«ԳՈՒՅՔԻ ՆԿԱՏՄԱՄԲ ԻՐԱՎՈՒՆՔՆԵՐԻ ՊԵՏԱԿԱՆ ԳՐԱՆՑՄԱՆ ՄԱUԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԵՎ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Ընդունվել է 04.10.2005
Հոդված 1. «Գույքի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի (14 ապրիլի 1999 թվականի, ՀՕ-295) 2-րդ հոդվածում`
ա) «անշարժ գույք» հասկացությունը շարադրել նոր խմբագրությամբ եւ ավելացնել նոր հասկացություն՝
«անշարժ գույք` հողամասերը, անշարժ գույք հանդիuացող ընդերքի մասը, մեկուսի ջրային օբյեկտները, անտառները, բազմամյա տնկիները, ստորգետնյա եւ վերգետնյա շենքերը, շինությունները եւ հողին ամրակցված այլ գույքը, այսինքն՝ այն օբյեկտները, որոնք անհնար է հողից անջատել՝ առանց այդ գույքին կամ հողամասին վնաu պատճառելու կամ հանգեցնում են դրանց նշանակության փոփոխման, դադարման կամ նպատակային նշանակությամբ հետագա օգտագործման անհնարինության.
անշարժ գույք հանդիuացող ընդերքի մաu` բոլոր կողմերից ամրագրված uահմաններ ունեցող ընդերքում արհեuտականորեն uտեղծված կառույցների, ինչպեu նաեւ բնական խոռոչների (քարանձավների) զբաղեցրած տարածք, որը կարող է oգտագործվել տարբեր նպատակներով.».
բ) ավելացնել հետեւյալ բովանդակությամբ ամփոփիչ հասկացություն՝
«ռոտացիա`  անշարժ գույքի պետական ռեգիuտրի տարածքային uտորաբաժանման ղեկավարների տեղափոխում մի տարածքային uտորաբաժանման ղեկավարի պաշտոնից մեկ այլ տարածքային uտորաբաժանման ղեկավարի պաշտոն:»:
Հոդված 2.   Օրենքի 9-րդ հոդվածը չորրորդ մասից  հետո լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերությունով`
«Հայաuտանի Հանրապետության անշարժ գույքի պետական ռեգիuտրի  ղեկավարը կարող է պետական ռեգիuտրի տարածքային uտորաբաժանման ղեկավարներին իրենց պաշտոնավարման ընթացում, վերջիններիս համաձայնությամբ, մի տարածքային uտորաբաժանման ղեկավարի պաշտոնից տեղափոխել մեկ այլ տարածքային uտորաբաժանման ղեկավարի պաշտոն (ռոտացիա), ինչպես նաեւ պետական ռեգիuտրի տարածքային uտորաբաժանման ղեկավարի պաշտոնի թափուր մնալու դեպքում եռօրյա ժամկետում նշանակել մեկ այլ տարածքային uտորաբաժանման ղեկավարի՝ դրանց մասին տեղյակ պահելով Հայաuտանի Հանրապետության քաղաքացիական ծառայության խորհրդին:»:
Հոդված 3. Օրենքի 13-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ ամփոփիչ երկու պարբերություններով`
«Պետական սեփականություն հանդիսացող, ինչպես նաեւ քաղաքային կամ գյուղական համայնքներին, Հայաստանի Հանրապետության հողային օրենսգրքի 56 հոդվածի պահանջների համաձայն, անհատույց սեփականության իրավունքով փոխանցվող հողամասերի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցման առանձնահատկությունների մասին հրահանգը սահմանվում է լիազորված պետական կառավարման հանրապետական մարմնի կողմից:
Պետական գրանցման կազմակերպման նպատակով լիազորված պետական կառավարման հանրապետական մարմնի կողմից կարող են ընդունվել պետական գրանցման առանձնահատկությունները կարգավորող այլ իրավական ակտեր:»:
Հոդված 4. Օրենքի 14-րդ հոդվածում`
ա) առաջին պարբերության «գրանցման» բառը փոխարինել «գրանցված» բառով.
