«ՏԵՂԱԿԱՆ ԻՆՔՆԱԿԱՌԱՎԱՐՄԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄ ԵՎ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Ընդունվել է 26.09.2006
Հոդված 1. «Տեղական ինքնակառավարման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի (7 մայիսի 2002 թվականի, ՀՕ-337, այսուհետ՝ օրենք)16-րդ հոդվածը լրացնելհետեւյալ բովանդակությամբ 31-րդ կետով.
«31) օրենսդրությամբ սահմանված կարգով տեղական ինքնակառավարման մարմինների սահմանադրական իրավունքները խախտող պետական մարմինների նորմատիվ ակտերի՝ Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությանը համապատասխանության հարցերով կարող է դիմել Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական դատարան։»։
Հոդված 2. Օրենքի 73-րդ հոդվածի առաջին մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Համայնքի ավագանու կամ համապատասխան մարզպետի, Երեւանում՝ Երեւանի քաղաքապետի՝ օրենքով սահմանված կարգով համայնքի ղեկավարի պաշտոնանկության նախաձեռնությունը Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը մեկամսյա ժամկետում քննարկումեւ որոշում է ընդունում համայնքի ղեկավարին պաշտոնանկ անելու հիմքերի մասին եզրակացություն ստանալու նպատակով Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական դատարան դիմելու կամ համայնքի ղեկավարի պաշտոնանկության նախաձեռնությունը մերժելու վերաբերյալ։ Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական դատարանի՝ համայնքի ղեկավարի պաշտոնանկության հիմքերի մասին եզրակացությունը ստանալուց հետո Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը մեկամսյա ժամկետում քննարկում եւ որոշում է ընդունում համայնքի ղեկավարին պաշտոնանկ անելու կամ պաշտոնանկության նախաձեռնությունը մերժելու վերաբերյալ։ Այդ հարցը կառավարության քննարկմանն է ներկայացնում պետական լիազորված մարմինը։»։

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЯ И ИЗМЕНЕНИЯ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О МЕСТНОМ САМОУПРАВЛЕНИИ”
Статья 1 . Статью 16 Закона Республики Армения “О местном самоуправлении” (7 мая 2002 года, ЗР-337-Н, далее - Закон) дополнить пунктом 31 следующего содержания:
“31) в установленном законодательством порядке может обращаться в Конституционный суд Республики Армения по вопросам соответствия нормативных актов государственных органов, нарушающих конституционные права органов местного самоуправления, Конституции Республики Армения.”.
Статья 2. Часть первую статьи 73 Закона изложить в следующей редакции:
“Правительство Республики Армения в месячный срок рассматривает инициативу муниципального совета или соответствующего губернатора, в Ереване – мэра Еревана об освобождении главы муниципалитета от должности в установленном законом порядке и принимает постановление об обращении в Конституционный суд Республики Армения для получения заключения об основаниях освобождения главы муниципалитета от должности либо постановление об отклонении инициативы об освобождении главы муниципалитета от должности. Правительство Республики Армения в месячный срок после получения заключения Конституционного суда Республики Армения об основаниях освобождения главы муниципалитета от должности рассматривает и выносит постановление об освобождении главы муниципалитета от должности либо об отклонении инициативы об освобождении главы муниципалитета от должности. Этот вопрос вносит ся на рассмотрение Правительства государственны м уполномоченны м орган ом .”.