ԳՅՈՒՂԱՏՆՏԵՍԱԿԱՆ ՏԵԽՆԻԿԱՅԻ ՇԱՀԱԳՈՐԾՄԱՆ ՄԱՍԻՆ
Սույն  օրենքը  կարգավորում է Հայաստանի  Հանրապետությունում տրակտորների, ինքնագնաց շասսիների եւ տրակտորային կցանքների, ինքնագնաց գյուղատնտեսական մեքենաների  պետական  հաշվառման, շահագործման եւ վարման իրավունքի տրամադրման ընթացքում ծագող իրավահարաբերությունները:
Հոդված 2. Գյուղատնտեսական տեխնիկայի շահագործման կանոնների մասին օրենսդրությունը
Գյուղատնտեսական տեխնիկայի շահագործման հետ կապված իրավահարաբերությունները կարգավորվում են սույն  օրենքով, այլ օրենքներով եւ իրավական ակտերով:
Եթե Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերով սահմանված են այլ նորմեր, քան նախատեսված են սույն օրենքով, ապա կիրառվում են միջազգային պայմանագրերի նորմերը:
գյուղատնտեսական տեխնիկա՝   տրակտորներ, հացահատիկահավաք եւ կերահավաք կոմբայններ եւ ինքնագնաց խոտհնձիչներ, որոնք նախատեսված են գյուղատնտեսական աշխատանքներ կատարելու համար.
տրակտորներ՝ մեխանիկական տրանսպորտային միջոցներ (որոնց հետ ագրեգատավորվում են մեքենաներ ու գործիքներ՝ համապատասխան աշխատանքներ կատարելու համար), ինչպես նաեւ ընդհանուր նշանակության տրակտորներ, որոնք նախատեսված են գյուղատնտեսական մշակաբույսերի մշակության բոլոր տեսակի մեքենայացված աշխատանքներ կատարելու համար (վար, ցանք, կուլտիվացիա, սրսկում, հարթեցում եւ այլն).
ինքնագնաց գյուղատնտեսական մեքենաներ՝   հացահատիկահավաք կոմբայններ, կերահավաք մեքենաներ, որոնք աշխատում են ներքին այրման շարժիչով եւ կարող են ինքնուրույն տեղաշարժվել, ինչպես նաեւ մելիորատիվ  մեքենաներ, որոնք օգտագործվում են հողերի մակերեսային ու արմատական բարելավման եւ հիդրոմելիորատիվ աշխատանքներում.
տեխնիկական զննում՝   տեխնիկական միջոցառում,  որով  ստուգվում են  գյուղատնտեսական տեխնիկայի սարքինության վիճակը եւ անվտանգ շահագործման պատրաստականությունը։
ԳՅՈՒՂԱՏՆՏԵՍԱԿԱՆ ՏԵԽՆԻԿԱՅԻ ՇԱՀԱԳՈՐԾՄԱՆ ԿԱՆՈՆՆԵՐԸ
Հոդված 4. Գյուղատնտեսական տեխնիկայի եւ տրակտորային կցանքների պետական հաշվառման պայմանները, գյուղատնտեսական տեխնիկայի պետական միասնական համարանիշների տրամադրումը
1. Հայաստանի Հանրապետությունում շահագործվող  գործարանային արտադրության կամ ինքնաշեն գյուղատնտեսական տեխնիկան  ենթակա է պարտադիր պետական հաշվառման (այսուհետ՝  հաշվառում)։
2. Գյուղատնտեսական տեխնիկայի սեփականատերերը պարտավոր են տեխնիկան ձեռք բերելուց հետո Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով` 15-օրյա ժամկետում, դիմել գյուղատնտեսական տեխնիկայի պետական տեսչությանը` այն հաշվառման վերցնելու համար:
3. Հաշվառման ենթարկված գյուղատնտեսական յուրաքանչյուր տեխնիկայի համար սեփականատիրոջը տրվում է պետական համարանիշ եւ տեխնիկական վկայագիր, որի  ձեւը  հաստատում է  գյուղատնտեսության բնագավառում Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազորած պետական մարմինը (այսուհետ՝ լիազորված մարմին)։
4. Առանց տեխնիկական վկայագրի եւ պետական համարանիշի գյուղատնտեսական տեխնիկայի շահագործումն առաջացնում է օրենքով նախատեսված պատասխանատվություն:
Հոդված 5. Գյուղատնտեսական տեխնիկայի հաշվառումը եւ հաշվառումից հանելը
1. Գյուղատնտեսական տեխնիկան հաշվառելու համար սեփականատերը պարտավոր է գյուղատնտեսական տեխնիկայի պետական տեսուչին ներկայացնել`
ա) դիմում.
