալում պետական մասնակցության, պետական սեփականություն համարվող անշարժ գույքի, այդ թվում՝ անավարտ շինարարության օբյեկտների մասնավորեցումից ստացված միջոցներն ուղղվում են Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով բացված հատուկ հաշվին:
Ընդ որում, համապատասխան տեղական ինքնակառավարման մարմինները եւ Երեւանի խորհուրդը սույն մասի «գ» կետում նշված միջոցները կարող են ուղղել բացառապես Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով՝ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության հետ համաձայնեցված ծրագրերի ֆինանսավորմանը:»:
Հոդված 2. Սույն օրենքը տարածվում է այն ուժի մեջ մտնելուց հետո կնքված` իրավաբանական անձանց կանոնադրական կապիտալում պետական մասնակցության, պետական սեփականություն համարվող անշարժ գույքի (բացառությամբ հողերի), այդ թվում՝ անավարտ շինարարության օբյեկտների մասնավորեցման գործարքների վրա:
Սույն օրենքը տարածվում է նաեւ 2004 թվականի սեպտեմբերի 1-ից հետո կնքված` իրավաբանական անձանց կանոնադրական կապիտալում պետական մասնակցության, պետական սեփականություն համարվող անշարժ գույքի (բացառությամբ հողերի), այդ թվում՝ անավարտ շինարարության օբյեկտների մասնավորեցման այն գործարքների վրա, որոնց համաձայն` կատարվելիք վճարումների ժամկետները լրանալու են սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո, այդ գործարքների (պայմանագրերի) ընդհանուր գնի մասով:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЯ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ "О МЕСТНОМ САМОУПРАВЛЕНИИ"
Пункт ,,б" части 6 статьи 57 Закона Республики Армения "О местном самоуправлении" (7 мая 2002 года, ЗР – 337) изложить в следующей редакции:
,,б) средства, полученные от приватизации государственного участия в уставном капитале юридических лиц, недвижимого имущества, считающегося государственной собственностью (за исключением земель), в том числе от объектов незавершенного строительства, направляются:
- на финансирование муниципальных расходов капитального характера города Еревана – в размере 30 процентов поступлений, получаемых от приватизации недвижимого имущества, находящегося на административной территории города Еревана, государственной доли в уставном капитале юридических лиц,
- в фондовый бюджет соответствующего муниципалитета, находящегося в областях Республики Армения, на финансирование обязательных полномочий, отведенных законом органам местного самоуправления, - в размере 30 процентов поступлений, получаемых от приватизации недвижимого имущества, находящегося на административной территории данного муниципалитета, государственной доли в уставном капитале юридических лиц.
Средства, полученные в городе Ереване  от приватизации государственного участия в уставном капитале юридических лиц, недвижимого имущества, считающегося государственной собственностью, в том числе от объектов незавершенного строительства, направляются на специальный счет, открытый в порядке, установленном аконодательством Республики Армения.
При этом, указанные в пункте ,,в” настоящей части средства соответствующие органы местного самоуправления и Ереванский совет могут направлять на финансирование программ, согласованных с Правительством Республики Армения, исключительно в порядке, установленном Правительством Республики Армения.”.
Статья 2. Настоящий Закон распространяется на сделки по приватизации государственного участия в уставном капитале юридических лиц, недвижимого имущества, считающегося государственной собственностью (за исключением земель),  в том числе объектов незавершенного строительства, заключенные после его вступления в силу.
Настоящий Закон распространяется также на сделки по приватизации  государственного участия в уставном капитале юридических лиц, недвижимого имущества, считающегося государственной собственностью (за исключением земель),  в том числе объектов незавершенного строительства, заключенные после 1 сентября 2004 года, согласно которым сроки производимых платежей завершаются после вступления настоящего Закона