Այլընտրանքային ծառայության մասին
«ԱՅԼԸՆՏՐԱՆՔԱՅԻՆ ԾԱՌԱՅՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Ընդունվել է 22.11.2004
Հոդված 1. «Այլընտրանքային ծառայության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի (17 դեկտեմբերի 2003 թվականի, ՀՕ-6, այսուհետ` օրենք) 2-րդ եւ 3-րդ հոդվածները շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 2. Այլընտրանքային ծառայության հասկացությունը եւ տեսակները
1. Սույն օրենքի իմաստով այլընտրանքային է համարվում ժամկետային պարտադիր զինվորական ծառայությանը փոխարինող ծառայությունը, որը կապված չէ զենք կրելու, պահելու, պահպանելու եւ օգտագործելու հետ ու իրականացվում է ինչպես զինվորական, այնպես էլ քաղաքացիական հիմնարկներում:
2. Այլընտրանքային ծառայության տեսակներն են՝
ա) այլընտրանքային զինվորական՝ Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերում իրականացվող մարտական հերթապահության, զենք կրելու, պահելու, պահպանելու եւ օգտագործելու հետ չկապված զինվորական ծառայություն.
բ) այլընտրանքային աշխատանքային՝ Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերից դուրս իրականացվող աշխատանքային ծառայություն:
3. Այլընտրանքային ծառայության նպատակը հայրենիքի եւ հասարակության առջեւ քաղաքացիական պարտքի կատարման ապահովումն է եւ չունի պատժի, անձի պատվի եւ արժանապատվության նվաստացման բնույթ:
Հոդված 3. Այլընտրանքային ծառայություն անցնելու հիմքը
1. Այլընտրանքային ծառայության կարող է անցնել Հայաստանի Հանրապետության այն քաղաքացին, որի կրոնական դավանանքին կամ համոզմունքներին հակասում են ռազմական ստորաբաժանումներում զինվորական ծառայություն անցնելը, ինչպես նաեւ զենք կրելը, պահելը, պահպանելը եւ օգտագործելը:
2. Պարտադիր զինվորական ծառայություն անցնողՀայաստանի Հանրապետության քաղաքացին չի կարող հրաժարվել իր ծառայությունից եւ ընտրել այլընտրանքային ծառայություն:»:
Հոդված 2. Օրենքի 6-րդ հոդվածի երրորդ պարբերությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Այլընտրանքային ծառայության զորակոչի անցկացման հարցերով զբաղվում են «Զինապարտության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված կարգով ստեղծված տեղական զորակոչային հանձնաժողովը եւ այլընտրանքային ծառայություն անցնելու մասին դիմումները քննարկող հանրապետական հանձնաժողովը (այսուհետ` հանրապետական հանձնաժողով), որի ստեղծման, գործունեության կարգը եւ անդամների կազմը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:»:
Հոդված 3. Օրենքի 7-րդ եւ 8-րդ հոդվածները շարադրել հետեւյալխմբագրությամբ.