բ) գյուղատնտեսական տեխնիկայի սեփականության իրավունքը  հավաստող  փաստաթուղթ.
գ) ինքնաշեն գյուղատնտեսական տեխնիկայի հաշվառման դեպքում հիմնական հանգույցների (շարժիչի, ամրաշրջանակի) ձեռքբերման օրինականությունը հաստատող փաստաթղթեր.
դ) «բ» եւ «գ» կետերում նշված փաստաթղթերի բացակայության դեպքում սեփականության իրավունքը հավաստող փաստաթուղթ է համարվում դատարանի վճիռը կամ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով նոտարի կողմից վավերացված` սեփականատիրոջ հայտարարությունը.
ե) գյուղատնտեսական տեխնիկայի հաշվառման համար  օրենքով նախատեսված տուրքերի վճարումների անդորրագրերը .
զ) ֆիզիկական անձը՝ անձը հաստատող փաստաթուղթ, իսկ իրավաբանական անձը՝ պետական գրանցման վկայագիր։
Տեխնիկական վկայագիրն ստորագրում եւ կնքում է գյուղատնտեսական տեխնիկայի պետական տեսչությունը:
2. Գյուղատնտեսական տեխնիկան հաշվառվում է գյուղատնտեսական տեխնիկայի պետական տեսչության կողմից  տեխնիկական վիճակի զննում  անցկացնելուց հետո:
Տեխնիկական զննումն իրականացվում է տեխնիկայի գրանցման կամ շահագործման վայրում:
Տեխնիկական զննման կարգը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:
3. Գյուղատնտեսական տեխնիկայի սեփականատիրոջը պատկանող հաշվառման վերցված գյուղատնտեսական տեխնիկայի տեխնիկական  վկայագրի, պետական համարանիշի  տվյալները  գրառվում են գյուղատնտեսական  տեխնիկայի  հաշվառման գրքում: Հաշվառման գիրքը պահպանվում է 20 տարի՝ պետական կառավարման լիազորված մարմնում։
4. Գյուղատնտեսական տեխնիկան  հաշվառումից հանվում է՝
ա) գյուղատնտեսական տեխնիկայի նկատմամբ սեփականության իրավունքի դադարեցման դեպքում.
բ) գյուղատնտեսական տեխնիկայի  ոչնչացման դեպքում.
գ) գյուղատնտեսական տեխնիկայի խոտանման դեպքում:
Խոտան ճանաչելու չափանիշները սահմանում է լիազորված մարմինը:
5. Գյուղատնտեսական տեխնիկայի նկատմամբ սեփականության իրավունքի դադարեցման մասին տվյալները գրառվում են տեխնիկական վկայագրում, իսկ գյուղատնտեսական տեխնիկայի ոչնչացման եւ խոտանման դեպքում տեխնիկական վկայագիրը եւ պետական համարանիշը վերադարձվում է գյուղատնտեսական տեխնիկայի պետական տեսչությանը, որի մասին համապատասխան գրառում է կատարվում գյուղատնտեսական տեխնիկայի հաշվառման գրքում:
Դիմումի ձեւերը հաստատում է լիազորվածմարմինը։
Հոդված 6. Գյուղատնտեսական տեխնիկայի վարման իրավունքի փաստաթղթերի տրամադրումը
1. Գյուղատնտեսական տեխնիկան ըստ տեսակների, նշանակության, ղեկավար՟ման եւ շահագործման առանձնահատկությունների ու ճարմանդային հզորությունների  դասակարգվում  է՝  «A»,  «B»,  «C», «D», «E»  եւ  «F»  խմբերի՝
«A» խումբ` անիվավոր տրակտորներ, որոնք ունեն մինչեւ 14 կիլոնյուտոն (մինչեւ 80 ձիաուժ շարժիչի հզորություն).
