Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական դատավարության օրենսգիրքը (17 հունիսի 1998 թվականի) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 291 -րդ գլխով.
« ԳԼՈՒԽ 291 . ԵՐԵԽԱՅԻ ՈՐԴԵԳՐ ՄԱՆ ՎԵՐԱԲԵՐՅԱԼ ԳՈՐԾԵՐԻ ՎԱՐՈՒՅԹԸ
Հոդված 1731 . Դիմում տալը
Երեխա որդեգրել ու վերաբերյալ դիմումը տրվում է որդեգրվող երեխայի բնակության վայրի (գտնվելու վայրի) քաղաքացիական գործեր քննող դատարան:
Հոդված 1732 . Դիմումին առաջադրվող պահանջները
1. Դիմումում պետք է նշվեն՝
1) որդեգրել ցանկացող անձի (անձանց) ազգանունը, անունը, հայրանունը, բնակության վայրը.
2) որդեգրվող երեխայի ազգանունը, անունը, հայրանունը, ծննդյան ժամանակը եւ բնակության վայրը.
3) եթե որդեգրվող երեխան մինչեւ մեկ տարեկան է, ապա որդեգրել ցանկացող անձի (անձանց) ցանկության դեպքում նրա (նրանց) միջնորդությունը` որդեգրվող երեխայի ծննդյան ժամանակը փոփոխելու մասին.
4) որդեգրել ցանկացող անձի (անձանց) ցանկության դեպքում նրա (նրանց) միջնորդությունը` որդեգրվող երեխայի ազգանունը, անունը, հայրանունը, ծննդյան ժամանակը եւվայրը փոփոխելու, իրեն (իրենց) որպես որդեգրվող երեխայի ծնող (ծնողներ) գրառելու մասին:
2. Դիմումին պետք է կցվեն`
1) որդեգրել ցանկացող անձի (անձանց) անձը հաստատող փաստաթղթի պատճենը.
2) որդեգրել ցանկացող անձի (անձանց) ամուսնության վկայականի պատճենը, եթե որդեգրել ցանկացող անձը (անձինք) գտնվում է (են) ամուսնության մեջ.
3) երեխան ամուսիններից մեկի կողմից որդեգրվելու դեպքում որդեգրման համար մյուս ամուսնու գրավոր համաձայնությունը.
4) տ ասը տարին լրացած երեխայի համաձայնությունը։ Եթե երեխան ապրել է որդեգրողի ընտանիքում եւ նրան համարում է իր ծնողը, ապա որդեգրումը բացառության կարգով կարող է կատարվել առանց որդեգրվող երեխայի համաձայնությունն ստանալու:
Որդեգրմանը երեխայի համաձայնությունը ի հայտ են բերում խնամակալության եւ հոգաբարձության մարմինները.
5) որդեգրվող երեխայի ծննդյան վկայականը (պատճենը).
6) առողջական վիճակի վերաբերյալ տեղեկանք.
7) որդեգրվող երեխայի կենտրոնացված հաշվառման մասին տեղեկանք.
8) խնամակալության (հոգաբարձության) տակ գտնվող երեխաների խնամակալների (հոգաբարձուների) գրավոր համաձայնությունը, ինչպես նաեւ խնամատար ընտանիքներում գտնվող երեխաների խնամատար ծնողների գրավոր համաձայնությունը.
9) որդեգրման իրավական հիմքերը հաստատող փաստաթղթեր՝ որդեգրվող երեխայի ծնողների կողմից գրավոր համաձայնություն՝ երեխային որդեգրման տալու մասին, ծնողի (ծնողների) մահվան վկայականը (վկայականները), ծնողին (ծնողներին) ծնողական իրավունքից զրկելու, ծնողներին անգործունակ, սահմանափակ գործունակ, անհայտ բացակայող կամ մահացած ճանաչելու մասին դատարանի վճռի պատճենը, երեխայի ընկեցիկ լինելու դեպքում՝ փաստը հաստատող տվյալներ.
10) անչափահաս ծնողների երեխային որդեգրելիս անհրաժեշտ է նաեւ նրանց ծնողների կամ խնամակալների (հոգաբարձուների) համաձայնությունը, իսկ ծնողների կամ խնամակալի (հոգաբարձուի) բացակայության դեպքում՝ խնամակալության եւ հոգաբարձության մարմնի համաձայնությունը.
11) Հայաստանի Հանրապետության կառավարության լիազորած մարմնի եզրակացությունը՝ որդեգրման հիմնավորվածության եւ այդ որդեգրումը որդեգրվող երեխայի շահերին համապատասխանելու մասին` նշելով որդեգրվող երեխայի եւ որդեգրողի (որդեգրողների) անձնական շփումների փաստի վերաբերյալ տեղեկություններ, ինչպես նաեւ բոլոր այն փաստաթղթերի պատճենները, որոնք որդեգրել ցանկացող անձը (անձինք) ներկայացրել են եզրակացությունը ստանալու համար.
