Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության քրեական դատավարության օրենսգրքի (1 հուլիսի 1998 թվականի) 29-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 29. Քրեական գործի ընթացքի արձանագրման պարտադիր լինելը
1. Դատավարական գործողությունների ընթացքը եւ արդյունքները արտացոլվում են արձանագրությունում, որը կազմվել է դատավարական գործողության ընթացքում կամ դրա ավարտից անմիջապես հետո:
2. Արձանագրությունը  գրվում է ձեռքով կամ պատրաստվում տեխնիկական միջոցների օգնությամբ: Դատավարական  գործողություններ իրականացնելիս կարող են կատարվել սղագրում, լուսանկարահանում, կինոնկարահանում, ձայնագրում եւ տեսագրում:
Լուսանկարչական նեգատիվները եւ լուսանկարները, կինոժապավենները, դիապոզիտիվները, հարցաքննության ձայնագրությունը, տեսաերիզները, համակարգչային տեղեկատվության կրիչները, գծագրերը, պլանները, ծեփապատճենները, հետքերի դրոշմները, որոնք կազմվել  կամ պատրաստվել են դատավարական  գործողության ընթացքում, կցվում են քրեական գործին:
3. Արձանագրությունում նշվում են՝
1)  դատավարական  գործողության իրականացման վայրը, օրը, ամիսը, տարեթիվը,  սկսելու եւ ավարտելու ժամանակը՝ րոպեի ճշտությամբ.
2)  արձանագրությունը կազմողի պաշտոնը եւ ազգանունը.
3) դատավարական  գործողությանը մասնակցող յուրաքանչյուր անձի ազգանունը, անունը, հայրանունը, անհրաժեշտության դեպքում՝  հասցեն եւ անձնական այլ տվյալներ:
4. Դատավարական  գործողությունները արձանագրություններում նկարագրվում են այն հաջորդականությամբ, որով իրականում տեղի են ունեցել: Արձանագրությունում նշվում են դրանց կատարման ընթացքում  ձեռք բերված եւ գործի համար նշանակություն ունեցող հանգամանքները, շարադրվում են դատավարական  գործողության մասնակիցների հայտարարությունները:
5. Արձանագրությունում նշվում են տեղեկություններ դատավարական  գործողության ընթացքում կիրառված տեխնիկական միջոցների, դրանց օգտագործման կարգի եւ պայմանների, այն օբյեկտների, որոնց նկատմամբ տեխնիկական միջոցները կիրառվել են, եւ ստացված արդյունքների, ինչպես նաեւ մասնակիցներին տեխնիկական միջոցների կիրառման մասին նախազգուշացնելու վերաբերյալ:
6. Արձանագրությունը ներկայացվում է դատավարական  գործողությանը մասնակցած անձանց՝ ծանոթացման համար: Ընդ որում, նշված անձանց բացատրվում է արձանագրությունում լրացումներ եւ ուղղումներ կատարելու իրենց իրավունքը: Արձանագրությունում լրացումներ եւ ուղղումներ կատարելու վերաբերյալ  բոլոր հայտարարություններն ստորագրում են դատավարական գործողությանը մասնակցած անձինք:
7. Արձանագրությունը ստորագրում  են քննիչը եւ դատավարական գործողությանը մասնակցող անձինք:
Կասկածյալի, մեղադրյալի, տուժողի, վկայի կամ դատավարական գործողությանը մասնակցած այլ անձի՝ արձանագրությունը ստորագրելուց հրաժարվելու դեպքում քննիչն արձանագրությունում այդ մասին կատարում է համապատասխան գրառում, որը հավաստվում է քննիչի, պաշտպանի, ներկայացուցչի, օրինական ներկայացուցչի, իրավահաջորդի կամ ընթերակայի ստորագրություններով, եթե նրանք մասնակցում են դատավարական  գործողությանը:
Արձանագրությունն ստորագրելուց հրաժարվող անձին պետք է հնարավորություն տրվի բացատրելու հրաժարման պատճառները կամ պատճառները բացատրելուց հրաժարվելը, ինչը նույնպես արձանագրվում է:
Եթե կասկածյալը, մեղադրյալը, տուժողը կամ վկան ֆիզիկական թերությունների կամ առողջական վիճակի կամ անգրագիտության հետեւանքով զրկված են արձանագրությունն անձամբ ստորագրելու հնարավորությունից, ապա արձանագրությունը տվյալ անձին ծանոթության է ներկայացվում պաշտպանի, օրինական ներկայացուցչի, ներկայացուցչի կամ ընթերակայի ներկայությամբ, որոնք իրենց ստորագրությամբ հաստատում են արձանագրության բովանդակության համապատասխանությունն իրականությանը եւ  կասկածյալի, մեղադրյալի, տուժողի կամ վկայի կողմից այն ստորագրելու անհնարինությունը:
8. Արձանագրությունը պետք է պարունակի նաեւ գրառումներ դատավարական  գործողության մասնակիցներին իրենց իրավունքներն ու պարտականությունները բացատրելու, պարտականությունները չկատարելու հետեւանքները  պարզաբանելու, դատավարական  գործողության իրականացման ընդհանուր կարգը բացատրելու մասին, ինչը հավաստվում է դատավարական  գործողության մասնակիցների  ստորագրությամբ:»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 63-րդ հոդվածի առաջին մասի 5-րդ կետը «սահմանափակման» բառից հետո  լրացնել «, բացառությամբ սույն օրենսգրքի  211-րդ հոդվածի երկրորդ մասի երկրորդ պարբերությամբ նախատեսված դեպքի» բառերով:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 86-րդ հոդվածի հինգերորդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 10-րդ կետով.
