«ԼԻՑԵՆԶԱՎՈՐՄԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Լիցենզավորման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի (30 մայիսի 2001 թվականի, ՀՕ-193) 8-րդ հոդվածում`
ա) երկրորդ մասում «էներգետիկայի կարգավորող հանձնաժողովի» բառերը փոխարինել «հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի» բառերով.
բ) երկրորդ մասի երրորդ պարբերությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ`
«Էներգետիկայի, էլեկտրոնային հաղորդակցության եւ արժեթղթերի շուկայի բնագավառներում լիցենզավորման առանձնահատկությունները սահմանվում են համապատասխանաբար «Էներգետիկայի մասին», «Էլեկտրոնային հաղորդակցության մասին» եւ «Արժեթղթերի շուկայի կարգավորման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքներով եւ դրանց համաձայն ընդունված լիցենզավորման կարգերով:»:
Հոդված 2. Օրենքի 10-րդ հոդվածի հինգերորդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ`
«5. Հայաստանի Հանրապետության հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի կողմից բարդ ընթացակարգով տրվող լիցենզիաների լիցենզավորման կարգերը հաստատում է Հայաստանի Հանրապետության հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը:»:
Հոդված 3. Օրենքի 43-րդ հոդվածում`
ա) երկրորդ մասի աղյուսակում «ԷՀ» հապավումը փոխարինել «ՀԾԿՀ» հապավումով.
բ) երկրորդ մասի աղյուսակի 10-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ`
«10. Հեռահաղորդակցության (էլեկտրոնային հաղորդակ-ցության) բնագավառ
հանրային էլեկտրոնային հաղորդակցության ցանցի
ՀԾԿՀ
ձայնային ծառայությունների մատուցում
շարժական կապի ծառայությունների մատուցում
հեռագրային կապի ծառայությունների մատուցում
տվյալների հաղորդման եւ ինտերնետ հասանելիության ծառայությունների մատուցում
հեռուստառադիոհաղորդումների
հեռարձակում
ՀՌԱՀ
Վ».
գ) չորրորդ մասում «ԷՀ - Հայաստանի Հանրապետության էներգետիկայի կառավարող հանձնաժողով» բառերը փոխարինել «ՀԾԿՀ - Հայաստանի Հանրապետության հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողով» բառերով.
դ) չորրորդ մասի վերջին պարբերությունը «մարմինը» բառից հետո լրացնել«, բացառությամբ սույն հոդվածի երկրորդ մասի աղյուսակի 10-րդ կետում նշված պարզ ընթացակարգով տրվող լիցենզիաների» բառերով:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЯ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ "О ЛИЦЕНЗИРОВАНИИ"
а) в части второй слова "Комиссией по регулированию энергетики" заменить словами ,,Комиссией по регулированию общественных услуг" ;
б) абзац третий части второй изложить в следующей редакции:
,,Особенности лицензирования в областях энергетики, электронной коммуникации и рынка ценных бумаг устанавливаются соответственно законами Республики Армения ,,Об энергетике", ,,Об электронной коммуникации" и ,,О регулировании рынка ценных бумаг" и принятыми в соответствии с ними порядками лицензирования.".
Статья 2. Часть пятую статьи 10 Закона изложить в следующей редакции:
,,5. Порядки лицензирования по лицензиям, выдаваемым по сложной процедуре лицензирования Комиссией по регулированию обществнных услуг Республики Армения, утверждаются Комиссией по регулированию обществнных услуг Республики Армения .".
Статья 3. В статье 43 Закона:
а) в таблице части второй аббревиатуру ,,ЭК" заменить аббревиатурой ,,КРОУ";
б) пункт 10 таблицы части второй изложить в следующей редакции:
,,10. Область коммуникации (электронной коммуникации)
1. общественной сети электронной коммуникации КРОУ С Б Э - ПК О М
2. оказание звуковых услуг КРОУ П Б - - ПК О М
3. оказание услуг передвижной связи КРОУ П Б - - ПК О М
4. оказание услуг телеграфной связи КРОУ П Б - - ПК О М
5. оказание услуг по передаче данных и доступу в Интернет КРОУ П Б - - ПК О М
6. трансляция телерадиопередач КРОУ С - - К - - М";
в) в части четвертой слова ,,ЭК – Регулирующая комиссия по энергетике Республики Армения" заменить словами ,,КРОУ - Комиссия по регулированию обществнных услуг Республики Армения";
г) последний абзац части четвертой в конце дополнить словами ,, ,за исключением выдаваемых по простой процедуре лицензий, указанных в пункте 10 таблицы части второй настоящей статьи".