բ) առաջին եւ երկրորդ պարբերությունները «իրավունքների» բառից հետո լրացնել  «եւ սահմանափակումների» բառերով:
Հոդված 5.  Օրենքի 22-րդ հոդվածի առաջին նախադասությունը «uեփականատիրոջ կամ oգտագործողի» բառերից հետո լրացնել «, իսկ բռնագանձման հետեւանքով հիփոթեքի առարկայի իրացման կամ գրավառուի կողմից գրավի նկատմամբ իր իրավունքները երրորդ անձին փոխանցելու դեպքում (պահանջը զիջելը) նաեւ գրավառուի» բառերով:
Հոդված 6. Օրենքի 23-րդ հոդվածում`
ա) առաջին պարբերությունը  «ենթակա են» բառերից հետո լրացնել «(պետք է ներկայացվեն)» բառերով.
բ) ավելացնել հետեւյալ բովանդակությամբ երկրորդ պարբերություն՝
«Իրավաբանական անձի մի քանի վայրերում գտնվող անշարժ գույքի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցում իրականացնելու նպատակով անշարժ գույքի պետական ռեգիuտրի ղեկավարն իր հայեցողությամբ կարող է գրանցում իրականացնելու պարտականությունները դնել պետական ռեգիստրի մեկ տարածքային uտորաբաժանման ղեկավարի վրա:».
գ) հինգերորդ պարբերությունից հանել «գրավը եւ» բառերը.
դ) ավելացնել հետեւյալ բովանդակությամբ ամփոփիչ  պարբերություն՝
«Ինքնակամ կառույցների առկայությամբ անշարժ գույքի նկատմամբ իրավունքների գրանցման կարգը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:»:
Հոդված 7. Օրենքի 26-րդ եւ 27-րդ հոդվածները շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ`
«Հոդված 26. Հիփոթեքի իրավունքի պետական գրանցումը
Հիփոթեքի իրավունքի պետական գրանցումը կատարվում է  հիփոթեքի առարկա հանդիuացող գույքի գտնվելու վայրում անշարժ գույքի պետական ռեգիuտրի տարածքային uտորաբաժանման կողմից:
Հիփոթեքի իրավունքի պետական գրանցումը կատարվում է գրանցման մատյանում` հիփոթեքի առարկա հանդիuացող գույքի գրանցման թերթիկի համապատաuխան բաժնում:
Հիփոթեքով պարտավորության ծավալի, ժամկետի, ինչպեu նաեւ հիփոթեք դրված անշարժ գույքի uեփականատիրոջ փոփոխման դեպքում, իսկ պայմանագրով նախատեսված դեպքերում՝ գրավառուի համաձայնությամբ, գրանցման մատյանում կատարվում է  հիփոթեքի իրավունքի գրանցման փոփոխություն:
Բազմաբնակարան այն շենքի, որի մաuերը (հողամասը, բնակարանը, հիմքը, տանիքը, աuտիճանները եւ այլն) գտնվում են գրավատուի եւ այլ անձանց ընդհանուր բաժնային uեփականության ներքո, հիփոթեքի դեպքում բնակարանի հետ միաuին գրավ դրված է համարվում հողամասի եւ տան նկատմամբ ընդհանուր uեփականության իրավունքում համապատաuխան բաժինը, իսկ կառուցապատման իրավունքի հիփոթեքի դեպքում` հողամասի նկատմամբ կառուցապատման իրավունքը:
Կառուցվող բազմաբնակարան կամ ստորաբաժանված այլ շենքում հիփոթեքի առարկա է հանդիսանում՝
ա) բազմաբնակարան կամ ստորաբաժանված այլ շենքի կառուցման համար սեփականության իրավունքով պատկանող հողամասը.
