ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԸՆՏԱՆԵԿԱՆ ՕՐԵՆՍԳՐՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության ընտանեկան օրենսգրքի (9 նոյեմբերի2004 թվականի, այսուհետ` օրենսգիրք) 109-րդ հոդվածում`
1) 1-ին մասի առաջին պարբերությունում հանել«տեղական ինքնակառավարման մարմինների ենթակայության տակ գտնվող» բառերը, իսկ «ընդ որում» բառերը փոխարինել «այդ թվում» բառերով.
2)2-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«2. Խնամակալության եւ հոգաբարձության մարմինները տեղական ինքնակառավարման մարմիններն են:
Խնամակալության եւ հոգաբարձության մարմիններին կից ստեղծվում են խնամակալության եւ հոգաբարձության հանձնաժողովներ, որոնց անհատական կազմը համայնքի ղեկավարի ներկայացմամբ հաստատում է համայնքի ավագանին:
Խնամակալության եւ հոգաբարձության մարմինների կանոնադրությունը հաստատում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 110-րդ հոդվածի 3-րդ մասի առաջին եւ երկրորդ պարբերությունները շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«3. Խնամակալության եւ հոգաբարձության մարմինը սույն հոդվածի 1-ին եւ 2-րդ մասերով նախատեսված տեղեկություններն ստանալուց հետո` 3 օրվա ընթացքում, այդ տեղեկություններն ուղարկում է մարզպետարան (Երեւանի քաղաքապետարան), ինչպես նաեւ ապահովում է երեխայի տեղավորումը:
Մարզպետարանը (Երեւանի քաղաքապետարանը) երեխաների մասին նման տեղեկություններ ստանալու պահից երեք օրվա ընթացքում իրականացնում է երեխաների հաշվառումը եւ հայտնում այդ մասին Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազորած մարմին, ինչպես նաեւ ապահովում է այդ երեխաների իրավունքների եւ շահերի պաշտպանությունը:
Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազորած մարմինը իրականացնում է առանց ծնողական խնամքի մնացած երեխաների կենտրոնացված հաշվառումը, աջակցում է այդ երեխաների հետագա տեղավորմանը ընտանիքներում:»:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 111-րդ հոդվածում`
1) 1-ին մասից հանել «որբ երեխաների կամ» բառերը.
2) ուժը կորցրած ճանաչել 3-րդ մասը:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 112-րդ հոդվածի 4-րդ մասում`
1) առաջին նախադասությունում «եւ քաղաքացիություն չունեցող անձանց» բառերից հետո լրացնել «, ինչպես նաեւ Հայաստանի Հանրապետության սահմաններից դուրս բնակվող Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների» բառերով.
2) երկրորդ նախադասությունը «Օտարերկրյա քաղաքացիներին» բառերից հետո լրացնել «, քաղաքացիություն չունեցող անձանց, ինչպես նաեւ Հայաստանի Հանրապետության սահմաններից դուրս բնակվող Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների» բառերով:
Հոդված 5. Օրենսգրքի 113-րդ հոդվածի 2-րդ մասում «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազորած մարմնի եզրակացությունը» բառերը փոխարինել «Հայաստանի Հանրապետության մարզպետարանների (Երեւանի քաղաքապետարանի) եզրակացությունը» բառերով:
Հոդված 6 . Օրենսգրքի 114-րդ հոդվածի 2-րդ մասի երկրորդ պարբերությունը «եւ քաղաքացիություն չունեցող անձանց» բառերից հետո լրացնել «, ինչպես նաեւ Հայաստանի Հանրապետության սահմաններից դուրս բնակվող Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների» բառերով:
Հոդված 7. Օրենսգրքի 115-րդ հոդվածի 1-ին մասում «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազորած` առանց ծնողական խնամքի մնացած երեխաների հայտնաբերման եւ տեղավորման մարմինների գործունեությունը» բառերը փոխարինել «մարզպետարանի (Երեւանի քաղաքապետարանի) եւ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազորած մարմնի գործունեությունը» բառերով:
Հոդված 8. Օրենսգրքի 116-րդ հոդվածի 1-ին մասի «թ» կետում «առանձնապես հանցագործության» բառերը փոխարինել «առանձնապես ծանր հանցագործության» բառերով:
Հոդված 9. Օրենսգրքի 118-րդ հոդվածի 1-ին մասի երկրորդ պարբերության «կամ խնամակալության եւ հոգաբարձության մարմնի կողմից` ըստ երեխային որդեգրելու վայրի կամ ծնողների բնակության վայրի,» բառերը հանել:
Հոդված 10. Օրենսգրքի 127-րդ հոդվածում`
1) վերնագրից «եւ նպաստի » բառերը հանել.
