ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՔԱՂԱՔԱՑԻԱԿԱՆ ԴԱՏԱՎԱՐՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՍԳՐՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԵՎ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքի (17 հունիսի 1998 թվականի, այսուհետ` օրենսգիրք) 13-րդ հոդվածում «վճիռներ եւ որոշումներ» բառերը փոխարինել «վճիռներ, որոշումներ եւ վճարման կարգադրություններ» բառերով:
Հոդված 2. Oրենսգրքի 28-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4-րդ մասով.
«4. Գործին մասնակցող անձինք սուտ բացատրություն կամ սուտ ցուցմունք տալու համար ենթակա են պատասխանատվության` Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով:»:
Հոդված 3. Oրենսգրքի 44-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 6-րդ մասով.
«6. Քաղաքացիական գործով վկայի կողմից սուտ ցուցմունք տալը առաջացնում է պատասխանատվություն` Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով:»:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 95-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 95. Հայցադիմումի պատասխանը
1. Հայցադիմումը ստանալու օրվանից հետո` երկշաբաթյա ժամկետում, պատասխանողը պարտավոր է դատարան ներկայացնել գրավոր պատասխան հայցադիմումի վերաբերյալ` դրան կցելով հայցի դեմ իր առարկությունները հաստատող փաստաթղթեր կամ ներկայացնել հիմնավորված միջնորդություն` մինչեւ երկու շաբաթ տեւողությամբ լրացուցիչ ժամկետ խնդրելու վերաբերյալ:
Պատասխանողը պարտավոր չէ ներկայացնել հայցադիմումի պատասխանը, եթե երկշաբաթյա ժամկետում ներկայացրել է հակընդդեմ հայց:
Սույն օրենսգրքով, գործերի քննության եւ լուծման երկամսյա ժամկետի համեմատ ավելի կրճատ ժամկետներ սահմանված լինելու դեպքում, պատասխանողը մինչեւ գործի քննությունն իրավունք ունի դատարան եւ գործին մասնակցող այլ անձանց պատասխան ուղարկելու հայցադիմումի վերաբերյալ` դրան կցելով հայցի դեմ իր առարկությունները հաստատող փաստաթղթեր:
2. Պատասխանում նշվում են`
1) դատարանի անվանումը.
2) հայցվորի անունը (անվանումը).
3) հայցվորի պահանջները լրիվ կամ մասնակիորեն մերժելու շարժառիթները, ինչպես նաեւ այդ պահանջների վերաբերյալ առարկությունները հիմնավորող ապացույցները.
4) պատասխանին կցվող փաստաթղթերի ցանկը:
Պատասխանում կարող են նշվել նաեւ այլ տեղեկություններ, ինչպես նաեւ պատասխանողի միջնորդությունները:
3. Պատասխանն ստորագրում է պատասխանողը կամ նրա ներկայացուցիչը:
Ներկայացուցչի ստորագրած պատասխանին կցվում է գործը վարելու նրա լիազորությունները հավաստող լիազորագիր:
Պատասխանողի ներկայացրած պատասխանը ստանալուց հետո` եռօրյա ժամկետում, դատարանն այն ուղարկում է հայցվորին:
4. Սույն հոդվածի 1-ին մասի առաջին պարբերությամբ նախատեսված պատասխանը չներկայացվելու դեպքում, դատարանն իրավունք ունի գործի նյութերով կայացնելու վճիռ, եթե դա հնարավոր է:»:
Հոդված 5. Oրենսգիրքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ361 -րդ գլխով.
«ԳԼՈՒԽ 361 . ՎՃԱՐՄԱՆԿԱՐԳԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆ ԱՐՁԱԿԵԼՈՒ ԳՈՐԾԵՐԻ ՎԱՐՈՒՅԹԸ
Հոդված 2041 . Վճարման կարգադրություն արձակելու գործերի վարույթի թույլատրելիությունը
1. Որոշակի դրամական պահանջներով թույլատրելի է վճարման կարգադրություն արձակել գործերի վարույթ (ստորեւ՝ կարգադրության վարույթ)՝ սույն գլխի դրույթներին համապատասխան:Սույն գլխում պահանջը համարվում է որոշակի, եթե այն սահմանված է կողմերի համաձայնությամբ կամ կարող է ճշգրիտ որոշվել օրենքի կամ պայմանագրի հիման վրա:
2.Կարգադրության վարույթ թույլատրելի չէ, երբ`
1) դրամական պահանջը կապված է դեռեւս չկատարված հանդիպակաց պարտավորությունների հետ.