«B» խումբ` անիվավոր տրակտորներ,  որոնք ունեն  14 կիլոնյուտոնից (80 ձիաուժ շարժիչից)  բարձր  հզորություն.
«C» խումբ` ընդհանուր նշանակության թրթուրավոր տրակտորներ.
«D» խումբ` գյուղատնտեսական ինքնագնաց մեքենաներ, որոնք գործում  են մեխանիկական շարժահաղորդումով.
«E» խումբ` գյուղատնտեսական ինքնագնաց մեքենաներ, որոնք գործում են  հիդրավլիկ շարժահաղորդումով.
«F» խումբ` մելիորատիվ  մեքենաներ, այդ թվում` մինչեւ 0,65խմ շերեփի տարողու՟թյամբ էքսկավատորներ:
2.  Տրակտորիստ-մեքենավարները  պետք է ունենան  գյուղատնտեսական  տեխնիկան վարելու իրավունքի համապատասխան կարգեր։
Տրակտորիստ-մեքենավարի վարման իրավունքի կարգերն ըստ գյուղատնտեսական տեխնիկայի խմբերի  դասակարգվում են՝
երրորդ  կարգի  տրակտորիստ-մեքենավար, որն  իրավունք  ունի  վարելու «A»  եւ «C»  խմբերին  դասվող  տրակտորները.
երկրորդ կարգի տրակտորիստ-մեքենավար, որն  իրավունք ունի վարելու «A», «B», «C» եւ «D» խմբերին դասվող տրակտորները եւ գյուղատնտեսական ինքնագնաց մեքենաները.
առաջին կարգի տրակտորիստ-մեքենավար, որն  իրավունք ունի  վարելու բոլոր  խմբերին  պատկանող տրակտորները, ինքնագնաց,  մելիորատիվ մեքենաները։
3. Տրակտորիստ-մեքենավարն  իրավունք ունի վարելու այն տրակտորների ու ինքնագնաց մեքենաների խմբերը, որոնց դիմաց վարման վկայականում կա «թույլտվություն» նշանը։
4. Տրակտորիստ-մեքենավարի վարման իրավունքի վկայականը տրվում է գյուղատնտեսական  մեքենաների  շահագործման, ճանապարհային երթեւեկության կանոնների իմացության եւ գործնական վարման հմտությունները որակավորման հանձնաժողովի կողմից ստուգելուց հետո:  Տրակտորիստ-մեքենավարների գիտելիքների  ստուգման կարգը հաստատում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը։
Հոդված 7. Տրակտորիստ-մեքենավարի վարման իրավունքի վկայական տալու ընթացակարգը
1. Որակավորման քննություններին թույլատրվում է մասնակցել 18 տարին լրացած անձանց։
2. Տրակտորիստ-մեքենավարի  վկայական ստանալու համար դիմող անձը մինչեւ քննության օրը  պետք է ներկայացնի  հետեւյալ  փաստաթղթերը`
բ) անձը  հաստատող  փաստաթուղթ (անձնագիր).
գ) տրակտորիստ-մեքենավարների դասընթացի ավարտման մասին տրված փաստաթուղթ.
