«ՍԱՀՄԱՆՎԱԾ ԿԱՐԳԻ ԽԱԽՏՄԱՄԲ ՊԱՐՏԱԴԻՐ ԶԻՆՎՈՐԱԿԱՆ ԾԱՌԱՅՈՒԹՅՈՒՆ ՉԱՆՑԱԾ ՔԱՂԱՔԱՑԻՆԵՐԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Ընդունվել է 24.10.2005
Հոդված 1 . «Սահմանված կարգի խախտմամբ պարտադիր զինվորական ծառայություն չանցած քաղաքացիների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի (17 դեկտեմբերի 2003 թվականի, ՀՕ-8, այսուհետ` օրենք) 1-ին հոդվածի տեքստը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Սույն օրենքի գործողության ոլորտն ընդգրկում է 1992 թվականի աշնանային զորակոչից մինչեւ 2005 թվականի հոկտեմբերի 31-ն ընկած ժամանակահատվածը եւ տարածվում է այդ ընթացքում «Զինապարտության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի խախտմամբ պարտադիր զինվորական ծառայության չզորակոչված (զորակոչից խուսափած) ու 27 (պահեստազորի սպաները` 35) տարին լրացած կամ մինչեւ 27 (35) տարին լրանալը «Զինապարտության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված պարտադիր զինվորական ծառայությունից ազատվելու կամ պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչից տարկետում ստանալու հիմքեր ձեռք բերած Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների (անձանց) վրա:»:
Հոդված 2 . Օրենքի 2-րդ հոդվածի առաջին մասում`
ա) «սկսած մինչեւ 27 տարին լրանալը կամ սահմանված կարգով պարտադիր զինվորական ծառայությունից ազատվելու կամ տարկետման իրավունք ստանալու հիմքերը ձեռք բերելը, յուրաքանչյուր զորակոչին չզորակոչվելու» բառերը փոխարինել «սկսած` յուրաքանչյուր չզորակոչված (խուսափած) զորակոչի» բառերով.
բ) 2-րդ կետի 2-րդ ենթակետում «հայրը կամ հարազատ եղբայրը» բառերը փոխարինել «հայրը (մայրը) կամ հարազատ եղբայրը (քույրը)» բառերով, իսկ «զավակն է» բառերից հետո ավելացնել «՝ անկախ 27 տարին լրանալու հանգամանքից» բառերը.
գ) 9-րդ կետը «քաղաքացիները» բառից հետո լրացնել «, եթե նրանց 27 տարին լրացել է մինչեւ 2005 թվականի հոկտեմբերի 31-ը» բառերով.
դ) 10-րդ կետը հանել:
Հոդված 3. Օրենքի 2-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ երրորդ մասով.
«Պարտադիր զինվորական ծառայության չզորակոչված (զորակոչից խուսափած) եւ 35 տարին լրացած պահեստազորի սպաները յուրաքանչյուր խուսափած զորակոչի դիմաց կարող են մուծել նվազագույն աշխատավարձի 200-ապատիկի չափով վճար, իսկ պարտադիր զինվորական ծառայության չզորակոչված (զորակոչից խուսափած) եւ մինչեւ 35 տարին լրանալը «Զինապարտության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված պարտադիր զինվորական ծառայությունից ազատվելու կամ պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչից տարկետում ստանալու հիմքեր ձեռք բերած պահեստազորի սպաները` մինչեւ ազատման կամ տարկետման իրավունք ձեռք բերելը յուրաքանչյուր խուսափած զորակոչի դիմաց` նվազագույն աշխատավարձի 100-ապատիկի չափով վճար:»:
Հոդված 4. Օրենքի 5-րդ հոդվածի վերնագրիրը «մուծելու» բառից հետո լրացնել «եւ գոյացած գումարների օգտագործման» բառերով, իսկ երկրորդ նախադասությունը «հատուկ հաշվում» բառերից հետո լրացնել «եւ օգտագործվում են ռազմական կարիքների բավարարման համար` Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով» բառերով:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ ,,О ГРАЖДАНАХ, НЕ ПРОШЕДШИХ ОБЯЗАТЕЛЬНУЮ ВОЕННУЮ СЛУЖБУ В НАРУШЕНИЕ УСТАНОВЛЕННОГО ПОРЯДКА"
Принят 24.10.2005
Статья 1. Текст статьи 1 Закона Республики Армения ,,О гражданах, не прошедших обязательную военную службу в нарушение установленного порядка" (17 декабря 2003 года, ЗР-8-Н, далее - Закон) изложить в следующей редакции:
,,Сфера действия настоящего Закона охватывает период с осеннего призыва 1992 года до 31 октября 2005 года и распространяется на граждан (лиц) Республики Армения, не призванных в этот период на обязательную военную службу (уклоняющихся от призыва) в нарушение Закона Республики Армения ,,О воинской обязанности" и которым исполнилось 27 лет (офицеры резерва – 35 лет) либо которые до исполнения 27 (35) лет приобрели установаленные Законом Республики Армения ,,О воинской обязанности" основания для получения права на освобождение от обязательной военной службы или отсрочку от призыва на обязательную военную службу.".
Статья 2. В части первой статьи 2 Закона:
а) часть изложить в следующей редакции:
,,Граждане, не прошедшие обязательную военную службу, начиная с момента неявки в нарушение закона на призыв на обязательную военную службу могут вносить плату за каждый непризванный (уклоненный) призыв по следующим ставкам:";
б) в подпункте 2 пункта 2 слова ,,отец или родной брат умер (погиб)" заменить словами ,,отец (мать) или родной брат (родная сестра) умерли (погибли), а после слов ,,ребенком мужского пола в этой семье" дополнить словами ,, , независимо от исполнения ему 27 лет";
в) пункт 9 после слова ,,граждане" дополнить словами ,,если 27 лет им исполнилось до 31 октября 2005 года,";
г) пункт 10 исключить.
Статья 3. Статью 2 Закона дополнить частью третьей следующего содержания:
,,Офицеры резерва, не призванные на обязательную военную службу (уклонившиеся от призыва) и которым исполнилось 35 лет, могут вносить плату за каждый уклоненный призыв в 200-кратном размере минимальной заработной платы, а офицеры резерва, не призванные на обязательную военную службу (уклонившиеся от призыва), которые приобрели установаленные Законом Республики Армения ,,О воинской обязанности" основания для получения права на освобождение от обязательной военной службы или отсрочку от призыва на обязательную военную службу до исполнения 35 лет, - в 100-кратном размере минимальной заработной платы за каждый уклоненный призыв до приобретения права на освобождение или отсрочку.".
Статья 4. Название статьи 5 Закона после слова ,,платежа" дополнить словами ,,и использования образовавшихся сумм", а второе предложение статьи после слова ,,обороны" дополнить словами ,,и используются для удовлетворения военных нужд в порядке, установленном Правительством Республики Армения".