ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՔՐԵԱԿԱՆ ՕՐԵՆՍԳՐՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի (18 ապրիլի 2003 թվականի, այսուհետ` օրենսգիրք) 49-րդ հոդվածի 6-րդ կետը, 56-րդ հոդվածը եւ68-րդ հոդվածի առաջին մասի 2-րդ կետըճանաչել ուժը կորցրած:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 50-րդ հոդվածում՝
1) առաջին եւ երկրորդ մասերը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«1. Տուգանքը, հանրային աշխատանքները, կալանքը, կարգապահական գումարտակում պահելը, որոշակի ժամկետով ազատազրկումը եւ ցմահ ազատազրկումը կիրառվում են միայն որպես հիմնական պատիժներ:
2. Որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու կամ որոշակի գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքից զրկելը կիրառվում է եւ՛ որպես հիմնական, եւ՛ որպես լրացուցիչ պատիժ:».
2) հինգերորդ մասի «Տուգանքը, գույքի» բառերը փոխարինել «Գույքի» բառով:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 51-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 51.Տուգանքը
1. Տուգանքը դրամական տուժանք է, որը նշանակվում է ոչ մեծ եւ միջին ծանրության հանցանքների համար սույն օրենսգրքի Հատուկ մասով նախատեսված դեպքերում եւ սույն օրենսգրքով նախատեսված սահմաններում՝ պատիժ նշանակելու պահին Հայաստանի Հանրապետությունում օրենքով սահմանված նվազագույն աշխատավարձի (այսուհետ՝ նվազագույն աշխատավարձ) երեսնապատիկից հազարապատիկի չափով։
2. Տուգանքի չափը դատարանը որոշում է՝ հաշվի առնելով կատարված հանցագործության ծանրությունը եւ դատապարտվողի գույքային դրությունը։
3. Եթե դատապարտվողն ի վիճակի չէ անհապաղ եւ ամբողջությամբ վճարելու նշանակված տուգանքը, ապա դատարանը նրա համար վճարման ժամկետ է սահմանում առավելագույնը մեկ տարի ժամկետով կամ թույլատրում է տուգանքը մաս առ մաս վճարել նույն ժամկետում։ Այդ դեպքում սահմանվում է տուգանքի վճարման ժամանակացույց, եւ որոշվում է յուրաքանչյուր անգամ վճարման ենթակա գումարի չափը։ Նշված արտոնությունը դատարանի որոշմամբ ուժը կորցնում է, եթե դատապարտյալը խախտում է տուգանքի վճարման ժամանակացույցով սահմանված պարտավորությունների կատարումը։ Դատապարտյալի կողմից տուգանքի վճարման ժամանակացույցով սահմանված պարտավորությունների կատարումը խախտելու դեպքում տուգանքը կամ տուգանքի չվճարված մասը փոխարինվում է հանրային աշխատանքներով` սույն հոդվածի չորրորդ մասով սահմանված կարգով:
4. Տուգանքը վճարելու անհնարինության դեպքում դատարանը տուգանքը կամ տուգանքի չվճարված մասը փոխարինում է հանրային աշխատանքներով` հանրային աշխատանքների հինգ ժամը նվազագույն աշխատավարձի դիմաց: Եթե տուգանքը կամ տուգանքի չվճարված մասը հանրային աշխատանքներով փոխարինելու համար կատարված հաշվարկի արդյունքում ստացվում է պակաս, քան երկու հարյուր յոթանասուն ժամը, ապա նշանակվում է երկու հարյուր յոթանասուն ժամ, իսկ եթե այն գերազանցում է երկու հազար երկու հարյուր ժամը, ապա նշանակվում է երկու հազար երկու հարյուր ժամ:»:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 54-րդ հոդվածում`
1) առաջինից-երրորդ մասերը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«1. Հանրային աշխատանքները դատարանի կողմից նշանակված, իրավասու մարմնի կողմից որոշված վայրում չվարձատրվող, դատապարտյալի կողմից հանրության համար օգտակար աշխատանքների կատարումն է։
2. Հանրային աշխատանքները կարող են նշանակվել ոչ մեծ կամ միջին ծանրության հանցագործություններ կատարած, առավելագույնը երկու տարի ժամկետով ազատազրկման դատապարտված անձանց նկատմամբ։
Հանրային աշխատանքները նշանակվում են երկու հարյուր յոթանասունից երկու հազար երկու հարյուր ժամ ժամկետով։
3. Հանրային աշխատանքները նշանակվում են որպես որոշակի ժամկետով ազատազրկմանն այլընտրանքային պատժատեսակ` ուժի մեջ մտած դատավճիռն ի կատար ածելու կարգադրությունը ստանալուց հետո` քսանօրյա ժամկետում՝ դատապարտյալի գրավոր դիմում ներկայացնելու, ինչպես նաեւ սույն օրենսգրքի 51-րդ հոդվածի չորրորդ մասով նախատեսված դեպքերում:
Դատարանը դիմումը մերժում է, եթե չի պահպանվել այն ներկայացնելու սահմանված կարգը:».
