Ընդունվել է 07.07.2006
Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքի (17 հունիuի 1998 թվականի, այսուհետ` օրենսգիրք)  219-րդ հոդվածում «հրապարակվելուց տասնհինգ օր հետո» բառերը փոխարինել «հրապարակման պահից» բառերով:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 221.4-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 221.4. Տնտեսական դատարանի վճիռն օրինական ուժի մեջ մտնելը
Առաջին ատյանի դատարանում գործի քննության կանոններով տնտեսական դատարանի կայացրած վճիռն օրինական ուժի մեջ է մտնում հրապարակվելուց 15 օր հետո: Վերաքննիչ վարույթի կանոններով տնտեսական դատարանի կայացրած վճիռն օրինական ուժի մեջ է մտնում հրապարակման պահից:»:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 222-րդ հոդվածում`
1) 1-ին կետի «մտած եւ» բառից հետո «վերաքննիչ, տնտեսական դատարանների» բառերը փոխարինել «տնտեսական դատարանի» բառերով.
2) 2-րդ կետը «Առաջին ատյանի» բառերից հետո լրացնել «, վերաքննիչ» բառով, իսկ «վերաքննիչ, տնտեսական դատարանների» բառերը փոխարինել «տնտեսական դատարանի» բառերով:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 223-րդ հոդվածում`
1) 1-ին կետի «Վերաքննիչ եւ տնտեսական դատարանների» բառերը փոխարինել «Տնտեսական դատարանի» բառերով.
«2. Ստորադաս դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած վճիռները վճռաբեկ դատարանում բողոքարկելու իրավունք ունեն`
1) գործին մասնակցող անձինք.
2) գործի քննությանը չմասնակցած այն անձինք, որոնց իրավունքների եւ պարտականությունների վերաբերյալ կայացվել է գործն ըստ էության լուծող դատական ակտ:».
3) լրացնել  հետեւյալ բովանդակությամբ 2.1-րդ կետով.
«2.1.Գլխավոր դատախազը եւ նրա տեղակալները կարող են պետության գույքային շահերի պաշտպանության նպատակով վճռաբեկ բողոք ներկայացնել` անկախ համապատասխան պետական մարմնի կողմից վճռաբեկ բողոք ներկայացնելու հանգամանքից: Նման բողոքները կարող են հետ վերցվել անկախ այն հանգամանքից, թե պետական մարմինը հետ վերցրել է իր բողոքը, թե ոչ:»:
Հոդված 5. Օրենսգրքի 224-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 224. Վճռաբեկ բողոքներով գործերը քննող դատարանը եւ նրա գործունեության նպատակը
1. Առաջին ատյանի դատարանների, տնտեuական դատարանի եւ վերաքննիչ դատարանի` oրինական ուժի մեջ մտած եւ տնտեuական դատարանի` oրինական ուժի մեջ չմտած վճիռների դեմ բերված վճռաբեկ բողոքներով գործերը քննում է վճռաբեկ դատարանի քաղաքացիական պալատը (այսուհետ` վճռաբեկ դատարան):
2. Վճռաբեկ դատարանի գործունեության նպատակն է ապահովել օրենքի միատեսակ կիրառությունը, ճիշտ մեկնաբանությունը եւ նպաստել իրավունքի զարգացմանը:»:
Հոդված 6. Ուժը կորցրած ճանաչել օրենսգրքի 225-րդ հոդվածի 2-րդ կետը:
Հոդված 7 . Օրենսգիրքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ  228.1-րդ հոդվածով.
