Ընդունվել է 08.12.2005
Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքի (17 հունիսի 1998 թվականի, այսուհետ` օրենսգիրք) 160-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 5-րդ կետով.
«5. Պետական մարմինների, տեղական ինքնակառավարման մարմինների եւ դրանց պաշտոնատար անձանց՝ վարչական վարույթի արդյունքում ընդունած օրենքին հակասող վարչական ակտերն անվավեր ճանաչելու մասին դիմումները դատարան են ներկայացվում դրանք վարչական կարգով բողոքարկվելուց հետո՝ վեց ամսվա ընթացքում, իսկ վարչական կարգով բողոք չներկայացվելու դեպքում` վարչական կարգով բողոքարկման ժամկետը լրանալուց հետո՝ վեց ամսվա ընթացքում, եթե օրենքով ավելի կարճ ժամկետ նախատեսված չէ:»:

Статью 160 Гражданского процессуального кодекса Республики Армения (17 июня 1998 года, далее – Кодекс) дополнить пунктом 5 следующего содержания:
,,5. Заявления о признании недействительными противоречащих закону административных актов государственных органов, органов местного самоуправления и их должностных лиц, принятых по результам административного производства, подаются в суд течение шести месяцев после их опротестования в административном порядке, а в случае непредъявления протеста в административном порядке – в течение шести месяцев по истечении срока опротестования в административном порядке, если законом не предусмотрен более короткий срок.".
Статья 2. Статью 162 Кодекса дополнить пунктом 7 следующего содержания:
,, 7. Не может быть признан недействительным правильный по существу акт по одним лишь формальным соображениям.".