2) հինգերորդ մասի «չորս ժամվա» բառերը փոխարինել «երեք ժամվա» բառերով:
Հոդված 5. Օրենսգրքի 57-րդ հոդվածում`
1) առաջին մասի «դատարանը նշանակում է» բառերը փոխարինել «կարող է նշանակվել ոչ մեծ եւ միջին ծանրության հանցանքների համար սույն օրենսգրքի Հատուկ մասով նախատեսված դեպքերում`» բառերով.
2) երրորդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«3. Զինծառայողները կալանքը կրում են կայազորային կարգապահական մեկուսարանում:»:
Հոդված 6. Օրենսգրքի 58-րդ հոդվածի առաջին մասը «կարող է նշանակվել» բառերը փոխարինել «կարող է նշանակվել ոչ մեծ եւ միջին ծանրության հանցանքների համար» բառերով:
Հոդված 7. Օրենսգրքի 68-րդ հոդվածի առաջին մասի 3-րդ կետի «չորս ժամը» բառերը փոխարինել «երեք ժամը» բառերով:
Հոդված 8. Օրենսգրքի 69-րդ հոդվածում՝
1) առաջին մասից հանել «ուղղիչ աշխատանքների,» բառերը.
2) երրորդ մասից հանել «ուղղիչ աշխատանքների դեպքում՝ մեկ օրը երեք օրվա դիմաց,» բառերը, իսկ «վեց ժամի» բառերը փոխարինել «երեք ժամի» բառերով:
Հոդված 9. Օրենսգրքի 70-րդ հոդվածում՝
1) առաջին մասից հանել «հանրային աշխատանքների, ուղղիչ աշխատանքների,» բառերը.
