Ընդունվել է 27.11.2006
Հոդված 1. «Հայաստանի Հանրապետությունում ստուգումների կազմակերպման եւ անցկացման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի (17 մայիսի 2000 թվականի,  ՀՕ-60) 3-րդ հոդվածի 3-րդ կետը`
ա) «ժամկետանց ապրանքների» եւ «պահանջներին արտադրանքի» բառերից հետո լրացնել «, բացառությամբ սննդամթերքի» բառերով, իսկ «ծառայությունների» բառից հետո` «, բացառությամբ հանրային սննդի ոլորտի» բառերով.
բ) «գերազանցման նկատմամբ» բառերից հետո լրացնել «գյուղատնտեսության ոլորտի պետական կառավարման լիազոր մարմնի  կազմում գործող համապատասխան պետական տեսչության կողմից առանց անհրաժեշտ տեխնոլոգիական սարքավորումների  եւ համապատասխան տեխնոլոգիական գործընթացներ իրականացնելու, սննդամթերքի արտադրության, վերամշակման եւ իրացման փուլերում օգտագործվող տրանսպորտային միջոցներին, արտադրամասերին, պահեստային եւ այլ տարածքներին ներկայացվող պահանջների եւ կանոնների պահպանման, սննդամթերքի արտադրության համար օգտագործվող պարենային հումքին, ջրին, օժանդակ նյութերին, սննդային հավելումներին, սննդամթերքի հետ շփվող նյութերին եւ վերամշակված սննդամթերքին եւ դրանց պահման պայմաններին ներկայացվող պահանջների, ախտահանող նյութերի եւ կրծողների ու վնասատուների դեմ պայքարի միջոցների օգտագործմանը ներկայացվող պահանջների եւ դրանց պահման պայմանների, մակնշմանը ներկայացվող պահանջների ապահովման, սննդամթերքի անվտանգության հետ առնչվող  օրենքների եւ այդ օրենքների հիման վրա ընդունված իրավական այլ ակտերի կիրառման խախտումների բացահայտմանն ուղղված դեպքերում, » բառերով:

Статья 1. Пункт 3 статьи 3 Закона Республики Армения “Об организации и проведении проверок в Республике Армения” (17 мая 2000 года, ЗР-60):
а) после слов  “просроченных товаров” и “ а также контроля соответствия продукции“ дополнить словами   ”, за исключением продуктов питания,”, а после слова “услуг” – словами   “, за исключением сферы общественного питания,”;
б) после слов “и продаваемых в недопустимых условиях” дополнить словами “; проверок, осуществляемых соответствующей государственной инспекцией, действующей в составе уполномоченного органа государственного управления в области  сельского хозяйства, в отношении соблюдения требований и правил, предъявляемых к транспортным средствам, производственным цехам, складским и другим территориям, используемым на этапах призводства, переработки и реализации продуктов питания без необходимого технологического оборудования и осуществления соответствующих технологических процессов; обеспечения требований, предъявляемых к используемым для производства продуктов питания продовольственному сырью, воде, вспомогательным материалам, пищевым добавкам, материалам, соприкасающимся с продуктами питания, и переработанным продуктам питания и условиям их хранения; соблюдения требований, предъявляемых к использованию дезинфицирующих веществ и средств борьбы с грызунами и паразитами, и обеспечения требований, предъявляемых к условиям их хранения, маркировки в  случаях выявления нарушений применения законов, связанных с продовольственной безопасностью,  и принятых на основе этих законов иных правовых актов”.