«Հոդված 7. Պարտադիր զինվորական ծառայությունն  այլընտրանքային ծառայությամբ փոխարինելու մասին դիմումը
Պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչի ենթակա քաղաքացին այլընտրանքային ծառայություն ընտրելիս սույն օրենքի 4-րդ հոդվածով սահմանված ժամկետում գրավոր դիմում է ներկայացնում իր բնակության վայրի զինվորական կոմիսարիատ՝ նշելով իր նախընտրած այլընտրանքային ծառայության տեսակը եւ շարադրելով պարտադիր զինվորական ծառայությունն այլընտրանքային ծառայությամբ փոխարինելու պատճառները:
Քաղաքացու դիմումը, տարածքային զինվորական կոմիսարիատում գրանցելուց հետո`10 օրվա ընթացքում, նրա անձնական գործի հետ ներկայացվում է տեղական զորակոչային հանձնաժողով:
Հոդված 8. Այլընտրանքային ծառայության մասին դիմումը քննարկելը
Տեղական զորակոչային հանձնաժողովը նախապատրաստում եւ հանրապետական հանձնաժողով է ներկայացնում այլընտրանքային ծառայություն անցնելու մասին դիմած քաղաքացու վերաբերյալ փաստաթղթերը:
Հանրապետական հանձնաժողովն այլընտրանքային ծառայություն անցնելու մասին դիմումը քննարկում է առանձին նիստում: Հանձնաժողովի նիստի ժամանակի եւ վայրի մասին դիմողը նախապես տեղեկացվում է: Հանրապետական հանձնաժողովը յուրաքանչյուր դիմումի համար ընդունում է որոշում:»:
Հոդված 4 . Օրենքի 9-րդ եւ 10-րդ հոդվածներում «Տեղական զորակոչային» բառերը փոխարինել «Հանրապետական» բառով:
Հոդված 5. Օրենքի 11-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 11. Այլընտրանքային ծառայության զորակոչելու կապակցությամբ վեճեր լուծելը
Եթե հանրապետական հանձնաժողովը մերժում է քաղաքացու` պարտադիր զինվորական ծառայությունն այլընտրանքային ծառայությամբ փոխարինելու մասին դիմումը, ապա որոշումն ընդունելու օրվանից մեկամսյա ժամկետում զորակոչիկն իրավունք ունիայն բողոքարկելուդատարան` օրենքով սահմանված կարգով:»:
Հոդված 6. Օրենքի 13-րդ հոդվածում «կցագրման թերթիկ» բառերը փոխարինել «ծանուցագիր» բառով:
Հոդված 7. Օրենքի16 - 21-րդ հոդվածները շարադրել հետեւյալխմբագրությամբ.
«Հոդված 16. Այլընտրանքային զինվորականծառայություն անցնելու կարգը
1. Այլընտրանքային զինվորական ծառայության զորակոչված քաղաքացին սահմանված կարգով ուղարկվում է այլընտրանքային զինվորական ծառայություն անցնելու վայրի զորամաս եւ ընդգրկվում զորամասի անձնակազմի ցուցակներում:
2. Այլընտրանքային զինվորական ծառայողը Հայաստանի Հանրապետության պետական դրոշի առջեւ տալիս է երդում եւ ստանձնում համապատասխան պարտավորություններ:
3. Այլընտրանքային զինվորական ծառայողը ծառայության է անցնում զորամասի հրամանատարի հաստատած կարգացուցակի համաձայն: Նրա վրա տարածվում են զինված ուժերի կանոնագրքերի (կանոնադրությունների) դրույթները` բացառությամբ մարտական հերթապահության, զենք կրելու, պահելու, պահպանելու եւ օգտագործելու հետ կապված պահանջների:
4. Այլընտրանքային զինվորական ծառայողը կրում է համազգեստ, որի ձեւը եւ կրելու կարգը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:
5. Այլընտրանքային զինվորական ծառայողների հագուստի, սննդի, հանգստի եւ քնելու պայմանների ապահովումն իրականացվում է շարքային կազմի պարտադիր զինծառայողների համար սահմանված կարգով: Այլընտրանքային զինվորական ծառայողների հանգստի եւ քնելու համար նախատեսված տարածքներն առանձնացվում են պարտադիր զինծառայողների հանգստի ու քնելու համար նախատեսված տարածքներից:
6. Այլընտրանքային զինվորական ծառայողը Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի եւ այլ զորքերի պարտադիր կամ պայմանագրային զինծառայողների համար նախատեսված պաշտոններում չի կարող նշանակվել:
7. Այլընտրանքային զինվորական ծառայողներին արգելվում է ծառայության ընդգրկել մարտական ստորաբաժանումներում, նրանց տալ մարտական բնույթի հրամաններ, ինչպես նաեւ զենք եւ զինամթերք կրելու, պահելու, պահպանելու եւ օգտագործելու հետ կապված հանձնարարություններ:
8. Այլընտրանքային զինվորական ծառայողները ծառայությունից պահեստ արձակվում եւ պահեստազորում հաշվառվում են օրենքով սահմանված կարգով:
Հոդված 17. Այլընտրանքային աշխատանքային ծառայություն անցնելու կարգը
1. Այլընտրանքային աշխատանքային ծառայության զորակոչված քաղաքացին սահմանված կարգով ուղարկվում է այլընտրանքային աշխատանքային ծառայություն անցնելու վայրի կազմակերպություն:
2. Այլընտրանքային աշխատանքային ծառայություն անցնելու վայրի կազմակերպության ղեկավարն այլընտրանքային աշխատանքային ծառայողին ընդգրկում է կազմակերպության հաստիքացուցակում, որոշում է նրա աշխատանքի տեսակը, կարգն ու պայմանները` ապահովելով լրիվ զբաղվածություն եւ եռօրյա ժամկետում այդ մասին գրավոր տեղեկացնում է կազմակերպության գտնվելու վայրի զինվորական կոմիսարիատին:
3. Այլընտրանքային աշխատանքային ծառայողը այլ կազմակերպություն կամ այլ վայր ծառայության կարող է փոխադրվել պաշտպանության բնագավառում պետական լիազոր մարմնի համաձայնությամբ կամ նախաձեռնությամբ:
4. Այլընտրանքային աշխատանքային ծառայողը ծառայության վայրում գտնվում է շուրջօրյա: Ծառայության վայր է համարվում կազմակերպությանը տնօրինման, տիրապետման եւ օգտագործման իրավունքով պատկանող տարածքը:
5. Այլընտրանքային աշխատանքային ծառայողը ծառայության ընթացքում չի կարող նշանակվել ղեկավար պաշտոնում, ինչպես նաեւ զբաղվել այլ գործունեությամբ:
6. Այլընտրանքային աշխատանքային ծառայողները ծառայությունից պահեստ արձակվում եւ պահեստազորում հաշվառվում են օրենքով սահմանված կարգով:
Հոդված 18. Այլընտրանքային աշխատանքային ծառայության վայրի կազմակերպության ղեկավարի պարտականությունները
1. Այլընտրանքային աշխատանքային ծառայության վայրի կազմակերպության ղեկավարն այլընտրանքային աշխատանքային ծառայողին ապահովում է սննդով, սահմանված ձեւի արտահագուստով, ներքնաշորերով, քնելատեղով, անկողնային եւ անձնական հիգիենայի պարագաներով, ծանոթացնում է կազմակերպության աշխատանքային ներքին կարգապահական կանոններին ու կատարվող աշխատանքների առանձնահատկություններին:
2. Կազմակերպության ղեկավարը ծառայության վայրում պարտավոր է ապահովել այլընտրանքային աշխատանքային ծառայողի անվտանգությունը, հետեւել ծառայության կատարման ընթացքին, ստեղծել անհրաժեշտ պայմաններ ծառայողի հանգստի կազմակերպման եւ ընտանիքի անդամների հետ նրա տեսակցությունների համար, որոնք իրականացվում են «Զինված ուժերի ներքին ծառայության կանոնագիրքը հաստատելու մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված կարգով:
3. Կազմակերպության ղեկավարը պատասխանատու է կազմակերպությունում այլընտրանքային աշխատանքային ծառայության կազմակերպման եւ իրականացման համար:
Հոդված 19. Այլընտրանքային ծառայողների իրավունքները եւ պարտականությունները
1. Այլընտրանքային ծառայողին տրվում է ամսական դրամական բավարարում` պարտադիր զինվորական ծառայության շարքային կազմի համար սահմանված չափով: Դրամական բավարարումը վճարվում է ծառայության վայրում:
2. Այլընտրանքային ծառայողին ծառայության ընթացքում որպես խրախուսանք կարող է տրվել 15 օրացուցային օր տեւողությամբ միանվագ արձակուրդ: Այլընտրանքային ծառայողի երեխայի ծնվելու, ընտանիքի անդամի ամուսնության կամ մահվան դեպքերում նրան կարող է տրվել լրացուցիչ արձակուրդ` մինչեւ 5 օրացուցային օր տեւողությամբ:
Ելնելով ծառայողական անհրաժեշտությունից, ինչպես նաեւ ռազմական դրություն հայտարարվելու կամ արտակարգ իրավիճակների դեպքերում, համապատասխան ղեկավարի (հրամանատարի) հրամանով այլընտրանքային ծառայողն արձակուրդից կարող է հետ կանչվել` արձակուրդի չօգտագործված օրերը հետագայում օգտագործելու պայմանով:
3. Այլընտրանքային ծառայողների խրախուսումն իրականացվում է համապատասխան օրենսդրությամբ սահմանված կարգով:
4. Ծառայության ընթացքում այլընտրանքային ծառայողները պարտավոր են պահպանել ծառայության ներքին կարգապահության կանոնները, կատարել իրենց պարտականությունները եւ համապատասխան ղեկավարի (հրամանատարի) հրամաններն ու հանձնարարականները, կրել սահմանված նմուշի արտահագուստ, ինքնակամ չլքել ծառայության վայրը:
5. Այլընտրանքային զինվորական ծառայողների աշխատաժամանակը կարգավորվում է ներքին ծառայության կանոններով:
Այլընտրանքային աշխատանքային ծառայողի համար սահմանվում է վեցօրյա աշխատանքային շաբաթ: Այլընտրանքային աշխատանքային ծառայողի աշխատաժամանակի տեւողությունը չի կարող օրական 8 ժամից ավելի կամ պակաս լինել, բացառությամբ արտաժամյա ծառայության ներգրավման դեպքերի, որոնք կարող են իրականացվել ծառայության վայրում տարերային կամ տեխնածին աղետի, հրդեհի, վթարի կանխման կամ դրանց հետեւանքների վերացման, ինչպես նաեւ այնպիսի ծառայողական առաջադրանքների կատարման համար, որոնք, իրենց առանձնահատկություններով պայմանավորված,չեն կարող կասեցվել կամ դադարեցվել:
Հոդված 20. Այլընտրանքային ծառայողների եւ նրանց ընտանիքների անդամների սոցիալական ապահովությունը
1. Այլընտրանքային զինվորական ծառայողների եւ նրանց ընտանիքների անդամների սոցիալական ապահովության հարցերը կարգավորվում են «Զինծառայողների եւ նրանց ընտանիքների անդամների սոցիալական ապահովության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով:
2. Այլընտրանքային աշխատանքային ծառայողների եւ նրանց ընտանիքների անդամների սոցիալական ապահովությունը (ներառյալ` աշխատանքային խեղման կամ մասնագիտական հիվանդության հետեւանքով հաշմանդամ ճանաչվելու կամ մահանալու դեպքում) իրականացվում է «Պետական կենսաթոշակների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված կարգով:
3. Այլընտրանքային ծառայության ժամկետը ներառվում է քաղաքացու ընդհանուր աշխատանքային եւ ապահովագրական ստաժում:
Հոդված 21. Այլընտրանքային ծառայողների պատասխանատվությունը
1. Այլընտրանքային զինվորական ծառայողներն իրենց կատարած իրավախախտումների եւ հանցագործությունների (ներառյալ` զորամասն ինքնակամ լքելու, ինչպես նաեւ պետությանը հասցրած գույքային վնասի) համար պատասխանատվություն են կրում պարտադիր զինվորական ծառայության զինծառայողներին հավասար` օրենքով սահմանված կարգով:
2. Այլընտրանքային աշխատանքային ծառայողներն իրենց կատարած իրավախախտումների եւ հանցագործությունների, ինչպես նաեւ պետությանը հասցրած գույքային վնասի համար պատասխանատվություն են կրում ընդհանուր հիմունքներով` օրենսդրությամբ սահմանված կարգով:
Այլընտրանքային աշխատանքային ծառայողները ծառայության վայրն ինքնակամ լքելու համար պատասխանատվություն են կրում պարտադիր զինվորական ծառայության զինծառայողներին հավասար` օրենքով սահմանված կարգով:»:
Հոդված 8. Օրենքի 24-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 24. Սույն օրենքից բխող իրավական ակտեր ընդունելը
1. Սույն օրենքի 14-րդ եւ 16-րդ հոդվածներից բխող որոշումները Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունն ընդունում է մինչեւ սույն օրենքի ուժի մեջ մտնելը:
