ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԱԶԳԱՅԻՆ ԺՈՂՈՎԻ ՊԱՏԳԱՄԱՎՈՐԻ ԿՐԾՔԱՆՇԱՆԻ, ՊԱՏՎՈ ՄԵԴԱԼԻ ԵՎ ՊԱՏՎՈԳՐԻ ՄԱՍԻՆ
1. Ղեկավարվելով Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի կանոնակարգի 10-րդ հոդվածի 1-ին մասով հաստատել «Ազգային ժողովի պատգամավոր» կրծքանշանի նկարագրությունը (կցվում է).
2. Ղեկավարվելով Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության 79-րդ հոդվածի 2-րդ մասով եւ ելնելով Ազգային ժողովի գործունեության ապահովման կազմակերպական հիմքերի կատարելագործման անհրաժեշտությունից, օրինաստեղծ գործունեության, ժողովրդավարության զարգացման եւ միջխորհրդարանական բարեկամական կապերի ամրապնդման բնագավառներում կատարած ներդրումների եւ ծառայությունների համար Հայաստանի Հանրապետության ֆիզիկական եւ իրավաբանական անձանց եւ խորհրդարանի օտարերկրյա հյուրերին խրախուսելու նպատակով սահմանել «Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատվո մեդալ» եւ «Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատվոգիր»:
3. Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատվո մեդալի եւ Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատվոգրի նկարագրությունը եւ նրա ներկայացման կարգը հաստատում է Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահը:

О НАГРУДНОМ ЗНАКЕ ДЕПУТАТА, МЕДАЛИ ПОЧЕТА И ПОЧЕТНОЙ ГРАМОТЕ НАЦИОНАЛЬНОГО СОБРАНИЯ РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ
Принят 02.02.2004
Национальное Собрание Республики Армения ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Руководствуясь частью 1 статьи 10 Регламента Национального Собрания Республики Армения утвердить описание нагрудного знака «Депутат Национального Собрания» (прилагается).
2. Руководствуясь частью 2 статьи 79 Конституции Республики Армения и исходя из необходимости совершенствования организационных основ обеспечения деятельности Национального Собрания, в целях поощрения физических и юридических лиц Республики Армения и иностранных гостей Парламента за вклад и заслуги в области законодательной деятельности, развития демократии и укрепления дружественных межпарламентских связейустановить «Медаль Почета Национального Собрания Республики Армения» и «Почетную Грамоту Национального Собрания Республики Армения».
3. Описание Медали Почета Национального Собрания Республики Армения и Почетной Грамоты Национального Собрания Республики Армения и порядок представления к ним утверждает Председатель Национального Собрания Республики Армения.