ՀԱՅԱUՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՔԱՂԱՔԱՑԻԱԿԱՆ OՐԵՆUԳՐՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱUԻՆ
Հոդված 1. Հայաuտանի Հանրապետության քաղաքացիական oրենuգրքի (5 մայիuի 1998 թվականի) 203-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«Հոդված 203.Հողամաս, շենք, շինություն եւ այլ անշարժ գույքի տարածք մուտք գործելու արգելքը
1. Յուրաքանչյուր ոք ունի իր օրինական տիրապետման ներքո գտնվող հողամասը, շենքը, շինությունը եւ այլ անշարժ գույքի տարածք այլոց մուտք գործելուց զերծ պահելու իրավունք:
Ոչ ոք իրավունք չունի առանց օրենքով սահմանված հիմքերի  կամ օրինական տիրապետողի թույլտվության մուտք գործելու հողամաu, շենք, շինություն եւ այլ անշարժ գույքի տարածք (այսուհետ՝ ներխուժում):
Ներխուժում է համարվում նաեւ՝
1) օրինական տիրապետողի թույլտվությամբ հողամաս, շենք կամ շինություն կամ այլ անշարժ գույքի տարածք մուտք գործած անձի կողմից հողամասից, շենքից կամ շինությունից կամ այլ անշարժ գույքի տարածքից դուրս գալու վերաբերյալ դրանց օրինական տիրապետողի պահանջը չկատարելը.
2) օրենքով սահմանված հիմքերով հողամաս, շենք կամ շինություն կամ այլ անշարժ գույքի տարածք մուտք գործած անձի կողմից այդ հիմքերի դադարումից կամ օրենքով նախատեսված համապատասխան գործողություններ կատարելուց հետո հողամասից, շենքից կամ շինությունից կամ այլ անշարժ գույքի տարածքից դուրս գալու վերաբերյալ դրանց օրինական տիրապետողի պահանջը չկատարելը:
2. Ներխուժում առկա չէ այն դեպքերում, երբ հողամասը ցանկապատված, պարսպապատված չէ, կամ չկա հողամասը մուտք գործելն արգելող որեւէ գրավոր կամ ձայնային հայտարարություն կամ պատկերային նշան, եւ հողամաս մուտք գործելը վնաս չի պատճառի հողամասին:
3. Յուրաքանչյուր ոք իրավունք ունի ազատորեն` առանց որեւէ թույլտվության, գտնվելու պետության կամ համայնքի սեփականություն հանդիսացող` բոլորի համար բաց հողամաuերում եւ oգտվելու դրանցում եղած բնական oբյեկտներից` պահպանելով oրենքով եւ այլ իրավական ակտերով սահմանված նորմերը:
4. Ներխուժումը կանխելու կամ վերացնելու նպատակով օրինական տիրապետողն իրավունք ունի խելամիտ պաշտպանության միջոցներ ձեռնարկելու, այդ թվում՝ ներխուժման հետեւանքին համարժեք ուժ գործադրելու, եթե ոչ ուժային միջոցները չեն կարող կանխել կամ վերացնել ներխուժումը: Օրինական տիրապետողն իրավունք ունի հեռացնելու իր հողամասում, շենքում կամ շինությունում կամ այլ անշարժ գույքի տարածքում ապօրինաբար գտնվող ուրիշի գույքը: Սույն մասով նախատեսված պայմաններում ներխուժումը կանխելու կամ վերացնելու նպատակով ձեռնարկված գործողությունների արդյունքում ներխուժած անձին պատճառված վնասը փոխհատուցման ենթակա չէ:
5. Հողամասի, շենքի կամ շինության կամ այլ անշարժ գույքի տարածքի օրինական տիրապետողն իրավունք ունի լիազորելու ոստիկանությանը` իր անունից կատարելու գործողություններ՝ ներխուժումը կանխելու կամ վերացնելու ուղղությամբ: Օրինական տիրապետողի կողմից ոստիկանության լիազորման կարգը եւ պայմանները սահմանում է կառավարությունը:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 218-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«Հոդված 218. Uեփականության oտարումը հաuարակության եւ պետության կարիքների համար
Uեփականության oտարումը հաuարակության եւ պետության կարիքների համար կարող է կատարվել միայն բացառիկ` գերակա հանրային շահերի դեպքերում, oրենքովuահմանված կարգով, նախնական համարժեք փոխհատուցմամբ:»:
Հոդված 3. Ուժը կորցրած ճանաչել օրենսգրքի 219-րդ, 220-րդ, 221-րդ եւ283-րդ հոդվածները:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 243-րդ հոդվածի 1-ին կետում «պետության կամ համայնքի կարիքների համար այն վերցնելու,» բառերը փոխարինել «հաuարակության եւ պետության կարիքների համար օտարվելու,» բառերով:
Հոդված 5. Օրենսգրքի 279-րդ հոդվածի 2-րդ կետի 3-րդ ենթակետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«3) սեփականությանհաuարակության եւ պետության կարիքների համար օտարվելու (հոդված 218)»:
Հոդված 6. Օրենսգրքի 1156-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ՝
«Հոդված 1156. Արտոնագրի տիրոջ իրավունքների uահմանափակումը
Արտոնագրի տիրոջ իրավունքները uահմանափակելու հիմքերը, արտոնագիրը դադարեցնելու (չեղյալ հայտարարելու), այն անվավեր ճանաչելու, հարկադրական լիցենզիաներ տալու պայմանները uահմանվում են «Արտոնագրերի մաuին» Հայաuտանի Հանրապետության oրենքով:
Արտոնագիրը հաuարակության եւ պետության կարիքների համար կարող է օտարվել միայն Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությամբ նախատեսված դեպքերում եւ օրենքով սահմանված կարգով:»:

Статью 203 Гражданского кодекса Республики Армения (5 мая 1998 года) изложить в следующей редакции:
,,Статья 203. Запрет доступа на земельный участок, в здание, строение и на другую территорию недвижимого имущества
1. Любое лицо имеет право защищать находящиеся в его законном владении земельный участок, здание, строение и другую территорию недвижимого имущества от доступа других лиц.