2) ներկայացված պահանջի հիմքում ընկած է վարկային պայմանագիրը, եւ նախատեսված տոկոսադրույքը պայմանագրի կնքման պահինեղել է ավելի, քան օրենքով սահմանված տոկոսադրույքը:
Հոդված 2042 . Վճարման կարգադրություն արձակելու դիմումը
1. Դատարան ներկայացվող դիմումը պետք է ուղղակիորեն պարունակի պահանջ վճարման կարգադրություն արձակելու մասին եւ ներառի հետեւյալ տվյալները.
1) դատարանի անվանումը, որին ներկայացվում է դիմումը.
2) կողմերի անունները (անվանումները), հաuցեները (գտնվելու վայրը).
3) հիմնական եւ լրացուցիչ պահանջների հիմքը եւչափը` առանձին-առանձին.
4) պահանջը հաստատող ապացույցները.
5) հայտարարություն առ այն, որպահանջը կապված չէ դեռեւս չկատարված հանդիպակաց պարտավորությունների հետ, կամ հանդիպակաց պարտավորություններնարդեն կատարված են.
6) դիմում ներկայացնողի կամ նրա օրինական ներկայացուցչի կամ լիազորված անձիստորագրությունը:
Եթե դիմ ումը uտորագրված է դիմողի օրինական ներկայացուցչի կամ լիազորված անձի կողմից, ապա դիմումին կցվում են նաեւ վերջիններիu ներկայացուցչությունը հավաuտող համապատասխան փաստաթղթերը:
2. Եթե պարտավորությունն ապահովված է գրավով, եւ դիմումատուն ցանկանում է հանդես գալ որպես գրավով ապահովված պարտատեր, ապա դիմումին պետք է կցվի նաեւ գրավի պայմանագիրը:
3. Դիմումը եւ կից փաստաթղթերը դատարան են ներկայացվում երկու օրինակից:
Հոդված 2043 . Ընդդատությունը
Վճարման կարգադրություն արձակելու գործն ընդդատյա էմիայն պատասխանողի բնակության (գտնվելու) վայրի դատարանին:
Հոդված 2044 . Վճարման կարգադրություն արձակելու դիմումի մերժումը
1. Վճարման կարգադրություն արձակելու դիմումը մերժվում է այն մասով, որով՝
1) այն չի համապատասխանում սույն օրենսգրքի 2041 -2043 -րդ հոդվածների դրույթներին.
2) պահանջը առերեւույթ հիմնավորված չէ, կամ
3) պահանջը հաստատող ապացույցները կասկածելի են:
2. Մերժումից առաջ դիմողը պետք է հնարավորություն ունենա արտահայտելու իր դիրքորոշումը, այդ թվում` հեռակա կարգով (ֆաքս, էլեկտրոնային փոստի միջոցներ եւ այլն): Դիրքորոշում չարտահայտելն արգելք չէ մերժման մասին որոշում կայացնելու համար: Մերժման մասին որոշումը ենթակա չէ բողոքարկման:
3. Մերժման մասին որոշումը խոչընդոտ չէ, որ հայցվորը հայցի ձեւով ներկայացնի իր պահանջի մերժված մասը:
Հոդված 2045 . Դիմումի քննության ժամկետները
Դատավորը պարտավոր է դիմումը ստանալու օրվանից հետո` երկշաբաթյա ժամկետում, ձեռնարկել հետեւյալ գործողություններից մեկը.
1) արձակել վճարման կարգադրություն.
2) ամբողջովին մերժել վճարման կարգադրություն արձակելու դիմումը.
3) մասամբ մերժել վճարման կարգադրություն արձակելու դիմումը՝ մյուս մասով արձակելով վճարման կարգադրություն:
Հոդված 2046 . Վճարման կարգադրությունը
1. Վճարման կարգադրություն արձակելու դիմումն ամբողջովին մերժելու մասին որոշում չկայացնելու դեպքում դատարանն առանց նիստ հրավիրելու արձակում է վճարման կարգադրություն:
2. Վճարման կարգադրությունը պարունակում է`
1) նշում առ այն, որ դատարանը ըստ էության չի ստուգել պահանջի հիմնավորվածությունը.
2) կարգադրություն՝ երկու շաբաթվաընթացքում կատարելու հետեւյալ գործողություններից որեւէ մեկը՝
- կատարել վճարման պահանջը, եթե պատասխանողը պահանջը հիմնավորված է համարում,
- դատարանին առձեռն կամ փոստով՝ ստացման մասին հետադարձ ծանուցմամբ (տեղեկացմամբ), ներկայացնել գրավոր առարկություն, եթե պատասխանողը ներկայացված պահանջը դիտում է որպես չհիմնավորված:
Պատասխանողն իրավունք ունի գրավոր առարկություն ներկայացնելու նաեւ պահանջի միայն մի մասի վերաբերյալ` մյուս մասով կատարելով վճարման պահանջը.