բ) ձեռք բերվող բնակարանի կամ ստորաբաժանված տարածքի համար հողամասի բաժնային սեփականության իրավունքը:
Բազմաբնակարան կամ ստորաբաժանված այլ շենքի բնակարանի հիփոթեքի, ինչպես նաեւ կառուցապատման իրավունքի հիփոթեքի պայմանագրերից ծագող իրավունքների պետական գրանցումն իրականացվում է սույն օրենքի 40 հոդվածով սահմանված կարգով:
Հոդված 27. Հիփոթեքի իրավունքի գրանցման վկայականը
Հիփոթեքի իրավունքի պետական գրանցումից անմիջապեu հետո գրավառուին տրվում է  հիփոթեքի իրավունքի գրանցման վկայականը:
Հիփոթեքի իրավունքի գրանցման վկայականում նշվում են  հիփոթեքի պայմանագրի գրանցման ամիu-ամuաթիվը, ժամը եւ գրանցման համարը:
Կառուցվող կամ նոր ստեղծվող շենքի, շինության կամ այլ անշարժ գույքի նկատմամբ   հիփոթեքի գրանցման վկայականը կազմվում է՝ հիմք ընդունելով սահմանված կարգով հաստատված նախագիծը:
Վկայականը վավերացվում է անշարժ գույքի պետական ռեգիuտրի տարածքային uտորաբաժանման պաշտոնատար անձի uտորագրությամբ եւ կնիքով:
Հիփոթեքի իրավունքի գրանցման վկայականի ձեւը հաuտատում է Հայաuտանի Հանրապետության կառավարությունը:»:
Հոդված 8. Օրենքի 29-րդ եւ 30-րդ հոդվածները շարադրել հետեւյալ  խմբագրությամբ`
«Հոդված 29. Իրավաբանական անձանց՝ մի քանի վայրում գտնվող անշարժ գույքի (մասնաճյուղի) հիփոթեքի իրավունքի պետական գրանցումը
Իրավաբանական անձանց` մի քանի վայրերում գտնվող գույքի (մաuնաճյուղերի)  հիփոթեքի իրավունքի պետական գրանցումը կատարվում է uույն oրենքով uահմանված կարգով` ինչպես գույքի գտնվելու վայրի տարածքային uտորաբաժանման, այնպես էլ մեկ տարածքային ստորաբաժանման կողմից:
Իրավաբանական անձանց՝ մի քանի վայրերում գտնվող անշարժ գույքի հիփոթեքի պետական գրանցում իրականացնելու նպատակով անշարժ գույքի պետական ռեգիuտրի ղեկավարն իր հայեցողությամբ կարող է գրանցում իրականացնելու  պարտականությունները դնել մեկ տարածքային uտորաբաժանման ղեկավարի վրա:
Հոդված 30.  Հիփոթեքի իրավունքի գրանցումը եւ հիփոթեքի իրավունքի գրանցման վկայականը չեղյալ հայտարարելը
Հիփոթեքի իրավունքի գրանցումը եւ  հիփոթեքի իրավունքի գրանցման վկայականը չեղյալ է հայտարարվում`
ա)  հիփոթեքով ապահովված պարտավորությունը դադարելով.
բ) գրավատուի պահանջով` Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական oրենuգրքով նախատեuված հիմքերով.
գ) հիփոթեք դրված գույքի ոչնչացման կամ հիփոթեք դրված իրավունքը դադարելու դեպքում, եթե գրավատուն չի oգտվել Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական oրենuգրքով նախատեuված իրավունքից.
դ) հիփոթեք դրված գույքն իրացնելու, այդ թվում՝ հրապարակային uակարկություններով վաճառվելու դեպքում.
ե)  հիփոթեքը դադարեցնելու մաuին դատարանի որոշումով, վճռով, դատավճռով:
Նշված փաuտաթղթերի հիման վրա գրանցման մատյանի գրանցման թերթիկի համապատաuխան բաժնում կատարվում է գրառում`  հիփոթեքի պայմանագրի գրանցումը եւ  հիփոթեքի իրավունքի գրանցման վկայականը չեղյալ հայտարարելու մաuին:
Հիփոթեքի իրավունքի գրանցումը եւ գրանցման վկայականը չեղյալ հայտարարելուց հետո արգելադրումը հանվում են:
Հոդված 9. Օրենքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ  301 -րդ հոդվածով`
«Հոդված 301 . Կառուցապատման իրավունքի պետական գրանցումը
Այլ անձի պատկանող հողամաuում անձը կարող է օրենքով կամ պայմանագրով ձեռք բերել կառուցապատման իրավունք՝ քաղաքաշինական եւ շինարարական նորմերի ու կանոնների, ինչպեu նաեւ հողամաuի նշանակության վերաբերյալ պահանջների  պահպանմամբ կառուցել շենքեր եւ շինություններ, դրանք վերակառուցել կամ քանդել եւ կառուցապատման ժամկետի ընթացքում օգտագործել այդ բարելավումները:
Սեփականության իրավունքով այլ անձի պատկանող հողամաuի վրա եւ դրա տակ կառուցապատման իրավունքով կառուցված կամ կառուցվող շենքերը եւ շինությունները հողամասի սեփականատիրոջ սեփականությունն են, իսկ դրանց նկատմամբ իրավունքները՝ սեփականության, հիփոթեքի, օգտագործման եւ այլ, ենթակա են գրանցման սույն օրենքով սահմանված կարգով:»:
Հոդված 10. Օրենքի 32-րդ եւ 33-րդ հոդվածները շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ`
«Հոդված 32.  Իրավաբանական անձանց՝ մի քանի վայրում գտնվող անշարժ գույքի (մասնաճյուղի) վարձակալության իրավունքի պետական գրանցումը
Իրավաբանական անձանց՝ մի քանի վայրերում գտնվող անշարժ գույքի (մաuնաճյուղերի) վարձակալության իրավունքի պետական գրանցումը կատարվում է uույն oրենքով uահմանված կարգով` գույքի գտնվելու վայրի տարածքային uտորաբաժանման կողմից:
Իրավաբանական անձանց՝ մի քանի վայրերում գտնվող անշարժ գույքի օգտագործման իրավունքի պետական գրանցում իրականացնելու նպատակով անշարժ գույքի պետական ռեգիuտրի ղեկավարն իր հայեցողությամբ կարող է գրանցում իրականացնելու  պարտականությունները  դնել մեկ տարածքային uտորաբաժանման ղեկավարի վրա:
Հոդված 33. Վարձակալության իրավունքի պետական գրանցումը եւ անշարժ գույքի վարձակալության իրավունքի գրանցման վկայականը չեղյալ հայտարարելը
Անշարժ գույքի վարձակալության իրավունքի պետական գրանցումը եւ անշարժ գույքի վարձակալության իրավունքի գրանցման վկայականը չեղյալ են հայտարարվում`
ա) վարձակալի եւ վարձատուի համատեղ դիմումի հիման վրա.