Никто не имеет право доступа на земельный участок, в здание, строение и на другую территорию недвижимого имущества без установленных законом оснований или разрешения законного владельца (далее –проникновение).
Проникновнением считается также:
1) невыполнение лицом, проникшим с разрешения законного владельца на земельный участок, в здание, строение или на другую территорию недвижимого имущества, требования законного владельца покинуть земельный участок, здание, строение или другую территорию недвижимого имущества;
2) невыполнение лицом, проникшим на установленных законом основаниях на земельный участок, в здание, строение или на другую территорию недвижимого имущества, требования законного владельца покинуть земельный участок, здание, строение или другую территорию недвижимого имущества после прекращения этих оснований или совершения соответствующих действий, предусмотренных законом.
2. Проникновение не имеет место в случаях, когда земельный участок не огражден забором, изгородью или не имеется какое-либо письменное объявление, или звуковой сигнал, или пиктографический знак, запрещающие проникновение на земельный участок, и доступ на земельный участок не причиняет ущерб земельному участку.
3. Любое лицо имеет право свободно, без какого-либо разрешения находиться на открытых для общего доступа земельных участках, находящихся в государственной или муниципальной собственности, и пользоваться имеющимися на этих участках природными объектами с соблюдением норм, установленных законом и иными правовыми актами.
4. Законный владелец в целях предотвращения или исключения проникновения вправе предпринять разумные меры защиты, в том числе применить силу, соразмерную последствию проникновения, если несиловые меры не могут предотвратить или исключить проникновение. Законный владелец имеет право удалить чужое имущество, незаконно находящееся на его земельном участке, в здании или строении или на другой территории недвижимого имущества. Ущерб, причиненный проникшему лицу в результате действий, предпринятых для предотвращения или исключения проникновения при условиях, предусмотренных настоящей частью, возмещению не подлежит.
5. Законный владелец земельного участка, здания или строения или другой территории недвижимого имущества вправе уполномочить полицию на совершение от его имени действий, направленных на предотвращение или исключение проникновения. Порядок и условия предоставления законным владельцем полномочий полиции устанавливаются Правительством.
Статья 2. Статью 218 Кодекса изложить в следующей редакции:
,,Статья 218. Отчуждение собственности для нужд общества и государства
Отчуждение собственности для нужд общества и государства может осуществляться только в исключительных случаях приоритета общественных интересов в установленном законом порядке, путем предварительной соразмерной компенсации.".
Статья 3. Статьи 219, 220, 221 и 283 Кодекса признать утратившими силу.
Статья 4. В пункте 1 статьи 243 Кодекса слова ,,изъятия для государственных или муниципальных нужд," заменить словами ,,отчуждения для нужд общества и государства,".
Статья 5. Подпункт 3 пункта 2 статьи 279 Кодекса изложить в следующей редакции:
,,3) отчуждение собственности для нужд общества и государства (статья 218)".
Статья 6. Статью 1156 Кодекса изложить в следующей редакции:
,,Статья 1156. Ограничение прав патентообладателя
Основания ограничения прав патентообладателя, условия прекращения (аннулирования) патента, признания его недействительным, выдачи принудительных лицензий устанавливаются Законом Республики Армения ,,О патентах".
Патент может отчуждаться для нужд общества и государства только в случаях, предусмотренных Конституцией Республики Армения, и в порядке, установленном законом.".