«ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԿԱՌԱՎԱՐՈՒԹՅԱՆ ԵՎ ԱՄԵՐԻԿԱՅԻ ՄԻԱՑՅԱԼ ՆԱՀԱՆԳՆԵՐԻ ԿԱՌԱՎԱՐՈՒԹՅԱՆ ՄԻՋԵՎ ՀԱՄԱԳՈՐԾԱԿՑՈՒԹՅԱՆ ՎԵՐԱԲԵՐՅԱԼ ՄԱՐԴԱՍԻՐԱԿԱՆ ԵՎ ՏԵԽՆԻԿԱԿԱՆ ՏՆՏԵՍԱԿԱՆ ՕԳՆՈՒԹՅԱՆ ՎԵՐԱՀՍԿՈՒՄԸ ՀԵՇՏԱՑՆԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ» 1992 ԹՎԱԿԱՆԻ ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ 15-ԻՆ ՍՏՈՐԱԳՐՎԱԾ ՀԱՄԱՁԱՅՆԱԳՐՈՎ ՆԱԽԱՏԵՍՎԱԾ ՀԱՐԿԱՅԻՆ, ՄԱՔՍԱՅԻՆ ԵՎ ՊԱՐՏԱԴԻՐ ՎՃԱՐՆԵՐԻ ԱՐՏՈՆՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻՑ ՕԳՏՎԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Ընդունվել է 06.07.2000
Հոդված 1. Սույն օրենքը կարգավորում է «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության եւ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների կառավարության միջեւ համագործակցության վերաբերյալ մարդասիրական եւ տեխնիկական տնտեսական օգնության վերահսկումը հեշտացնելու մասին» 1992թ.-ի դեկտեմբերի 15-ին ստորագրած համաձայնագրով (այսուհետ՝ համաձայնագիր) նախատեսված հարկային, մաքսային եւ պարտադիր վճարների գծով արտոնությունների հետ կապված հարաբերությունները։
Հոդված 2. Սույն օրենքով սահմանված, հարկային, մաքսային եւ պարտադիր վճարների գծով արտոնությունները նշանակում են, որ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների օգնության ծրագրերի (այսուհետ՝ ծրագրեր) շրջանակներում՝
1) ծրագրեր իրականացնող Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների կառավարության կամ մասնավոր կազմակերպությունների (այսուհետ՝ կազմակերպություններ) եւ ֆիզիկական անձանց կողմից՝
ա) Հայաստանի Հանրապետություն ապրանքների ներմուծումը, ինչպես նաեւ Հայաստանի Հանրապետությունում ապրանքների մատակարարումը եւ ծառայությունների մատուցումը (այդ թվում անհատույց կամ մասնակի հատուցմամբ) ազատվում են ավելացված արժեքի հարկից,
բ) Հայաստանի Հանրապետություն ներմուծվող ապրանքներն ազատվում են մաքսատուրքից եւ մաքսավճարից,
գ) Հայաստանի Հանրապետություն ներմուծվող ապրանքներն ազատվում են ակցիզային հարկից,
դ) Հայաստանի Հանրապետություն ներմուծվող ապրանքներն ազատվում են ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով մաքսային մարմինների կողմից գանձվող հաստատագրված վճարներից,
2). Հայաստանի Հանրապետությունում ներկա գտնվող օտարերկրյա քաղաքացիներն ազատվում են եկամտահարկից՝ ծրագրերի շրջանակներում ստացվող եկամուտների մասով,
3). ծրագրեր իրականացնող կազմակերպություններին եւ ֆիզիկական անձանց՝
ա) Հայաստանի Հանրապետությունում ապրանքների մատակարարումը, ծառայությունների մատուցումը (այդ թվում՝ անհատույց կամ մասնակի հատուցմամբ) ազատվում են ԱԱՀ-ից,
բ) Հայաստանի Հանրապետությունում ակցիզային հարկ վճարող արտադրող-իրացնողների կողմից մատակարարվող ապրանքներն ազատվում են ակցիզային հարկից,
4). ծրագրեր իրականացնող կազմակերպություններն ազատվում են՝
ա) շահութահարկից,
բ) ոչ ռեզիդենտին վճարվող եկամուտներից աղբյուրի մոտ պահվող հարկը պահելու պարտավորությունից,
գ) Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներին եկամուտներ վճարելուց պարտադիր սոցիալական ապահովագրության վճարները հաշվարկելու եւ բյուջե փոխանցելու պարտավորությունից,
5). ծրագրերի իրականացման հետ կապված վերգետնյա տրանսպորտային միջոցների մուտքը Հայաստանի Հանրապետություն ազատվում է ճանապարհային վճարներից, իսկ օդային տրանսպորտի մուտքը՝ ընդունման եւ սպասարկման վճարներից։
