ՕԶՈՆԱՅԻՆ ՇԵՐՏԸ ՔԱՅՔԱՅՈՂ ՆՅՈՒԹԵՐԻ ՄԱՍԻՆ
Սույն օրենքով կարգավորվում են օզոնային շերտը քայքայող նյութերի` Հայաստանի Հանրապետությունում արտադրության, ներմուծման, արտահանման եւ տարանցիկ փոխադրման նկատմամբ սահմանափակումները եւ դրանց հետ կապված հարաբերությունները` «Օզոնային շերտի պահպանության մասին» Վիեննայի կոնվենցիայի եւ «Օզոնային շերտը քայքայող նյութերի մասին» Մոնրեալի արձանագրության շրջանակներում կնքված միջազգային համապատասխան պայմանագրերը վավերացրած երկրների հետ:
Հոդված 2. Օզոնային շերտը քայքայող նյութերի մասին օրենսդրությունը
Օզոնային շերտը քայքայող նյութերի` Հայաստանի Հանրապետությունում արտադրության, ներմուծման, արտահանման եւ տարանցիկ փոխադրման  նկատմամբ սահմանափակումներն ու դրանց հետ կապված հարաբերությունները կարգավորվում են  Հայաստանի Հանրապետության մաքսային օրենսգրքով, «Մթնոլորտային օդի պահպանության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով,  միջազգային պայմանագրերով, սույն օրենքով եւ իրավական այլ  ակտերով:
օզոնային շերտ ` մոլորակի  սահմանամերձ շերտից  վերեւ գտնվող  մթնոլորտային օզոնի շերտը.
օզոնային շերտը քայքայող նյութեր ` քիմիական նյութեր, որոնք ցուցաբերում են կամ ունակ են ցուցաբերելու ոչ բարենպաստ ազդեցություն օզոնային  շերտի վրա` մաքուր վիճակում կամ խառնուրդներում, որոնց միավոր զանգվածում օզոն քայքայող մաքուր նյութերի քանակը մեկ տոկոսից ավելի է.
կողմ հանդիսացող երկիր ` երկիր, որը  վավերացրել է «Օզոնային շերտի պահպանության մասին» Վիեննայի կոնվենցիայի եւ «Օզոնային շերտը քայքայող նյութերի մասին» Մոնրեալի արձանագրության շրջանակներում կնքված միջազգային համապատասխան պայմանագրերը.
կողմ չհանդիսացող երկիր ` երկիր, որը չի վավերացրել «Օզոնային շերտի պահպանության մասին» Վիեննայի կոնվենցիայի եւ «Օզոնային շերտը քայքայող նյութերի մասին» Մոնրեալի արձանագրության շրջանակներում կնքված միջազգային համապատասխան պայմանագրերը.
ընդհանուր չափաքանակ (քվոտա) ` օզոնային շերտը քայքայող նյութերի` Հայաստանի Հանրապետություն ներմուծման թույլատրելի ընդհանուր քանակությունը՝ ըստ տարիների.
անհատական չափաքանակ (քվոտա) ` յուրաքանչյուր ներմուծողին օզոնային շերտը քայքայող նյութերի (նյութի) ներմուծման թույլատրվող քանակություն ամեն տարվա համար.
առաքման թույլտվություն ` օզոնային շերտը քայքայող նյութերի ներմուծման կամ արտահանման կամ տարանցիկ փոխադրման համար ներմուծող կամ արտահանող կամ տարանցիկ փոխադրում իրականացնող հայտատուին տրամադրվող փաստաթուղթ, որով թույլատրվում է այդ նյութերի ներմուծումը կամ արտահանումը կամ տարանցիկ փոխադրումը, եթե նման գործարքը համապատասխանում է սույն օրենքի պահանջներին.
հայտատու ` օզոնային շերտը քայքայող նյութերի ներմուծման կամ արտահանման կամ տարանցիկ փոխադրման գործարք կատարելու նպատակով առաքման թույլտվություն ստանալու մասին լիազոր պետական մարմին  հայտ ներկայացրած իրավաբանական ու ֆիզիկական անձինք.
