«ՀՈՂԻ ՀԱՐԿԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդ՟ված 1 . «Հողի հարկի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի (14 փետր՟վարի 1994 թվականի, Հ.Ն. 1005-1-ՀՕ-101) 1-ին հոդվածից հանել «եւժամանակավոր» բառերը:
Հոդ՟ված 2 . Օրենքի 7-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ`
«Հոդված 7. Հողի ՟հար՟կի պար՟տա՟վո՟րութ՟յու՟նն առաջանում է հարկ՟վող օբ՟յեկ՟տ համարվող հողամասի կամ դրա մի մա՟սի նկատ՟մամբ օրենքով սահմանված կարգով սեփակա՟նութ՟յան կամ մշտական օգտագործման իրա՟՟՟՟վունքի ծագման ամս՟վան հաջորդող ամսվա 1-ից: Հողի հարկի պարտավորութ՟՟՟՟յունը դա՟դա՟րում է հարկվող օբյեկտ համարվող հողամասի կամ դրա մի մա՟սի նկատմամբ սե՟փականության կամ մշտական օգտագործման իրա՟վունքն օրենքով սահմանված կարգով դադարելու ամս՟վանհա՟ջոր՟դող ամսվա 1-ից:
Ֆիզիկական անձի կողմից հարկվող օբ՟յեկ՟տն օտա՟րե՟լու դեպքում նոր սեփականատիրոջն են անցնում օրենքով սահմանված կարգով սեփականության իրավունքի ծագման օրվա դրությամբ առկա` տվյալ հարկվող օբ՟յեկ՟տի համար հողի հարկի չմար՟ված հար՟կա՟յին պարտավորութ՟յուն՟նե՟րը:
Ֆիզիկական անձի կողմից հարկվող օբ՟յեկ՟տն օտա՟րե՟լու դեպքում օրենքով սահմանված կարգով սեփականության իրավունքի ծագման օրվա դրությամբ այդ օրվան հաջորդող ժամանակաշրջանի համար տվյալ հարկվող օբյեկտի հողի հարկի գծով վճարումների առկայության դեպքում նոր սեփականատիրոջ համար հողի հարկի պարտավորություններն առաջանում են այդ ժամանակաշրջանին հաջորդողամսվա 1-ից:
Հարկ վճարող ֆի՟զի՟կա՟կան անձի մահվան դեպ՟՟քում նոր սեփականատիրոջն են անց՟նում ֆիզիկական անձի մահ՟վան օրվանից մին՟՟չեւ օրենքով սահմանված կարգով սեփա՟կա՟՟նության (ժառանգության) իրավունքի ծագման ամիսը ներառյալ տվյալ հարկվող օբյեկտի հողի հարկի պարտավո՟րութ՟յուն՟ները:»:
Հոդ՟ված 3 . Օրենքի 8-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ`
«Հոդված 8. Ընդ՟հա՟նուր սե՟փա՟կա՟նութ՟յան դեպքում հարկվող օբյեկտ համարվող հողա՟մասի հողի հար՟կը հաշ՟վարկ՟վում է ամբողջ հո՟ղա՟մա՟սի հարկման օբյեկտից՝ սույն օրենքով սահմանված հաշ՟վա՟ռող մարմնի կամ համասեփականատեր կազմակերպության կողմից:
Եթե հողի հարկով հարկվող օբյեկտն ընդհանուր համատեղ սեփականության իրավունքով պատկանում է մեկից ավելի հարկ վճարողների, ապա հողի հարկի` սույն օրենքով սահմանված պարտավորությունների համար նրանք կրում են հա՟մա՟պարտ պատաս՟՟խանատվություն:
Եթե հողի հարկով հարկվող օբյեկտն ընդհանուր բաժնային սեփականության իրավունքով պատկա՟նում է մեկից ավելի հարկ վճարողների, ապա հողի հարկի` սույն օրենքով սահ՟՟՟ման՟ված պարտավորությունների համար նրանք կրում են պատասխանատվութ՟յուն՝ յու՟՟՟րաքանչյուրն իր բաժնի չափով:
Հաշ՟վա՟ռող մար՟մին՟նե՟րը, հիմք ըն՟դու՟նե՟լով անշարժ գույ՟քի կա՟դաստր վա՟րող լիա՟զոր մարմնից սույն օրենքի 15 հոդվածով սահ՟մանված կարգով ստացված տեղեկությունները, համասեփականատեր ֆիզիկական անձանց հողի հարկը հաշվարկում են`
ա) ընդհանուր համատեղ սեփականության դեպքում ամբողջ հողամասի հարկման օբյեկտից` հողի հարկի բոլոր պարտավորությունները համասեփականատերերից որեւէ մեկի համար.
