Հոդված 1. «Արժութային կարգավորման եւ արժութային վերահսկողության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի (24 նոյեմբերի 2004 թվականի,ՀՕ-135-Ն) 6-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ հինգերորդ եւ վեցերորդ մասերով`
«5. Հայաստանի Հանրապետություն, Հայաստանի Հանրապետությունից կամ Հայաստանի Հանրապետության օդային տարածքով չվերթեր (կանոնավոր, ոչ կանոնավոր, չարթերային) իրականացնող օդանավեր շահագործող ընկերություններին (ավիաընկերություններին) մատուցվող հետեւյալ ավիացիոն ծառայությունների փողային գնանշումները կարող են կատարվել արտարժույթով`
ա) օդանավերի ուղեկցման ծառայություններ, թռիչքի, վայրէջքի եւ լուսավորման, կանգառների կառավարման, շարժական եւ մեխանիկական սանդուղքների ներդրման եւ գործարկման, տելեսկոպ կամուրջի, օդանավերի վերգետնյա սպասարկման ծառայություններ (այդ թվում` օդանավեր քարշակելու ծառայություն).
բ) ուղեւորի, ուղեբեռի, բեռի եւ փոստի վերգետնյա սպասարկում եւ հաշվառում.
գ) ավիացիոն անվտանգության եւ օդանավերի պահպանման ծառայություններ.
դ) օդանավերի կոմունալ ծառայություններ.
ե) վառելիքի եւ հեղուկների մատակարարում.
զ) հատուկ անիվավոր փոխադրամիջոցներով մատուցվող ծառայություններ.
է) Հայաստանի Հանրապետության օդային տարածքով անցնող միջազգային օդային մայրուղիներով տարանցիկ եւ Հայաստանի Հանրապետության օդանավակայաններ չվերթող օդանավերին մատուցվող աերոնավիգացիոն ծառայություններ.
ը) Հայաստանի Հանրապետության օդանավակայանների 20 կմ շառավիղով շրջակայքում իրականացվող թռիչք-վայրէջքի փուլում մատուցվող աերոնավիգացիոն սպասարկման ծառայություններ:
Սույն մասում նշված դեպքում ավիացիոն ծառայությունների դիմաց վճարումները ոչ ռեզիդենտ ավիացիոն ընկերությունների կողմից կարող են կատարվել արտարժույթով:
6. Հայաստանի Հանրապետություն, Հայաստանի Հանրապետությունից կամ Հայաստանի Հանրապետության օդային տարածքով չվերթներ իրականացնող օդանավեր շահագործող ընկերությունների կողմից մատուցվող ուղեւորների, բեռի եւ փոստի փոխադրման ծառայությունների փողային գնանշումները համակարգչային բազայում կարող են իրականացվել արտարժույթով:»:

Статья 1. Статью 6 Закона Республики Армения “О валютном регулировании и валютном контроле” (21 декабря 2004 года, ЗР – 135-Н)дополнить частями пятой и шестой следующего содержания:
“5. Денежные котировки на следующие авиационные услуги, оказываемые эксплуатирующим воздушные суда компаниям (авиакомпаниям), осуществлющим рейсы(регулярные, нерегулярные, чартерные) в Республику Армения, из Республики Армения или через воздушное пространство Республики Армения, могут производиться в иностранной валюте:
а) услуги по сопровождению воздушных судов, услуги по взлету, посадке, освещению, регулированию стоянок, внедрению и эксплуатации передвижных и механических трапов, обслуживанию телескопического трапа, наземному обслуживанию воздушных судов (в том числе услуга по буксировке воздушных судов);
б) наземное обслуживание и учет пассажира, груза, багажа и почты;
в) услуги по авиационной безопасности и сохранности воздушных судов ;
г) коммунальные услуги воздушных судов;
д) поставка топлива и жидкостей;
е) услуги, оказываемые специальными колесными средствами передвижения;
ж) аэронавигационные услуги, оказываемые транзитным воздушным судам, совершающим рейсы по международным воздушным трассам, проходящим через воздушное пространство Республики Армения, и воздушным судам, прилетающим в аэропорты Республики Армения;
з) услуги по аэронавигационному обслуживанию, оказываемые на этапе взлета-посадки, осуществляемом в диапазоне радиуса 20 км от аэропортов Республики Армения.
В случае, указанномв настоящей части, оплата авиационными компаниями–нерезидентами авиационных услуг может производиться в иностранной валюте.
6. Денежные котировки на услуги по перевозке пассажиров, груза, почты, оказываемые эксплуатирующим воздушные суда компаниям, осуществлющим рейсыв Республику Армения, из Республики Армения или через воздушное пространство Республики Армения, в компьютерной базе могут производиться в иностранной валюте.”.