«10) քրեական վարույթն  իրականացնող մարմին ներկայանալ փաստաբանի հետ:»:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 105-րդ հոդվածի առաջին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 21-րդ կետով.
«21) վկայի՝ սույն օրենսգրքի 86-րդ հոդվածի հինգերորդ մասով նախատեսված իրավունքների խախտմամբ.»:
Հոդված 5. Օրենսգրքի 128-րդ հոդվածի առաջին մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«1. Ձերբակալումը անձի կողմից հանցագործության կատարումը կամ այն կատարելուց հետո նրա փախուստը կանխելու նպատակով նրան արգելանքի վերցնելն է, հետաքննության կամ վարույթ իրականացնող մարմին բերելը, համապատասխան արձանագրություն կազմելը եւ այդ մասին նրան հայտարարելը՝ օրենքով որոշված վայրերում ու պայմաններում արգելանքի տակ կարճաժամկետ պահելու համար:»:
Հոդված 6. Օրենսգիրքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 1311-րդ հոդվածով.
«Հոդված 1311 . Կասկածյալի ձերբակալման կարգը
1. Հանցանք կատարելու մեջ կասկածվող անձին հետաքննության մարմին, քննիչի կամ դատախազի մոտ բերելուց հետո` երեք ժամվա ընթացքում, կազմվում է կասկածյալին ձերբակալելու մասին արձանագրություն, որի պատճենը ստորագրությամբ տրվում է ձերբակալված անձին: Ձերբակալման մասին արձանագրությունում նշվում է կասկածյալի պաշտպանության, ինչպես նաեւ սույն օրենսգրքի 63-րդ հոդվածով նախատեսված նրա իրավունքներն ու պարտականությունները պարզաբանելու մասին:
2.  Արձանագրությունում նշվում են  կազմելու ժամանակը (օրը, ամիսը, տարեթիվը, ժամը, րոպեն), ձերբակալման ժամանակը, վայրը, հիմքը (հիմքերը) եւ նպատակը, Հայաստանի  Հանրապետության քրեական օրենսգրքի այն հոդվածը, որով նախատեսված հանցանքի  կատարման մեջ կասկածվում է ձերբակալվածը, նրա անձնական խուզարկության արդյունքները եւ այլ հանգամանքներ, ինչպես նաեւ ձերբակալվածի հայտարարություններն ու միջնորդությունները:
3. Ձերբակալման արձանագրությունը կազմելուց հետո` 12 ժամվա ընթացքում, հետաքննության մարմինը կամ քննիչը գրավոր իրազեկում է դատախազին:»:
Հոդված 7. Օրենսգրքի 173-րդ հոդվածի երրորդ մասի վերջին նախադասության «արձանագրությունը կազմելու» բառերը փոխարինել «արգելանքի վերցնելու» բառերով:
Հոդված 8. Օրենսգրքի 26-րդ գլխի վերնագրից հանել «կատարելու ընդհանուր պայմանները» բառերը:
Հոդված 9. Օրենսգիրքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ   1881 -րդ հոդվածով.