2) վեցերորդ մասից հանել «երկու կամ ավելի անգամ կատարում է իրավախախտումներ, որոնց համար նա ենթարկվում է վարչական կալանքի, կամ» բառերը:
Հոդված 10. Օրենսգրքի 76-րդ հոդվածում՝
2) վեցերորդ մասի 1-ին կետից հանել «երկու կամ ավելի անգամ կատարում է այնպիսի իրավախախտումներ, որոնց համար նրա նկատմամբ նշանակվում է վարչական կալանք, կամ» բառերը:
Հոդված 11. Օրենսգրքի 114-րդ, 115-րդ, 116-րդ, 137-րդ, 166-րդ, 233-րդ եւ307-րդ հոդվածների առաջին մասերի, 286-րդ հոդվածի երկրորդ մասի սանկցիաներում «ուղղիչ աշխատանքներով՝ առավելագույնը մեկ տարի ժամկետով» բառերը փոխարինել «տուգանքով՝ նվազագույն աշխատավարձի հիսնապատիկից հարյուրհիսնապատիկի չափով» բառերով:
Հոդված 12. Օրենսգրքի 141-րդ, 239-րդ, 244-րդ եւ 331-րդ հոդվածների, 123-րդ, 133-րդ, 182-րդ, 183-րդ, 237-րդ, 240-րդ, 247-րդ, 248-րդ, 286-րդ եւ 330-րդ հոդվածների առաջին մասերի, 115-րդ, 116-րդ, 120-րդ, 121-րդ, 164-րդ, 166-րդ, 233-րդ եւ 307-րդ հոդվածների երկրորդ մասերի սանկցիաներում «ուղղիչ աշխատանքներով՝ առավելագույնը երկու տարի ժամկետով» բառերը փոխարինել «տուգանքով՝ նվազագույն աշխատավարձի հարյուրապատիկից երկուհարյուրհիսնապատիկի չափով» բառերով:
Հոդված 13. Օրենսգրքի 117-րդ, 118-րդ, 144-րդ, 160-րդ, 169-րդ, 1691 –րդ, 171-րդ, 172-րդ, 173-րդ, 174-րդ, 243-րդ, 250-րդ, 255-րդ եւ 326-րդ հոդվածների, 120-րդ, 121-րդ,128-րդ, 129-րդ, 132-րդ, 142-րդ, 146-րդ, 147-րդ, 158-րդ, 164-րդ, 184-րդ, 185-րդ, 186-րդ,200-րդ, 231-րդ, 232-րդ, 252-րդ, 253-րդ, 254-րդ, 256-րդ, 257-րդ, 265-րդ, 279-րդ, 287-րդ,289-րդ, 290-րդ, 325-րդ եւ 339-րդ հոդվածների առաջին մասերի, 170-րդ եւ 204-րդ հոդվածների երկրորդ մասերի, 264-րդ հոդվածի առաջին եւ չորրորդ մասերի սանկցիաներից հանել «կամ ուղղիչ աշխատանքներով՝ առավելագույնը մեկ տարի ժամկետով» բառերը:
Հոդված 14. Օրենսգրքի 259-րդ հոդվածի, 122-րդ, 124-րդ, 177-րդ, 178-րդ, 204-րդ, 212-րդ, 214-րդ, 216-րդ, 312-րդ, 314-րդ, 322-րդ, 3322 -րդ, 333-րդ, 344-րդ եւ 349-րդ հոդվածների առաջին մասերի, 186-րդ, 251-րդ, 287-րդ, 289-րդ, 292-րդ եւ 296-րդ հոդվածների երկրորդ մասերի սանկցիաներից հանել «կամ ուղղիչ աշխատանքներով՝ մեկից երկու տարի ժամկետով» բառերը:
Հոդված 15. Օրենսգրքի 140-րդ, 197-րդ, 249-րդ, 276-րդ, 293-րդ, 298-րդ, 317-րդ,342-րդ եւ 346-րդ հոդվածների, 157-րդ, 226-րդ, 227-րդ, 228-րդ, 229-րդ, 230-րդ, 241-րդ,242-րդ, 245-րդ, 261-րդ, 262-րդ, 277-րդ, 280-րդ, 284-րդ, 288-րդ, 291-րդ, 292-րդ, 294-րդ,297-րդ, 338-րդ եւ 340-րդ հոդվածների առաջին մասերի, 200-րդ հոդվածի երկրորդ եւ երրորդ մասերի, 252-րդ, 264-րդ, 279-րդ եւ 344-րդ հոդվածների երկրորդ մասերի սանկցիաներից հանել «կամ ուղղիչ աշխատանքներով՝ առավելագույնը երկու տարի ժամկետով» բառերը:
Հոդված 16. Օրենսգրքի 132-րդ հոդվածի երկրորդ մասի սանկցիայից հանել «ուղղիչ աշխատանքներով՝ առավելագույնը երկու տարի ժամկետով, կամ» բառերը:
Հոդված 17. Օրենսգրքի 167-րդ հոդվածի առաջին մասի սանկցիայում «ուղղիչ աշխատանքներով՝ երկու տարի ժամկետով» բառերը փոխարինել «տուգանքով՝ նվազագույն աշխատավարձի հարյուրապատիկից երկուհարյուրհիսնապատիկի չափով» բառերով:
Հոդված 18. Օրենսգրքի 170-րդ հոդվածի առաջին մասի սանկցիայից հանել «կամ ուղղիչ աշխատանքներով՝ առավելագույնը չորս ամիս ժամկետով» բառերը:
Հոդված 19. Օրենսգրքի 397-րդ հոդվածի, 176-րդ հոդվածի առաջին մասի, 235-րդ հոդվածի չորրորդ մասի սանկցիաներում «ուղղիչ աշխատանքներով՝ մեկից երկու տարի ժամկետով» բառերը փոխարինել «տուգանքով՝ նվազագույն աշխատավարձի երկուհարյուրապատիկից վեցհարյուրապատիկի չափով» բառերով:
Հոդված 20. Օրենսգրքի 179-րդ, 201-րդ, 251-րդ, 296-րդ եւ 315-րդ հոդվածների առաջին մասերի, 260-րդ հոդվածի սանկցիաներից հանել «կամ ուղղիչ աշխատանքներով՝ վեց ամսից մեկ տարի ժամկետով» բառերը:
Հոդված 21. Օրենսգրքի 295-րդ եւ 3151 -րդ հոդվածների, 224-րդ հոդվածի երկրորդ, 225-րդ հոդվածի չորրորդ եւ 272-րդ հոդվածի առաջին մասերի սանկցիաներում «ուղղիչ աշխատանքներով՝ առավելագույնը երկու տարի ժամկետով» բառերը փոխարինել «տուգանքով՝ նվազագույն աշխատավարձի երկուհարյուրապատիկից վեցհարյուրապատիկի չափով» բառերով:
Հոդված 22. Օրենսգրքի 253-րդ, 254-րդ, 265-րդ, 290-րդ, 322-րդ եւ 325-րդ հոդվածների երկրորդ մասերի սանկցիաներում «ուղղիչ աշխատանքներով՝ առավելագույնը երկու տարի ժամկետով» բառերը փոխարինել «տուգանքով՝ նվազագույն աշխատավարձի չորսհարյուրապատիկից ութհարյուրապատիկի չափով» բառերով:
Հոդված 23. Օրենսգրքի 264-րդ հոդվածի երրորդ մասի սանկցիայից հանել «կամ ուղղիչ աշխատանքներով՝ առավելագույնը վեց ամիս ժամկետով» բառերը:
Հոդված 24.
Օրենսգրքի 176-րդ հոդվածի երկրորդ, 187-րդ հոդվածի առաջին մասերի սանկցիաներից
հանել «եւ տուգանքով՝ նվազագույն աշխատավարձի առավելագույնը հիսնապատիկի չափով» բառերը:
Հոդված 25. Օրենսգրքի 182-րդ, 189-րդ եւ 199-րդ հոդվածների առաջին մասի,184-րդ եւ 188-րդ հոդվածների երկրորդ եւ երրորդ մասերի սանկցիաներից հանել «եւ տուգանքով՝ նվազագույն աշխատավարձի առավելագույնը հիսնապատիկի չափով, կամ առանց դրա» բառերը:
Հոդված 26. Օրենսգրքի 187-րդ հոդվածի երկրորդ եւ երրորդ մասերի սանկցիաներից հանել «եւ տուգանքով՝ նվազագույն աշխատավարձի առավելագույնը հարյուրապատիկի չափով» բառերը:
Հոդված 27. Օրենսգրքի 190-րդ հոդվածի առաջին, 199-րդ հոդվածի երկրորդ մասերի սանկցիաներից հանել «եւ տուգանքով՝ նվազագույն աշխատավարձի առավելագույնը հարյուրապատիկի չափով կամ առանց դրա» բառերը:
Հոդված 28. Օրենսգրքի 196-րդ հոդվածի սանկցիայից հանել «եւ տուգանքով՝ առավելագույնը հիսնապատիկի չափով կամ առանց դրա» բառերը:
Հոդված 29. Օրենսգրքի 203-րդ հոդվածի առաջին մասի սանկցիայից հանել «եւ տուգանքով՝ նվազագույն աշխատավարձի երեքհարյուրապատիկից հինգհարյուրա-պատիկի չափով» բառերը:
Հոդված 30. Օրենսգրքի 235-րդ հոդվածում՝
1) առաջին մասի սանկցիայից հանել «եւ տուգանքով՝ նվազագույն աշխատավարձի առավելագույնը հինգհարյուրապատիկի չափով կամ առանց դրա» բառերը.
