«ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆՈՒՄ ՍՏՈՒԳՈՒՄՆԵՐԻ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՄԱՆ ԵՎ ԱՆՑԿԱՑՄԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԵՎ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Ընդունվել է 15.12.2005
Հոդված 1. «Հայաստանի Հանրապետությունում ստուգումների կազմակերպման եւ անցկացման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի (17 մայիսի 2000 թվականի, ՀՕ-60, այսուհետ՝ օրենք) 1-ին հոդվածի երրորդ մասը առաջին նախադասությունից հետո լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերություններով.
«Հարկային մարմինները կարող են անցկացնել տնտեսավարող սուբյեկտի կողմից հարկային մարմին ներկայացրած հաշվետվությունների, հաշվարկների, հայտարարագրերի, ելակետային տվյալների վերաբերյալ հայտարարությունների եւ օրենսդրությամբ սահմանված տեղեկությունների (այսուհետ սույն հոդվածում՝ հաշվետվություններ) կամերալ (գրասենյակային) ուսումնասիրություններ:
Կամերալ ուսումնասիրության նպատակն է պարզել հարկերի հաշվարկման ճշտությունը, միեւնույն հաշվետվության ցուցանիշների, տվյալների եւ թվաբանական հաշվարկների ճշտությունը, տարբեր հաշվետվություններում առկա համադրելի ցուցանիշների կամ տեղեկությունների համապատասխանությունը, հաշվետվություններում արտացոլված ցուցանիշների եւ տեղեկությունների համապատասխանությունը օրենսդրությամբ սահմանված կարգով իրավասու պետական մարմիններից ստացված տեղեկությունների հետ:
Սույն հոդվածով նախատեսված ուսումնասիրությունը իրականացվում է հարկային մարմնի գրասենյակում` առանց տնտեսավարող սուբյեկտին այցելության եւ լրացուցիչ փաստաթղթեր ներկայացնելու պահանջի:
Կամերալ ուսումնասիրության արդյունքում հաշվետվություններում խախտումներ, անճշտություններ, անհամապատասխանություններ (այսուհետ սույն հոդվածում` խախտումներ) հայտնաբերելու դեպքում դրա վերաբերյալ կազմվում է արձանագրություն (երկու օրինակից), որը ուսումնասիրություն անցկացնող հարկային մարմինը երեք աշխատանքային օրվա ընթացքում փոստով կամ առձեռն տրամադրում է տնտեսավարող սուբյեկտին: Տնտեսավարող սուբյեկտի ղեկավարը (նրան փոխարինող պաշտոնատար անձը) հինգ աշխատանքային օրվա ընթացքում արձանագրված խախտումների հետ համաձայնվելու դեպքում հարկային մարմին է ներկայացնում օրենսդրությամբ սահմանված ճշտված (ճշգրտված) հաշվետվությունը կամ հաշվետվությունները: Արձանագրված խախտումների հետ համաձայն չլինելու դեպքում տնտեսավարող սուբյեկտի ղեկավարը (նրան փոխարինող պաշտոնատար անձը) հարկային մարմին է ներկայացնում իր գրավոր առարկությունները:
Սույն հոդվածով նախատեսված ուսումնասիրության ընթացքում լրացուցիչ հարկային պարտավորություններ կարող են առաջանալ միայն տնտեսավարող սուբյեկտի կողմից հարկային մարմնի հայտնաբերած խախտումները ընդունելու եւ ճշգրտված հաշվետվություններ ներկայացնելուարդյունքում:
Հարկային մարմինը նշված գրավոր առարկությունները կցում է տնտեսավարող սուբյեկտի հարկային գործին եւ կարող է դրանք օգտագործել միայն սույնօրենքով նախատեսված ստուգումների ժամանակ: Ինչ վերաբերում է նշված խախտումների հետեւանքով պետական բյուջեի հետ փոխհարաբերությունների ստուգումներին, ապա այդ խախտումների հիմքով պետական բյուջեի հետ փոխհարաբերությունների կրկնակի ստուգումներ կարող են անցկացվել միայն սույն օրենքի 5-րդ հոդվածով նախատեսված հիմքերի առկայության դեպքերում:»:
Հոդված 2. Օրենքի 4-րդ հոդվածի երկրորդ մասում`
1) «1,0 մլրդ դրամ» բառերը փոխարինել «3,0 մլրդ դրամ» բառերով.
2) «եւ (կամ) 100,0 մլն դրամ եւ ավելի հարկի գումար հարկային մարմիններին վճարած» բառերը հանել.