դ)  երկու լուսանկար 3 x 4 սմ չափի.
ե) պետական տուրքի վճարման անդորրագիրը.
զ) տրակտորիստ-մեքենավարի վկայականը՝ վարման իրավունքի կարգը փոխելու դեպքերում։
Դիմումի  ձեւը  հաստատում է լիազորված մարմինը։
3. Անհրաժեշտ փաստաթղթերից որեւէ մեկի բացակայության դեպքում անձը զրկվում է որակավորման քննություններին մասնակցելու իրավունքից:
4. Տրակտորիստ-մեքենավարն իրավունք ունի վարելու միայն վարման իրավունքի վկայականում նշված խմբի  գյուղատնտեսական   տեխնիկա։
5. Տրակտորիստ-մեքենավարի դասընթացներն ավարտելու մասին տրված ավարտական փաստաթուղթն իրավունք չի տալիս վարելու գյուղատնտեսական տեխնիկա։
6. Որակավորման քննությունների հանձնման դրական արդյունքների հիման վրա քաղաքացուն տրվում է տրակտորիստ-մեքենավարի համապատասխան կարգի  վարման իրավունքի վկայական՝ հիմք ընդունելով որակավորման հանձնաժողովի եզրակացությունը։
7. Տրակտորիստ-մեքենավարի վարման իրավունքի վկայականը տրվում է անձը հաստատող փաստաթղթի հիման վրա եւ վկայականների գրանցամատյանում ստորագրելուց հետո։
8. 3-րդ կարգի տրակտորիստ-մեքենավարի իրավունք ձեռք բերելու նպատակով  դիմող վարորդական վկայական ունեցող անձինք ազատվում են ճանապարհային երթեւեկության կանոնների  քննություն  հանձնելուց:
9. Առանց համապատասխան կարգի վարման իրավունքի վկայականի գյուղատնտեսական տեխնիկայի շահագործումն արգելվում է:
Հոդված 8. Գյուղատնտեսական տեխնիկայի տեխնիկական վիճակի զննումը եւ շահագործումը
1. Գյուղատնտեսական տեխնիկայի անվտանգ շահագործման տեխնիկական անսարքությունների հայտնաբերման եւ կանխման նպատակով տարին մեկ անգամ գյուղատնտեսական տեխնիկայի պետական տեսչությունն իրականացնում է հաշվառման վերցված գյուղատնտեսական տեխնիկայի տեխնիկական զննում:
2. Գյուղատնտեսական տեխնիկայի տեխնիկական զննման համար սեփականատերը պարտավոր է գյուղատնտեսական տեխնիկայի պետական տեսչության տարածքային մարմին ներկայացնել՝
ա) գյուղատնտեսական տեխնիկայի  տեխնիկական վկայագիրը.