12) Հայաստանի Հանրապետության տարածքում Հայաստանի Հանրապետությանքաղաքացիների կողմից օտարերկրյա քաղաքացի երեխային որդեգրելիս սույն հոդվածի 1-ին մասի 1-10-րդ կետերով նախատեսված տեղեկությունները, ինչպես նաեւ երեխայի օրինական ներկայացուցչի եւ այն պետության իրավասու մարմնի համաձայնությունը, որի քաղաքացին է համարվում երեխան, ինչպես նաեւ որդեգրման համար տասը տարին լրացած երեխայի համաձայնությունը, եթե դա պահանջվում է նշված պետության օրենսդրությամբ.
13) Հայաստանի Հանրապետության տարածքում օտարերկրյա քաղաքացիների կամ քաղաքացիություն չունեցող անձի կողմից Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի երեխայի որդեգրելու դեպքում սույն հոդվածի 1-ին մասի 1-10-րդ կետերով նախատեսված փաստաթղթերը, ինչպես նաեւ օրենքով սահմանված կարգով տրված` Հայաստանի Հանրապետության կառավարության որոշմամբ նախատեսված նախնական համաձայնությունը։
Հոդված 1733 . Դիմումի քննությունը
Երեխաների որդեգրումը հաստատելու մասին գործերը դատարանը քննում էխնամակալության եւ հոգաբարձության մարմնի, որդեգրել ցանկացող անձի եւ տասնչորս տարին լրացած երեխայի պարտադիր մասնակցությամբ։ Անհրաժեշտության դեպքում դատարանը գործի մասնակցությանը կարող է ներգրավելորդեգրվող երեխայի ծնողներին (ծնողին) կամ այլ օրինական ներկայացուցիչներին եւ այլ շահագրգիռ անձանց, ինչպես նաեւ տասը տարին լրացած որդեգրվող երեխային:
Երեխայի որդեգրման վերաբերյալ գործերը դատարանը քննում է դռն փակ դատական նիստում:
Հոդված 173 4 . Դատարանի վճիռը
Դիմումի քննության արդյունքներով դատարանը կայացնում է վճիռ` որդեգրումը հաստատելու մասին։
Որդեգրվող երեխայի անվան, հայրանվան եւ ազգանվան, ծննդյան ժամանակի եւ (կամ) վայրի փոփոխման, որպես որդեգրված երեխայի ծնողներ գրառվելու անհրաժեշտության, ինչպես նաեւ որդեգրված երեխայի հարաբերությունները ծնողներից մեկի կամ մահացած ծնողի ազգականների հետ պահպանելու դեպքերում նշվում են որդեգրման մասին դատարանի վճռի մեջ։
Դատարանը որդեգրումըմերժում է`
1) եթե ներկայացված փաստաթղթերը թերի են կամ կեղծ.
2)Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ նախատեսված այլ դեպքերում:
Դատարանի վճիռը, որով հաստատված է ճանաչվում երեխայի որդեգրումը, հիմք է քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցման մարմինների կողմից պետական գրանցման համար։
Հոդված 1735 . Որդեգրումը վերացնելը
Որդեգրումը վերացնելու գործերի քննությունը եւ լուծումն իրականացվում են հայցային վարույթի կանոններով:»:

Гражданский процессуальный кодекс Республики Армения (17 июня 1998 года) дополнить главой 29.1 следующего содержания:
,, ГЛАВА 29.1
ПРОИЗВОДСТВО ПО ДЕЛАМ ОБ УСЫНОВЛЕНИИ (УДОЧЕРЕНИИ) РЕБЕНКА
Статья 173.1. Подача заявления
Заявление об усыновлении (удочерении) ребенка подается в суд, рассматривающий гражданские дела, по месту жительства (нахождения) усыновляемого (удочеряемого) ребенка.
Статья 173.2. Требования, предъявляемые к заявлению
1. В заявлении должны быть указаны:
1) фамилия, имя, отчество, место жительства лица (лиц), пожелавшего усыновить (удочерить);
2) фамилия, имя, отчество, дата рождения и место жительства усыновляемого (удочеряемого) ребенка;
3) при желании лица (лиц), пожелавшего усыновить (удочерить),- его (их) ходатайство об изменении даты рождения усыновляемого (удочеряемого) ребенка, если усыновляемый (удочеряемый) ребенок находится в возрасте до одного года;
4) при желании лица (лиц), пожелавшего усыновить (удочерить), - его (их) ходатайство об изменении фамилии, имени, отчества, даты и места рождения усыновляемого (удочеряемого) ребенка, о записи его (их) в качестве родителя (родителей) усыновляемого (удочеряемого) ребенка.