«Հոդված 1881 . Նախնական քննության ընդհանուր պայմանները
1.  Քննչական գործողությունների իրականացումը գիշերային ժամերին չի թույլատրվում, բացառությամբ անհետաձգելի դեպքերի:
2. Քննչական գործողություններ իրականացնելիս անթույլատրելի են նախնական քննության մասնակիցների նկատմամբ բռնության, սպառնալիքի եւ անօրինական այլ գործողությունների գործադրումը, ինչպես նաեւ նրանց կյանքի եւ առողջության համար վտանգավոր պայմանների ստեղծումը:
3. Քննիչը, քննչական գործողությունների իրականացմանը ներգրավելով կասկածյալին, մեղադրյալին, տուժողին, քաղաքացիական հայցվորին, քաղաքացիական պատասխանողին, նրանց ներկայացուցիչներին կամ իրավահաջորդներին, ինչպես նաեւ սույն օրենսգրքի 81-րդ, 83-86-րդ հոդվածներում նշված անձանց, ճշտում է նրանց ինքնությունը, բացատրում  իրավունքներն ու պարտականությունները, ինչպես նաեւ քննչական գործողության իրականացման ընդհանուր կարգը: Եթե քննչական գործողության իրականացմանը մասնակցում են  տուժողը, վկան, փորձագետը կամ թարգմանիչը, ապա քննիչը նրանց համապատասխանաբար նախազգուշացնում է Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 338-րդ, 339-րդ  հոդվածներով նախատեսված քրեական պատասխանատվության մասին:
4. Քննիչն իրավունք ունի քննչական գործողության իրականացմանը ներգրավելու օպերատիվ հետախուզական գործունեություն իրականացնող մարմնի պաշտոնատար անձանց, ինչի մասին նշում է կատարվում համապատասխան քննչական գործողության արձանագրությունում:»:
Հոդված 10. Օրենսգրքի 205-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 205. Հարցաքննության կանչելու կարգը
1.Վկան, տուժողը, կասկածյալը եւ մեղադրյալը քննիչի մոտ կանչվում են ծանուցագրով: Ծանուցագրում նշվում է, թե ով է կանչում, ում, դատավարական ինչպիսի կարգավիճակով, ուր եւ երբ (օրն ու ժամը) պետք է ներկայանա կանչվողը, ինչպես նաեւ անհարգելի պատճառներով չներկայանալու հետեւանքները:
2.Ծանուցագիրը կանչվող անձին հանձնվում է ստորագրությամբ կամ փոխանցվում է  կապի միջոցներով: Նրա ժամանակավոր բացակայության դեպքում ծանուցագիրը հանձնվում է կանչվողի ընտանիքի չափահաս անդամներից որեւէ մեկին, հարեւաններին, համատիրությանը (բնակարանային շահագործման կազմակերպությանը) կամ փոխանցվում է նրան աշխատանքի կամ ուսման վայրի վարչակազմի միջոցով:
3. Հարցաքննության կանչված անձը պարտավոր է քննիչին ներկայանալ նշանակված ժամկետում  կամ նրան նախապես իրազեկել չներկայանալու պատճառները: Անհարգելի պատճառով չներկայանալու դեպքում հարցաքննության կանչված անձը կարող է բերման ենթարկվել սույն օրենսգրքի 153-րդ հոդվածով նախատեսված հիմքով, իսկ կասկածյալի կամ մեղադրյալի նկատմամբ կարող են կիրառվել  նաեւ սույն օրենսգրքով նախատեսված դատավարական հարկադրանքի այլ միջոցներ:
4. Արգելանքի տակ չգտնվող անչափահասները, որպես կանոն, կանչվում են իրենց օրինական ներկայացուցիչների միջոցով:
5. Արգելանքի տակ գտնվող կասկածյալը կամ մեղադրյալը կանչվում են արգելանքի տակ պահելու վայրի վարչակազմի միջոցով:
Զինծառայողները հարցաքննության են կանչվում զորամասի հրամանատարության միջոցով:»:
Հոդված 11. Օրենսգիրքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ  2051 -րդ հոդվածով.
«Հոդված 2051 . Հարցաքննության  տեւողությունը
1.Հարցաքննությունը չի կարող տեւել անընդմեջ չորս ժամից, իսկ անչափահասի, ինչպես նաեւ հոգեկան կամ այլ ծանր հիվանդությամբ տառապող անձի հարցաքննությունը՝ երկու ժամից ավելի:
2.Հարցաքննությունը թույլատրվում է շարունակել հարցաքննվող անձին հանգստի եւ սնվելու համար անհրաժեշտ առնվազն մեկ ժամ ընդմիջում տրամադրելուց հետո: Օրվա մեջ հարցաքննության ընդհանուր տեւողությունը չի կարող գերազանցել ութ, իսկ անչափահասի, ինչպես նաեւ հոգեկան կամ այլ ծանր հիվանդությամբ տառապող անձի համար՝ վեց ժամը:
3. Բժշկի եզրակացության հիման վրա քննիչը կարող է սահմանել սույն հոդվածով նախատեսված հարցաքննության ժամկետներից  ավելի կարճ ժամկետներ:»:
Հոդված 12. Օրենսգրքի 206-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ վեցերորդ մասով.