3) «20» թիվը փոխարինել «75» թվով, իսկ «45» թիվը՝ «90» թվով:
Հոդված 3. Օրենքի 6-րդ հոդվածի երկրորդ մասը «աշխատանքային օրը» բառերից հետո լրացնել «, իսկ հաշվետու տարվա արդյունքներով 3.0 մլրդ դրամ եւ ավելի իրացման շրջանառություն կամ համախառն եկամուտ հայտարարագրած տնտեսավարող սուբյեկտների կողմից՝ 15 աշխատանքային օրը» բառերով:
Հոդված 4. Օրենքի 7-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ «ժա» կետով.
«ժա) ստուգման ցանկացած փուլում առանձին հարցերի պարզաբանման նպատակով ստուգմանը ներգրավել տնտեսավարող սուբյեկտի կողմից իրականացվող տնտեսական գործունեության ոլորտի համապատասխան մասնագետների եւ թարգմանիչների:»:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ И ИЗМЕНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “ОБ ОРГАНИЗАЦИИ И ПРОВЕДЕНИИ ПРОВЕРОК В РЕСПУБЛИКЕ АРМЕНИЯ”
Принят 15.12.2005
Статья 1. Часть третью   статьи 1   Закона Республики Армения “Об организации и проведении проверок в Республике Армения” (17 мая 2000 года, ЗР-60, далее - Закон) после первого предложения дополнить новыми абзацами следующего содержания:
“Налоговые органы могут проводить камеральные (офисные) обследования отчетов, рассчетов, деклараций, объявлений об исходных данных и установленных законодательством сведений  (далее в настоящей статье – отчеты), представленных хозяйствующими субъектами в налоговый орган.
Целью камерального обследования является выяснение правильности исчисления налогов, правильности показателей, данных  и арифметических расчетов одного и того же отчета, соответствия сопоставимых показателей или сведений, содержащихся в разных отчетах, соответствие показателей и сведений, отраженных в отчетах, сведениям, полученным ими в установленном законодательством порядке от государственных уполномоченных органов.
Предусмотренное настоящей статьей обследование проводится в офисе налогового органа, без визита к хозяйствующему субъекту и требования   о предъявлении дополнительных документов.
При выявлении в результате камерального обследования   нарушений, неточностей, несоответствий (далее в настоящей статье – нарушений) в отчетах об этом составляется протокол (в двух экземплярах), который  проводящий обследование налоговый орган предоставляет хозяйствующему субъекту по почте или на руки  в течение трех рабочих дней. Руководитель хозяйствующего субъекта (заменяющее его должностное лицо) в случае согласия с зафиксированными нарушениями  в течение пяти рабочих дней представляет в налоговый орган установленные законодательством уточненные (скорректированные) отчет или отчеты. В случае несогласия с зафиксированными нарушениями  руководитель хозяйствующего субъекта (заменяющее его должностное лицо) представляет в налоговый орган свои письменные возражения.
Дополнительные налоговые обязательства в ходе предусмотренного настоящей статьей обследования могут возникать только в результате принятия хозяйствующим субъектом  выявленных налоговым органом нарушений  и представления скорректированных отчетов.
Налоговый орган прилагает указанные письменные возражения к налоговому делу хозяйствующего субъекта и может использовать их только во время проверок, предусмотренных настоящим Законом. Что касается проверок взаимоотношений с государственным бюджетом вследствие указанных нарушений, то  повторные проверки взаимоотношений с государственным бюджетом по основанию этих нарушений могут проводиться только в случаях наличия оснований, предусмотренных статьей 5 настоящего Закона.”.
В части второй статьи 4 Закона:
1) слова “1, 0 млрд драмов” заменить словами “3,0 млрд драмов”;
2) исключить слова “и (или) уплативших налоговым органам сумму налога 100,0 млн драмов и более,”;
3) цифру “20” заменить цифрой “75”, а цифру “45” –цифрой “90”.
Часть вторую статьи 6 Закона после слов “3 рабочих дней” дополнить словами “, а у хозяйствующих субъектов, задекларировавших по результатам отчетного года оборот по реализации или валовой доход в размере 3,0 млрд драмов и более, – 15 рабочих дней”.
Статью 7 Закона дополнить пунктом “л” следующего содержания:
“л) на любом этапе проверки в целях уточнения отдельных вопросов  привлекать к проверке соответствующих специалистов в области экономической деятельности, осуществляемой хозяйствующим субъектом, и переводчиков.”.