«Հոդված 228.1.  Վճռաբեկ բողոք բերելու ժամկետները
1. Վճռաբեկ բողոքը կարող է բերվել ստորադաս դատարանի` գործն ըստ էության լուծող դատական ակտն օրինական ուժի մեջ մտնելու պահից վեցամսյա ժամկետում:
2. Տնտեսական դատարանի` առաջին ատյանի կարգով քննված գործերով կայացված դատական ակտերի դեմ վճռաբեկ բողոքը կարող է բերվել նաեւ մինչեւ դատական ակտի օրինական ուժի մեջ մտնելը:
3. Նոր երեւան եկած հանգամանքով վճռաբեկ բողոք կարող է ներկայացվել այդ հանգամանքն ի հայտ գալու պահից եռամսյա ժամկետում:
4. Գործի քննությանը չմասնակցած այն անձինք, որոնց իրավունքների եւ պարտականությունների վերաբերյալ կայացվել է գործն ըստ էության լուծող դատական ակտ, իրավունք ունեն վճռաբեկ բողոք ներկայացնելու եռամսյա ժամկետում այն պահից սկսած, երբ իմացել են կամ կարող էին իմանալ նման հանգամանքի մասին: Նման բողոք չի կարող ներկայացվել, եթե դատական ակտի օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո անցել է քսան տարի:»:
Հոդված 8.  Օրենսգրքի 229-րդ հոդվածում`
1) 1-ին կետը «կայացրած դատարան» բառերից հետո լրացնել «ու գործին մասնակցող անձանց» բառերով.
2) 2-րդ կետի «ոչ ուշ, քան հաջորդ oրը» բառերը փոխարինել «անհապաղ» բառով:
Հոդված 9. Օրենսգրքի 230-րդ հոդվածում`
1.1) 1-ին կետը լրացնել 4.1-րդ ենթակետով.
«4.1) սույն օրենսգրքի 231.2 հոդվածի առաջին կետի որեւէ ենթակետի հիմնավորումները.».
«3. Բողոքին կցվում են սահմանված կարգով եւ չափով պետական տուրքի վճարած լինելը հավաստող փաստաթուղթը եւ բողոքի պատճենը՝ գործը քննող դատարան եւ գործին մասնակցող անձանց ուղարկելու մասին ապացույցները:»:
Հոդված 10. Օրենսգիրքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ  231.1-րդ հոդվածով.
«Հոդված 231.1. Վճռաբեկ բողոքը վերադարձնելը
1. Վճռաբեկ բողոքը վերադարձվում է, եթե վճռաբեկ բողոքը չի համապատասխանում սույն օրենսգրքի 230-րդ հոդվածի եւ 231.2-րդ հոդվածի առաջին կետի պահանջներին, կամ բողոքը բերել է այն անձը, որի իրավունքը չի խախտվել:
2. Վճռաբեկ բողոքը վերադարձնելու մասին վճռաբեկ դատարանը կայացնում է որոշում  բողոքը ստանալու պահից 10 օրվա ընթացքում:
3. Վճռաբեկ դատարանը բողոքը վերադարձնելու մասին որոշմամբ կարող է սահմանել ժամկետ` թերությունները վերացնելու եւ վճռաբեկ բողոքը կրկին ներկայացնելու համար:»:
Հոդված 11. Օրենսգիրքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ  231.2-րդ հոդվածով.
«Հոդված 231.2. Վճռաբեկ բողոքը վարույթ ընդունելը
1. Վճռաբեկ դատարանը բողոքն ընդունում է վարույթ, եթե՝
1) վճռաբեկ դատարանի կողմից տվյալ գործով կայացվող դատական ակտը կարող է էական նշանակություն ունենալ օրենքի միատեսակ կիրառության համար, կամ
2) վերանայվող դատական ակտը հակասում է վճռաբեկ դատարանի նախկինում ընդունված դատական ակտին, կամ
3) ստորադաս դատարանի կողմից դատավարական կամ նյութական իրավունքի խախտման արդյունքում հնարավոր դատական սխալը կարող է առաջացնել ծանր հետեւանքներ, կամ
4) առկա են նոր երեւան եկած հանգամանքներ:
2. Վճռաբեկ դատարանին ներկայացված վճռաբեկ բողոքների` սույն օրենսգրքի  230 հոդվածի եւ սույն հոդվածի առաջին կետի պահանջներին դրանց համապատասխանությունը պարզելու եւ քննության ընդունելու հարցը լուծում է վճռաբեկ դատարանը` վճռաբեկ դատարանի նախագահի եւ պալատի դատավորների կազմով:
3. Վճռաբեկ բողոքը վարույթ է ընդունվում, եթե վարույթ ընդունելու օգտին քվեարկել են վճռաբեկ դատարանի դատավորներից առնվազն երեքը: Վճռաբեկ դատարանի այդ որոշումը  բողոքարկման ենթակա չէ:
4. Վճռաբեկ բողոքի լրացում չի թույլատրվում, բացառությամբ սույն օրենսգրքի 231.3 հոդվածով նախատեսված դեպքի:
5. Վճռաբեկ բողոքը վարույթ ընդունելուց հետո վճռաբեկ դատարանը որոշմամբ կարող է կասեցնել դատական ակտի կատարումը:
6. Վճռաբեկ դատարանի որոշումները պատշաճ ձեւով ուղարկվում են բողոք բերող անձին եւ գործին մասնակցող անձանց:»:
Հոդված 12. Օրենսգիրքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 231.3-րդ հոդվածով.