«6. Եթե վկան հարցաքննության է ներկայացել փաստաբանի հետ, որը հրավիրվում է վկայի կողմից՝ վերջինիս իրավաբանական օգնություն ցույց տալու նպատակով, ապա փաստաբանն իրավունք ունի ներկա գտնվելու հարցաքննությանը, սակայն իրավասու չէ հարցեր տալու վկային կամ մեկնաբանելու նրա պատասխանները: Վկայի՝ սույն օրենսգրքի 86-րդ հոդվածի հինգերորդ մասով նախատեսված իրավունքները խախտող հարցեր տալու կամ գործողություններ կատարելու  դեպքերում փաստաբանն իրավունք ունի անելու հայտարարություններ, որոնք  ներառվում են հարցաքննության արձանագրությունում:»:
Հոդված 13. Օրենսգրքի 207-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 207. Անչափահաս վկայի կամ անչափահաս տուժողի հարցաքննությունը
1. Անչափահաս վկան կամ անչափահաս տուժողը, անկախ տարիքից, կարող է հարցաքննվել պայմանով, որ նա կարող է հաղորդել գործի համար նշանակություն ունեցող տեղեկություններ:
2. Մինչեւ տասնվեց տարեկան վկայի կամ տուժողի հարցաքննությունը կատարվում է մանկավարժի մասնակցությամբ: Անչափահաս վկայի կամ անչափահաս տուժողի հարցաքննությանը ներկա գտնվելու  իրավունք ունի նրա օրինական ներկայացուցիչը:
3.  Հարցաքննությունը սկսելուց առաջ օրինական ներկայացուցչին բացատրվում են հարցաքննությանը ներկա գտնվելու, քննիչի թույլտվությամբ իր դիտողությունները շարադրելու եւ հարցեր տալու իր իրավունքները, ինչպես նաեւ պարտականությունները: Քննիչն իրավունք ունի չընդունելու տրված հարցերը, սակայն դրանք պետք է ներառվեն արձանագրությունում:
4. Տասնվեց տարին չլրացած վկային կամ տուժողին բացատրվում է գործին վերաբերող ամեն ինչի մասին ճշմարտացիորեն պատմելու նրա պարտականությունը, բայց նա չի նախազգուշացվում ցուցմունքներ տալուց հրաժարվելու կամ խուսափելու կամ ակնհայտ սուտ ցուցմունքներ տալու համար օրենքով սահմանված պատասխանատվության մասին:»:
Հոդված 14. Օրենսգրքի 209-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 209.  Հարցաքննության արձանագրությունը
1. Հարցաքննության փաստը, ընթացքը եւ արդյունքներն արտացոլվում են արձանագրությունում, որը կազմվում է սույն օրենսգրքի պահանջներին համապատասխան:
2. Հարցաքննվող անձի ցուցմունքները գրի են առնվում առաջին դեմքով եւ, հնարավորության սահմաններում, բառացի: Հարցերը եւ դրանց պատասխանները գրի են առնվում  նույն հաջորդականությամբ, որ տրվել են հարցաքննության ընթացքում: Արձանագրությունում նշվում են բոլոր հարցերը, այդ թվում՝  նրանք, որոնք չեն ընդունվել քննիչի կողմից, կամ որոնց հրաժարվել է պատասխանել հարցաքննվող անձը: Հարցերին պատասխանելուց հրաժարվելու պատճառները նշվում են արձանագրությունում:
Հարցաքննվող անձն իրավունք ունի իր ցուցմունքները գրելու իր ձեռքով, ինչի մասին քննիչն արձանագրությունում նշում է կատարում: Ցուցմունքին ծանոթանալուց հետո քննիչը նրան կարող է տալ լրացուցիչ հարցեր: Հարցերը եւ տրվող պատասխանները ներառվում են արձանագրությունում:
3.Եթե հարցաքննության ընթացքում հարցաքննվող անձին ներկայացվում են իրեղեն ապացույցներ կամ փաստաթղթեր, կամ հրապարակվում են քննչական այլ գործողությունների արձանագրություններ կամ վերարտադրվում են ձայնագրման եւ (կամ) տեսագրման նյութեր կամ քննչական գործողությունների նկարահանումներ, ապա այդ մասին նշում է կատարվում հարցաքննության արձանագրությունում: Արձանագրությունում պետք է արտացոլվեն դրանց կապակցությամբ հարցաքննվող անձի ցուցմունքները:
4. Եթե հարցաքննության ընթացքում իրականացվել են լուսանկարահանում, ձայնագրում եւ (կամ) տեսագրում, կինոնկարահանում,  ապա արձանագրությունը պետք է պարունակի՝
1) նշումներ լուսանկարահանում, ձայնագրում եւ (կամ) տեսագրում, կինոնկարահանում կատարելու մասին.