բ) գյուղատնտեսական տեխնիկայի տեխնիկական զննում կատարելու համար  օրենքով նախատեսված պետական տուրքի եւ բնապահպանական վճարների  անդորրագրերը:
3. Տեխնիկական զննման ժամանակ  ճշտվում է գյուղատնտեսական տեխնիկայի տեխնիկական վկայագրում նշված տվյալների  համապատասխանությունը փաստացի վիճակին։
4. Տեխնիկական զննման ժամանակ պարտադիր ստուգման է ենթարկվում արգելակների, ղեկային մեխանիզմի, լուսավորման եւ ազդանշանային համակարգերի սարքինությունը, անիվների եւ թրթուրների տեխնիկական վիճակը:
5. Տեխնիկական զննման ենթարկված գյուղատնտեսական տեխնիկայի համար տրվում է լիազորված մարմնի հաստատած ձեւի կտրոն՝ տեխնիկական զննում անցնելու  ժամկետի  գրանցումով, որն ամրացվում է խցիկի դիմային ապակու ներքեւի աջանկյունում ներսի կողմից եւ չի հանվում մինչեւ նոր կտրոն  ստանալը:
6. Գյուղատնտեսական տեխնիկայի շահագործումը թույլատրվում է միայն տեխնիկական զննումից հետո:
7. Տրակտորիստ-մեքենավարներն օրենքով սահմանված կարգով պատասխանատվություն են կրում գյուղատնտեսական տեխնիկայի անվտանգ շահագործման եւ  ճանապարհատրանսպորտային երթեւեկության կանոնները խախտելու համար։
Հոդված 9. Պատասխանատվությունը սույն օրենքը խախտելու համար
Սույն օրենքի պահանջները խախտելու կամ չկատարելու դեպքում անձինք պատասխանատվություն են կրում օրենքով սահմանված կարգով:
Հոդված 10. Սույն օրենքի ուժի մեջ մտնելը
Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակմանը հաջորդող տասներորդ օրվանից։
16.06.2005
19.03.2012 «Գյուղատնտեսական տեխնիկայի շահագործման մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին
17.11.2017 «Գյուղատնտեսական տեխնիկայի շահագործման մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին

ОБ ЭКСПЛУАТАЦИИ СЕЛЬСКОХОЗЯЙСТВЕННОЙ ТЕХНИКИ
Настоящий Закон регулирует правовые отношения, возникающие в Республике Армения в ходе государственного учета, эксплуатации тракторов, самоходных шассии, тракторных прицепов, самоходных сельскохозяйственных машин и выдачи прав на управление ими.
Статья 2. Законодательство о правилах эксплуатации сельскохозяйственной техники
Правовые отношения, связанные с эксплуатацией сельскохозяйственной техники, регулируются настоящим Законом, иными законами и правовыми актами.
Если международными договорами Республики Армения установлены иные нормы, чем предусмотренные настоящим Законом, то применяются нормы международных договоров.
сельскохозяйственная техника – тракторы, зерноуборочные и кормоуборочные комбайны и самоходные сенокосилки, которые предусмотрены для проведения сельскохозяйственных работ;
тракторы – механические транспортные средства (с которыми агрегатируются машины и инструменты для проведения соответствующих работ), а также тракторы общего назначения, которые предусматрены для проведения всех видов механизированных работ по возделыванию сельскохозяйственных культур (вспашка, сев, культивация, опрыскивание, выравнивание и прочее);
самоходные сельскохозяйственные машины - зерноуборочные и кормоуборочные машины, которые работают на двигателе внутреннего сгорания и могут двигаться самостоятельно, а также мелиоративные машины, которые используются для поверхностного и корневого улучшения земель и в гидромелиоративных работах;
технический осмотр – техническое мероприятие, которым проверяется состояние исправности и готовность к безопасной эксплуатации сельскохозяйственной техники.
ПРАВИЛА ЭКСПЛУАТАЦИИ СЕЛЬСКОХОЗЯЙСТВЕННОЙ ТЕХНИКИ
Статья 4. Условия государственного учета сельскохозяйственной техники и тракторных прицепов, предоставление единых государственных номерных знаков сельскохозяйственной техники
1. Эксплуатируемая в Республике Армения сельскохозяйственая техника заводского изготовления илисамодельная сельскохозяйственная техника подлежит обязательному государственному учету (далее - учет).
2. Владельцы сельскохозяйственной техники обязаны в 15-дневный срок после ее приобретения в установленном Правительством Республики Армения порядке обратиться в Государственную инспекцию сельскохозяйственной техники для ее постановки на учет.
3. Для каждой поставленной на учет единицы сельскохозяйственной техники ее владельцу выдаетсягосударственный номерной знак и технический сертификат, форму которого утверждает уполномоченный государственный орган Правительства Республики Армения в области сельского хозяйства (далее – уполномоченный орган).
4. Эксплуатация сельскохозяйственной техники без технического сертификата и государственного номерного знака влечет предусмотренную законом ответственность.