բ) ընդհանուր բաժնային սե՟փա՟կա՟նության դեպքում ամբողջ հողամասի հարկման օբյեկտից` հողի հարկի պարտավորությունները համասեփականատերերից յուրաքանչյուրի համար (իր բաժնի չափով):
Եթե ընդ՟հա՟նուր սե՟փա՟կա՟նութ՟յան դեպքում համասեփականատերերից որեւէ մեկը կազմակերպություն է, ապա հարկվող օբյեկտ համարվող հո՟ղա՟մասի հողի հար՟կըհաշ՟վարկում է համասեփականատեր կազմակերպությունը`
ա) ընդհանուր համատեղ սեփականության դեպքում ամբողջ հողամա՟սի հարկման օբյեկտից` հողի հարկի բոլոր պարտավորությունները, հաշվառող մարմին ներկայացվող հաշվարկի ձեւում նշելով համասեփականատերերի վերաբերյալ պահանջվող տվյալ՟նե՟րը.
բ) ընդհանուր բաժնային սեփականության դեպքում ամբողջ հողամասի հարկման օբյեկտից` հողի հարկի պարտավորությունն իր բաժնի չափով, հաշվառող մարմին ներկայացվող հաշվարկի ձեւում նշելով համասեփականատերերի եւ նրանց բաժնեմասերի վերաբերյալ պահանջվող տվյալները:»:
Հոդ՟ված 4 . Օրենքի 13-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ`
«Հոդված 13. Կազմակերպությունների համար հողի հարկի հաշվարկման հաշվետու ժամանակաշրջան է հա՟մար՟վում օրացուցային տարին:
Յուրաքանչյուր հաշվետու ժամանակաշրջանի համար հողի հարկ վճարող կազմակերպությունները հողի հարկը հաշ՟վար՟կում են ինքնուրույն եւ մինչեւ տվյալ տարվա սեպտեմբերի 1-ը (ներառյալ) հարկային մարմնի կողմից հաստատված ձեւով հողի հարկի տարեկան հաշվարկները ներկայացնում են`
ա) Հայաստանի Հանրապետության համայնքների վարչական սահմաններում գտնվող հողամասի համար՝ հողամասի գտնվելու վայրի համապատասխան հաշ՟վա՟ռող մար՟մին (սույն օրեն՟՟քով սահմանված կարգով հաշվարկները հարկային մարմին ներկայացնելու դեպքում՝ առանձնացված ըստ համայնքների).