2)չորրորդ մասի սանկցիայից հանել «եւ տուգանքով՝ նվազագույն աշխատավարձի առավելագույնը երկուհարյուրապատիկի չափով կամ առանց դրա» բառերը:
Հոդված 31. Օրենսգրքի 256-րդ հոդվածի առաջին մասի սանկցիայից հանել «եւ տուգանքով՝ նվազագույն աշխատավարձի հարյուրապատիկից երեքհարյուրապատիկի չափով» բառերը:
Հոդված 32. Օրենսգրքի 288-րդ հոդվածի երկրորդ մասի սանկցիայից հանել «եւ տուգանքով՝ նվազագույն աշխատավարձի հիսնապատիկից հարյուրապատիկի չափով» բառերը:
Հոդված 33. Օրենսգրքի 310-րդ հոդվածի սանկցիայից հանել «եւ տուգանքով՝ նվազագույն աշխատավարձի երկուհարյուրապատիկից չորսհարյուրապատիկի չափով,» բառերը:
Հոդված 34. Օրենսգրքի 345-րդ հոդվածի երկրորդ մասի սանկցիայից հանել «եւ տուգանքով՝ նվազագույն աշխատավարձիհիսնապատիկի չափով» բառերը:
Հոդված 35. Օրենսգրքի 177-րդ, 178-րդ եւ 181-րդ հոդվածների երկրորդ մասերի սանկցիաները շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«պատժվում է ազատազրկմամբ՝ երկուսից վեց տարի ժամկետով:»:
Հոդված 36. Օրենսգրքի 195-րդ հոդվածի երկրորդ մասի սանկցիան շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«պատժվում է ազատազրկմամբ՝ երեքից ութ տարի ժամկետով` գույքի բռնագրավմամբ կամ առանց դրա:»:
Հոդված 37. Օրենսգրքի 215-րդ հոդվածի առաջին մասի սանկցիան շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«պատժվում է ազատազրկմամբ` առավելագույնը վեց տարի ժամկետով` գույքի բռնագրավմամբ:»:
Հոդված 38. Օրենսգրքի 312-րդ հոդվածի երրորդ մասի սանկցիան շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«պատժվում է ազատազրկմամբ՝ երեքից յոթ տարի ժամկետով:»:
Հոդված 39. Օրենսգրքի 365-րդ հոդվածի երկրորդ մասի սանկցիան շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«պատժվում է ազատազրկմամբ՝ երկուսից յոթ տարի ժամկետով:»:
Հոդված 40. Օրենսգրքի 369-րդ հոդվածի երկրորդ մասի սանկցիան շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«պատժվում է ազատազրկմամբ՝ երեքից ութ տարի ժամկետով:»:
Հոդված 41. Սույն օրենքի ուժի մեջ մտնելուց հետո ուղղիչ աշխատանքների կամ որպես լրացուցիչ պատժի` տուգանքի դատապարտված եւ պատիժ կրող անձինք ազատվում են պատժի հետագա կրումից:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ В УГОЛОВНЫЙ КОДЕКС РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ
Статья 1. Пункт 6 статьи 49, статью 56 и пункт 2 части первой статьи 68 Уголовного кодекса Республики Армения (18 апреля 2003 года, далее – Кодекс) признать утратившими силу.