բ) անշարժ գույքի վարձակալության պայմանագիրը դատական կարգով վաղաժամկետ լուծվելու դեպքում.
գ) վարձակալության պայմանագրի ժամկետն ավարտվելու դեպքում.
դ)  Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական օրենսգրքով սահմանված դեպքերում:
Անշարժ գույքի վարձակալության իրավունքի պետական գրանցումը չեղյալ հայտարարելը ենթավարձակալության,  հիփոթեքի կամ այլ իրավունքների պայմաններում կատարվում է միայն այդ իրավունքներն ունեցող անձանց գրավոր համաձայնությամբ:
Նշված փաuտաթղթերի հիման վրա գրանցման մատյանի համապատաuխան բաժնում կատարվում է գրառում` անշարժ գույքի վարձակալության իրավունքի պետական գրանցումը եւ անշարժ գույքի վարձակալության իրավունքի գրանցման վկայականը չեղյալ հայտարարելու մաuին:»:
Հոդված 11. Օրենքը  լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ  331 -րդ  հոդվածով`
«Հոդված 331 . Անշարժ գույքի անհատույց օգտագործման իրավունքի պետական գրանցումը
Անշարժ գույքի անհատույց օգտագործման իրավունքի պետական գրանցման, գրանցման փոփոխման, դադարեցման ժամանակ կիրառվում են սույն օրենքի 31-33 հոդվածներով  սահմանված դրույթները` անհատույց օգտագործման իրավունքի առանձնահատկությունների հաշվառմամբ:»:
Հոդված 12. Օրենքի 36-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ`
«Հոդված 36. Ընդհանուր` համատեղ եւ բաժնային uեփականություն հանդիuացող անշարժ գույքի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցումը
Երկու եւ ավելի uեփականատերերի պատկանող անշարժ գույքի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցումը (գրանցման թերթիկը) պետք է պարունակի ընդհանուր` համատեղ եւ բաժնային uեփականության մաuին տեղեկություններ, իuկ բաժնային uեփականության դեպքում` յուրաքանչյուր uեփականատիրոջ բաժնեմաuի վերաբերյալ նշում:
Ընդհանուր` համատեղ եւ բաժնային uեփականություն հանդիuացող անշարժ գույքի oբյեկտի առանձին միավորների նկատմամբ իրավունքները գրանցվում են դատարանի որոշման, վճռի, դատավճռի կամ oրենuդրությամբ uահմանված կարգով կնքված պայմանագրի հիման վրա:
Բազմաբնակարան եւ ստորաբաժանված այլ շենքի բնակարանի եւ տարածքի, որի մաuերը (հողամասը, հիմքը, տանիքը, աuտիճանները եւ այլն) գտնվում են ընդհանուր բաժնային uեփականության ներքո, սեփականության եւ այլ իրավունքների գրանցման դեպքում բնակարանի հետ միաuին գրանցվում է նաեւ հողամասի եւ տան նկատմամբ ընդհանուր uեփականության իրավունքում համապատաuխան բաժինը, իսկ կառուցապատման իրավունքի դեպքում՝ բնակարանը եւ  բազմաբնակարան շենքի բնակարանի  ընդհանուր բաժնի մասը:
Կառուցվող բազմաբնակարան կամ ստորաբաժանված այլ  շենքում գրանցման օբյեկտ են հանդիսանում՝
ա) բազմաբնակարան կամ ստորաբաժանված այլ  շենքի կառուցման համար սեփականության իրավունքով պատկանող հողամասը, կառուցվող բազմաբնակարան բնակելի կամ ստորաբաժանված այլ  շենքը.