Статья 5. Постановка на учет и снятие с учета сельскохозяйственной техники
1. Для постановки на учет сельскохозяйственной техники ее владелец обязан представить государственному инспектору сельскохозяйственной техники:
а) заявление;
б) документ, удостоверяющий право собственности на сельскохозяйственную технику;
в) документы, подтверждающие законность приобретения основных узлов (двигателя, шасси) – в случае постановки на учет самодельной сельскохозяйственной техники;
г) в случае отсутствия документов, указанных в пунктах “б”и “в”, документом, удостоверяющим право собственности, является решение суда или заявление владельца, удостоверенное в установленном законодательством порядке нотариусом;
д) квитанции об уплате пошлин, предусмотренных законом для постановки на учет сельскохозяйственной техники;
е) документ, удостоверяющий личность, для физического лица, а для юридического лица – свидетельство о государственной регистрации.
Технический сертификат подписывается и заверяется печатью Государственной инспекцией сельскохозяйственной техники.
2. Сельскохозяйственная техника ставится на учет Государственной инспекцией сельскохозяйственной техники после проведения осмотраее технического состояния.
Технический осмотр осуществляется по месту регистрации или эксплуатации техники.
Порядок технического осмотра устанавливает Правительство Республики Армения.
3. Данные технического сертификата, государственного номерного знака принадлежащей владельцу сельскохозяйственной техники, взятой на учет, вносятся в книгу учета сельскохозяйственной техники. Книга учета хранится 20 лет в уполномоченном органе государственного управления.
4. Сельскохозяйственная техника снимается с учета:
а) в случае прекращения права собственности на сельскохозяйственную технику;
б) в случае уничтожения сельскохозяйственной техники;
в) выбраковки сельскохозяйственной техники.
Критерии признания техники выбракованной устанавливает уполномоченный орган.
5. Данные о прекращении права собственности на сельскохозяйственную технику вносятся в технический сертификат, а в случае уничтожения или выбраковки сельскохозяйственной техники технический сертификат и государственный номерной знак возвращаются в Государственную инспекцию сельскохозяйственной техники, о чем совершается соответствующая запись в книге учета сельскохозяйственной техники.
Формы заявлений устанавливает уполномоченный орган.
Статья 6. Выдача документов на право вождения сельскохозяйственной техники
1. Сельскохозяйственная техника по своим типам, назначению, особенностям управления и эксплуатации и сцепной мощности подразделяется на группы “A”, “B”,“C”, “D”, “E”и “F”:
группа “A” – колесные тракторы, которые имеют мощность двигателя до 14 килоньютон(мощность двигателя до 80 лошадинных сил);
группа “B” - колесные тракторы, которые имеют мощность двигателя свыше 14 килоньютон(мощность двигателя свыше 80 лошадинных сил);
группа “C” – гусеничные тракторы общего назначения;
группа “D” – самоходные сельскохозяйственные машины, которые действуют на механической тяге;
группа “E”-самоходные сельскохозяйственные машины, которые действуют на гидравлической тяге;
группа “F” – мелиоративные машины, в том числе экскаваторы с емкостью ковша до 0,65 кбм.
2. Трактористы-машинисты должны иметь соответствующие классы права вождения сельскохозяйственной техники.
Классы права вождения тракториста-машиниста по группам сельскохозяйственной техники подразделяются на:
тракторист-машинист третьего класса, который имеет право вождения тракторов, относящихся к группам “A” и “C”;
тракторист-машинист второго класса, который имеет право вождения тракторов и самоходных сельскохозяйственных машин, принадлежащих к группам “A”, “B”, “C” и “D”;
тракторист-машинист первого класса, который имеет право вождения тракторов, самоходных, мелиоративных машин, принадлежащих ко всем группам.
3. Тракторист-машинист имеет право вождения тех групп тракторов и самоходных машин, напротив которых в удостоверении о праве вождения имеется отметка “разрешение”.