2) նշումներ օգտագործվող տեխնիկական միջոցների, լուսանկարահանման, ձայնագրման եւ (կամ) տեսագրման, կինոնկարահանման պայմանների կամ ձայնագրման եւ (կամ) տեսագրման, կինոնկարահանման ընդհատման տեւողության մասին.
3) հարցաքննվող անձի հայտարարությունները եւ դիտողությունները լուսանկարահանում, ձայնագրում եւ (կամ) տեսագրում,  կինոնկարահանում կատարելու վերաբերյալ.
4) քննիչի եւ հարցաքննվող անձի՝ արձանագրության ճշտությունը հավաստող ստորագրությունները.
5) նշումներ հարցաքննության ընթացքում հարցաքննվող անձի կողմից սխեմաներ, գծագրեր, նկարներ, դիագրամաներ պատրաստելու եւ դրանք արձանագրությանը կցելու մասին:
5. Հարցաքննության ավարտից հետո արձանագրությունը ներկայացվում է հարցաքննվող անձի ծանոթացմանը, կամ էլ նրա խնդրանքով արձանագրությունը հրապարակում է քննիչը, ինչի մասին նշում է կատարվում արձանագրությունում: Արձանագրությունը լրացնելու կամ դրանում ուղղումներ կատարելու վերաբերյալ հարցաքննվող անձի հայտարարությունները քննիչի կողմից մերժման ենթակա չեն:
6. Արձանագրությունում նշվում են բոլոր այն անձանց տվյալները, ովքեր մասնակցել են հարցաքննությանը: Նրանցից յուրաքանչյուրը պետք է ստորագրի արձանագրությունը, ինչպես նաեւ դրանում արված բոլոր լրացումները եւ ուղղումները:
Հարցաքննությանը մասնակցող անձանց կողմից արձանագրությունը ստորագրելուց հրաժարվելը կամ ստորագրման անհնարինությունը հավաստվում է սույն օրենսգրքի 29-րդ հոդվածի յոթերորդ մասով սահմանված կարգով:
7. Ցուցմունքին ծանոթանալու եւ դրանում առկա գրառումների ճշտության փաստը հարցաքննվող անձը հավաստում է իր ստորագրությամբ, որը դրվում է արձանագրության վերջում: Հարցաքննվող անձը ստորագրում է նաեւ արձանագրության  յուրաքանչյուր էջի տեքստի վերջում:»:
Հոդված 15. Օրենսգրքի 211-րդ հոդվածի երկրորդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«2. Ձերբակալված կասկածյալն իրավունք ունի  հարցաքննվելու պաշտպանի մասնակցությամբ: Պաշտպանի մասնակցությունն անհապաղ ապահովելու անհնարինության դեպքում քննիչը պարտավոր է նրա մասնակցությունն ապահովել կասկածյալին արգելանքի վերցնելուց հետո` 24 ժամվա ընթացքում:
Հարցաքննությունից առաջ կասկածյալին իր ցանկությամբ հնարավորություն է տրվում առանձին, խորհրդապահական կարգով (կոնֆիդենցիալ), անարգել տեսակցելու իր պաշտպանի հետ: Եթե առկա է կասկածյալի մասնակցությամբ դատավարական այլ գործողություններ կատարելու անհրաժեշտությունը, ապա հետաքննության մարմինը կամ քննիչը տեսակցության տեւողությունը կարող է սահմանափակել՝ այդ մասին նախապես տեղյակ պահելով կասկածյալին եւ նրա պաշտպանին: Պաշտպանի հետ  տեսակցության ժամկետը չի կարող երկու ժամից պակաս լինել:»:
Հոդված 16. Օրենսգրքի 63-րդ հոդվածի երկրորդ մասի 5-րդ, 65-րդ հոդվածի երկրորդ մասի 4-րդ, 73-րդ հոդվածի առաջին մասի 2-րդ եւ 141-րդ հոդվածի 5-րդ կետերում «կոնֆիդենցիալ» բառը փոխարինել «խորհրդապահական կարգով (կոնֆիդենցիալ)» բառերով:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В УГОЛОВНО-ПРОЦЕССУАЛЬНЫЙ КОДЕКС РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ
Статья 1. Статью 29 Уголовно-процессуального кодекса Республики Армения (1 июля 1998 года) изложить в следующей редакции:
,,Статья 29. Обязательность протоколирования хода уголовного
дела
1. Ход и результаты процессуальных действий отражаются в протоколе, который был составлен в ходе процессуальных действий или непосредственно после из окончания.