2. Սույն օրենքի 6-րդ հոդվածից բխող որոշումը Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունն ընդունում է օրենքի ուժի մեջ մտնելուց հետո`հնգօրյա ժամկետում:»:

Альтернативная служба
Статья 1. Статьи 2 и 3 Закона Республики Армения “Об альтернативной службе” (17 декабря 2003 года, ЗР-6, далее - Закон) изложить в следующей редакции:
Статья 2. Понятие и виды альтернативной службы
1. По смыслу настоящего Закона альтернативеной считается служба, заменяющая срочную обязательную военнную службу, которая не связана с ношением, хранением, содержанием и использованием оружия и осуществляется как в военных, так и гражданских учреждениях.
2. Видами альтернативной службы являются:
а) альтернативная  военная служба – военная служба, не связанная с   осуществляемым в Вооруженных Силах Республики Армения боевым дежурством, ношением, хранением, содержанием и использованием оружия;
б) альтернативная  трудовая служба – трудовая служба, осуществляемая вне Вооруженных Сил Республики Армения.
3. Целью альтернативной службы является обеспечение выполнения гражданского долга перед Отечествои и обществом, и она не носит характер наказания, унижения чести и достоинства личности.
Статья 3. Основание прохождения  альтернативной службы
1. Альтернативную службу может проходить гражданин Республики Армения, вероисповеданию и убеждениям которого противоречит прохождение военной службы в воинских подразделениях, а также ношение, хранение, содержание и использование оружия.
2. Гражданин Республики Армения, проходящий обязательную военную службу, не может отказываться от своей службы и избирать альтернативную службу.”.
Статья 2. Абзац третий статьи 6 Закона изложить в следующей редакции:
“Вопросами проведения призыва на альтернативную службу занимаются местная призывная комиссия, созданная в порядке, установленном Законом Республики Армения “О воинской обязанности”, и Республиканская комиссия по рассмотрению заявлений о прохождении
альтернативной службы (далее – Республиканская комиссия), порядок создания и деятельности и состав членов которой устанавливает Правительство Республики Армения.”.
Статья 3. Статья 7 и 8 Закона изложить в следующей редакции:
“Статья 7. Заявление о замене обязательной военной службы альтернативной службой
Гражданин, подлежащий призыву на обязательную военную службу, при выборе альтернативной службы в установленный статьей 4 настоящего Закона срок  представляет в военный комиссариат по месту своего проживания письменное заявление с указанием вида
предпочитаемой им альтернативной службы и изложением причин  замены обязательной военной службы на альтернативную службу.
Заявление гражданина в течение 10 дней после регистрации в территориальном военном комиссариате вместе с его личным делом представляется в местную призывную комиссию.
Статья 8. Рассмотрение заявления об альтернативной службе
Местная призывная комиссия подготавливает и представляет в Республиканскую комиссию документы, касающиеся гражданина, обратившегося относительно прохождения альтернативной службы.
Республиканская комиссия рассматривает заявление о прохождении альтернативной службы на отдельном заседании. Заявитель заранее уведомляется о времени и месте заседания Комиссии. Республиканская комиссия принимает решение по каждому заявлению.”.