2)տեքստից «, նպաստի» բառը հանել:
Հոդված 11. Օրենսգրքի 137-րդ հոդվածում`
1) 1-ին մասի առաջին պարբերությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«1. Երեխայի (երեխաների) դաստիարակությունը կարող է իրականացվել խնամատար ընտանիքում` երեխային (երեխաներին) ընտանիք դաստիարակության հանձնելու մասին պայմանագրի հիման վրա:
Խնամատար ընտանիքը առանց ծնողական խնամքի մնացած երեխայի (երեխաների) դաստիարակության համար տեղավորման ձեւերից մեկն է:
Քաղաքացիները (ամուսինները կամ առանձին անձինք), որոնք ցանկություն են հայտնել դաստիարակության վերցնել առանց ծնողական խնամքի մնացած երեխա (երեխաներ), համարվում են խնամատար ծնողներ: Խնամատար ընտանիք դաստիարակության համար հանձնվող երեխան (երեխաները) համարվում է հոգեզավակ, իսկ խնամատար ծնողներից եւ հոգեզավակներից կազմված ընտանիքը` խնամատար ընտանիք:».
2)4-րդ մասում`
- առաջին պարբերության «խնամատարների իրավունքներն ու պարտականությունները» բառերը փոխարինել «խնամատար ծնողների իրավունքներն ու պարտականությունները» բառերով,
- երկրորդ պարբերությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոգեզավակների խնամքի եւ դաստիարակության համար խնամատար ծնողներին տրվող վարձատրության չափը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:»:
Հոդված 12. Օրենսգրքի 138-րդ հոդվածում`
1) 1-ին մասի «չափահաս անձինք» բառերը փոխարինել «Հայաստանի Հանրապետության տարածքում բնակվող Հայաստանի Հանրապետության չափահաս քաղաքացիները» բառերով.
2) «է» կետը ուժը կորցրած ճանաչել.
3) «թ» կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«թ) այն անձանց, որոնք այդ պահին ունեն դատվածություն մարդու դեմ ուղղված կամ հասարակական կարգի եւ բարոյականության դեմ ուղղված ծանր կամ առանձնապես ծանր հանցագործության համար:»:
Հոդված 13. Օրենսգրքի 139-րդ հոդվածում`
1) 1-ին մասի «ընդ որում» բառերը փոխարինել «այդ թվում» բառերով.
2) 4-րդ մասի «նպաստի եւ սոցիալական այլ վճարումների» բառերը հանել:
Հոդված 14. Օրենսգրքի 140-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերությամբ.
«Յուրաքանչյուր երեխայի պահելու, ինչպես նաեւ խնամատար ծնողների աշխատանքի վարձատրության համար տրվող դրամական միջոցների ֆինանսավորումը իրականացվում է Հայաստանի Հանրապետության պետական բյուջեի, ինչպես նաեւ օրենսդրությամբ չարգելված այլ միջոցների հաշվին:»:
Հոդված 15. Օրենսգրքի 150-րդ հոդվածում 1-ին մասի առաջին եւ երկրորդ պարբերություններում «կամ քաղաքացիություն չունեցող անձի» բառերից հետո լրացնել«, Հայաստանի Հանրապետության սահմաններից դուրս բնակվող Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների» բառերով:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В СЕМЕЙНЫЙ КОДЕКС РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ
1) из абзаца первого части 1 исключить слова ,, , находящиеся в подчинении органов местного самоуправления";
,,2. Органами опеки и попечительства являются органы местного самоуправления.
При органах опеки и попечительства создаются комиссии по опеке и попечительству, персональный состав которых по представлению главы муниципалитета утверждает муниципальный совет.
Устав органов опеки и попечительства утверждается Правительством Республики Армения.".
Статья 2. Абзацы первый и второй части 3 статьи 110 Кодекса изложить в следующей редакции:
,,3. Орган опеки и попечительства в течение 3 дней после получения сведений, предусмотренных частями 1 и 2 настоящей статьи, направляет эти сведения в областную администрацию (мэрию Еревана), а также обеспечивает устройство ребенка.
