«ՀՐԱՊԱՐԱԿԱՅԻՆ ՍԱԿԱՐԿՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Ընդունվել է 15.06.2006
Հոդված 1. «Հրապարակային սակարկությունների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի (8 հոկտեմբերի 2003 թվականի, ՀO-15-Ն, այuուհետ` oրենք) 1-ին հոդվածի 6-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«6. Սույն օրենքը չի տարածվում էլեկտրոնային համակարգերի միջոցով կազմակերպվող սակարկությունների վրա, բացառությամբ հարկադիր աճուրդների:»:
Հոդված 2.  Օրենքի 33-րդ հոդվածի 2-րդ մասում՝
ա) 1-ին կետը ուժը կորցրած ճանաչել.
բ) 2-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«2) լոտի մեկնարկային գնի մինչեւ 100.000 դրամի դեպքում նվազագույն հավելման չափը սահմանվում է 500 դրամ.»:
Հոդված 3. Օրենքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 35.1-35.4-րդ հոդվածներով.
«Հոդված 35.1.  Հարկադիր էլեկտրոնային  աճուրդի հասկացությունը եւ կազմակերպումը
1.  Հարկադիր էլեկտրոնային աճուրդը էլեկտրոնային համակարգերի (այսուհետ՝ համակարգ) կիրառմամբ հարկադիր կատարման ծառայության աճուրդի էլեկտրոնային կայքի  (այսուհետ՝ կայք) միջոցով կազմակերպվող սակարկություններն են, որը կազմակերպում եւ անցկացնում է Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարության հարկադիր կատարման ծառայությունը՝ կատարողական թերթին համապատասխան:
2. Հարկադիր էլեկտրոնային աճուրդի լոտ կարող է դառնալ ցանկացած շարժական կամ անշարժ գույք, այդ թվում՝ գույքային իրավունքներ, բացառությամբ օրենքով նախատեսված դեպքերի:
3. Հարկադիր էլեկտրոնային աճուրդի մասին հրապարակային ծանուցումը կայքում հրապարակվում է աշխատանքային ժամերին, որը պետք է պարունակի տեղեկություններ` սույն օրենքի 8-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-9-րդ կետերով սահմանված կարգով:
4. Հարկադիր էլեկտրոնային աճուրդի անցկացման մասին հարկադիր կատարողի որոշումը ուղարկվում է պարտապանին եւ պահանջատիրոջը ծանուցումը հրապարակելուց առնվազն տասն օր առաջ:
5. Հարկադիր էլեկտրոնային աճուրդով իրացվող լոտի գնահատումը իրականացվում է սույն օրենքի 30-րդ հոդվածի 1-ին եւ 2-րդ մասերով սահմանված կարգով:
6. Հարկադիր էլեկտրոնային աճուրդին մասնակցելու ցանկություն հայտնած անձինք ինտերնետ կայքում հրապարակված ծանուցման մեջ նշված կարգով եւ ժամկետներում լոտի մեկնարկային գնի հինգ տոկոսի չափով աճուրդի մասնակցության նախավճար են  սառեցնում կամ վճարում ծառայության ստորաբաժանման դրամարկղ կամ դեպոզիտ հաշվին եւ գրանցվում են համակարգում:
Հարկադիր էլեկտրոնային աճուրդի հրապարակային ծանուցման եւ մասնակիցների գրանցման կարգը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարը:
7.  Լոտն աճուրդից հանվում է օրենքով նախատեսված դեպքերում:
8. Աճուրդի մասնակիցների մասին տեղեկությունները հրապարակման ենթակա չեն:
Հոդված 35.2.  Հարկադիր էլեկտրոնային  աճուրդի ընթացքը
1. Յուրաքանչյուր լոտի հարկադիր  էլեկտրոնային աճուրդի ավարտի հաշվարկային ժամ  է  համարվում կայքում տվյալ լոտի վերաբերյալ ծանուցումը հրապարակելու 10-րդ օրվան հաջորդող աշխատանքային օրվա համապատասխան ժամը:
Աճուրդի ավարտին նախորդող 10 րոպեների ընթացքում յուրաքանչյուր նոր գնային առաջարկի դեպքում աճուրդը շարունակվում է եւս 10 րոպե՝ հաշված  առաջարկի ստացման պահից:
2. Հարկադիր էլեկտրոնային աճուրդի ընթացքում  յուրաքանչյուր մասնակից իրավունք ունի ներկայացնելու նոր գնային հայտ, որը պետք է գերազանցի մասնակիցների կատարած նախորդ գնային հայտը՝ առնվազն նվազագույն հավելման չափով:
Լոտի մեկնարկային գնի նվազագույն հավելումները կատարվում են սույն օրենքի  33-րդ հոդվածի 2-րդ մասով սահմանված չափերով:
3. Հարկադիր էլեկտրոնային աճուրդում հաղթող է ճանաչվում  ամենաբարձր գնային հայտ ներկայացրած մասնակիցը: Հաղթողը որոշվում է համակարգի միջոցով:
4. Հարկադիր էլեկտրոնային աճուրդում հաղթած մասնակցի կողմից նախօրոք սառեցված նախավճարը փոխանցվում է ծառայության դեպոզիտ հաշվին:
5. Աճուրդին մասնակցած, սակայն չհաղթած մասնակցի նախավճարը ապասառեցվում է, իսկ կանխիկ մուծվածը կամ ծառայության դեպոզիտ հաշվին փոխանցվածը վերադարձվում է երեք բանկային օրվա ընթացքում:
6. Աճուրդում հաղթած մասնակիցը պարտավոր է աճուրդի ավարտից հետո՝ 3 բանկային օրվա ընթացքում, ծառայության դեպոզիտ հաշվին կամ դրամարկղ փոխանցել կամ մուծել լոտի գնման գինը՝ հաշվանցելով նախավճարը:
Հաղթողի կողմից գնման գինը չվճարվելու դեպքում նախավճարը չի վերադարձվում եւ մնում է ծառայության դեպոզիտ հաշվում:
7. Հաղթողի կողմից գնման գինը վճարվելուց հետո` եռօրյա ժամկետում, հարկադիր կատարողը նրա կամ նրա ներկայացուցչի հետ կնքում է առուվաճառքի պայմանագիր:
Հաղթողի կողմից նշված ժամկետում պայմանագիր չկնքվելու դեպքում գնման գինը վերադարձվում է նրան, իսկ նախավճարը մնում է ծառայության դեպոզիտ հաշվին:
8. Լոտի վաճառքից ստացված գումարը առուվաճառքի պայմանագիրը կնքելուց հետո՝ եռօրյա ժամկետում, փոխանցվում կամ հանձնվում է պահանջատիրոջը:
Հոդված 35.3.   Հարկադիր էլեկտրոնային  աճուրդը չկայացած համարելը եւ անվավեր ճանաչելը
1. Հարկադիր էլեկտրոնային աճուրդը համարվում է չկայացած, եթե՝
1) աճուրդին չի մասնակցել ոչ մի գնորդ.
2) աճուրդի ընթացքում լոտի մեկնարկային գնի հավելում չի կատարվել.
3) աճուրդում հաղթած անձը հրաժարվել է առուվաճառքի պայմանագիր կնքելուց կամ սահմանված ժամկետում չի վճարել լոտի գնման գինը:
2. Սույն օրենքի 35.1-րդ եւ 35.2-րդ  հոդվածներով նախատեսված կանոնների խախտմամբ անցկացված աճուրդը շահագրգիռ անձի պահանջով  դատարանը կարող է ճանաչել անվավեր:
Հարկադիր էլեկտրոնային աճուրդն անվավեր ճանաչելու դեպքում կազմակերպվում է նոր հարկադիր էլեկտրոնային աճուրդ` սույն օրենքով սահմանված կարգով:
Հոդված 35.4.  Երկրորդ եւ հետագա հարկադիր էլեկտրոնային  աճուրդները
1. Յուրաքանչյուր չկայացած հարկադիր աճուրդից հետո՝ երրորդ աշխատանքային օրը, կայքում զետեղվում է կրկնակի հարկադիր  էլեկտրոնային  աճուրդի դրված լոտի մասին ծանուցումը:
2. Եթե աճուրդը չի կայացել գնորդ չլինելու կամ լոտի մեկնարկային գնի հավելում չկատարվելու հիմքերով, ապա հաջորդ հարկադիր աճուրդ կազմակերպելուց վաճառվող լոտի մեկնարկային գինն իջեցվում է նախորդ աճուրդի համար uահմանված մեկնարկային գնի տաuը տոկոuի չափով:
3. Եթե աճուրդը չի կայացել գնորդի կողմից լոտի գնման գինը uահմանված ժամկետում չվճարվելու կամ առուվաճառքի պայմանագիրը չuտորագրելու հիմքերով, ապա լոտի մեկնարկային գնի իջեցում տեղի չի ունենում:
4. Երկրորդ եւ յուրաքանչյուր հերթական աճուրդից հետո լոտը  չվաճառվելու դեպքում պահանջատերը աճուրդի ավարտից հետո` երկու աշխատանքային օրվա ընթացքում, իրավունք ունի պահանջի դիմաց այն ընդունելու այդ աճուրդի մեկնարկային գնով: Հայաuտանի Հանրապետության անունից հանդեu եկող պետական մարմիններն իրավունք ունեն պահանջի դիմաց ընդունելու լոտը, եթե նրանք ունեն նման լիազորություն: Պահանջի դիմաց գույք ընդունելու լիազորություն ունեցող պետական մարմինների ցանկը uահմանում է Հայաuտանի Հանրապետության կառավարությունը:
5. Պահանջատերը պահանջի դիմաց լոտն իրեն հանձնելու վերաբերյալ իր գրավոր պահանջը կարող է ներկայացնել ծառայություն մինչեւ չկայացած աճուրդից հետո երկրորդ աշխատանքային օրվա ավարտը: Պահանջատիրոջ գրավոր պահանջի բացակայության կամ միեւնույն պարտապանի  գույքի նկատմամբ բռնագանձման վերաբերյալ երկու եւ ավելի կատարողական թերթերի (բացառությամբ պետական տուրքի բռնագանձման) առկայության դեպքում լոտը պահանջատերերին չի հանձնվում, եւ աճուրդային գործընթացը շարունակվում է:
6. Պահանջատիրոջ եւ հարկադիր կատարողի միջեւ կնքվում է գույքը հանձնելու մաuին պայմանագիր:  Եթե լոտի մեկնարկային գինը գերազանցում է դատական ակտով որոշված պարտքի չափը, ապա պահանջատերը մինչեւ պայմանագիր կնքելը եւ լոտը իրեն հանձնելը պարտավոր է պարտապանին վճարել հանձնվող լոտի մեկնարկային գնի ու դատական ակտով որոշված պարտքի միջեւ եղած տարբերությունը:
Գույքը (լոտը) պահանջատիրոջը հանձնվում է վերջինիu կողմից կատարողական գործողությունների կատարման ծախuերը վճարվելուց հետո:
7. Վեցերորդ աճուրդից հետո լոտը չվաճառվելու դեպքում հարկադիր կատարողն իրավունք ունի oրենքով uահմանված կարգով այն իրացնելու ուղղակի վաճառքի միջոցով (բացառությամբ անշարժ գույքի, բաժնեմաuերի (բաժնետոմuերի, փայի), մշակութային արժեքների):
8. Սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո հարկադիր աճուրդում գտնվող գույքը էլեկտրոնային հարկադիր աճուրդի է ներկայացվում վերջին մեկնարկային գնով:
9. Սույն օրենքի 29-35-րդ հոդվածներով նախատեսված հարկադիր աճուրդները կազմակերպվում եւ անցկացվում են Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից նախատեսված դեպքերում:»:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ "О ПУБЛИЧНЫХ ТОРГАХ"
Статья 1. Часть 6статьи 1 Закона Республики Армения "О публичных торгах" (8 октября 2003 года ЗР – 15– Н, далее – Закон) изложить в следующей редакции:
"3. Настоящий Закон не распространяется на торги, организуемые посредством электронных систем, за исключением принудительных аукционов.".
Статья 2. В части 2 статьи 33 Закона:
а) пункт 1 признать утратившим силу;
б) пункт 2 изложить в следующей редакции:
" 2) при стартовой цене лота до 100 000 драмов размер минимальной прибавки устанавливается в 500 драмов;".
Статья 3. Закон дополнить статьями 35.1 – 35.4 следующего содержания:
« Статья 35.1. Понятие принудительного электронного аукциона и его организация
1. Принудительный электронный аукцион – это торги, организуемые через электронный сайт аукциона Службы принудительного исполнения (далее - сайт) с применением электронных систем (далее - система), которые в соответствии с исполнительным листом организовывает и проводит Служба принудительного исполнения Министерства юстиции Республики Армения.
2. Лотом принудительного электронного аукциона может стать любое движимое или недвижимое имущество, в том числе имущественные права, за исключением предусмотренных законом случаев.
3. Публичное уведомление о принудительном электронном аукционе публикуется на сайте в рабочее время и должно содержать сведения в порядке, установленном пунктами 1-9 части 1 статьи 8 настоящего Закона.
4. Решение пристава о проведении принудительного электронного аукциона направляется должнику и взыскателю не позднее чем за десять дней до опубликования уведомления.
5. Оценка лота, реализуемого на принудительном электронном аукционе, осуществляется в порядке, установленном частями 1 и 2 статьи 30 настоящего Закона.
6. Лица, выразившие желание принять участие в опубликованном на интернет-сайте принудительном электронном аукционе, в указанном в уведомлении порядке и в указанные сроки замораживают или вносят в кассу либо на депозитный счет подразделения Службы задаток за участие в аукционе - в размере пяти процентов стартовой цены лота и регистрируются в системе.
Порядок публичного уведомления о принудительном электронном аукционе и регистрации участников устанавливается министром юстиции Республики Армения.
7. Лот в предусмотренных законом случаях снимается с аукциона.
8. Сведения об участниках аукциона оглашению не подлежат.