Статья 2. В статье 50 Кодекса:
1) части первую и вторую статьи изложить в следующей редакции:
,,1. Штраф, общественные работы, арест, содержание в дисциплинарном батальоне, лишение на определенный срок и пожизненное лишение свободы применяются только в качестве основных наказаний.
2. Лишение права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью применяется и в качестве основных, и в качестве дополнительных наказаний.";
2) в части пятой слова ,,Штраф, конфискация" заменить словом ,,Конфискация".
Статья 3. Статью 51 Кодекса изложить в следующей редакции:
,,Статья 51. Штраф
1. Штраф есть денежное взыскание, назначаемое за преступления небольшой и средней тяжести в случаях, предусмотренных Особенной частью настоящего Кодекса, и в пределах, предусмотренных настоящим Кодексом, в размере от тридцатикратного до тысячекратного размера минимальной заработной платы, установленной законом Республики Армения на момент назначения наказания (далее – минимальная заработная плата).
2. Размер штрафа определяется судом с учетом тяжести совершенного преступления и имущественного положения осуждаемого.
3. Если осуждаемый не в состоянии немедленно и полностью уплатить назначенный штраф, то суд устанавливает для него срок уплаты не свыше одного года или разрешает ему уплатить штраф в тот же срок по частям. В этом случае устанавливается график уплаты штрафа и определяется размер суммы, подлежащей уплате каждый раз. Указанная льгота ?? определени? суда утрачивает силу, если осужденным нарушается выполнение обязанностей, установленных графиком уплаты штрафа. В случае нарушения осужденным выполнения установленных графиком уплаты штрафа обязанностей штраф или неуплаченная часть штрафа заменяется общественными работами в порядке, установленном частью четвертой настоящей статьи.
4. В случае невозможности уплаты штрафа суд заменяет штраф или неуплаченную часть штрафа общественными работами из расчета пять часов общественных работ за минимальную заработную плату. Если штраф или неуплаченная часть штрафа по результатам расчета, произведенного для замены общественными работами, получается меньше двухсот семидесяти часов, то назначается двести семьдесят часов, а если он превышает две тысячи двести часов, то назначается две тысячи двести часов.".
Статья 4. В статье 54 Кодекса:
1) части с первой по третью изложить в следующей редакции:
,,1. Общественные работы - выполнение осужденным назначенных судом неоплачиваемых общественно полезных работ в местах, определенных компетентным органом.
2. Общественные работы могут назначаться лицам, совершившим преступления небольшой или средней тяжести, приговоренным к лишению свободы на срок не свыше двух лет.
Общественные работы назначаются на срок от двухсот семидесяти до двух тысяч двухсот часов.
3. Общественные работы назначаются в двадцатидневный срок по получении постановления об исполнении приговора в качестве альтернативного лишению свободы на определенный срок вида наказания при подаче осужденным письменного заявления, а также в случае, предусмотренном частью четвертой статьи 51 настоящего Кодекса.
Суд отклоняет заявление, если не соблюдается установленный порядок его подачи.";
2) в части пятой слова ,,четыре часа" заменить словами ,,три часа".
Статья 5. В статье 57 Кодекса:
1) в части первой слова ,,назначается судом" заменить словами ,,может назначаться за преступления небольшой и средней тяжести в случаях, предусмотренных Особенной частью настоящего Кодекса,";
2) часть третью изложить в следующей редакции:
,,3. Военнослужащие отбывают арест в гарнизонной гауптвахте.".
Статья 6. Часть первую статьи 58 Кодекса после слов ,,срочной военной службы" дополнить словами ,,за преступления небольшой и средней тяжести".