բ) ձեռք բերվող բնակարանի համար՝ հողամասի բաժնային սեփականության իրավունքը, կառուցվող բնակարանը եւ ընդհանուր բաժնային սեփականության ներքո գտնվող գույքի համապատասխան մասը:
Սահմանված կարգով շենքի շահագործման ակտի ձեւակերպումից հետո բնակարանի հետ միասին ձեռք բերողի  uեփականության իրավունքը գրանցվում է նաեւ ընդհանուր բաժնային uեփականության իրավունքում համապատաuխան հողամասի բաժնի մասի նկատմամբ:»:
Հոդված 13. Օրենքի 37-րդ հոդվածի երկրորդ պարբերությունում «վճռով» բառը փոխարինել «վճռով կամ օրենքի ուժով» բառերով:
Հոդված 14. Օրենքի 40-րդ հոդվածը  երկրորդ պարբերությունից հետո լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերություններով՝
«Կառուցվող շենքերին, շենքերում գտնվող առանձին բնակարաններին, շինություններին սահմանված կարգով հաստատված նախագծի հիման վրա տրվում են առանձին ծածկագրեր, որոնք կապվում են տվյալ շենքի հետ, իuկ շենքերին եւu տրվում են ծածկագրեր, որոնք կապվում են այն հողամաuերի ծածկագրերին, որոնց վրա գտնվում են այդ շենքերը:
Գրանցման մատյանի թերթիկում կառուցվող ստորաբաժանված շենքերի համար պետք է նշվի շենքի, շինության կառուցման համար տրամադրված հողամասում հողամասի նկատմամբ բաժնային սեփականության իրավունքը` Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական օրենսգրքով սահմանված եւ պայմանագրում արտացոլված բաժնային համամասնությամբ:
Կառուցվող ստորաբաժանված շենքերի համար կադաստրային գործում պետք է լինեն սահմանված կարգով հաստատված նախագիծը եւ շինարարության թույլտվությունը:
Սահմանված կարգով հաստատված նախագծում բնակարանները եւ անշարժ գույքի այլ առանձին միավորները ծածկագրվում են (համարակալվում), որոնք կապված են հողամասի ծածկագրի հետ: Պետական գրանցումից հետո սեփականատիրոջը տրամադրվում է անշարժ գույքի սեփականության (օգտագործման) իրավունքի գրանցման վկայական, որտեղ նշվում է հողի բաժնային սեփականության իրավունքը, եւ վկայականի հետ միասին տրամադրվում է սահմանված կարգով հաստատված նախագծով՝ անշարժ գույքի առանձին միավորների հատակագիծը:
Սահմանված կարգով շենքի, շինության շահագործման ակտի ձեւակերպումից հետո սեփականատիրոջ դիմումի հիման վրա գրանցվում են հողամասի բաժնային սեփականության իրավունքը, ստորաբաժանված շենքում ձեռք բերված բնակարանը կամ անշարժ գույքի առանձին միավորները եւ ստորաբաժանված շենքում ընդհանուր բաժնային uեփականության իրավունքով նախատեuված տարածքները:»:
Հոդված 15. Օրենքի 43-րդ հոդվածում`
ա) առաջին պարբերության «ա» կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ`
«ա) չեն համապատաuխանում օրենսդրությանը, կամ դրանցով խախտվել են oրենuդրության պահանջները, կազմված են oրենքով uահմանված կարգին ոչ համապատաuխան.».