4. Удостоверение о праве вождения тракториста-машиниста выдается после проверки знания эксплуатации, правил дорожного движения и умения практического вождения сельскохозяйственных машин квалификационной комиссией. Порядок проверки знаний трактористов-машинистов утверждает Правительство Республики Армения.
Статья 7. Процедура выдачи удостоверения о праве вождения тракториста-машиниста
1. В квалификационных экзаменах разрешается участие лиц, достигших 18 лет.
2. Лицо, обратившееся за получением удостоверения тракториста-машиниста, до дня экзамена должен представить следующие документы:
б) документ, удостоверяющий личность (паспорт);
в) документ, выданный об окончании курсов тракториста-машиниста;
г) две фотографии размером 3х4 см;
д) квитанцию об уплате государственной пошлины;
е) удостоверение тракториста-машиниста – в случае изменения класса права на вождение.
Форму заявления утверждает уполномоченный орган.
3. В случае отсутствия одного из документов лицо лишается права участия в квалификационном экзамене.
4. Тракторист-машинист имеет право вождения только той группы сельскохозяйственной техники, которая указана в удостоверении от праве вождения.
5. Выданный выпускной документ об окончании курсов тракториста-машиниста не дает право вождения сельскохозяйственной техники.
6. Основываясь на заключении квалификационной комиссии гражданину на основании положительных результатов сдачи квалификационных экзаменов выдается удостоверение о праве вождения тракториста-машиниста соответствующего класса.
7. Удостоверение о праве вождения тракториста-машиниста выдается на основании документа, удостоверяющего личность, и после проставления подписи в журналерегистрации удостоверений.
8. Имеющие водительские права лица, обращающиеся в целях получения прав тракториста-машиниста 3-го класса, освобождаются от сдачи экзамена по правилам дорожного движения.
9. Запрещается эксплуатация сельскохозяйственной техники без удостоверения о праве вождения соответствующего класса.
Статья 8. Осмотр технического состояния и эксплуатация сельскохозяйственной техники
1. В целях выявления и предотвращения технической неисправности для безопасной эксплуатации сельскохозяйственой техники Государственной инспекцией сельскохозяйственной техники раз в год осуществляется технический осмотр поставленной на учет сельскохозяйственной техники.
2. Для технического осмотра сельскохозяйственной техники ее владелец должен представить в территориальный орган Государственной инспекции сельскохозяйственной техники:
а) технический сертификат сельскохозяйственной техники;
б) квитанции об уплате государственной пошлины и природоохранного платежа, предусмотренных законом для проведения технического осмотра сельскохозяйственной техники.
3. При техническом осмотре уточняется соответствие данных, указанных в техническом сертификате сельскохозяйственой техники, ее фактическому состоянию.
4. При техническом осмотре обязательной проверке подвергается техническое состояние тормозов, рулевого механизма, оборудования осветительной и сигнальной систем, колес и гусениц.
5. Сельскохозяйственной технике, подвергнутой техническому осмотру, выдается талон по утвержденной уполномоченным органом форме с регистрацией срока прохождения технического осмотра, который приклеивается в нижнем правом углу лобового стекла кабины с внутренней стороны и не снимается до получения нового талона.
6. Эксплуатаций сельскохозяйственной техники допускается только после ее технического осмотра.
7. Трактористы-машинисты в установленном законом порядке несут ответственность за нарушение безопасной эксплуатации сельскохозяйственной техники и правил дорожно-транспортного движения.
Статья 9. Ответственность за нарушение настоящего Закона
В случае нарушения или невыполнения требований настоящего Закона лица несут ответственность в установленном законом порядке.
Статья 10. Вступление настоящего Закона в силу
Настоящий Закон вступает в силу на десятый день со дня его официального опубликования.
16.06.2005
19.03.2012 О внесении изменений в Закон Республики Армения “Об эксплуатации сельскохозяйственной техники”