հայտ ` օզոնային շերտը քայքայող նյութերի ներմուծման կամ արտահանման կամ տարանցիկ փոխադրման գործարք կատարելու մասին դիմում, որը ներառում է ներմուծման, արտահանման կամ տարանցիկ փոխադրման երկրների անվանումները  եւ  տվյալներ հայտատուի եւ նրա կողմից ներմուծման կամ արտահանման կամ տարանցիկ փոխադրման ենթակա օզոնային շերտը քայքայող նյութերի անվանումների, քանակների, գործարքի իրականացման ժամկետների մասին:
ՕԶՈՆԱՅԻՆ ՇԵՐՏԸ ՔԱՅՔԱՅՈՂ  ՆՅՈՒԹԵՐԻ ԳՈՐԾԱԾՄԱՆ  ԲՆԱԳԱՎԱՌՈՒՄ  ՊԵՏԱԿԱՆ  ԿԱՐԳԱՎՈՐՈՒՄԸ
Հոդված 4. Հայաստանի Հանրապետության կառավարության իրավասությունները
Օզոնային շերտը քայքայող նյութերի գործածման բնագավառում Հայաստանի Հանրապետության կառավարության իրավասություններն են`
1)  օզոնային շերտը քայքայող նյութերի ցանկի հաստատումը.
2)  օզոնային շերտը քայքայող նյութերի ներմուծման ընդհանուր չափաքանակների (քվոտաների) սահմանումը.
3) օզոնային շերտը քայքայող նյութերի ներմուծման անհատական չափաքանակների  սահմանման կարգի հաստատումը.
4)  առաքման թույլտվության տրամադրման կարգի ու ձեւի հաստատումը.
5) օզոնային շերտը քայքայող նյութերի ներմուծմանը, արտահանմանը եւ տարանցմանը վերաբերող ենթաօրենսդրական ակտերի ընդունումը.
6) օզոնային շերտը քայքայող նյութերի գործածման բնագավառում քաղաքականության իրականացման ապահովումը:
Հոդված 5.   Լիազոր պետական մարմնի իրավասությունները
Օզոնային շերտը քայքայող նյութերի գործածման բնագավառում  լիազոր պետական մարմնի իրավասություններն են`
1) օզոնային շերտը քայքայող նյութերի ներմուծման, արտահանման եւ տարանցիկ փոխադրման   վերաբերյալ իրավական ակտերի մշակումը.
2) օզոնային շերտը քայքայող նյութերի քանակությունների հաշվառումը.
3) օզոնային շերտը քայքայող նյութերի անհատական չափաքանակների սահմանումը.
4) օզոնային շերտը քայքայող նյութերի առաքման թույլտվությունների տրամադրումը` ներկայացված հայտերի հիման վրա.
5) օզոնային շերտը քայքայող նյութերի գործածման բնագավառում քաղաքականության մշակումը.
6) օզոնային շերտը քայքայող նյութերի գործածման նկատմամբ վերահսկողությունը` Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված կարգով:
ՕԶՈՆԱՅԻՆ ՇԵՐՏԸ ՔԱՅՔԱՅՈՂ ՆՅՈՒԹԵՐԻ ԳՈՐԾԱԾՄԱՆ  ՍԿԶԲՈՒՆՔՆԵՐՆ ՈՒ ԿԱՐԳԸ
Հոդված 6.  Օզոնային շերտը քայքայող նյութերի գործածման նկատմամբ արգելքները
Հայաստանի Հանրապետությունում արգելվում է`
1) օզոնային շերտը քայքայող նյութերի արտադրությունը.