3) նշում առ այն, որ առարկություն ներկայացնելու դեպքում վեճը կարող է քննվել ըստ էության հայցային վարույթով, որի դեպքում պարտվող կողմը կրելու է դատական ծախսերը.
4) նշում առ այն, որ սահմանված ժամկետում առարկություն չներկայացնելու դեպքում վճարման կարգադրությունը ստանում է օրինական ուժի մեջ մտած վճռի ուժ եւ ենթակա է հարկադիր կատարման:
3. Վճարման կարգադրությանը կցվում են դիմումի եւ կից փաստաթղթերի կրկնօրինակները:
4. Վճարման կարգադրությունը պատասխանողին ուղարկվում է փոստով՝ ստացման մասին հետադարձ ծանուցմամբ (տեղեկացմամբ):
Հոդված 2047 . Անցումը հայցային վարույթի
Սահմանված ժամկետում վճարման կարգադրության վերաբերյալ դատարանում առարկություն ստացվելու դեպքում կարգադրությունը վերանում է: Այդ դեպքում պահանջը կարող է ներկայացվել ընդհանուր հայցային վարույթի կարգով:
Հոդված 2048 . Վճարման կարգադրության ուժի մեջ մտնելը
Այն դեպքում, երբ պատասխանողի կողմից վճարման կարգադրության ստացման մասին հետադարձ ծանուցումը (տեղեկացումը) ստանալու օրվանից հետո` երեք շաբաթվա ընթացքում, դատարանն առարկություն չի ստանում կամ ստանում է առարկություն, որը պատասխանողն ուղարկել է երկշաբաթյա ժամկետի խախտմամբ, ապա վճարման կարգադրությունը ստանում է օրինական ուժի մեջ մտած վճռի ուժ եւ ենթակա է հարկադիր կատարման: Դատարանը դիմողի պահանջով բռնագանձման մասին դիմողի դիմումի հիման վրա տալիս է կատարողական թերթ: Եթե դիմումին կցված է եղել գրավի պայմանագիրը, ապա կատարողական թերթում նշում է կատարվում, որ բռնագանձումը կարող է տարածվել նաեւ գրավի առարկայի վրա:»:

Статья 1. В статье 13 Гражданского процессуального кодекса Республики Армения (17 июня 1998 года, далее – Кодекс) слова ,,решения и определения" заменить словами ,,решения, определения и приказы о взыскании".
Статья 2. Статью 28 Кодекса дополнить частью 4 следующего содержания:
,,4. Лица, участвующие в деле, подлежат привлечению к ответственности за дачу ложных объяснений или ложных показаний в порядке, установленном законодательством Республики Армения.".
Статья 3. Статью 44 Кодекса дополнить частью 6 следующего содержания:
,,6. Дача свидетелем ложных показаний по гражданскому делу влечет ответственность в порядке, установленном законодательством Республики Армения.".
Статья 4. Статью 95 Кодекса изложить в следующей редакции:
,,Статья 95. Отзыв на исковое заявление
1. Ответчик обязан в двухнедельный срок со дня получения искового заявления представить суду письменный отзыв на исковое заявление с приложением к нему документов, подтверждающих его возражения против иска, или представить мотивированное ходатайство с просьбой о дополнительном сроке до двух недель.
Ответчик не обязан представлять отзыв на исковое заявление, если в двухнедельный срок им предъявлен встречный иск.
При установлении настоящим Кодексом более коротких сроков в сравнении с двухмесячным сроком рассмотрения и решения дел ответчик вправе до рассмотрения дела направить суду и другим лицам, участвующим в деле, отзыв на исковое заявление с приложением к нему документов, подтверждающих его возражения против иска.
2. В отзыве указываются:
1) наименования суда;
2) имя (наименование) истца;
3) мотивы полного или частичного отклонения требований истца, а также доказательства, обосновывающие возражения относительно этих требований;
4) перечень документов, прилагаемых к отзыву.
В отзыве могут быть указаны и иные сведения, а также ходатайства ответчика.
3. Отзыв подписывает ответчик или его представитель.
К отзыву, подписанному представителем, прилагается доверенность, удостоверяющая его полномочия на ведение дела.
Суд в трехдневный срок после получения представленного ответчиком отзыва направляет его истцу.
4. В случае непредставления отзыва, предусмотренного абзацем первым части 1 настоящей статьи, суд вправе вынести решение по материалам дела, если это возможно.".
Статья 5. Кодекс дополнить главой 36.1 следующего содержания:
,,ГЛАВА 36.1
ПРОИЗВОДСТВО ПО ДЕЛАМ О ВЫНЕСЕНИИ ПРИКАЗА О ВЗЫСКАНИИ
Статья 204.1. Допустимость производства по делам о вынесении приказа о взыскании
1. В соответствии с положениями настоящей главы допускается производство по делам о вынесении приказа о взыскании (далее – производство по приказу) по определенным денежным требованиям. В настоящей главе определенным считается требование, если оно установлено по соглашению сторон или может быть точно определено на основании закона или договора.