Статья 7. В пункте 3 части первой статьи 68 Кодекса слова ,,четыре часа" заменить словами ,,три часа".
Статья 8. В статье 69 Кодекса:
1) в части первой исключить слова ,,исправительных работ,";
2) в части третьей исключить слова ,,в случае исправительных работ – день за три дня," а слова ,,за шесть часов" заменить словами ,,за три часа".
Статья 9. В статье 70 Кодекса:
1) в части первой исключить слова ,,общественных работ, исправительных работ,";
2) в части шестой исключить слова ,,два или более раза совершает правонарушения, за которые он подвергается административному аресту, либо".
Статья 10. В статье 76 Кодекса:
2) в пункте 1 части шестой исключить слова ,,два или более раза совершает правонарушения, за которые ему назначается административный арест, либо".
Статья 11. В санкциях частей первых статей 114, 115, 116, 137, 166, 233 и 307, части второй статьи 286 Кодекса слова ,,исправительными работами на срок не свыше одного года" заменить словами ,,штрафом в размере от пятидесятикратного до стопятидесятикратного размера минимальной заработной платы".
Статья 12. В санкциях статей 141, 239, 244 и 331, частей первых статей 123, 133, 182, 183, 237, 240, 247, 248, 286 и 330, частей вторых статей 115, 116, 120, 121, 164, 166, 233 и 307 Кодекса слова ,,исправительными работами на срок не свыше двух лет" заменить словами ,,штрафом в размере от стократного до двухсотпятидесятикратного размера минимальной заработной платы".
Статья 13. В санкциях статей 117, 118, 144, 160, 169, 1691 , 171, 172, 173, 174, 243, 250, 255 и 326, частей первых статей 120, 121, 128, 129, 132, 142, 146, 147, 158, 164, 184, 185, 186, 200, 231, 232, 252, 253, 254, 256, 257, 265, 279, 287, 289, 290, 325 и 339, частей вторых статей 170 и 204, частей первой и четвертой статьи 264 Кодекса исключить слова ,, , либо исправительными работами на срок не свыше одного года".
Статья 14. В санкциях статьи 259, частей первых статей 122, 124, 177, 178, 204, 212, 214, 216, 312, 314, 322, 333, 344 и 349, частей вторых статей 186, 251, 287, 289, 292 и 296 Кодекса исключить слова ,,либо исравительными работами на срок от одного года до двух лет,".
Статья 15. В санкциях статей 140, 197, 249, 276, 293, 298, 317, 342 и 346, частей первых статей 157, 226, 227, 228, 229, 230, 241, 242, 245, 261, 262, 277, 280, 284, 288, 291, 292, 294, 297, 338 и 340, частей второй и третьей статьи 200, частей вторых статей 252, 264, 279 и 344 Кодекса исключить слова ,,либо исправительными работами на срок не свыше двух лет,".
Статья 16. В санкции части второй статьи 132 Кодекса исключить слова ,,исправительными работами на срок не свыше двух лет, либо".
Статья 17. В санкции части первой статьи 167 Кодекса слова ,,исправительными работами на срок два года" заменить словами ,,штрафом в размере от стократного до двухсотпятидесятикратного размера минимальной заработной платы".
Статья 18. В санкции части первой статьи 170 Кодекса исключить слова ,, , либо исправительными работами на срок не свыше четырех месяцев,".
Статья 19. В санкциях статьи 397, части первой статьи 176, части четвертой статьи 235 Кодекса слова ,,исправительными работами на срок от одного года до двух лет" заменить словами ,,штрафом в размере от двухсоткратного до шестисоткратного размера минимальной заработной платы".
Статья 20. В санкциях частей первых статей 179, 201, 251, 296 и 315, статьи 260 Кодекса исключить слова ,,либо исправительными работами на срок от шести месяцев до одного года,".