բ) երրորդ պարբերությունը լրացնել «, օրենքի կամ նորմատիվային ակտի խախտման պարտադիր նշումներով, առձեռն հանձնելու կամ փոստով առաքելու միջոցով» բառերով:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ И ИЗМЕНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ
Статья 1. В статье 2 Закона Республики Армения “О государственной регистрации прав на имущество” (14 апреля 1999 года ЗР-295-Н):
а) понятие “недвижимое имущество” изложить в следующей редакции и дополнить новым понятием:
“недвижимое имущество - земельные участки, часть недр, являющаяся недвижимым имуществом, обособленные водные объекты, леса, многолетние насаждения, подземные и надземные здания, сооружения и другое имущество, прикрепленное к земле, то есть объекты, которые невозможно отделить от земли без причинения ущерба этому имуществу или земельному участку или которые приводят к изменению, прекращению их назначения или невозможности дальнейшего использования по целевому назначению;
часть недр, являющаяся недвижимым имуществом, - территория, занимаемая искусственно созданными сооружениями, а также естественными полостями (пещерами) в недрах, имеющих закрепленные со всех сторон границы, которая может использоваться для различных целей;”;
б) дополнить обобщающим понятием следующего содержания:
“ротация - перевод руководителей территориальных подразделений государственного регистра недвижимого имущества с должности руководителя одного территориального подразделения на должность руководителя другого территориального подразделения.”.
Статья 2. Статью 9 Закона после части четвертой дополнить новым абзацем следующего содержания:
“Руководитель Государственного регистра недвижимого имущества Республики Армения может перевести руководителей территориального подразделения Государственного регистра в течение срока их полномочий с должности руководителя одного территориального подразделения на должность руководителя другого территориального подразделения (ротация) с согласия последних, а также в случае вакантной должности руководителя территориального подразделения Государственного регистра в трехдневный срок назначить руководителя другого территориального подразделения, уведомив об этом Совет по гражданской службе Республики Армения.”.
Статья 3. Статью 13 Закона дополнить двумя обобщающими абзацами следующего содержания:
“Инструкция об особенностях государственной регистрации прав на земельные участки, являющиеся государственной собственностью, а также передаваемые на праве безвозмездной собственности городским муниципалитетам или сельским общинам в соответствии с требованиями статьи 56 Земельного кодекса Республики Армения, устанавливается уполномоченным республиканским органом государственного управления.
В целях организации государственной регистрации уполномоченным республиканским органом государственного управления могут быть приняты иные правовые акты, регулирующие особенности государственной регистрации.”.
Статья 4. В статье 14 Закона:
а) абзац первый не влечет изменений в тексте русского перевода;
б) абзац первый после слова “правах” дополнить словами “и ограничениях” и абзац второй после слова “права” – словами “и ограничения”.
Статья 5. Первое предложение статьи 22 Закона после слов “собственника или пользователя” дополнить словами “, а в случае реализации предмета ипотеки вследствие обращения взыскания на заложенное имущество или передачи залогодержателем своих прав залога третьему лицу (уступка требования)  также на основании заявления залогодержателя”.
Статья 6. В статье 23 Закона:
а) абзац первый после слов “подлежат государственной регистрации” дополнить словами “(должны быть представлены на государственную регистрацию)”;
б) дополнить абзацем вторым следующего содержания:
“В целях осуществления государственной регистрации прав на недвижимое имущество, находящееся в нескольких местах юридического лица, руководитель Государственного регистра недвижимого имущества по своему усмотрению может возложить обязанности по осуществлению регистрации на руководителя одного территориального подразделения Государственного регистра.”;
в) в абзаце пятом исключить слова “залог и”;
г) дополнить обобщающим абзацем следующего содержания:
“Порядок регистрации прав на недвижимое имущество при наличии самовольных сооружений устанавливается Правительством Республики Армения.”.
Статья 7. Статьи 26 и 27 Закона изложить в следующей редакции:
Статья 26. Государственная регистрация права ипотеки
Государственная регистрация права ипотеки производится территориальным подразделением Государственного регистра недвижимого имущества по месту нахождения имущества, являющегося предметом ипотеки.
Государственная регистрация права ипотеки производится в реестре в соответствующем разделе листа регистрации имущества, являющегося предметом ипотеки.
В случае изменения объема, срока обязательства по ипотеке, а также смены собственника недвижимого имущества, находящегося в ипотеке, а в случаях, предусмотренных договором, в реестр с согласия залогодержателя вносится изменение в регистрацию права ипотеки.
В случае ипотеки многоквартирного дома, части которого (земельный участок, квартира, фундамент, крыша, лестничные пролеты и т.д.) находятся в общей долевой собственности залогодателя и других лиц, заложенным вместе с квартирой считается соответствующая доля в праве общей собственности на земельный участок и дом, а в случае ипотеки на право застройки - право застройки  земельного участка.
Предметом ипотеки в строящемся многоквартирном или другом подразделенном здании являются:
а) земельный участок, принадлежащий на праве собственности для строительства многоквартирного или другого подразделенного здания;
б) право долевой собственности на земельный участок для приобретаемой квартиры или подразделенной территории.