2. Протокол пишется от руки или изготовляется с использованием технических средств. При осуществлении процессуальных действий может производиться стенографирование, фотографирование, киносъемка, аудио- и видеозапись.
Фотографические негативы и фотоснимки, кинопленки, диапозитивы, аудиозапись, видеокассеты допроса, носители компьютерной информации, чертежи, планы, копии слепков, отпечатки следов, составленные или изготовленные в ходе процессуальных действий, прилагаются к уголовному делу.
3. В протоколе указываются:
1) место, день, месяц, год осуществления процессуального действия, время его начала и окончания с точностью до минуты;
2) должность и фамилия лица, составившего протокол;
3) фамилия, имя, отчество, а в случае необходимости адрес и другие личные данные каждого лица, участвующего в процессуальном действии.
4. Процессуальные действия описываются в протоколе в той последовательности, в какой они имели место в действительности. В протоколе указываются обстоятельства, полученные в ходе их производства и имеющие значение для дела, излагаются заявления участников процессуального действия.
5. В протоколе указываются сведения о технических средствах, примененных в ходе процессуального действия, условия и порядок их использования, объекты, к которым были применены технические средства, и полученные результаты, а также сведения относительно предупреждения участников о применении технических средств.
6. Протокол предъявляется для ознакомления лицам, участвующим в процессуальном действии. При этом указанным лицам разъясняется их право на внесение в протокол дополнений и исправлений. Все заявления о внесении в протокол дополнений и исправлений подписываются лицами, участвовавшими в процессуальном действии.
7. Протокол подписывается следователем и лицами, участвовавшими в процессуальном действии.
В случае отказа подозреваемого, обвиняемого, потерпевшего, свидетеля или иного лица, участвовавшего в процессуальном действии, подписать протокол следователь вносит в протокол соответствующую запись об этом, которая удостоверяется подписями следователя, защитника, представителя, законного представителя, правопреемника или понятого, если они участвуют в процессуальном действии.
Лицу, отказавшемуся подписывать протокол, должна быть предоставлена возможность дать объяснение причин отказа или отказа от объяснения причин, что также фиксируется в протоколе.
Если подозреваемый, обвиняемый, потерпевший или свидетель вследствие физических недостатков, или состояния здоровья, или неграмотности лишен возможности подписания протокола лично, то протокол для ознакомления этого лица предъявляется в присутствии защитника, законного представителя, представителя или понятого, которые подтверждают своими подписями соответствие содержания протокола действительности и невозможность его подписания подозреваемым, обвиняемым, потрепевшим или свидетелем.
8. Протокол также должен содержать записи о разъяснении участникам процессуального действия их прав и обязанностей, разъяснении им последствий неисполнения обязанностей, разъяснении общего порядка осуществления процессуального действия, которые удостоверяются подписями участников процессуального действия.".
Статья 2. Пункт 5 части второй статьи 63 Кодекса после слов ,,и продолжительности" дополнить словами ,, , за исключением случая, предусмотренного абзацем вторым части второй статьи 211 настоящего Кодекса".
Статья 3. Часть пятую статьи 86 Кодекса дополнить пунктом 10 слежующего содержания:
,,10) являться в орган, осуществляющий уголовное производство, вместе с адвокатом.".
Статья 4. Часть первую статьи 105 Кодекса дополнить пунктом 21 следующего содержания:
,,21 ) с нарушением прав свидетеля, предусмотренных частью пятой статьи 86 настоящего Кодекса.".
Статья 5. Часть первую статьи 128 Кодекса изложить в следующей редакции:
,,1. Задержаниеми является взятие лица под стражу в целях пресечения совершения им преступления или попытки скрыться после его совершения, доставление его в орган дознания или орган, осуществляющий производство, с составлением соответствующего протокола и объявлением ему об этом для кратковременного содержания под стражей в определенных законом местах и условиях.".
Статья 6. Кодекс дополнить статьей 1311 следующего содержания:
,,Статья 1311 . Порядок задержания подозреваемого
1. После доставления лица, подозреваемого в совершении преступления, в орган дознания, к следователю или прокурору в течении трех часов составляется протокол задержания подозреваемого, копия которого выдается задержанному лицу за его подписью. В протоколе задержания делается отметка о защите подозреваемого, а также о разъяснении ему своих прав и обязанностей, предусмотренных статьей 63 настоящего Кодекса.
2. В протоколе указываются время его составления (день, месяц, год, час, минута), время, место, основание (основания) и цель задержания, статья Уголовного кодекса Республики Армения, в совершении предусмотренного которым преступления подозревается задержанный, результаты его личного обыска и другие обстоятельства, а также заявления и ходатайства задержанного.
