ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՔՐԵԱԿԱՆ ՕՐԵՆՍԳՐՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության 2003 թվականի ապրիլի 18-ի քրեական օրենսգրքի 55-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ`
«Հոդված 55. Գույքի բռնագրավումը
1. Գույքի բռնագրավումը դատապարտյալի սեփականությունը համարվող գույքը կամ դրա մի մասը հարկադրաբար եւ անհատույց վերցնելն է` ի սեփականություն պետության:
2. Գույքի բռնագրավման չափը դատարանը որոշում է` նկատի ունենալով հանցագործությամբ հասցված գույքային վնասի, ինչպես նաեւ հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված գույքի չափը: Գույքի բռնագրավման չափը չի կարող գերազանցել հանցագործությամբ հասցված վնասի կամ հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված օգուտի չափը:
3. Գույքի բռնագրավումը կարող է նշանակվել շահադիտական դրդումներով կատարված ծանր եւ առանձնապես ծանր հանցանքների համար սույն օրենսգրքի Հատուկ մասով նախատեսված դեպքերում, բացառությամբ սույն հոդվածի չորրորդ եւ հինգերորդ մասերով նախատեսված դեպքերի:
4. Հանցավոր ճանապարհով ստացված գույքի, այդ թվում` հանցավոր ճանապարհով ստացված եկամուտների օրինականացման եւ սույն օրենսգրքի 190-րդ հոդվածով նախատեսված արարքների կատարման արդյունքում ուղղակի կամ անուղղակի առաջացած կամ ձեռք բերված գույքի, ներառյալ` այդ գույքի օգտագործումից ստացված եկամուտների կամ այլ տեսակի օգուտների, այդ արարքների կատարման համար օգտագործված կամ օգտագործման համար նախատեսված գործիքների, իսկ հանցավոր ճանապարհով ստացված գույքի չհայտնաբերման դեպքում` այդ գույքին համարժեք այլ գույքի բռնագրավումը պարտադիր է: Այդ գույքը ենթակա է բռնագրավման` անկախ դատապարտյալի կամ որեւէ երրորդ անձի սեփականությունը հանդիսանալու կամ նրանց կողմից տիրապետելու հանգամանքից:
5. Ահաբեկչության ֆինանսավորմանն ուղղված գույքի, այդ թվում` սույն օրենսգրքի 217-րդ հոդվածով նախատեսված արարքների ֆինանսավորման նպատակով օգտագործված կամ օգտագործման համար նախատեսված գույքի, ներառյալ` այդ գույքի օգտագործումից ստացված եկամուտների կամ այլ տեսակի օգուտների, այդ արարքների կատարման համար օգտագործված կամ օգտագործման համար նախատեսված գործիքների, իսկ ահաբեկչության ֆինանսավորմանն ուղղված գույքի չհայտնաբերման դեպքում այդ գույքին համարժեք այլ գույքի բռնագրավումը պարտադիր է: Այդ գույքը ենթակա է բռնագրավման` անկախ դատապարտյալի կամ որեւէ երրորդ անձի սեփականությունը հանդիսանալու կամ նրանց կողմից տիրապետելու հանգամանքից:
6. Բռնագրավման ենթակա չէ դատապարտյալի կամ նրա խնամքի տակ գտնվող անձանց համար անհրաժեշտ գույքն այն ցանկին համապատասխան, որը սահմանված է օրենքով,ինչպես նաեւ սույն հոդվածի չորրորդ եւ հինգերորդ մասերով նախատեսված` բարեխիղճ երրորդ անձի գույքը:
7. Սույն հոդվածի իմաստով բարեխիղճ երրորդ անձ է հանդիսանում այն անձը, որը գույքն այլ անձի հանձնելիս չգիտեր եւ չէր կարող իմանալ, որ այդ գույքն օգտագործվելու է կամ նախատեսվում է օգտագործել հանցավոր նպատակներով, ինչպես նաեւ այն անձը, որը ձեռք է բերել գույք, բայց չգիտեր եւ չէր կարող իմանալ, որ այդ գույքը ստացվել է հանցավոր ճանապարհով:»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 190-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ`
«Հոդված 190. Հանցավոր ճանապարհով ստացված եկամուտներն օրինականացնելը (փողերի լվացումը)