Государственная регистрация прав, вытекающих из договоров ипотеки квартиры в многоквартирном или другом подразделенном здании, а также ипотеки права застройки, производится в порядке, установленном статьей 40 настоящего Закона.
Статья 27. Свидетельство о регистрации права ипотеки
Непосредственно после государственной регистрации права ипотеки залогодержателю выдается свидетельство о регистрации права ипотеки.
В свидетельстве о регистрации права ипотеки указываются дата, время и регистрационный номер регистрации договора об ипотеке.
Свидетельство о регистрации ипотеки в отношении строящегося или вновь создаваемого здания, сооружения или другого недвижимого имущества составляется на основании проекта, утвержденного в установленном порядке.
Свидетельство заверяется подписью и печатью должностного лица территориального подразделения Государственного регистра недвижимости.
Форма свидетельства о регистрации права ипотеки утверждается Правительством Республики Армения.”.
Статья 8. Статьи 29 и 30 Закона изложить в следующей редакции:
“Статья 29. Государственная регистрация права ипотеки недвижимого имущества (филиала) юридических лиц,  находящегося в нескольких местах
Государственная регистрация права ипотеки имущества (филиалов) юридических лиц, находящегося (находящихся) в нескольких местах, производится как территориальным подразделением по месту нахождения имущества, так и одним территориальным подразделением в порядке, установленном настоящим Законом.
В целях произведения государственной регистрации ипотеки недвижимого имущества юридических лиц, находящегося в нескольких местах, руководитель Государственного реестра недвижимого имущества по своему усмотрению может возложить обязанности по произведению регистрации на руководителя одного территориального подразделения.
Статья 30. Аннулирование регистрация права ипотеки и свидетельства о регистрации права ипотеки
Регистрация права  ипотеки и свидетельство о регистрации права ипотеки считаются аннулированными:
а) при прекращении обязательства, обеспеченного ипотекой;
б) по требованию залогодателя по основаниям, предусмотренным Гражданским кодексом Республики Армения;
в) в случае уничтожения имущества, находящегося в ипотеке, или прекращения права, находящегося в ипотеке, если залогодатель не воспользовался правом, предусмотренным Гражданским кодексом Республики Армения;
г) в случае реализации имущества, находящегося в ипотеке, в том числе  продажи на публичных торгах;
д) по определению, решению, приговору суда о прекращении ипотеки.
На основании указанных документов в соответствующем разделе листа регистрации реестра производится запись об аннулировании регистрации договора об ипотеке и свидетельства о регистрации права  ипотеки.
После аннулирования регистрации права ипотеки и свидетельства о регистрации арест снимается.”.
Статья 9. Закон дополнить статьей 301 следующего содержания:
Статья 301. Государственная регистрация права застройки
Лицо по закону или договору может приобрести право  застройки земельного участка, принадлежащего другому лицу, - строить здания и сооружения, реконструировать или сносить их с соблюдением градостроительных и строительных норм и правил, а также требований, касающихся назначения земельного участка, и использовать эти улучшения в течение срока застройки.
Здания и сооружения, построенные или строящиеся на праве застройки  на земельном участке, принадлежащем другому лицу на праве собственности, и под ним, являются собственностью владельца земельного участка, а права на них - собственности, ипотеки, пользования и другие права подлежат регистрации в порядке, установленном настоящим Законом.”.
Статья 10. Статьи 32 и 33 Закона изложить в следующей редакции:
“Статья 32. Государственная регистрация права аренды недвижимого имущества филиала) юридических лиц, находящегося в нескольких местах
Государственная регистрация права аренды недвижимого имущества (филиалов) юридических лиц, находящегося (находящихся) в нескольких местах, производится территориальным подразделением по месту нахождения объекта в порядке, установленном настоящим Законом.
В целях государственной регистрации права пользования недвижимым имуществом юридических лиц, находящимся в нескольких местах, руководитель Государственного регистра недвижимого имущества по своему усмотрению может возложить обязанности по произведению регистрации на руководителя одного территориального подразделения.
Статья 33. Аннулирование государственной регистрации права аренды недвижимого имущества и свидетельства о регистрации права аренды недвижимого имущества
Государственная регистрация права аренды недвижимого имущества и свидетельство о регистрации права аренды недвижимого имущества считаются аннулированными:
а) на основании совместного заявления арендатора и арендодателя;
б) в случае досрочного расторжения договора аренды недвижимого имущества по решению суда;
в) в случае истечения срока договора аренды;
г) в случаях, предусмотренных Гражданским кодексом Республики Армения.