2. Производство по приказу не допускается, если:
1) денежное требование связано с все еще не выполненными встречными обязательствами;
2) в основе представленного требования лежит кредитный договор, и на момент заключения договора предусмотренная процентная ставка была больше, чем установленная законом процентная ставка.
Статья 204.2. Заявление о вынесении приказа о взыскании
1. Заявление, подаваемое в суд, должно содержать непосредственное требование о вынесении приказа о взыскании и включать следующие данные:
1) наименование суда, в который подается заявление;
2) имена (наименования), адреса (места нахождения) сторон;
3) основание и размер основных и дополнительных требований по отдельности;
4) доказательства, подтверждающие требование;
5) объявление о том, что требование не связано с все еще не выполненными встречными обязательствами или о том, что встречные обязательства уже выполнены;
6) подпись лица, подавшего заявление, или его законного представителя, или уполномоченного лица.
Если заявление подписано законным представителем или уполномоченным лицом заявителя, к заявлению прилагаются также соответствующие документы, удостоверяющие их представительство.
2. Если обязательство обеспечено залогом и заявитель желает выступать в качестве кредитора, обеспеченного залогом, то к заявлению должен быть приложен также договор о залоге.
3. Заявление и приложенные к нему документы представляются в двух экземплярах.
Статья 204.3. Подсудность
Дело по вынесению приказа о взыскании подсудно только суду по месту жительства (нахождения) ответчика.
Статья 204.4. Отклонение заявления о вынесении приказа о взыскании
1. Заявление о вынесении приказа о взыскании отклоняется в той части, в которой:
1) оно не соответствует положениям статей 2041 -2043 настоящего Кодекса;
2) требование внешне не обосновано, или
3) доказательства, подтверждающие требование, вызывают сомнение.
2. До отклонения заявления заявитель должен иметь возможность выразить свою позицию, в том числе в заочном порядке (факс, средства электронной почты и прочее). Невыражение позиции не является препятствием для вынесения определения об отклонении. Определение об отклонении не подлежит опротестованию.
3. Определение об отклонении не является препятствием для того, чтобы истец предъявил отклоненную часть своего требования в форме иска.
Статья 204.5. Сроки рассмотрения заявления
Судья обязан в двухнедельный срок со дня получения заявления предпринять одно из следующих действий:
1) вынести приказ о взыскании;
2) полностью отклонить заявление о вынесении приказа о взыскании;
3) отклонить заявление о вынесении приказа о взыскании в части, вынося приказ о взыскании в другой части.
Статья 204.6. Приказ о взыскании
1. В случае невынесения определения о полном отклонении заявления о вынесении приказа о взыскании суд без созыва заседания выносит приказ о взыскании.
2. Приказ о взыскании содержит:
1) указание на то, что судом не проверена обоснованность требования по существу;
2) приказ о совершении в течение двух недель одного из следующих действий:
- выполнение требования о взыскании, если ответчик считает требование обоснованным,
- непосредственное представление или направление по почте письменного возражения в суд с обратным уведомлением (извещением) о получении, если ответчик рассматривает предъявленное требование как необоснованное.
Ответчик вправе предъявлять также письменное возражение только относительно одной части требования, выполнив требование о взыскании в другой части;
3) указание на то, что при предъявлении требования спор может быть рассмотрен по существу исковым производством, в случае которого судебные расходы должна понести проигравшая сторона;
4) указание на то, что при непредъявлении возражения в указанный срок приказ о взыскании получает силу вступившего в законную силу решения и подлежит принудительному исполнению.
3. К приказу о взыскании прилагаются дубликаты заявления и приложенных в нему документов.
4. Приказ о взыскании направляется ответчику по почте с обратным уведомлением (извещением) о получении.
Статья 204.7. Переход к исковому производству
Приказ отменяется при получении судом в установленный срок возражения относительно приказа о взыскании. В этом случае требование может быть предъявлено в порядке общего искового производства.
Статья 204.8. Вступление в силу приказа о взыскании
В случае, если в течение трех недель после дня поступления обратного уведомления (извещения) о получении ответчиком приказа о взыскании в суд не поступает возражение или поступает возражение, отправленное ответчиком с нарушением двухнедельного срока, то приказ о взыскании получает силу вступившего в законную силу решения и подлежит принудительному исполнению. Суд по требованию заявителя выдает исполнительный лист на основании заявления заявителя о взыскании. Если к заявлению был приложен договор о залоге, то в исполнительном листе делается отметка о том, что взыскание может быть обращено и на предмет залога.".