Статья 35.2. Процесс проведения принудительного электронного аукциона
1. Расчетным временем окончания принудительного электронного аукциона для каждого лота считается соответствующее время рабочего дня, следующего за 10-м днем ​​ опубликования на сайте уведомления о данном лоте .
При поступлении за 10 минут до окончания аукциона каждого нового ценового предложения торги продолжаются еще 10 минут, считая с момента получения предложения.
2. В ходе проведения принудительного электронного аукциона каждый участник вправе подать новую ценовую заявку, которая должна превысить поданную участниками предыдущую ценовую заявку не менее чем в размере минимальной прибавки.
Минимальные прибавки к стартовой цене лота производятся в размерах, установленных частью 2 статьи 33 настоящего Закона.
3. Победителем принудительного электронного аукциона признается участник, предложивший наибольшую ценовую заявку. Победитель определяется системой.
4. Победитель принудительного электронного аукциона переводит предварительно замороженный задаток на депозитный счет Службы.
5. Задаток участвовавшего, но не победившего в аукционе участника размораживается, а оплаченная наличными или переведенная на депозитный счет Службы сумма возвращается в течение трех банковских дней.
6. Победивший в аукционе участник обязанперевести на депозитный счет или уплатить в кассу Службы цену покупки лота с зачетом уплаченного задатка в течение 3-х банковских дней после окончания аукциона.
При неуплате цены покупки задаток не возвращается и остается на депозитном счете Службы.
7. Пристав в трехдневный срок после внесения победившим участником цены покупки заключает с ним или его представителем договор купли-продажи.
Если в указанный срок договор победителем не подписывается, то цена покупки ему возвращается, а задаток остается на депозитном счете Службы.
8. Сумма, полученная от продажи лота, перечисляется или передается взыскателю в трехдневный срок после заключения договора купли-продажи.
Статья 35.3. Признание принудительного электронного аукциона несостоявшимся
и недействительным
1. Принудительный электронный аукцион считается несостоявшимся, если:
1) на аукционе отсутствуют покупатели;
2) в ходе торгов прибавка к стартовой цене лота не производилась;
3) лицо, победившее в аукционе, отказалось от подписания договора купли-продажи либо не уплатило цену покупки лота в указанный срок.
2. По требованию заинтересованного лица суд может признать недействительным аукцион, проведенный с нарушением правил, предусмотренных статьями 35.1 и 35.2 настоящего Закона.
В случае признания принудительного электронного аукциона недействительным новый принудительный электронный аукцион организовывается в порядке, установленном настоящим Законом.
Статья 35.4. Второй и последующие принудительные электронные аукционы
1. На третий рабочий день после каждого несостоявшегося принудительного аукциона на сайте размещается уведомление о лоте, выставленном на повторный принудительный электронный аукцион.
2. Если аукцион не состоялся по основаниямотсутствия покупателя или не произведения прибавки к стартовой цене лота, то стартовая цена продаваемого лота при организации второго принудительного аукциона снижается в размере десяти процентовстартовой цены, установленной для предыдущего аукциона.
3. Если аукцион не состоялся по основаниям неуплаты покупателем цены покупки лота в установленный срок или неподписания им договора купли-продажи, тостартовая цена лота не снижается.
4. Еслипосле второго и каждого последующего аукциона лот не продается, то взыскатель в течение двух рабочих дней после завершения аукциона вправе принять его в счет взыскания -по стартовой цене данного аукциона. Государственные органы, действующие от имени Республики Армения, вправе принять лот в счет взыскания, если они обладают такими полномочиями. Перечень государственных органов, уполномоченных принимать имущество в счет взыскания, устанавливается Правительством Республики Армения.
5. Письменное требованиепередачи лота в счет взыскания может быть подано взыскателем в Службу до окончания второго рабочего дня после несостоявшегося аукциона. При отсутствии письменного требования в зыскателя либо наличии двух и более исполнительных листов о взыскании имущества одного и того же должника (за исключением взыскания государственной пошлины) лот взыскателям не передается и аукционный процесс продолжается.
6. Между истцом и приставом заключается договор передачи имущества. Если стартовая цена лота превышает определенный судебным актом размер долга, то взыскатель обязан уплатить должнику разницу между стартовой ценой передаваемого лота и установленным судебным актом размером долга до заключения договора и передачи ему лота.
Имущество (лот) передается взыскателю после оплаты последним расходов за произведение исполнительных действий.
7. Если после шестого аукциона лот не продается,то приставвправе реализовать его в установленном законом порядке путем прямой продажи (за исключением недвижимого имущества,долей /акций, паев/ культурных ценностей).
8. После вступления в силу настоящего Закона имущество, выставленное на принудительный аукцион, представляется на принудительный электронный аукцион по последней стартовой цене.
9. Принудительные аукционы, предусмотренные статьями 29-35 настоящего Закона, организуются и проводятся в случаях, предусмотренных Правительством Республики Армения.".