3. Орган дознания или следователь в течение 12 часов после составления протокола задержания в письменной форме уведомляет об этом прокурора.".
Статья 7. В последнем предложении части третьей статьи 173 Кодекса слова ,,составления протокола" заменить словами ,,заключения под стражу".
Статья 8. Название Главы 26 Кодекса изложить в следующей редакции:
,,ПРЕДВАРИТЕЛЬНОЕ РАССЛЕДОВАНИЕ".
Статья 9. Кодекс дополнить статьей 1881 следующего содержания:
,,Статья 1881 . Общие условия предварительного следствия
1. Осуществление следственных действий в ночное время не допускается, за исключением случаев, не терпящих отлагательства.
2. При осуществлении следственных действий недопустимо применение к участникам предварительного следствия насилия, угроз и иных незаконных действий, а равно и создание условий, опасных для их жизни и здоровья.
3. Следователь, привлекая к осуществлению следственных действий подозреваемого, обвиняемого, пострадавшего, гражданского истца, гражданского ответчика, их представителей или правопреемников, а также лиц, указанных в статьях 81, 83-86 настоящего Кодекса, удостоверяется в их личности, разъясняет им права и обязанности, а также общий порядок осуществления следственного действия. Если в осуществлении следственного действия участвует потерпевший, свидетель, эксперт или переводчик, то следователь соответственно предупреждает их об уголовной ответственности, предусмотренной статьями 338, 339 Уголовного кодекса Республики Армения.
4. Следователь вправе привлекать к осуществлению следственного действия должностных лиц органа, осуществляющего оперативно-розыскную деятельность, о чем делается соответствующая отметка в протоколе соответствующего следственного действия.".
Статья 10. Статью 205 Кодекса изложить в следующей редакции:
,,Статья 205. Порядок вызова на допрос
1. Свидетель, потерпевший и обвиняемый вызываются к следователю повесткой. В повестке указывается, кто вызывает, кого, в каком процессуальном качестве вызывают, куда и когда (день и час) следует явиться вызываемому лицу, а также последствия неявки по неуважительным причинам.
2. Повестка вручается вызываемому лицу под расписку либо передается через средства связи. В случае временного отсутствия лица повестка вручается кому-либо из совершеннолетних членов семьи, соседям, кондоминиуму (жилищно-эксплуатационной организации) вызываемого лица или передается ему через администрацию по месту работы или учебы.
3. Лицо, вызванное на допрос обязано явиться к следователю в назначенный срок либо заренее уведомить его о причинах неявки. В случае неявки по неуважительной причине лицо, вызванное на допрос, может быть подвергнуто приводу по основанию, предусмотренному статьей 153 настоящего Кодекса, а в отношении подозреваемого или обвиняемого могут быть применены также иные меры процессуального принуждения, предусмотренные настоящим Кодексом.
4. Несовершеннолетние, не находящиеся под стражей, как правило, вызываются через их законных представителей.
5. Подозревамый или обвиняемый, находящийся под стражей, вызывается через администрацию места содержания под стражей.
Военнослужащие вызываются на допрос через командование воинской части.".
Статья 11. Кодекс дополнить статьей 2051 следующего содержания:
,,Статья 2051 . Продолжительность допроса
1. Допрос не может длиться непрерывно более 4 часов, а допрос несовершеннолетнего, а также лица, страдающего психическим или иным тяжелым заболеванием, - более двух часов.
2. Продолжение допроса допускается после предоставления допрашиваемому лицу необходимого для отдыха и принятия пищи перерыва не менее чем на один час. Общая продолжительность допроса в течение дня не может превышать восемь часов, а для несовершеннолетнего, а также лица, страдающего психическим или иным тяжелым заболеванием, - шесть часов.
3. Следователь на основании заключения врача может установить более короткие чем предусмотренные настоящей статьей сроки допроса.".
Статья 12. Статью 206 Кодекса дополнить частью шестой следующего содержания:
,,6. Если свидетель явился на допрос с адвокатом, приглашенным свидетелем с целью оказания последнему юридической помощи, то адвокат имеет право присутствовать при допросе, однако не правомочен задавать вопросы свидетелю или комментировать его ответы. В случае дачи вопросов или совершения действий, нарушающих права свидетеля, предусмотренные частью пятой статьи 86 настоящего Кодекса, адвокат вправе делать заявления, которые вносятся в протокол допроса.".
Статья 13. Статью 207 Кодекса изложить в следующей редакции:
,,Статья 207. Допрос несовершеннолетнего свидетеля или несовершеннолетнего потерпевшего
1. Несовершеннолетний свидетель или несовершеннолетний потерпевший, независимо от возраста, может быть допрошен при условии, что он может сообщить сведения, имеющие значение для дела.