2. К заявлению должны быть приложены:
1) копия документа, удостоверяющего личность лица (лиц), пожелавшего усыновить (удочерить);
2) копия свидетельства о браке лица (лиц), пожелавшего усыновить (удочерить), если лицо (лица), пожелавшее усыновить (удочерить), состоит (состоят) в браке;
3) при усыновлении (удочерении) ребенка одним из супругов - письменное согласие другого супруга на усыновление (удочерение);
4) согласие ребенка, достигшего возраста десяти лет. Если ребенок проживал в семье усыновителя (удочерителя) и считает его своим родителем, то в порядке исключения ребенок может быть усыновлен (удочерен) без получения согласия усыновляемого (удочеряемого) ребенка.
Согласие ребенка на усыновление (удочерение) устанавливают органы опеки и попечительства;
5) свидетельство о рождении (копия) усыновляемого (удочеряемого) ребенка;
6) справка о состоянии здоровья;
7) справка о централизованном учете усыновляемого (удочеряемого) ребенка;
8) письменное согласие опекунов (попечителей) ребенка, находящегося под опекой (попечительством), а также письменное согласие приемных родителей детей, находящихся в приемных семьях;
9) документы, удостоверяющие правовые основы усыновления (удочерения), - письменное согласие родителей усыновляемого (удочеряемого) ребенка на усыновление (удочерение), свидетельство (свидетельства) о смерти родителя (родителей), копия решения суда о лишении родителя (родителей) родительских прав, о признании родителей недееспособными, ограниченно дееспособными, безвестно отсутствующими или умершими, данные, удостоверяющие факт, что ребенок является подкидышем;
10) при усыновлении (удочерении) ребенка несовершеннолетних родителей необходимо также согласие их родителей или опекунов (попечителей), а при отсутствии родителей или опекуна (попечителя) согласие органа опеки и попечительства;
11) заключение уполномоченного органа Правительства Республики Армения об обоснованности усыновления (удочерения) и соответствии этого усыновления (удочерения) интересам усыновляемого (удочеряемого) ребенка с указанием сведений о факте личного общения усыновляемого (удочеряемого) ребенка и усыновителя, удочерителя (усыновителей, удочерителей), а также копии всех документов, представленных для получения заключения лицом (лицами), пожелавшим усыновить (удочерить);
12) при усыновлении (удочерении) гражданами Республики Армении ребенка-иностранного гражданина на территории Республики Армения - сведения, предусмотренные пунктами 1-10 части 1 настоящей статьи, а также согласие законного представителя ребенка и управомоченного на то органа государства, гражданином которого считается ребенок, а также согласие на усыновление (удочерение) ребенка, достигшего возраста десяти лет, если это требуется законодательством указанного государства;
13) при усыновлении (удочерении) иностранными гражданами или лицом без гражданства ребенка-гражданина Республики Армения на территории Республики Армения - документы, предусмотренные пунктами 1-10 части 1 настоящей статьи, а также выданное в установленном законом порядке предварительное согласие, предусмотренное постановлением Правительства Республики Армения.
Статья 173.3. Рассмотрение заявления
Суд рассматривает дела об установлении усыновления (удочерения) ребенка с обязательным участием органа опеки и попечительства, лица, пожелавшего усыновить (удочерить), и ребенка, достигшего возраста четырнадцати лет. При необходимости суд может привлекать к участию в деле родителей (родителя) или других законных представителей усыновляемого (удочеряемого) ребенка и иных заинтересованных лиц, а также усыновляемого (удочеряемого) ребенка, достигшего возраста десяти лет.
Суд рассматривает дела об усыновлении (удочерении) ребенка в закрытом судебном заседании.
Статья 173.4. Решение суда
Суд по результатам рассмотрения выносит решение об установлении усыновления (удочерения).
При изменении имени, отчества и фамилии, даты и (или) места рождения усыновляемого (удочеряемого) ребенка, необходимости записи в качестве родителей усыновляемого (удочеряемого) ребенка, а также при сохранении отношений усыновляемого (удочеряемого) ребенка с одним из родителей или с родственниками умершего родителя об этом указывается в решении суда об усыновлении (удочерении).
Суд отказывает в усыновлении (удочерении):
1) если представленные документы являются неполными или подложными;
2) в иных случаях, предусмотренных законодательством Республики Армения.
Решение суда, которым признается установленным усыновление (удочерение) ребенка, является основанием для его государственной регистрации органами регистрации актов гражданского состояния.
Статья 173.5. Отмена усыновления (удочерения)
Рассмотрение и разрешение дел по отмене усыновления (удочерения) осуществляются по правилам искового производства.".