Статья 21. В санкциях статей 295 и 3151 , частей второй статьи 224, четвертой статьи 225 и первой статьи 272 Кодекса слова ,,исправительными работами на срок не свыше двух лет" заменить словами ,,штрафом в размере от двухсоткратного до шестисоткратного размера минимальной заработной платы".
Статья 22. В санкциях частей вторых статей 253, 254, 265, 290, 322 и 325 Кодекса слова ,,исправительными работами на срок не свыше двух лет" заменить словами ,,штрафом в размере от четыхсоткратного до восьмисоткратного размера минимальной заработной платы".
Статья 23. В санкции части третьей статьи 264 Кодекса исключить слова ,,либо исправительными работами на срок не свыше шести месяцев,".
Статья 24. В санкциях частей второй статьи 176, первой статьи 187 Кодекса исключить слова ,, и штрафом в размере не свыше пятидесятикратной минимальной заработной платы".
Статья 25. В санкциях частей первых статей 182, 189 и 199, частей вторых и третьих статей 184 и 188 Кодекса исключить слова ,, и штрафом в размере не свыше пятидесятикратного размера минимальной заработной платы или без такового".
Статья 26. В санкциях частей второй и третьей статьи 187 Кодекса исключить слова ,, и штрафом в размере не свыше стократного размера минимальной заработной платы".
Статья 27. В санкциях частей первой статьи 190, второй статьи 199 Кодекса исключить слова ,, и штрафом в размере не свыше пятидесятикратного размера минимальной заработной платы или без такового".
Статья 28. В санкции статьи 196 Кодекса исключить слова ,, и штрафом в размере не свыше пятидесятикратного размера минимальной заработной платы или без такового".
Статья 29. В санкции части первой статьи 203 Кодекса исключить слова ,, и штрафом в размере от трехсоткратного до пятисоткратного размера минимальной заработной платы".
Статья 30. В статье 235 Кодекса :
1) в санкции части первой исключить слова ,, и штрафом в размере не свыше пятисоткратного размера минимальной заработной платы или без такового";
2) в санкции части четвертой исключить слова ,, и штрафом в размере не свыше двухсоткратного размера минимальной заработной платы или без такового".
Статья 31. В санкции части первой статьи 256 Кодекса исключить слова ,, и штрафом в размере от стократного до трехсоткратного размера минимальной заработной платы".
Статья 32. В санкции части второй статьи 288 Кодекса исключить слова ,, и штрафом в размере от пятидесятикратного до стократного размера минимальной заработной платы".
Статья 33. В санкции статьи 310 Кодекса исключить слова ,,и штрафом в размере от двухсоткратного до четырехсоткратного размера минимальной заработной платы".
Статья 34. В санкции части второй статьи 345 Кодекса исключить слова ,,и штрафом в размере пятидесятикратного размера минимальной заработной платы".
Статья 35. Санкции частей вторых статей 177, 178 и 181 Кодекса изложить в следующей редакции:
,,наказывается лишением свободы на срок от двух до шести лет.".
Статья 36. Санкцию части второй статьи 195 Кодекса изложить в следующей редакции:
,,наказываются лишением свободы на срок от трех до восьми лет с конфискацией имущества или без таковой.".
Статья 37. Санкцию части первой статьи 215 Кодекса изложить в следующей редакции:
,,наказывается лишением свободы на срок не свыше шести лет с конфискацией имущества.".
Статья 38. Санкцию части третьей статьи 312 Кодекса изложить в следующей редакции:
,,наказывается лишением свободы на срок от трех до семи лет.".
Статья 39. Санкцию части второй статьи 365 Кодекса изложить в следующей редакции:
,,наказывается лишением свободы на срок от двух до семи лет.".
Статья 40. Санкцию части второй статьи 369 Кодекса изложить в следующей редакции:
,,наказывается лишением свободы на срок от трех до восьми лет.".
Статья 41. Лица, осужденные к исправительным работам или к штрафу в качестве дополнительного наказания и несущие наказание, освобождаются от дальнейшего несения наказания после вступления в силу настоящего Закона.