2)  օզոնային շերտը քայքայող նյութերի ներմուծումը կողմ չհանդիսացող երկրներից եւ արտահանումն այդ երկրներ, ինչպես նաեւ Հայաստանի Հանրապետության տարածքով օզոնային շերտը քայքայող նյութերի տարանցիկ փոխադրումը, եթե այդ նյութերն առաքվել են կողմ չհանդիսացող երկրից կամ առաքվում են կողմ չհանդիսացող երկիր:
Հոդված 7.  Օզոնային շերտը քայքայող նյութերի ներմուծման ընդհանուր չափաքանակների  սահմանման սկզբունքներն ու կարգը
1. Հայաստանի Հանրապետության տարածք օզոնային շերտը քայքայող նյութերի ներմուծման ընդհանուր չափաքանակները սահմանվում են յուրաքանչյուր տարվա համար  ոչ ավելի, քան միջազգային պայմանագրերի համաձայն` Հայաստանի Հանրապետության համար նախատեսված չափաքանակների:
2. Օզոնային շերտը քայքայող նյութերի ներմուծման ընդհանուր չափաքանակները սահմանվում են մինչեւ միջազգային պայմանագրերի համաձայն` Հայաստանի Հանրապետության համար նախատեսված չափաքանակների սպառվելը:
3. Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը յուրաքանչյուր տարվա համար օզոնային շերտը քայքայող նյութերի ներմուծման ընդհանուր չափաքանակները սահմանում է լիազոր պետական մարմնի ներկայացմամբ ոչ ուշ, քան մինչեւ նախորդող տարվա հունիսի 30-ը:
Հոդված 8.  Օզոնային շերտը քայքայող նյութերի ներմուծման անհատական չափաքանակների սահմանման կարգը
1. Օզոնային շերտը քայքայող մեկից ավելի նյութերի ներմուծման համար ներկայացված հայտի դեպքում դրանց թույլատրելի քանակները սահմանվում են մեկ անհատական չափաքանակով` ըստ առանձին նյութերի:
2. Օզոնային շերտը քայքայող նյութերի ներմուծման համար սահմանված անհատական չափաքանակների հիման վրա լիազոր պետական մարմինը հայտատուին տրամադրում է առաքման թույլտվություն:
Օզոնային շերտը քայքայող նյութերի ներմուծման համար հայտը մերժվում է սույն օրենքի 6-րդ հոդվածի երկրորդ մասի հիմքով, ինչպես նաեւ ներմուծողին, սույն օրենքի համաձայն, տրամադրված անհատական չափաքանակի սպառման կամ թույլտվության ժամկետի ավարտման դեպքում:
3. Հայտատուն իրավունք ունի սահմանված անհատական չափաքանակից ոչ ավելի քանակության օզոնային շերտը քայքայող նյութեր ներմուծել Հայաստանի Հանրապետության տարածք տվյալ տարվա ընթացքում` միանվագ կամ մաս-մաս` ներմուծման յուրաքանչյուր ժամանակահատվածի եւ ներմուծվող օզոնային շերտը քայքայող նյութերի քանակության մասին գրավոր տեղյակ պահելով լիազոր պետական մարմնին: Տեղյակ չպահելու դեպքում ներմուծողը պատասխանատվություն է կրում օրենքով սահմանված կարգով:
4. Առաքման թույլտվություն ստացած հայտատուն մինչեւ հաջորդ տարվա փետրվարի 25-ը պետական լիազոր մարմին է ներկայացնում օզոնային շերտը քայքայող նյութերի ներմուծման անհատական չափաքանակի օգտագործման մասին տարեկան հաշվետվություն:
5. Օզոնային շերտը քայքայող նյութերի առաքման թույլտվության համար գանձվում (վճարվում) է  պետական տուրք` «Պետական տուրքի մասին»  Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված կարգով եւ չափով:
Օզոնային շերտը քայքայող նյութերի առաքման թույլտվությունը հայտատուին տրամադրվում է պետական տուրքի անդորրագրի առկայության դեպքում:
Հոդված 9.  Օզոնային շերտը քայքայող նյութերի ներմուծումը,  արտահանումը եւ տարանցիկ փոխադրումը
1. Մաքսային մարմիններն օզոնային շերտը քայքայող նյութերի ներմուծումը, արտահանումը եւ տարանցիկ փոխադրումը թույլատրում են Հայաստանի Հանրապետության կառավարության հաստատած ձեւի եւ տրամադրման կարգի հիման վրա ստացած առաքման թույլտվության  առկայության դեպքում:
2. Օզոնային շերտը քայքայող նյութերի ներմուծման, արտահանման եւ տարանցիկ փոխադրման մասին մաքսային մարմինները տեղեկատվություն են ներկայացնում լիազոր պետական մարմնին տվյալ գործարքի իրականացման ավարտից հետո` մեկամսյա ժամկետում, որը ներառում է`
1) ներմուծման կամ արտահանման կամ տարանցիկ փոխադրման մասին տվյալները.