2. Допрос свидетеля или потерпевшего в возрасте до шестнадцати лет проводится с участием педагога. При допросе несовершеннолетнего свидетеля или несовершеннолетнего потерпевшего вправе присутствовать его законный представитель.
3. До начала допроса законному представителю разъясняются его право присутствовать при допросе, излагать своих замечания и задавать свои вопросы с разрешения следователя, а также обязанности. Следователь вправе не принимать заданные вопросы, однако они должны быть внесены в протокол.
4. Свидетелю или потерпевшему, не достигшему возраста шестнадцати лет, разъясняется его обязанность правдиво рассказать обо всем, что касается дела, однако он не предупреждается об установленной законом ответственности за отказ или уклонение от дачи показаний или за дачу заведомо ложных показаний.".
Статья 14. Статью 209 Кодекса изложить в следующей редакции:
,,Статья 209. Протокол допроса
1. Факт, ход и результаты допроса отражаются в протоколе, который составляется в соответствии с требованиями настоящего Кодекса.
2. Показания допрашиваемого лица записываются от первого лица и по возможности дословно. Вопросы и ответы на них записываются в той же последовательности, в которой они задавались в ходе допроса. В протоколе указываются все вопросы, в том числе и те, которые были отведены следователем или на которые отказалось отвечать допрашиваемое лицо. В протоколе указываются причины отказа от ответов на вопросы.
Доправшиваемое лицо имеет право написания своих показания собственноручно, о чем следователем делается отметка в протоколе. После ознакомления с показаниями следователь может задавать ему дополнительные вопросы. Вопросы и ответы на них вносятся в протокол.
3. Если в ходе допроса допрашиваемому лицу предъявляются вещественные доказательства или документы либо оглашаются протоколы других следственных действий или воспроизводятся материалы аудио- и (или) видеозаписи, или киносъемки следственных действий, то об этом делается запись в протоколе допроса. В протоколе должны быть отражены показания допрашиваемого лица по этому поводу.
4. Если в ходе допроса производились фотографирование, аудио- и (или) видеозапись, киносъемка, то протокол должен содержать:
1) отметки о проведении фотографирования, аудио- и (или) видеозаписи, киносъемки;
2) отметки об используемых технических средствах, условиях проведения фотографирования, аудио- и (или) видеозаписи, киносъемки или о длительности остановок аудио- и (или) видеозаписи, киносъемки;
3) заявления и замечания допрашиваемого лица по поводу проведения фотографирования, аудио- и (или) видеозаписи, киносъемки;
4) подписи допрашиваемого лица и следователя, удостоверяющие правильность протокола;
5) отметки об изготовлении допрашиваемым лицом схем, чертежей, рисунков, диаграмм и о приобщении их к протоколу.
5. По окончании допроса протокол предъявляется допрашиваемому лицу для ознакомления либо по его просьбе оглашается следователем, о чем делается отметка в протоколе. Заявления допрашиваемого лица о внесении в протокол дополнений или внесении в него поправок не подлежат отклонению следователем.
6. В протоколе указываются данные о всех лицах, которые участвовали в допросе. Каждое из них должно подписать протокол, а также все внесенные в него дополнения и поправки.
Отказ от подписи протокола или невозможность его подписания лицами, участвующими в допросе, удостоверяется в порядке, установленном частью седьмой статьи 29 настоящего Кодекса.
7. Факт ознакомления с показаниями и правильности имеющихся в них записей доправшиваемое лицо удостоверяет своей подписью, которая проставляется в конце протокола. Допрашиваемое лицо подписывается также под текстом каждой страницы протокола.".
Статья 15. Часть вторую статьи 211 Кодекса изложить в следующей редакции:
,,2. Задержанный подозреваемый имеет право быть допрошенным с участием защитника. При невозможности немедленно обеспечить участие защитника следователь обязан обеспечить его участие в течение 24 часов после заключения подозреваемого под стражу.
Перед допросом подозреваемому по его желанию предоставляется возможность свидания со своим защитником наедине, скрытно (конфиденциально), беспрепятственно. Если имеется необходимость проведения другого процессуального действия с участием подозреваемого, то орган дознания или следователь может ограничить длительность свидания, предварительно известив об этом подозреваемого и его защитника. Срок свидания с защитником не может составлять менее двух часов.".
Статья 16. В пункте 5 части второй статьи 63, пункте 4 части второй статьи 65, пункте 2 части первой статьи 73, пункте 5 статьи 141 Кодекса слово ,,конфиденциально" заменить словами ,,скрытно (конфиденциально)".