«Հոդված  231.3.  Վճռաբեկ բողոքի պատասխանը եւ վճռաբեկ բողոքի լրացումը
1. Գործին մաuնակցող անձը, uտանալով վճռաբեկ բողոքի պատճենը, մինչեւ գործի քննությունն իրավունք ունի իր պատաuխանն ուղարկելու վճռաբեկ դատարան եւ գործին մաuնակցող այլ անձանց:
2. Պատաuխանն uտորագրում է գործին մաuնակցող անձը կամ նրա  ներկայացուցիչը: Ներկայացուցչի uտորագրած պատաuխանին կցվում է գործը վարելու նրա լիազորությունները հավաuտող լիազորագիրը:
3. Վճռաբեկ բողոք բերած անձը, ստանալով բողոքի պատասխանը, իրավունք ունի պատասխանը ստանալուց հետո` մեկշաբաթյա ժամկետում, լրացնելու վճռաբեկ բողոքը՝ ուղարկելով լրացումը վճռաբեկ դատարան եւ գործին մաuնակցող այլ անձանց:»:
Հոդված 13. Օրենսգրքի 232-րդ  հոդվածի տեքստը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Վճռաբեկ դատարանը գործը պետք է քննի եւ որոշում կայացնի ողջամիտ ժամկետում:»:
Հոդված 14. Օրենսգրքի 233-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 233.  Վարույթ ընդունված վճռաբեկ բողոքի նախապատրաստումը  գործի քննությանը
1. Վճռաբեկ դատարանի նախագահը հանձնարարում է վճռաբեկ դատարանի դատավորին ուuումնաuիրել վճռաբեկ բողոքը, գործի նյութերը եւ զեկուցել վճռաբեկ դատարանի պալատի նիստում:
2. Վճռաբեկ դատարանի դատավորները ծանոթանում են վճռաբեկ բողոքին եւ գործի նյութերին:»:
Հոդված 15. Օրենսգրքի 236-րդ  հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 236. Վճռաբեկ դատարանի լիազորությունները
1. Դատական ակտերի վերանայման արդյունքում վճռաբեկ դատարանը`
1) մերժում է վճռաբեկ բողոքը` դատական ակտը թողնելով օրինական ուժի մեջ: Այն դեպքում, երբ վճռաբեկ դատարանը մերժում է վճռաբեկ բողոքը, սակայն դատարանների կայացրած գործն ըստ էության ճիշտ լուծող դատական ակտերը թերի պատճառաբանված, սխալ պատճառաբանված կամ չպատճառաբանված են, ապա վճռաբեկ դատարանը պատճառաբանում է անփոփոխ թողնված դատական ակտը.
2) ամբողջությամբ կամ մասնակիորեն բավարարում է վճռաբեկ բողոքը` համապատասխանաբար ամբողջությամբ կամ մասնակիորեն բեկանելով դատական ակտը: Բեկանված մասով գործն ուղարկվում է համապատասխան ստորադաս դատարան` այլ կազմով նոր քննության: Չբեկանված մասով դատական ակտը մտնում է օրինական ուժի մեջ.
3) ամբողջությամբ կամ մասնակիորեն բեկանում է դատական ակտը եւ հաստատում կողմերի հաշտության համաձայնությունը.