2) ներմուծված կամ արտահանված կամ տարանցիկ փոխադրման ենթարկված օզոնային շերտը քայքայող նյութերի քանակները եւ իրականացված գործարքի ժամանակահատվածը.
3) արտահանման եւ ներմուծման  երկրների անվանումները:
ՕԶՈՆԱՅԻՆ  ՇԵՐՏԸ  ՔԱՅՔԱՅՈՂ  ՆՅՈՒԹԵՐԻ  ՀԱՇՎԱՌՈՒՄԸ
Հոդված 10.  Օզոնային շերտը քայքայող նյութերի հաշվառման կարգը
1. Հաշվառման ենթակա են`
1) օզոնային շերտը քայքայող նյութերի ներմուծման համար սահմանված ընդհանուր չափաքանակները` ըստ առանձին նյութերի.
2) օզոնային շերտը քայքայող նյութերի ներմուծման կամ արտահանման կամ տարանցիկ փոխադրման  գործարք կատարելու մասին հայտերը.
3) օզոնային շերտը քայքայող նյութերի ներմուծման սահմանված անհատական չափաքանակները եւ դրանց մնացորդային քանակությունները` ըստ առանձին նյութերի.
4) օզոնային շերտը քայքայող նյութերի ներմուծման, արտահանման եւ տարանցիկ փոխադրման  առաքման թույլտվությունները.
5) օզոնային շերտը քայքայող նյութերի ներմուծման անհատական չափաքանակի օգտագործման մասին տարեկան հաշվետվությունները:
2. Սույն հոդվածի առաջին մասի 1-5-րդ կետերով սահմանված օզոնային շերտը քայքայող նյութերի քանակություններն ու փաստաթղթերը հաշվառում է լիազոր պետական մարմինը, իսկ 4-րդ կետով սահմանված փաստաթղթերը հաշվառում են նաեւ մաքսային մարմինները` Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով:
Հոդված 11.  Պատասխանատվությունը սույն օրենքի պահանջները խախտելու   դեպքում
Սույն օրենքով սահմանված պահանջները խախտողները պատասխանատվություն են կրում Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված կարգով:
18.12.2006
ՀՕ-218
29.06.2016 «Օզոնային շերտը քայքայող նյութերի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն եւ լրացում կատարելու մասին
04.03.2020 «Օզոնային շերտը քայքայող նյութերի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին
11.12.2023 «Օզոնային շերտի պահպանության մասին» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին

О ВЕЩЕСТВАХ, РАЗРУШАЮЩИХ ОЗОНОВЫЙ СЛОЙ
Настоящий Закон регулирует в Республике Армения ограничения на производство, импорт, экспорт и транзит веществ, разрушающих озоновый слой, и связанные с ними отношения со странами, ратифицировавшими соответствующие договоры, заключенные в рамках Венской конвенции ,,Об охране озонового слоя" и Монреальского протокола ,,О веществах, разрушающих озоновый слой".
Статья 2. Законодательство о веществах, разрушающих озоновый слой
В Республике Армения ?рганичения на производство, импорт, экспорт и транзит веществ, разрушающих озоновый слой, и связанные с ними отношения регулируются Таможенным кодексом Республики Армения, Законом Республики Армения ,,Об охране атмосферного воздуха", международными договорами, настоящим Законом и иными правовыми актами.
Если междунароными договорами Республики Армения установлены иные нормы, чем те, которые предусмотренны настоящим Законом, то применяются нормы международных договоров.