1. Հանցավոր ճանապարհով ստացված գույքի փոխարկումը (կոնվերտացումը) կամ փոխանցումը (եթե հայտնի է, որ այդ գույքն ստացվել է հանցավոր գործունեության արդյունքում), որը նպատակ է ունեցել թաքցնել կամ խեղաթյուրել այդ գույքի հանցավոր ծագումը կամ օժանդակել որեւէ անձի, որպեսզի նա խուսափի իր կատարած հանցանքի համար պատասխանատվությունից, կամ գույքի իրական բնույթը, ծագման աղբյուրը, գտնվելու վայրը, տնօրինման եղանակը, տեղաշարժը, իրավունքները կամ պատկանելիությունը թաքցնելը կամ խեղաթյուրելը (եթե հայտնի է, որ այդ գույքն ստացվել է հանցավոր գործունեության արդյունքում) կամ գույք ձեռք բերելը կամ տիրապետելը կամ օգտագործելը կամ տնօրինելը (եթե այդ գույքի ստացման պահին հայտնի էր, որ այն ստացվել է հանցավոր գործունեության արդյունքում)`
պատժվում է ազատազրկմամբ` առավելագույնը չորս տարի ժամկետով` սույն օրենսգրքի 55-րդ հոդվածի չորրորդ մասով նախատեսված գույքի բռնագրավմամբ:
2. Նույն արարքը, որը կատարվել է`
1) խոշոր չափերով,
2) մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ`
պատժվում է ազատազրկմամբ` չորսից ութ տարի ժամկետով` սույն օրենսգրքի 55-րդ հոդվածի չորրորդ մասով նախատեսված գույքի բռնագրավմամբ:
3. Սույն հոդվածի առաջին կամ երկրորդ մասով նախատեսված արարքը, որը կատարվել է`
1) առանձնապես խոշոր չափերով,
2) կազմակերպված խմբի կողմից,
3) պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով`
պատժվում է ազատազրկմամբ` վեցից տասներկու տարի ժամկետով` սույն օրենսգրքի 55-րդ հոդվածի չորրորդ մասով նախատեսված գույքի բռնագրավմամբ:
4. Սույն հոդվածում խոշոր չափ է համարվում հանցագործության պահին սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հինգհազարապատիկը գերազանցող գումարը(արժեքը),իսկ առանձնապես խոշոր չափ է համարվում հանցագործության պահին սահմանված նվազագույն աշխատավարձի տասհազարապատիկը գերազանցող գումարը (արժեքը):
5. Սույն հոդվածի իմաստով հանցավոր ճանապարհով ստացված գույք է հանդիսանումցանկացած գույքը, ներառյալ` դրամական միջոցները, արժեթղթերը եւ գույքային իրավունքները, ինչպես նաեւ Հայաստանի Հանրապետության միջազգային պայմանագրերով նախատեսված դեպքերում` քաղաքացիական իրավունքների այլ օբյեկտներ, որոնք ուղղակի կամ անուղղակի առաջացել կամ ստացվել են սույն օրենսգրքի 104-րդ, 112-113-րդ, 117-րդ, 122-րդ, 131-134-րդ, 166-րդ, 168-րդ, 175-224-րդ, 233-235-րդ,238-րդ,261-262-րդ,266-270-րդ,281-րդ,284-րդ, 286-289-րդ,291-292-րդ, 295-րդ,297-298-րդ,308-313-րդ, 329-րդ, 352-րդ, 375-րդ, 383-րդ, 388-րդ եւ 389-րդ հոդվածներով նախատեսված հանցագործությունների կատարման արդյունքում:»:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 217.1 -րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ`
«Հոդված 217.1. Ահաբեկչության ֆինանսավորումը
1. Ահաբեկչության ֆինանսավորումը` ահաբեկչության կատարման համար ֆինանսական միջոցների տրամադրումը կամ հավաքումը`
պատժվում է ազատազրկմամբ` երեքից յոթ տարի ժամկետով` սույն օրենսգրքի 55-րդ հոդվածի հինգերորդ մասով նախատեսված գույքի բռնագրավմամբ:
2. Նույն արարքը, որը կատարվել է մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ կամ կազմակերպված խմբի կողմից`
պատժվում է ազատազրկմամբ` ութից տասներկու տարի ժամկետով` սույն օրենսգրքի 55-րդ հոդվածի հինգերորդ մասով նախատեսված գույքի բռնագրավմամբ:
3. Սույն հոդվածի իմաստով ահաբեկչության ֆինանսավորման առարկա է հանդիսանում ահաբեկչության ֆինանսավորմանն ուղղված գույքը, այդ թվում` սույն օրենսգրքի 217-րդ հոդվածով նախատեսված արարքների ֆինանսավորման նպատակով օգտագործված կամ օգտագործման համար նախատեսված գույքը, ինչպես նաեւ ահաբեկչության կատարման համար նախատեսված եւ դատապարտյալի սեփականությունը հանդիսացող հանցագործության գործիքները, իսկ ահաբեկչության ֆինանսավորմանն ուղղված գույքի չհայտնաբերման դեպքում` այդ գույքին համարժեք այլ գույքը:»:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի չորրորդ մասում երկրորդ եւ երրորդ կետերի` «որի անդամ է Հայաստանի Հանրապետությունը» բառերը հանել:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ В УГОЛОВНЫЙ КОДЕКС РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ
Статью 55 Уголовного кодекса Республики Армения от 18 апреля 2003 года изложить в следующей редакции:
,,Статья 55. Конфискация имущества
1. Конфискация имущества есть принудительное и безвозмездное изъятие в собственность государства имущества, считающегося собственностью осужденного, или части этого имущества.
2. Размер конфискуемого имущества определяется судом, принимая во внимание размер имущественного вреда, причиненного преступлением, а также имущества, приобретенного преступным путем. Размер конфискуемого имущества не может превышать размера имущественного вреда, причиненного преступлением, или размера выгоды, полученной преступным путем.
3. Конфискация имущества может быть назначена за тяжкие и особо тяжкие преступления, совершенные из корыстных побуждений, в случаях, предусмотренных Особенной частью настоящего Кодекса, за исключением случаев, предусмотренных частями четвертой и пятой настоящей статьи.
4. Обязательной является конфискация имущества, полученного преступным путем, в том числе имущества, возникшего или приобретенного прямо или косвенно в результате легализации полученных преступным путем доходов, и совершения деяний, предусмотренных статьей 190 настоящего Кодекса, включая доходы или иную выгоду от использования этого имущества, орудий, использованных или предусмотренных для использования в целях совершения этих деяний, а в случае невыявления имущества, полученного преступным путем, - конфискация другого имущества, равноценного этому имуществу. Такое имущество подлежит конфискации независимо от того обстоятельства, является оно собственностью осужденного или какого-либо третьего лица либо они являются его владельцами.
5. Обязательной является конфискация имущества, направленного на финансирование терроризма, в том числе имущества, использованного или предусмотренного для использования с целью финансирования деяний, предусмотренных статьей 217 настоящего Кодекса, включая доходы или иную выгоду от использования этого имущества, орудий, использованных или предусмотренных для использования в целях совершения этих деяний, а в случае невыявления имущества, направленного на финансирование терроризма, - конфискация другого имущества, равноценного этому имуществу. Такое имущество подлежит конфискации независимо от того обстоятельства, является оно собственностью осужденного или какого-либо третьего лица либо они являются его владельцами.
6. Конфискации в соответствии с установленным законом перечнем не подлежит имущество, необходимое осужденному или лицам, находящимся на его иждивении, а также имущество добросовестного третьего лица, предусмотренное частями четвертой и пятой настоящей статьи.