Статья 4. В статьях 9 и 10 Закона слова “местной призывной комиссии”, “местной призывной комиссией” и “Местная призывная комиссия” заменить словами “Республиканской комиссии”, “Республиканской комиссией” и “Республиканская комиссия”.
Статья 5. Статью 11 Закона изложить в следующей редакции:
“Статья 11. Разрешение споров в связи с призывом на альтернативную службу
Если Республиканская комиссия отклоняет заявление гражданина о замене обязательной военной службы на альтернативную службу, то призывник в месячный срок со дня принятия решения имеет право  его опротестования в суд в порядке, установленном законом.”.
Статья 6. В статье 13 Закона слова “приписной листок” заменить словом “повестку”.
Статья 7. Статьи 16-21 Закона изложить в следующей редакции:
Статья 16. Порядок прохождения альтернативной службы
1. Гражданин, призванный на альтернативную военную службу, в установленном порядке направляется в воинскую часть по месту прохождения альтернативной военной службы и включается в списки личного состава воинской части.
2. Альтернативный военнослужащий  приносит Присягу перед Государственным флагом Республики Армения и принимает соответствующие обязательства.
3. Альтернативный военнослужащий  приступает к службе согласно расписанию, утвержденному командиром воинской части. На него распространяются положения уставов Вооруженных Сил, за исключением боевого дежурства, ношения, хранения, содержания и
применения оружия.
4. Альтернативный военнослужащий  носит форменную одежду, фасон и порядок ношения которой устанавливает Правительство Республики Армения.”
5. Обеспечение альтернативных военнослужащих одеждой, питанием, условиями для отдыха и сна осуществляется в порядке, установленном для военнослужащих обязательной службы рядового состава. Территории, предусмотренные для отдыха и сна альтернативных
военнослужащих, обособляются от территорий, предусмотренных для отдыха и сна военнослужащих обязательной службы.
6. Альтернативный военнослужащий  не может назначаться на должности, предусмотренные для военносулжащих обязательной службы и контрактной службы Вооруженных Сил и других войск Республики Армения.
7. Запрещается привлекать альтернативных военнослужащих к службе в боевых подразделениях, отдавать им приказы боевого характера, а также давать поручения, связанные с ношением, хранением, содержанием и применением оружия и боеприпасов.
8. Альтернативные военнослужащие увольняются со службы в запас и ставятся на учет в резерве в установленном законом порядке.
Статья 17. Порядок прохождения альтернативной трудовой службы
1. Гражданин, призванный на альтернативную трудовую службу, в установленном порядке направляется в организацию по месту прохождения альтернативной трудовой службы.
2. Руководитель организации по месту прохождения альтернативной трудовой службы включает альтернативного трудового служащего в штатное расписание организации, определяет вид, категорию и условия его работы с обеспечением его полной занятости и в
трехдневный срок письменно уведомляет об этом военный комиссариат по месту нахождения организации.
3. Альтернативный трудовой служащий может быть переведен на службу в другую организацию или другое место с согласия или по инициативе государственого уполномоченного органа в области обороны.
4. Альтернативный трудовой служащий находится в месте службы круглосуточно. Местом службы считается територия, принадлежащая организации на праве распоряжения, владения и пользования.
5. Альтернативный трудовой служащий в ходе службы не может назаначаться на руководящую должность, а также заниматься другой деятельностью.
6. Альтернативные трудовые служащие увольняются со службы в запас и ставятся на учет в резерве в установленном законом порядке.
Статья 18. Обязанности руководителя организации места альтернативной трудовой службы
1. Руководитель организации места альтернативной трудовой службы обеспечивает альтернативного трудового служащего питанием, спецодеждой установленной формы, нижним бельем, спальным местом, постельными принадлежностями и предметами личной гигиены, ознакомляет его с правилами внутреннего трудового распорядка и особенностями выполняемых в организации работ.