озоновый слой – слой атмосферного озона над пограничным слоем планеты;
вещества, разрушающие озоновый слой – химические вещества, которые оказывают или способны оказывать неблагоприятное воздействие на озоновый слой, в чистом состоянии или в смеси, в единице массы которых количество чистых веществ, разрушающих озон, составляет более одного процента;
страна, являющаяся стороной, - страна, которая ратифицировала соответствующие международные договоры, заключенные в рамках Венской конвенции ,,Об охране озонового слоя" и Монреальского протокола ,,О веществах, разрушающих озоновый слой";
страна, не являющаяся стороной, - страна, которая не ратифицировала соответствующие международные договоры, заключенные в рамках Венской конвенции ,,Об охране озонового слоя" и Монреальского протокола ,,О веществах, разрушающих озоновый слой";
общая квота – общее количество разрешенных к импорту в Республику Армения веществ, разрушающих озоновый слой, по годам;
индивидуальная квота - количество разрешенных к импорту веществ (вещества), разрушающих озоновый слой, для каждого импортера, на каждый год;
разрешение на поставку – документ, предоставляемый заявителю, осуществляющему импорт, экспорт, транзит, для импорта или экспорта либо транзита веществ, разрушающих озоновый слой, ?????ым разрешается импорт или экспорт либо транзит этих веществ, если подобная сделка соответствует требованиям настоящего Закона;
заявитель – юридическое и физическое лицо, представившее в государственный уполномоченный орган заявку на получение разрешения на поставку в целях совершения сделки по импорту или экспорту либо транзиту веществ, разрушающих озоновый слой;
заявка – заявление на совершение сделки по импорту или экспорту либо транзиту веществ, разрушающих озоновый слой, которое содержит наименование стран - импортеров, экспортеров или транзита и данные о заявителе и о наименованиях, количестве подлежащих импорту или экспорту либо транзиту веществ, разрушающих озоновый слой, сроках осуществления сделок по ним.
ГОСУДАРСТВЕННОЕ РЕГУЛИРОВАНИЕ В СФЕРЕ ИСПОЛЬЗОВАНИЯ ВЕЩЕСТВ, РАЗРУШАЮЩИХ ОЗОНОВЫЙ СЛОЙ
Статья 4. Компетенция Правительства Республики Армения
Компетенцией Правительства Республики Армения в сфере использования веществ, разрушающих озоновый слой, является:
1) утверждение перечня веществ, разрушающих озоновый слой;
2) установление общих квот на импорт веществ, разрушающих озоновый слой;
3) принятие порядка установления индивидуальных квот на импорт веществ, разрушающих озоновый слой;
4) утверждение порядка и формы предоставления разрешения на поставку;
5) принятие подзаконных актов, относящихся к импорту, экспорту и транзиту веществ, разрушающих озоновый слой;
6) обеспечение реализации политики в сфере использования веществ, разрушающих озоновый слой.
Статья 5. Компетенция государственного уполномоченного органа
Компетенцией государственного уполномоченного органа в сфере использования веществ, разрушающих озоновый слой, является:
1) разработка правовых актов, относящихся к импорту, экспорту и транзиту веществ, разрушающих озоновый слой;
2) учет количества веществ, разрушающих озоновый слой;
3) установление индивидуальных квот на вещества, разрушающие озоновый слой;
4) предоставление на основе представленных заявок разрешений на поставку веществ, разрушающих озоновый слой;
5) разработка политики в сфере использования веществ, разрушающих озоновый слой;
6) контроль за использованием веществ, разрушающих озоновый слой, в порядке, установленном законом Республики Армения.
ПРИНЦИПЫ И ПОРЯДОК ИСПОЛЬЗОВАНИЯ ВЕЩЕСТВ, РАЗРУШАЮЩИХ ОЗОНОВЫЙ СЛОЙ
Статья 6. Запреты на использование веществ, разрушающих озоновый слой
В Республике Армения запрещено:
1) производство веществ, разрушающих озоновый слой;
2) импорт из стран, не являющихся сторонами, и экспорт в эти страны веществ, разрушающих озоновый слой, а также транзит по территории Республики Армения веществ, разрушающих озоновый слой, если эти вещества были поставлены из страны, не являющейся стороной, либо поставляются в страну, не являющуюся стороной.
Статья 7. Принципы и порядок установления общих квот на импорт веществ, разрушающих озоновый слой
1. Общие квоты на импорт на территорию Республики Армения веществ, разрушающих озоновый слой, устанавливаются ежегодно, но не свыше квот, предусмотренных для Республики Армения согласно международным договорам.