Հոդված 3. Ծրագրեր իրականացնող կազմակերպությունները եւ ֆիզիկական անձինք, այդ կազմակերպություններին եւ ֆիզիկական անձանց ապրանքներ մատակարարած եւ ծառայություններ մատուցած (հատկացրած), այդ կազմակերպություններից եւ ֆիզիկական անձանցից եկամուտներ ստացած ու այդ կազմակերպություններին ու ֆիզիկական անձանց եկամուտներ վճարած անձինք ազատվում են սույն օրենքի 2 հոդվածով սահմանված գործարքների, գործառնությունների եւ եկամուտների համար հաշվարկված եւ սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելու պահի դրությամբ չվճարված ցանկացած հարկից, մաքսատուրքից եւ պարտադիր սոցիալական ապահովագրական վճարներից, պարտադիր այլ վճարներից, ինչպես նաեւ դրանց հաշվարկումը եւ վճարումը կարգավորող ՀՀ օրենսդրությունը եւ մյուս իրավական ակտերը խախտելու համար ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված տույժերից ու տուգանքներից.
Մինչեւ սույն օրենքի ուժի մեջ մտնելը ծրագրեր իրականացնող կազմակերպությունների եւ ֆիզիկական անձանց կողմից ՀՀ պետական բյուջե եւ ՀՀ սոցիալական ապահովագրական պետական հիմնադրամ վճարած գումարները չեն վերադարձվում։
Հոդված 4 . Սույն օրենքը գործում է մինչեւ միջազգային իրավունքի նորմերին համապատասխան համաձայնագրի գործողության դադարեցման օրը։
Հոդված 5. Սույն օրենքի կիրառման վերաբերյալ գերատեսչական նորմատիվ ակտերն ընդունում է ՀՀ պետական եկամուտների նախարարությունը՝ համաձայնեցնելով ՀՀ ֆինանսների եւ էկոնոմիկայի նախարարության հետ։
Հոդված 6 . Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակման պահից։
27 հուլիս 2000թ.
27.02.2012 «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության եւ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների կառավարության միջեւ համագործակցության վերաբերյալ մարդասիրական եւ տեխնիկական տնտեսական օգնության վերահսկումը հեշտացնելու մասին» 1992 թվականի դեկտեմբերի 15-ին ստորագրված համաձայնագրով նախատեսված հարկային, մաքսային եւ պարտադիր վճարների արտոնություններից օգտվելու մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ եւ լրացում կատարելու մասին
21.12.2017 «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության եւ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների կառավարության միջեւ համագործակցության վերաբերյալ մարդասիրական եւ տեխնիկական տնտեսական օգնության վերահսկումը հեշտացնելու մասին» 1992 թվականի դեկտեմբերի 15-ին ստորագրված համաձայնագրով նախատեսված հարկային, մաքսային եւ պարտադիր վճարների արտոնություններից օգտվելու մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին

О ПОЛЬЗОВАНИИ ЛЬГОТАМИ ПО НАЛОГОВЫМ, ТАМОЖЕННЫМ И ОБЯЗАТЕЛЬНЫМ ПЛАТЕЖАМ, ПРЕДУСМОТРЕННЫМИ СОГЛАШЕНИЕМ "О СОТРУДНИЧЕСТВЕ МЕЖДУ ПРАВИТЕЛЬСТВОМ РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ И ПРАВИТЕЛЬСТВОМ СОЕДИНЕННЫХ ШТАТОВ АМЕРИКИ ПО ОБЛЕГЧЕНИЮ КОНТРОЛЯ ЗА ГУМАНИТАРНОЙ И ТЕХНИКО-ЭКОНОМИЧЕСКОЙ ПОМОЩЬЮ", ПОДПИСАННЫМ 15-ГО ДЕКАБРЯ 1992 ГОДА
Принят 06.07.2000
Статья 1. Настоящий Закон регулирует отношения, связанные с льготами по налоговым, таможенным и обязательным платежам, предусмотренными Соглашением "О сотрудничестве между Правительством Республики Армения и Правительством Соединенных Штатов Америки по облегчению контроля за гуманитарной и технико-экономической помощью" (далее – Соглашение), подписанным 15-го декабря 1992 года.