4) բեկանում եւ փոփոխում է ստորադաս դատարանի դատական ակտը, եթե ստորադաս դատարանի կողմից հաստատված փաստական հանգամանքները հնարավորություն են տալիս նման փոփոխության, եւ դա բխում է արդարադատության արդյունավետության շահերից.
5) կարճում է գործի վարույթն ամբողջովին կամ դրա մի մասը կամ առանց քննության է թողնում հայցն ամբողջովին կամ դրա մի մասը, եթե գործի վարույթը կարճելու կամ հայցն առանց քննության թողնելու հիմքերն ի հայտ են եկել ստորադաս դատարանում գործի քննության ժամանակ.
6) վերաքննիչ դատարանի դատական ակտը վերանայելիս օրինական ուժ է տալիս առաջին ատյանի կամ վերաքննիչ դատարանի դատական ակտերից որեւէ մեկին.
7) վերացնում է հայցադիմումի ընդունումը մերժելու, վերադարձնելու, վերաքննիչ բողոքը վերադարձնելու, ինչպեu նաեւ հայցը կամ դիմումն առանց քննության թողնելու, գործի վարույթը կաuեցնելու մաuին ստարադաս դատարանների որոշումները:
2. Գործի վարույթը կասեցնելու հիմքերի առկայության դեպքում վճռաբեկ դատարանը կարող է կասեցնել գործի վարույթը:»:
Հոդված 16. Օրենսգրքի 238-րդ հոդվածում`
1) 1-ին կետի «Վճռաբեկ դատարանի որոշման մեջ պետք է նշվեն`» բառերը փոխարինել «Գործի քննության արդյունքներով կայացված վճռաբեկ դատարանի որոշման մեջ պետք է նշվեն`» բառերով.
«3. Վճռաբեկ դատարանի որոշումը պետք է լինի պատճառաբանված, ապահովի օրենքի միատեսակ կիրառումը, ճիշտ մեկնաբանությունը եւ նպաստի իրավունքի զարգացմանը:»:
Հոդված 17. Օրենսգրքի 241-րդ հոդվածում «յոթնoրյա» բառը փոխարինել «ողջամիտ» բառով:
Հոդված 18. Օրենսգրքի 241.11-րդ հոդվածի 2-րդ կետից հանել «եւ տնտեuական գործերով» բառերը:
Հոդված 19. Օրենսգրքի 247.6.-րդ հոդվածի 2-րդ կետի 1-ին ենթակետից հանել «եւ տնտեuական գործերով» բառերը:

В статье 219 Гражданского процессуального кодекса Республики Армения (17 июня 1998 года, далее - Кодекс) слова ,,через пятнадцать дней после его опубликования" заменить словами ,,с момента его опубликования".
Статья 2. Статью 221.4 Кодекса изложить в следующей редакции:
,,Статья 221.4. Вступление решения Экономического суда в законную силу
Решение Экономического суда, вынесенное по правилам рассмотрения дела в суде первой инстанции, вступает в законную силу через 15 дней после его оглашения. Решение Экономического суда, вынесенное по правилам апелляционного производства, вступает в законную силу с момента его оглашения.".
Статья 3. В статье 222 Кодекса:
1) в пункте 1 слова ,,Апелляционного и Экономического судов" заменить словами ,,Экономического суда";
2) в пункте 2 слова ,,и Экономического суда" заменить словами ,,и Апелляционного и Экономического судов" а слова ,,Апелляционного, Экономического судов" заменить словами ,,Экономического суда".
Статья 4. В статье 223 Кодекса:
,,2. Право опротестования в Кассационный суд вступившего в законную силу решения нижестоящего суда имеют:
1) лица, участвующие в деле;
2) лица, не участвовавшие в рассмотрении дела, в отношении прав и обязанностей которых был вынесен судебный акт, разрешающий дело по существу.";
3) статью дополнить пунктом 2.1 следующего содержания:
,,2.1. Кассационный протест может быть принесен Генеральным прокурором и его заместителями в целях защиты имущественных интересов государства независимо от принесения кассационного протеста соответствующим государственным органом. Такие протесты могут быть отозваны независимо от того, отозвал государственный орган свой протест или нет.".
