«ՏԵՂԱԿԱՆ ԻՆՔՆԱԿԱՌԱՎԱՐՄԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Տեղական ինքնակառավարման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի (7 մայիսի 2002 թվականի, ՀՕ-337) 28-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 28. Համայնքի ղեկավարի աշխատակազմի եւ բյուջետային հիմնարկների
կազմավորումը
Համայնքի ղեկավարն իր լիազորությունները իրականացնում է իր աշխատակազմի, համայնքային բյուջետային հիմնարկների, առեւտրային եւ ոչ առեւտրային կազմակեր՟պությունների միջոցով:
Համայնքի ղեկավարը իր պաշտոնը ստանձնելու օրվանից ոչ ուշ, քան մեկ ամսվա ընթացքում, մշակում եւ համայնքի ավագանու հաստատմանն է ներկայացնում իր աշխատակազմի, ինչպես նաեւ համայնքային բյուջետային հիմնարկների կառուցվածք՟ները, հաստիքացուցակն ու պաշտոնային դրույքաչափերը:
Համայնքի ղեկավարը ինքնուրույն եւ սեփական պատասխանատվությամբ նշանակումներ է կատարում հայեցողական պաշտոններում: Համայնքի նոր ղեկավարի ընտրվելուց հետո հայեցողական պաշտոններ զբաղեցնող անձինք իրենց լիազորությունները վայր են դնում: Համայնքի ղեկավարը իր աշխատակազմի եւբյուջետային հիմնարկների կառուցվածքը, հաստիքացուցակն ու պաշտոնային դրույքաչափերը հաստատվելուց հետո` մեկամսյա ժամկետում, նշանակումներ է կատարում հայեցողական պաշտոններում:
Համայնքային ծառայողների նշանակման եւ զբաղեցրած պաշտոնից ազատման կարգը սահմանվում է «Համայնքային ծառայության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով:
Համայնքի ղեկավարը իր ներկայացմամբ եւ ավագանու համաձայնությամբ նշանակում է համայնքային բյուջետային հիմնարկների ղեկավարներին: Բյուջետային հիմնարկների ղեկավարները համայնքի ղեկավարի հաստատմանն են ներկայացնում տվյալ հիմնարկների կանոնադրությունները:»:
Հոդված 2 . Օրենքի 67-րդ հոդվածի 2-րդ մասը «պետությունը» բառից հետո լրացնել «, եթե այլ բան նախատեսված չէ օրենքով» բառերով:
Հոդված 3. Օրենքի 71-րդ հոդվածի 2-րդ մասը «փոխհատուցման» բառից հետո լրացնել «, եթե այլ բան նախատեսված չէ օրենքով» բառերով:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЯ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О МЕСТНОМ САМОУПРАВЛЕНИИ”
Статья 1 . Статью 28 Закона Республики Армения “О местном самоуправлении” (7 мая 2002 года, ЗР-337-Н) изложить в следующей редакции:
Статья 28. Формирование аппарата главы муниципалитета и бюджетных учреждений
Глава муниципалитета осуществляет свои полномочия через свой аппарат, муниципальные бюджетные учреждения, коммерческие и некоммерческие организации.
Глава муниципалитета не позднее чем в течение одного месяца со дня вступления в должность разрабатывает и вносит на утверждение муниципального совета структуры, штатное расписание и ставки должностных окладов своего аппарата, а также муниципальных бюджетных учреждений.
Глава муниципалитета производит назначения на дискретные должности самостоятельно и под свою ответственность. После избрания нового главы муниципалитета лица, занимающие дискретные должности, складывают свои полномочия. Глава муниципалитета производит назначения на дискретные должности в месячный срок после утверждения структуры,  штатного расписания и ставок должностных окладов своего аппарата, а также муниципальных бюджетных учреждений.
Порядок назначения муниципальных служащих и освобождения их от занимаемой должности устанавливается Законом Республики Армения “О муниципальной службе”.
Глава муниципалитета назначает руководителей муниципальных бюджетных учреждений по своему представлению и с согласия муниципального совета.      Руководители бюджетных учреждений вносят уставы данных учреждений на утверждение главы муниципалитета.”.
Статья 2. Часть 2 статьи 67 Закона после слова  “государством” дополнить словами “, если иное не предусмотрено законом”.
Статья 3. Часть 2 статьи 71 Закона после слова “компенсации” дополнить словами “, если иное не предусмотрено законом ”.