ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՔՐԵԱԿԱՆ ՕՐԵՆՍԳՐՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի (18 ապրիլի 2003 թվականի, այսուհետ` օրենսգիրք) 169-րդ հոդվածում՝
1) վերնագիրը լրացնել «կամ որդեգրման համաձայնություն տալուն հակելը կամ հարկադրելը» բառերով.
2) հոդվածի դիսպոզիցիան լրացնել «, ինչպես նաեւ որդեգրման նպատակով որդեգրվողի օրինական ներկայացուցչի կամքին հակառակ նրան որդեգրման համաձայնություն տալուն շահադիտական կամ այլ ստոր դրդումներով հակելը կամ հարկադրելը» բառերով:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 200-րդ հոդվածում՝
1) 1-ին մասի «միջնորդ դատավորին,» բառերից հետո լրացնել «այդ թվում՝ օտարերկրյա պետության՝ միջնորդ դատարանի մասին օրենսդրությանը համապատասխան` գործառույթներ իրականացնող միջնորդ դատավորին,» բառերը.
2) 3-րդ մասը «միջնորդ դատավորի,» բառերից հետո լրացնել «այդ թվում՝ օտարերկրյա պետության՝ միջնորդ դատարանի մասին օրենսդրությանը համապատասխան` գործառույթներ իրականացնող միջնորդ դատավորի,» բառերով։
Հոդված 3. Օրենսգրքի 308-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4-րդ մասով`
«4. Սույն օրենսգրքի 311-րդ, 312-րդ եւ 313-րդ հոդվածներով նախատեսված արարքների կատարման առումով պաշտոնատար անձինք են նաեւ՝
1) օտարերկրյա պետության՝ տվյալ պետության ներպետական իրավունքին համապատասխան` պետական պաշտոնյայի գործառույթներ իրականացնող անձինք, ինչպես նաեւ օտարերկրյա պետության օրենսդիր մարմնի կամ վարչական լիազորություններ իրականացնող որեւէ ներկայացուցչական մարմնի անդամները.
2) միջազգային կամ վերազգային հանրային կազմակերպության կամ մարմնի, որի անդամ է Հայաստանի Հանրապետությունը, պաշտոնյաները կամ այդ կազմակերպության
կամ մարմնի կանոնակարգերով նախատեսված դեպքերում պայմանագրերով աշխատողները կամ այլ անձինք, որոնք կատարում են նման պաշտոնյաների կամ
աշխատողների կողմից իրականացվող գործառույթներին համապատասխանող գործառույթներ.
3) միջազգային կամ վերազգային կազմակերպության, որի անդամ է Հայաստանի Հանրապետությունը, խորհրդարանական վեհաժողովի կամ նման գործառույթ իրականացնող այլ մարմնի անդամները.
4) միջազգային դատարանի, որի իրավասությունն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունը, դատական գործառույթներ իրականացնող անդամները կամ պաշտոնյաները.

В статье 169 Уголовного кодекса Республики Армения (18 апреля 2003 года, далее – Кодекс):
1) название статьи дополнить словами ,,или склонение либо принуждение к даче согласия на усыновление (удочерение)";
2) диспозицию статьи дополнить словами ,, , а также склонение либо принуждение вопреки воле законного представителя усыновляемого (удочеряемого) к даче им согласия на усыновление (удочерение) с целью усыновления (удочерения) из корыстных или иных низменных побуждений".
Статья 2. В статье 200 Кодекса:
1) часть 1 после слов ,,третейскому судье," дополнить словами ,,в том числе третейскому судье, осуществляющему функции в соответствии с законодательством иностранного государства о третейском суде,";
2) часть 3 после слов ,,третейским судьей," дополнить словами ,, в том числе третейским судьей, осуществляющим функции в соответствии с законодательством иностранного государства о третейском суде,".
Статья 3. Статью 308 Кодекса дополнить частью 4 следующего содержания:
,,4. В связи с совершением деяний, предусмотренных статьями 311, 312 и 313 настоящего Кодекса, должностными лицами являются также:
1) лица, осуществляющие функции государственного должностного лица иностранного государства в соответстветствии с внутригосударственным правом данного государства, а также члены законодательного органа или осуществляющего административные полномочия какого-либо представительского органа иностранного государства;
2) должностные лица международной или наднациональной общественной организации или ее органа, членом которой является Республика Армения, либо в случаях, предусмотренных регламентами этой организации или ее органа, - работники по договору или другие лица, выполняющие функции, соответствующие функциям, осуществляемым такими должностными лицами или работниками;
3) члены международной или наднациональной организации, членом которой является Республика Армения, парламентской ассамблеи или другого органа, осуществляющего такую функцию;
4) осуществляющие судебные функции члены или должностные лица международного суда, правомочия которого признаны Республикой Армения;