Статья 5. Статью 224 Кодекса изложить в следующей редакции:
,,Статья 224. Суд, рассматривающий дела по кассационным протестам, и цель его деятельности
1. Дела по кассационным протестам на вступившие в законную силу решения судов первой инстанции, Экономического суда и Апелляционного суда и на не вступившие в законную силу решения Экономического суда рассматривает Гражданская палата Кассационного суда (далее – Кассационный суд).
2. Целью деятельности Кассационного суда является обеспечение единообразного применения, правильного толкования закона и содействие развитию права.".
Статья 6. Пункт 2 статьи 225 Кодекса признать утратившим силу.
Статья 7. Кодекс дополнить статьей 228.1 следующего содержания:
,,Статья 228.1. Сроки принесения кассационного протеста
1. Кассационный протест может быть принесен в шестимесячный срок с момента вступления в законную силу судебного акта нижестоящего суда, разрешающего дело по существу.
2. Кассационный протест на судебные акты Экономического суда, вынесенные по делам, рассмотренным в порядке первой инстанции, может быть принесен и до вступления судебного акта в законную силу.
3. Кассационный протест по вновь открывшимся обстоятельствам может подаваться в трехмесячный срок с момента выявления этого обстоятельства.
4. Лица, не участвовавшие в рассмотрении дела, в отношении прав и обязанностей которых вынесен судебный акт, разрешающий дело по существу, вправе подавать кассационный протест в трехмесячный срок начиная с момента, когда им стало известно или могло быть известно о таком обстоятельстве. Такой протест не может подаваться, если после вступления судебного акта в законную силу прошло двадцать лет.".
Статья 8. В статье 229 Кодекса:
1) пункт 1 после слов ,,в суд, принявший решение" дополнить словами ,, , и лицам, участвующим в деле";
2) в пункте 2 слова ,,не позднее следующего дня" заменить словом ,,немедленно".
Статья 9. В статье 230 Кодекса:
1) пункт 1 дополнить подпунктом 4.1:
,,4.1) обоснования одного из подпунктов пункта первого статьи 231.2 настоящего Кодекса;";
,,3. К протесту прилагаются документ, подтверждающий уплату государственной пошлины в установленных порядке и размере, и доказательства направления копии протеста в суд, рассматривающий дело, и лицам, участвующим в деле.".
Статья 10. Кодекс дополнить статьей 231.1 следующего содержания:
,,Статья 231.1. Возвращение кассационного протеста
1. Кассационный протест возвращается, если кассационный протест не соответствует требованиям статьи 230 и пункту первому статьи 231.2 настоящего Кодекса или если кассационный протест принесен лицом, право которого не нарушено.
2. Кассационный суд выносит решение о возвращении кассационного протеста в течение 10 дней с момента поступления протеста.
3. Кассационный суд решением о возвращении протеста может установить срок для устранения недостатков и повторного принесения кассационного протеста.".
Статья 11. Кодекс дополнить статьей 231.2 следующего содержания:
,,Статья 231.2. Принятие кассационного протеста к производству
1. Кассационный суд принимает протест к производству, если:
1) судебный акт, выносимый по данному делу Кассационным судом, может иметь существенное значение для единообразного применения закона, или
2) пересматриваемый судебный акт противоречит судебному акту, принятому Кассационным судом ранее, или
3) возможная судебная ошибка нижестоящего суда в результате нарушения процессуального или материального права может повлечь тяжелые последствия, или
4) имеются вновь открывшиеся обстоятельства.
2. Вопрос установления соответствия поданных в Кассационный суд кассационных протестов требованиям статьи 230 настоящего Кодекса и пункта первого настоящей статьи и принятия их к рассмотрению разрешается Кассационным судом в составе председателя и судей Палаты Кассационного суда.
3. Кассационный протест принимается к производству, если за принятие к производству проголосовало не менее трех судей Кассационного суда. Это решение Кассационного суда опротестованию не подлежит.
4. Внесение дополнения в кассационный протест не допускается, за исключением случая, предусмотренного статьей 231.3 настоящего Кодекса.
