Ազգային անվտանգության մարմիններում ծառայության մասին
«ԱԶԳԱՅԻՆ ԱՆՎՏԱՆԳՈՒԹՅԱՆ ՄԱՐՄԻՆՆԵՐՈՒՄ ԾԱՌԱՅՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Ազգային անվտանգության մարմիններում ծառայության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի (11 ապրիլի 2003 թվականի, ՀՕ-532)3-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ«գ» ենթակետով.
«գ) Հայաստանի Հանրապետության պետական պահպանության ծառայության պետ.»:
Հոդված 2. Օրենքի 4-րդ հոդվածի 1-ին մասի աղյուսակից «կրտսեր լեյտենանտ» բառերը հանել:
Հոդված 3. Օրենքի 6-րդ հոդվածն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 4. Օրենքի 7-րդ հոդվածի 5-րդ կետն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 5. Օրենքի 10-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետը հանել:
Հոդված 6. Օրենքի 12-րդ հոդվածի 1-ին մասի աղյուսակից «Կրտսեր» բառը հանել:
Հոդված 7. Օրենքի 16-րդ հոդվածի 1-ին մասի աղյուսակից «կրտսեր լեյտենանտ,» բառերը հանել:
Հոդված 8. Օրենքի18-րդհոդվածի3-րդմասից հանել «եւ կրտսեր», ինչպես նաեւ «(բացառությամբ ենթասպաներով համալրվող պաշտոնների)» բառերը:
Հոդված 9. Օրենքի 19-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 61 -րդ մասով.
«61 . Պետական լիազոր մարմնում թափուր պաշտոն առաջանալու դեպքում ծառայության կարող են նշանակվել նաեւ զինված ուժերի եւ ոստիկանության լիազոր մարմինների ծառայողներ (այդ թվում՝ Հայաստանի Հանրապետության Նախագահի, Հայաստանի Հանրապետության կառավարության, Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի կողմից այլ պետական մարմիններում պաշտոնի նշանակված ազգային անվտանգության մարմինների նախկին ծառայողներ), որոնք բավարարում են տվյալ պաշտոնին նշանակվելու համար ազգային անվտանգության մարմինների ծառայողներին ներկայացվող պահանջները:»:
Հոդված 10. Օրենքի 47-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«2) օրենքով սահմանված կարգով երկարամյա ծառայության կենսաթոշակի իրավունք ձեռք բերելու դեպքում, եթե`»:
Հոդված 11. Մինչեւ սույն օրենքի ուժի մեջ մտնելը կրտսեր լեյտենանտի կոչում ստացած ազգային անվտանգության մարմինների ծառայողներին սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո` մեկամսյա ժամկետում, շնորհվում է լեյտենանտի կոչում, իսկ նրանց հերթական կոչում շնորհելը, ինչպես նաեւ ծառայության մեջ առաջխաղացումը կատարվում են օրենքով սահմանված կարգով:

Служба в органах национальной безопасности
О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ "О СЛУЖБЕ В ОРГАНАХ НАЦИОНАЛЬНОЙ БЕЗОПАСНОСТИ"
Статья 1. Пункт 1 части 1 статьи 3 Закона Республики Армения ,,О службе в органах национальной безопасности" (11 апреля 2003 года, ЗР-532) дополнить подпунктом ,,в" следующего содержания:
,,в) начальник Службы государственной охраны Республики Армения;".
Статья 2. Из таблицы части 1 статьи 4 Закона исключить слова ,,младший лейтенант".
Статья 3. Статью 6 Закона признать утратившей силу.
Статья 4. Пункт 5 статьи 7 Закона признать утратившим силу.
Статья 5. Пункт 2 части 1 статьи 10 Закона исключить.
Статья 6. Из таблицы части 1 статьи 12 Закона исключить слово ,,младшего".
Статья 7. Из таблицы части 1 статьи 16 Закона исключить слова ,,младший лейтенант,".
Статья 8. Из части 3 статьи 18 Закона исключить слова ,,и младших", а также слова ,,(за исключением должностей, замещаемых унтер-офицерами)".
Статья 9. Статью 19 Закона дополнить частью 61 следующего содержания:
,,61. В случае возникновения в государственном уполномоченном органе вакантной должности на службу также могут назначаться служащие уполномоченных органов Вооруженных сил и Полиции (в том числе бывшие служащие органов национальной безопасности, назначенные Президентом Республики Армения, Правительством Республики Армения, Премьер-министром Республики Армения на должности в других
государственных органах), которые удовлетворяют требованиям, предъявляемым к служащим органов национальной безопасности при назначении на данную должность.".
Статья 10. Пункт 2 части 1 статьи 47 Закона изложить в следующей редакции:
,,2) в случае приобретения в установленном законом порядке права на пенсию за выслугу лет, если:".
Статья 11. Служащим органов национальной безопасности, получившим звание младшего лейтенанта до вступления настоящего Закона в силу, звание лейтенанта присваивается в течение одного месяца после вступления настоящего Закона в силу, а присвоение очередного звания, а также продвижение по службе производятся в установленном законом порядке.