Областная администрация (мэрия Еревана) в течение трех дней с момента поступления таких сведений о детях производит учет детей и сообщает об этом в уполномоченный Правительством Республики Армения орган, а также обеспечивает защиту прав и интересов этих детей.
Уполномоченный Правительством Республики Армения орган производит централизованный учет детей, оставшихся без попечения родителей, содействует последующему устройству этих детей в семьях.".
Статья 3. В статье 111 Кодекса:
1) из части 1 исключить слова ,,детей-сирот или";
Статья 4. В части 4 статьи 112 Кодекса:
1) первое предложение после слов ,,лицами без гражданства" дополнить словами ,, ,а также гражданами Республики Армения, проживающими за пределами Республики Армения,";
2) ?торое предложение после слов ,,иностранным гражданам" дополнить словами ,, , лицам без гражданства, а также гражданам Республики Армения, проживающим за пределами Республики Армения,".
Статья 5. В части 2 статьи 113 Кодекса слова ,,заключение уполномоченного Правительством Республики Армения органа" заменить словами ,,заключение областных администраций Республики Армения (мэрии Еревана)".
Статья 6. Абзац второй части 2 статьи 114 Кодекса после слов ,,лиц без гражданства," дополнить словами ,,а также граждан Республики Армения, проживающих за пределами Республики Армения,".
Статья 7. В части 1 статьи 115 Кодекса слова ,,и уполномоченных Правительством Республики Армения органов по выявлению и устройству детей, оставшихся без попечения родителей" заменить словами ,, , областной администрации (мэрии Еревана) и уполномоченного Правительством Республики Армения органа".
Статья 8. Настоящее изменение в пункте ,,и" части 1 статьи 116 Кодекса не влечет изменения в тексте русского перевода.
Статья 9. Из абзаца второго части 1 статьи 118 Кодекса исключить слова  ,,либо органом опеки и попечительства по месту усыновления ребенка или по месту жительства родителей,”.
Статья 10. В статье  127 Кодекса:
1) из названия статьи исключить слова ,,и пособие” ;
2) из статьи исключить слово ,, ,пособие”.
Статья 11. В статье 137 Кодекса:
1) абзац первый части 1 изложить в следующей редакции:
,,1. Воспитание ребенка (детей) может осуще?твляться в приемной семье на основании договора о передаче ребенка (детей) на воспитание в семью.
Приемная семья является одной из форм  устройства в целях воспитания ребенка (детей), оставшегося (оставшихся) без попечения родителей.
Граждане (супруги или отдельные лица), пожелавшие взять на воспитание ребенка (детей), оставшегося без попечения родителей, считаются приемными родителями. Ребенок (дети), переданный (переданные) на воспитание в приемную семью, считается (считаются) приемным ребенком (приемными детьми), а семья, состоящая из приемных родителей и приемных детей, - приемной семьей.”;
2) в части 4:
- настоящее изменение в абзаце первом не влечет изменения в тексте русского перевода,
- абзац  второй изложить в следующей редакции:
,,Размер вознаграждения приемным родителям за уход и воспитание приемных детей устанавливается Правительством Республики Армения.”.
Статья 12. В статье 138 Кодекса:
1) в части 1 слова ,,совершеннолетние лица,, заменить словами ,,совершеннолетние граждане Республики Армения, проживающие на территории Республики Армения” ;
2) пункт ,,ж” признать утратившим силу;
3) пункт ,,и” изложить в следующей редакции:
,,и) лиц, имеющих к этому моменту судимость за тяжкое или особо тяжкое преступление против человека или общественного порядка и общественной нравственности. ” .
Статья 13. В статье 139 Кодекса:
1) настоящее изменение в части 1 не влечет изменения в тексте русского перевода;
2) из части 4 исключить слова “пособие и другие социальные выплаты, ” .
Статья 14. Часть 1 статьи 140 Кодекса дополнить новым абзацем следующего содержания:
,,Финансирование денежных средств на содержание каждого ребенка, а также на оплату труда приемных родителей осуществляется за счет средств государственного бюджета Республики Армения, а также других средств, не запрещенных законодательством. ” .
Статья 15. Абзацы  первый  и  второй  части 1 статьи 150  Кодекса после  слов  ,,или   лицом   без   гражданства”   дополнить    словами