2. Руководитель организации обязан обеспечить безопасность альтернативного трудового служащего в месте службы, следить  за ходом исполнения им службы, создавать необходимые условия для организации отдыха служащего и для его свиданий с членами семьи, которые осуществляются в порядке, установленном Законом Республики Армения “Об утверждении Устава внутренней службы Вооруженных Сил”.
3. Руководитель организации отвечает за организацию и осуществление альтернативной трудовой службы в организации.
Статья 19. Права и обязанности альтернативных служащих
1. Альтернативному служащему выдается месячное денежное довольствие в размере, установленном для рядового состава  обязательной военной службы. Денежное довольствие выплачивается по месту службы.
2. Альтернативному служащему в ходе службы в качестве поощрения может предоставляться единовременный отпуск продолжительностью 15 календарных дней. В случае рождения ребенка, вступления в брак или смерти члена семьи альтернативного служащего ему может быть предоставлен дополнительный отпуск продолжительностью до 5 календарных дней.
Исходя из служебной необходимости, а также в случае объявления военного положения или чрезвычайных ситуаций альтернативный служащий по приказу соответствующего руководителя (командира) может быть отозван из отпуска с условием использования неиспользованных дней отпуска впоследствии.
3. Поощрение альтернативных служащих осуществляется в порядке, установленном соответствующим законодательством.
4. Альтернативные служащие в ходе службы обязаны соблюдать правила внутреннего распорядка службы, выполнять свои обязанности и  приказы и поручения соответствующего руководителя (командира), носить спецодежду установленного образца, самовольно не покидать место службы.
5. Рабочее время альтернативных военнослужащих регулируется правилами внутренней службы.
Для альтернативного трудового служащего устанавливается шестидневная рабочая неделя. Продолжительность рабочего времени  альтернативного трудового служащего не может быть больше или меньше 8 часов в день, за исключением случаев привлечения к сверхурочной службе, которое может осуществляться по месту службы для предотвращения стихийного или техногенного бедствия, пожара, аварии либо ликвидации их последствий, а также для выполнения таких служебных заданий, которые будучи обусловленными своей спецификой не могут быт приостановлены или прекращены.
Статья 20. Социальное обеспечение альтернативных служащих и членов их семей
1. Вопросы социального обеспечения альтернативных военнослужащих и членов их семей регулируются  Законом Республики Армения “О социальном обеспечении военнослужащих и членов их семей”.
2. Социальное обеспечение альтернативных трудовых служащих и членов их семей (включая случай признания инвалидом или смерти вследствие трудового увечья или профессионального заболевания) осуществляется в порядке, установленном Законом Республики Армения “О государственных пенсиях”.
3. Срок альтернативной службы включается  в общий трудовой и страховой стаж гражданина.
Статья 21. Ответственность альтернативных служащих
1. Альтернативные военнослужащие за совершенные ими правонарушения и преступления (включая самовольное оставление воинской части, а также причинение государству имущественного вреда) несут ответственность наравне с военнослужащими обязательной
военной службы - в порядке, установленном законом.
2. Альтернативные трудовые служащие за совершенные ими правонарушения и преступления, а также причинение государству имущественного вреда несут ответственность на общих основаниях – в порядке,  установленном законом.
Альтернативные трудовые служащие за самовольное оставление места службы несут ответственность наравне с военнослужащими обязательной военной службы - в порядке, установленном законом.”.
Статья 8. Статью 24 Закона изложить в следующей редакции:
Статья 24. Принятие правовых актов, следующих из настоящего Закона
1. Решения, слудующие из статей 14 и 16 настоящего Закона, Правительство Республики Армения принимает до вступления настоящего Закона в силу.
2. Решение, слудующее из статьи 6 настоящего Закона, Правительство Республики Армения принимает после вступления настоящего Закона в силу – в пятидневный срок.”.
Статья 9. Настоящий Закон вступает в силу на десятый день, следующий за его официальным опубликованием.