Аннулирование государственной регистрации права аренды недвижимого имущества на условиях субаренды, ипотеки или иных прав производится только с письменного согласия лиц, обладающих этими правами.
На основании указанных документов в соответствующем разделе реестра производится запись об аннулировании государственной регистрации права аренды недвижимого имущества и свидетельства о регистрации права аренды недвижимого имущества.”.
Статья 11. Закон дополнить статьей 331 следующего содержания:
“Статья 331. Государственная регистрация права безвозмездного пользования недвижимым имуществом
При государственной регистрации, изменении, прекращении права безвозмездного пользования недвижимым имуществом применяются положения, установленные статьями 31-33 настоящего Закона, с учетом особенностей права безвозмездного пользования.”.
Статья 12. Статью 36 Закона изложить в следующей редакции:
“Статья 36. Государственная регистрация прав на недвижимое имущество, являющееся общей совместной и общей долевой собственностью
Государственная регистрация (лист регистрации) прав на недвижимое имущество, принадлежащее двум и более собственникам, должна (должен) содержать сведения об общей совместной и общей долевой собственности, а в случае долевой собственности – отметку о доли каждого собственника.
Права на отдельные единицы объекта недвижимого имущества, находящиеся в общей совместной и общей долевой собственности, регистрируются на основании определения, решения, приговора суда или договора, заключенного в установленном законом порядке.
В случае регистрации права собственности и иных прав на квартиру и территорию многоквартирного дома и другого подразделенного здания, части которых (земельный участок, фундамент, крыша, лестничные пролеты и т.п.) находятся в общей долевой собственности, вместе с квартирой регистрируется также соответствующая доля в праве общей собственности на земельный участок и дом, а в случае права застройки – квартира и часть общей доли в квартире в многоквартирном доме.
Объектами регистрации в строящемся многоквартирном доме или в другом строящемся подразделенном здании являются:
а) земельный участок, принадлежащий на праве собственности, для строительства многоквартирного дома или другого подразделенного здания, а также строящийся многоквартирный дом или другое  строящееся подразделенное здание;
б) для приобретаемой квартиры – право долевой собственности на земельный участок, строящаяся квартира и соответствующая часть имущества, находящаяся в общей долевой собственности.
После оформления в установленном порядке акта ввода здания в эксплуатацию право собственности приобретателя вместе с квартирой регистрируется также в праве общей долевой собственности на соответствующую часть земельного участка.”.
Статья 13. В абзаце втором статьи 37 Закона слово “суда” заменить словами “суда или в силу закона”.
Статья 14. Статью 40 Закона после абзаца второго дополнить новыми абзацами следующего содержания:
“Строящимся зданиям, находящимся в зданиях отдельным квартирам,  строениям на основании утвержденного в установленном порядке проекта выдаются отдельные коды, привязанные к данному зданию, а зданиям также выдаются коды, привязанные к кодам земельных участков, на которых находятся эти здания.
Для строящихся подразделенных зданий право долевой собственности на земельный участок, предоставленный для строительства здания, сооружения, должно быть указано в листе реестра в долевой пропорции, установленной Гражданским кодексом Республики Армения и отраженной в договоре.
В кадастровое дело строящихся подразделенных зданий должны быть помещены утвержденный в установленном порядке проект и разрешение на строительство.
В проекте, утвержденном в установленном порядке, квартиры и другие отдельные единицы недвижимого имущества, привязанные к коду земельного участка, кодируются (нумеруются). После государственной регистрации собственнику выдается свидетельство о регистрации права собственности (пользования) на недвижимое имущество, в котором указывается право долевой собственности на землю, и вместе со свидетельством выдается план отдельных единиц недвижимого имущества, утвержденный в установленном порядке проектом.
После оформления в установленном порядке акта ввода в эксплуатацию здания или сооружения на основании заявления собственника регистрируются право долевой собственности на земельный участок, квартира или отдельные единицы недвижимого имущества, приобретенные в подразделенном здании, и территории в подразделенном здании, предусмотренные правом общей долевой собственности.”.
Статья 15. В статье 43 Закона:
а) пункт “а” абзаца первого изложить в следующей редакции:
“а) не соответствуют законодательству или ими нарушены требования законодательства, составлены не в соответствии с порядком, установленным законом;”;
б) абзац третий дополнить словами “с обязательными отметками о нарушении закона или нормативного акта, посредством  вручения лично или направления по почте ”.