2. Общие квоты на импорт веществ, разрушающих озоновый слой, устанавливаются до исчерпания квот, предусмотренных для Республики Армения согласно международным договорам.
3. Правительство Республики Армения по представлению государственного уполномоченного органа не позднее, чем до 30 июня предыдущего года устанавливает ежегодные общие квоты на импорт веществ, разрушающих озоновый слой.
Статья 8. Порядок установления индивидуальных квот на импорт веществ, разрушающих озоновый слой
1. При заявке, представленной на импорт более чем одного вещества, разрушающего озоновый слой, их допустимые количества устанавливаются одной индивидуальной квотой – по отдельным веществам.
2. Разрешение на поставку предоставляется государственным уполномоченным органом заявителю на основании индивидуальных квот, установленных для импорта веществ, разрушающих озоновый слой.
Заявка на импорт веществ, разрушающих озоновый слой, отклоняется по основанию части второй статьи 6 настоящего Закона, а также в случае исчерпания индивидуальных квот, предоставленных импортеру в соответствии с настоящим Законом, или при истечении срока разрешения.
3. Заявитель вправе в течение данного года единовременно или по частям импортировать на территорию Республики Армения вещества, разрушающие озоновый слой, в количестве не более установленной индивидуальной квоты, с письменным уведомлением государственного уполномоченного органа о каждом периоде импорта и количестве импортируемых веществ, разрушающих озоновый слой. В случае неуведомления импортер несет ответственность в установленном законом порядке.
4. Заявитель, получивший право на поставку, до 25 февраля следующего года представляет в государственный уполномоченный орган годовой отчет об использовании индивидуальных квот на импорт веществ, разрушающих озоновый слой.
5. За разрешение на поставку веществ, разрушающих озоновый слой, взимается (уплачивается) государственная пошлина в порядке и размере, установленных Законом Республики Армения ,,О государственной пошлине".
Разрешение на поставку веществ, разрушающих озоновый слой, предоставляется заявителю при наличии квитанции о государственной пошлине.
Статья 9. Импорт, экспорт и транзит веществ, разрушающих озоновый слой
1. Таможенные органы разрешают импорт, экспорт и транзит веществ, разрушающих озоновый слой, при наличии разрешения на поставку, полученного на основании утвержденных Правительством Республики Армения формы и порядка предоставления.
2. Таможенные органы в месячный срок после окончания осуществления данной сделки представляют в государственный уполномоченный орган информацию об импорте, экспорте и транзите веществ, разрушающих озоновый слой, которая включает:
1) данные об импорте, экспорте или транзите;
2) количество веществ, разрушающих озоновый слой, которые уже импортированы, экспортированы, перемещены транзитом и период осуществленной сделки;
3) наименования стран – экспортеров и импортеров.
УЧЕТ ВЕЩЕСТВ, РАЗРУШАЮЩИХ ОЗОНОВЫЙ СЛОЙ
Статья 10. Порядок учета веществ, разрушающих озоновый слой
1. Учету подлежат:
1) общие квоты, установленные для импорта веществ, разрушающих озоновый слой, по отдельным веществам;
2) заявки на совершение сделки по импорту, экспорту и транзиту веществ, разрушающих озоновый слой;
3) индивидуальные квоты, установленные на импорт веществ, разрушающих озоновый слой, и их остаточное количество – по отдельным веществам;
4) разрешения на поставку по импорту, экспорту и транзиту веществ, разрушающих озоновый слой;
5) годовые отчеты об использовании индивидуальных квот на импорт веществ, разрушающих озоновый слой.
2. Учет количества установленных пунктами 1-5 части первой настоящей статьи веществ, разрушающих озоновый слой, и документов на них производится государственным уполномоченным органом, а учет документов, установленных пунктом 4, производится также таможенными органами в порядке, установленном Правительством Республики Армения.
Статья 11. Ответственность за нарушение настоящего Закона
Нарушители требований, установленных настоящим Законом, несут ответственность в порядке, установленном законом Республики Армения.