Статья 2. Установленные настоящим Законом льготы по налоговым, таможенным и обязательным платежам означают, что в рамках программ помощи Соединенных Штатов Америки (далее – программы):
1) освобождаются:
а) от налога на добавленную стоимость – ввоз в Республику Армения товаров, а также поставка товаров и оказание услуг (в том числе безвозмездно или с частичным возмещением) в Республике Армения Правительством или частными организациями (далее – организации) и физическими лицами Соединенных Штатов Америки, осуществляющими программы;
б) от таможенной пошлины и таможенного сбора – товары, ввозимые в Республику Армения Правительством или организациями и физическими лицами Соединенных Штатов Америки, осуществляющими программы;
в) от акцизного налога – товары, ввозимые в Республику Армения Правительством или организациями и физическими лицами Соединенных Штатов Америки, осуществляющими программы;
г) от фиксированных платежей, взимаемых таможенными органами в порядке, установленном законодательством Республики Армения, - товары, ввозимые в Республику Армения Правительством или организациями и физическими лицами Соединенных Штатов Америки, осуществляющими программы;
2) иностранные граждане, находящиеся в Республике Армения, освобождаются от подоходного налога в части доходов, получаемых в рамках пограмм;
3) осуществляющие программы организации и физические лица:
а) при поставке товаров, оказании услуг (в том числе безвозмездно или с частичным возмещением) в Республике Армения освобождаются от налога на добавленную стоимость,
б) товары, поставляемые производящими-реализующими их плательщиками акцизного налога в Республике Армения, освобождаются от акцизного налога;
4) организации, осуществляющие программы, освобождаются:
а) от налога на прибыль,
б) от обязательства по удержанию налога, взимаемого у источника с доходов, выплачиваемых нерезиденту,
в) от обязательства по исчислению и перечислению в бюджет платежей обязательного социального страхования при выплате доходов гражданам Республики Армения;
5) въезд наземных транспортных средств в Республику Армения в связи с осуществлением программ, освобождается от дорожных платежей, а влет воздушного транспорта – от платежей по приему и обслуживанию.
Статья 3. Организации и физические лица, осуществляющие программы, и лица, поставившие товары и оказавшие (предоставившие) услуги этим организациям и физическим лицам, получившие доходы от этих организаций и физических лиц, и выплатившие доходы этим организациям и физическим лицам, освобождаются от любых налога, таможенной пошлины и платежей обязательного социального страхования, иных обязательных платежей, начисленных за сделки, операции и доходы, установленные статьей 2 настоящего Закона, и неуплаченных на момент вступления настоящего Закона в силу, а также от пеней и штрафов, установленных законодательством Республики Армения за нарушение законодательства Республики Армения и иных правовых актов, регулирующих их исчисление и уплату.
Суммы, уплаченные в государственный бюджет Республики Армения и Государственный фонд социального страхования Республики Армения до вступления настоящего Закона в силу организациями и физическими лицами, осуществляющими программы, не возвращаются.
Статья 4. Настоящий Закон в соответствии с нормами международного права действует до дня прекращения действия Соглашения.
Статья 5. Ведомственные нормативные акты о применении настоящего Закона принимаются Министерством государственных доходов Республики Армения по согласованию с Министерством финансов и экономики Республики Армения.