5. Кассационный суд после принятия кассационного протеста к производству может своим решением приостановить исполнение судебного акта.
6. Решения Кассационного суда надлежащим образом направляются лицу, принесшему протест, и лицам, участвующим в деле.".
Статья 12. Кодекс дополнить статьей 231.3 следующего содержания:
,,Статья 231.3. Отзыв на кассационный протест и внесение дополнения в кассационный протест
1. По получении копии кассационного протеста лицо, участвующее в деле, вправе до рассмотрения дела направить свой отзыв в Кассационный суд и другим лицам, участвующим в деле.
2. Отзыв подписывается лицом, участвующим в деле, или его представителем. К отзыву, подписанному представителем, прилагается доверенность, удостоверяющая его полномочия на ведение дела.
3. По получении отзыва на протест лицо, принесшее кассационный протест, вправе внести дополнение в кассационный протест в недельный срок после получения ответа, направив дополнение в Кассационный суд и другим лицам, участвующим в деле.".
Статья 13. Текст статьи 232 Кодекса изложить в следующей редакции:
,,Кассационный суд должен рассмотреть дело и принять по нему решение в разумный срок.".
Статья 14. Статью 233 Кодекса изложить в следующей редакции:
,,Статья 233. Подготовка к рассмотрению дела по принятому к производству кассационному протесту
1. Председатель Кассационного суда поручает судье Кассационного суда изучить кассационный протест, материалы дела и доложить об этом на заседании Палаты Кассационного суда.
2. Судьи Кассационного суда ознакомляются с кассационным протестом и материалами дела.".
Статья 15. Статью 236 Кодекса изложить в следующей редакции:
,,Статья 236. Полномочия Кассационного суда
1. По результату пересмотра судебных актов Кассационный суд:
1) отклоняет кассационный протест, оставляя судебный акт в законной силе. В случае, когда Кассационный суд отклоняет кассационный протест, однако вынесенные судами судебные акты, правильно разрешающие дело по существу, являются недостаточно обоснованными, неправильно обоснованными или необоснованными, Кассационный суд дает обоснование судебному акту, оставленному без изменения;
2) удовлетворяет кассационный протест полностью или в части, соответственно отменив судебный акт полностью или в части. Дело по отмененной части направляется в соответствующий нижестоящий суд на новое рассмотрение в ином составе. Судебный акт в неотмененной части вступает в законную силу;
3) отменяет судебный акт полностью или в части и утверждает мировое соглашение о примирении сторон;
4) отменяет и изменяет судебный акт нижестоящего суда, если утвержденные нижестоящим судом фактические обстоятельства дают возможность для такого изменения, и оно вытекает из интересов действенности правосудия;
5) отменяет производство по делу полностью или в части либо оставляет иск без рассмотрения полностью или в части, если основания для отмены производства по делу или оставления иска без рассмотрения выявлены при рассмотрении дела в нижестоящем суде;
6) дает законную силу одному из судебных актов суда первой инстанции или Апелляционного суда при пересмотре судебного акта Апелляционного суда;
7) отменяет определения нижестоящих судов об отказе в принятии, о возвращении искового заявления, возвращении апелляционного протеста, а также об оставлении без рассмотрения иска или заявления, о приостановлении производства по делу.
2. Кассационный суд может приостановить производство по делу при наличии оснований приостановления производства по делу.".
Статья 16. В статье 238 Кодекса:
1) в пункте 1 слова ,,В решении Кассационного суда должны быть указаны" заменить словами ,, В решении Кассационного суда, вынесенном по результатам рассмотрения дела, должны быть указаны";
,,3. Решение Кассационного суда должно быть обоснованным, обеспечивать единообразное применение, правильное толкование закона и способствовать развитию права.".
Статья 17. В статье 241 Кодекса слово ,,семидневный" заменить словом ,,разумный".
Статья 18. В пункте 2 статьи 241.11 слова ,,Палатой по гражданским и экономическим делам" заменить словами ,,Гражданской палатой".
Статья 19. В подпункте 1 пункта 2 статьи 247.6 слова ,,Палата по гражданским и экономическим делам" заменить словами ,,Гражданская палата".