7. По смыслу настоящей статьи добросовестным третьим лицом является лицо, которое при передаче имущества другому лицу не знало и не могло знать, что это имущество будет использовано или предусмотрено для использования в преступных целях, а также лицо, которое приобрело имущество, но не знало и не могло знать, что это имущество получено преступным путем.".
Статья 2. Статью 190 Кодекса изложить в следующей редакции:
,,Статья 190. Легализация доходов, полученных преступным путем (отмывание денег)
Конвертация или передача имущества, полученного преступным путем (если известно, что это имущество получено в результате преступной деятельности), имеющая целью сокрытие или искажение преступного происхождения этого имущества, или содействие какому-либо лицу в уклонении от ответственности за совершенное им преступление, либо сокрытие или искажение действительного характера, источника происхождения, местонахождения, движения имущества, способа распоряжения им, прав на него или его принадлежности (если известно, что это имущество получено в результате преступной деятельности), либо приобретение имущества, или владение, или пользование или распоряжение имуществом (если на момент получения этого имущества было известно, что оно получено в результате преступной деятельности) – наказываются лишением свободы на срок не свыше четырех лет с конфискацией имущества, предусмотренного частью четвертой статьи 55 настоящего Кодекса.
2. Те же деяния, совершенные:
1) в крупных размерах;
2) группой лиц по предварительному сговору, -
наказываются лишением свободы на срок от четырех до восьми лет с конфискацией имущества, предусмотренного частью четвертой статьи 55 настоящего Кодекса.
3. Деяния, предусмотренные частями первой или второй настоящей статьи, совершенные:
1) в особо крупных размерах;
2) организованной группой;
3) с использованием должностного положения, -
наказываются лишением свободы на срок от шести до двенадцати лет с конфискацией имущества, предусмотренного частью четвертой статьи 55 настоящего Кодекса.
4. В настоящей статье крупным размером считается сумма (стоимость), превышающая пятитысячекратный размер минимальной заработной платы, установленной на момент совершения преступления, а особо крупным размером считается сумма (стоимость), превышающая десятитысячекратный размер минимальной заработной платы, установленной на момент совершения преступления.
5. По смыслу настоящей статьи имуществом, полученным преступным путем, является любое имущество, включая денежные средства, ценные бумаги и имущественные права, а также в случаях, предусмотренных международными договорами Республики Армения, иные объекты гражданского права, возникшие или полученные прямо или косвенно в результате совершения преступлений, предусмотренных статьями 104, 112-113, 117, 122, 131-134, 166, 168, 175-224, 233-235, 238, 261-262, 266-270, 281, 284, 286-289, 291-292, 295, 297-298, 308-313, 329, 352, 375, 383, 388 и 389 настоящего Кодекса.".
Статья 3. Статью 2171 изложить в следующей редакции:
,,Статья 2171 . Финансирование терроризма
1. Финансирование терроризма, то есть предоставление или сбор финансовых средств для совершения терроризма, -
наказывается лишением свободы на срок от трех до семи лет с конфискацией имущества, предусмотренного частью пятой статьи 55 настоящего Кодекса.
2. То же деяние, совершенное группой лиц по предварительному сговору или организованной группой, -
наказывается лишением свободы на срок от восьми до двенадцати лет с конфискацией имущества, предусмотренного частью пятой статьи 55 настоящего Кодекса.
3. По смыслу настоящей статьи предметом финансирования терроризма является имущество, направленное на финансирование терроризма, в том числе имущество, использованное или предусмотренное для использования в целях финансирования деяний, предусмотренных статьей 217 настоящего Кодекса, а также орудия преступления, предусмотренные для совершения терроризма и являющиеся собственностью осужденного, а в случае невыявления имущества, направленного на финансирование терроризма, - другое имущество равноценное этому имуществу.".
Статья 4. В пунктах втором и третьем части четвертой статьи 308 Кодекса исключить слова ,, , членом которой является Республика Армения,".