ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՔԱՂԱՔԱՑԻԱԿԱՆ ԴԱՏԱՎԱՐՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՍԳՐՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքի (17 հունիսի 1998 թվականի) 22-րդ գլուխը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«ԳԼՈՒԽ 22. ԴԱՏԱԿԱՆ ՆԻՍՏԻ ԱՐՁԱՆԱԳՐՈՒՄԸ
Հոդված 146. Դատական նիստի արձանագրման ձեւը
1. Առաջին ատյանի, վերաքննիչ, տնտեսական եւ վճռաբեկ դատարանների դատական նիստերում, ինչպես նաեւ դատական նիստերից դուրս առանձին դատավարական գործողություններ կատարելիս վարվում է արձանագրություն:
2. Դատական նիստի դահլիճում ձայնագրման համակարգ տեղադրված լինելու դեպքում արձանագրությունը վարվում է դատական նիստի ձայնային արձանագրման եւ համակարգչային եղանակով միաժամանակ համառոտագրման միջոցով: Համառոտագրումը դատական նիստերի դահլիճում կատարվող գործողությունների մասին նշումներն են: Հատուկ համակարգչային ձայնագրման համակարգի շահագործման, տվյալների արխիվացման եւ համակարգի պահպանության մանրամասն կարգը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարությունը:
3. Հատուկ համակարգչային ձայնագրման համակարգի բացակայության դեպքում կամ դատական նիստից դուրս առանձին դատավարական գործողություններ կատարելիս արձանագրությունը վարվում է պարզ թղթային արձանագրման եղանակով:
Հոդված 147. Պարզ թղթային արձանագրության բովանդակությունը
1. Դատական նիստի պարզ թղթային արձանագրությունում նշվում են`
1) դատական նիստի տարին, ամիսը, ամսաթիվը եւ վայրը.
2) դատական նիստը սկսելու եւ ավարտելու ժամը.
3) գործը քննող դատարանի անվանումը, դատարանի կազմը եւ դատական նիստի քարտուղարի անունը.
4) գործի անվանումը.
5) տեղեկություններ` գործին մասնակցող անձանց եւ դատավարության այլ մասնակիցների ներկայանալու մասին.
6) տեղեկություններ` գործին մասնակցող անձանց եւ դատավարության այլ մասնակիցներին իրենց դատավարական իրավունքները եւ պարտականությունները պարզաբանելու մասին.
7) դատարանի` առանց դատական նիստերի դահլիճից հեռանալու կայացրած որոշումները եւ նախագահող դատավորի կարգադրությունները.
8) գործին մասնակցող անձանց եւ դատավարության այլ մասնակիցների հայտարարությունները, միջնորդությունները եւ բացատրությունները.
9) վկաների ցուցմունքները, փորձագետների բանավոր պարզաբանումներն իրենց եզրակացությունների վերաբերյալ.
10) տեղեկություններ` ապացույցների հրապարակման, զննման եւ հետազոտման վերաբերյալ.
11) տեղեկություններ` դատական նիստի դահլիճում կարգի խախտման եւ դատարանի նկատմամբ անհարգալից վերաբերմունքի փաստերի եւ խախտողի անձի, ինչպես նաեւ դատարանի կողմից նրա նկատմամբ կիրառված ներգործության միջոցների մասին.
12) առանձին դատական ակտի տեսքով ձեւակերպվող որոշումների բովանդակությունը.
13) վերջնական դատական ակտի եզրափակիչ մասը:
2. Սույն հոդվածի 1-ին մասի 7-13-րդ կետերով նախատեսված տեղեկությունները դատական նիստերի քարտուղարը արձանագրում է բառացիորեն:
Հոդված 148. Արձանագրություն վարելը
1. Արձանագրությունը վարում է դատական նիստի քարտուղարը:
2. Պարզ թղթային արձանագրությունը նիստի ժամանակ վարվում է գրավոր կամ համակարգչի միջոցով: Այն գործի նյութերին կցվում է` հավաստված նախագահող դատավորի եւ քարտուղարի ստորագրությամբ:
3. Հատուկ համակարգչային ձայնագրման համակարգով արձանագրություն վարելիս դրա համառոտագրումըկատարվում է միաժամանակ` համակարգչային եղանակով: Ձայնային արձանագրությունը գործի նյութերին կցվում է լազերային կրիչի վրա: Համառոտագրումը գործի նյութերին կցվում է թղթային կրիչի վրա` հավաստված դատական նիստի քարտուղարի ստորագրությամբ:
Դատական նիստի արձանագրության համակարգչային արձանագրման կրիչի օրինակը` դրա համառոտագրման հետ, գործին մասնակցող անձանց գրավոր դիմումի հիման վրա տրամադրվում է դատական նիստից անմիջապես հետո:
Դատական նիստի պարզ թղթային եղանակով արձանագրման դեպքում գրավոր արձանագրության պատճենը գործին մասնակցող անձանց գրավոր դիմումի հիման վրա տրամադրվում է ոչ ուշ, քան հաջորդ օրը:
Հոդված 149. Դիտողությունները պարզ գրավոր ձեւով վարվող արձանագրության վերաբերյալ
1. Դատավարության մասնակիցներն իրավունք ունեն ծանոթանալու պարզ թղթային եղանակով կազմված դատական նիստի արձանագրությանը եւ մինչեւ վճռի օրինական ուժի մեջ մտնելը դիտողություններ ներկայացնելու այն կազմելու լրիվության կամ ճշտության վերաբերյալ:
2. Արձանագրության վերաբերյալ դիտողություններն ուսումնասիրում էարձանագրությունը ստորագրած նախագահող դատավորը դրանք ներկայացնելու պահից երեք օրվա ընթացքում:
Արձանագրության վերաբերյալ դիտողություններն ընդունելու կամ մերժելու մասին նախագահող դատավորը կայացնում է որոշում։»:

Главу 22 Гражданского процессуального кодекса Республики Армения (17 июня 1998 года) изложить в следующей редакции:
,,ГЛАВА 22
ПРОТОКОЛИРОВАНИЕ СУДЕБНОГО ЗАСЕДАНИЯ
Статья 146. Форма протоколирования судебного заседания
1. В судебных заседаниях судов первой инстанции, Апелляционного, Экономического и Кассационного судов, а также при совершении вне судебных заседаний отдельных процессуальных действий ведется протокол.
2. В случае, если в зале судебного заседания установлена система аудиозаписи, протокол ведется путем аудипротоколирования судебного заседания и его краткой записи компьютерным способом одновременно. Краткая запись – это фиксирование действий, совершаемых в зале судебных заседаний. Подробный порядок эксплуатации специальной системы компьютерной аудиозаписи, архивации данных и хранения системы устанавливается Министерством юстиции Республики Армения.
3. При отсутствии специальной системы компьютерной аудиозаписи или совершении вне судебного заседания отдельных
процессуальных действий протокол ведется способом простого протоколирования на бумаге.
Статья 147. Содержание простого протокола на бумаге
1. В простом протоколе на бумаге судебного заседания указываются:
1) год, месяц, число и место судебного заседания;
2) время начала и окончания судебного заседания;
3) наименование суда, рассматривающего дело, состав суда и имя секретаря судебного заседания;
4) наименование дела;
5) сведения о явке лиц, участвующих в деле, и иных участников процесса;
6) сведения о разъяснении лицам, участвующим в деле, и иным участникам процесса их процессуальных прав и обязанностей;
7) определения, вынесенные судом без удаления из зала судебного заседания, и распоряжения председательствующего судьи;
8) заявления, ходатайства и объяснения лиц, участвующих в деле, и иных участников процесса;
9) показания свидетелей, устные разъяснения экспертами своих заключений;
10) сведения об оглашении, осмотре и обследовании доказательств;
11) сведения о фактах нарушения порядка в зале судебного заседания и неуважительного отношения к суду и о личности нарушителя, а также о мерах воздействия, примененных к нему судом;
12) содержание определений, оформляемых в виде отдельных судебных актов;
13) заключительная часть окончательного судебного акта.
2. Сведения, предусмотренные пунктами 7-13 части 1 настоящей статьи, протоколируются секретарем судебных заседаний дословно.
Статья 148. Ведение протокола
1. Протокол ведет секретарь судебного заседания.
2. Простой протокол на бумаге ведется во время судебного заседания в письменной форме или посредством компьютера. Он приобщается к материалам дела по удостоверении подписями председательствующего судьи и секретаря.
3. При ведении протокола посредством специальной системы компьютерной аудиозаписи одновременно осуществляется его краткая запись компьютерным способом. Аудиозапись приобщается к материалам дела на лазерном носителе. Краткая запись приобщается к материалам дела на бумажном носителе по удостоверении подписью секретаря судебного заседания.
Экземпляр носителя компьютерной записи протокола судебного заседания вместе с его краткой записью предоставляются участвующим в деле лицам непосредственно после судебного заседания на основании их письменного заявления.
В случае протоколирования судебного заседания простым способом на бумаге копия письменного протокола предоставляется участвующим в деле лицам на основании их письменного заявления не позднее чем на следующий день.
Статья 149. Замечания на протокол, составленный в простой письменной форме
1. Участники процесса вправе ознакомиться с протоколом судебного заседания, составленного простым способом на бумаге, и представить замечания на полноту или правильность его составления до вступления решения в законную силу.
2. Замечания на протокол рассматриваются подписавшим протокол председательствующим судьей в течение трех дней с момента их представления.