բ) Հայաստանի Հանրապետության համայնքների վարչական սահմաններից դուրս գտն՟վող հողամասերի համար՝ իրենց գտնվելու վայրի հար՟կային մար՟մին:
Անկախ սույն հոդվածով սահմանված ժամկետներից` հաշվետու տարվա ընթացքում նոր հարկվող օբյեկտի առաջացման դեպքում կազմակերպություններն այդ հողամասի հողի հարկի տարեկան հաշվարկը (հաշվի առնելով հողամասի հարկվող օբյեկտ համարվելու ամիսների թիվը) ներկայացնում են սեփականության կամ մշտական օգտագործման իրավունքն օրենքով սահմանված կարգով ծագելուց հետո` մեկ ամսվա ընթացքում, որի արդյունքում կատարվում է կազմակերպության հարկային պարտավորությունների վերահաշվարկ: Հաշվետու տարվա ընթացքում հարկվող օբյեկտի օտարման կամ մշտական օգտագործման իրավունքի դադարման դեպքում կազմակերպություններն այդ հողամասի հողի հարկի տարեկան հաշվարկը (հաշվի առնելով հողամասի հարկվող օբյեկտ համարվելու ամիսների թիվը) ներկայացնում են սեփականության կամ մշտական օգտագործման իրավունքն օրենքով սահմանված կարգով դադարելուց հետո` մեկ ամսվա ընթացքում, որի արդյունքում կատարվում է հարկային պարտավորությունների վերահաշվարկ: Սույն օրենքով սահմանված գնահատման (վերագնահատման) տարվա հուլիսի 1-ի դրությամբ անշարժ գույքի կադաստր վարող լիազոր մարմ՟նում առկա հաշվառման տվյալների հա՟մե՟մա՟տութ՟յամբ մինչեւ հողամասերի առաջիկա գնահա՟տ՟՟ման (վերագնահատման) տարին ներառյալըն՟կած ժամանակաշրջանում հողամասերի նպատակա՟յին կամ գործառնական նշանակության (հողատեսքերի) փո՟փո՟խութ՟՟յունների դեպքում կազմակերպություններն այդ հողամասի հողի հարկի տարեկան հաշվարկը ներկայացնում են Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով իրականացված փոփոխություններից հետո` մեկ ամսվա ընթացքում, որի արդյունքում կատարվում է հարկային պարտավորությունների վերահաշվարկ:
Նախորդ հաշվետու ժամա՟նա՟կա՟՟շր՟ջան՟նե՟րի հողի հար՟՟կի տարեկան հաշվարկներում սխալներն ինքնուրույն հայտնաբերելու դեպ՟՟քում կազմակերպությունները կա՟րող են ներ՟՟կայացնել հողի հար՟կի ճշտված տարեկանհաշ՟վարկ՟՟՟ներ, որոնց հիման վրա հաշվառող մարմինը կա՟տարում է հար՟կա՟յին պարտավորութ՟յուն՟ների վե՟րա՟հաշ՟վարկ: Հար՟կա՟յին մարմին՟նե՟րի կող՟մից կազմակերպությունների մոտ իրա՟կա՟նաց՟վող ստուգումների ըն՟թաց՟քում կամստուգում՟նե՟րի ա՟վար՟տից հե՟տո կազմակերպությունների կող՟մից հաշվառող մարմին՟ներ ներկայացված ստուգ՟վող կամ ար՟դեն ստուգ՟ված ժամանակաշր՟ջան՟նե՟րին վերաբե՟րող հաշ՟վարկ՟նե՟րի ճշտում չի իրականացվում: »:
Հոդ՟ված 5 . Օրենքի 14-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ`
«Հոդված 14. Ֆիզիկական անձանց հողի հարկի հաշվետու ժամանակաշրջան է համար՟՟՟վում օրացուցային տարին:
Հաշ՟վա՟ռող մար՟մին՟նե՟րը, հիմք ըն՟դու՟նե՟լով անշարժ գույ՟քի կա՟դաստր վա՟րող լիազոր մարմնից սույն օրենքի 15 հոդվածով սահ՟մանված կարգով ստացված տե՟ղե՟կութ՟յուն՟նե՟րը, հաշ՟վար՟կում են ֆիզիկական ան՟ձանց հողի ՟հար՟կի տարեկան գու՟մար՟նե՟րը:
Հայաստանի Հանրապետության տե՟ղա՟կան ինք՟նա՟կա՟ռա՟վար՟ման մար՟մին՟նե՟րը, սույն օրենքի 15 հոդվածով սահմանված կարգով հար՟կային մարմիններից ստաց՟ված տեղեկությունների կամ հաշվառող մարմին հան՟դի՟սանալու դեպքում սույն օրենքով սահման՟ված կար՟՟գով ի՟րենց կատարած հաշվարկ՟՟՟նե՟րի հի՟ման վրա հողի հարկ վճա՟րող ֆի՟զի՟կա՟կան անձանց ներ՟կա՟յաց՟՟նում (այդ թվում` փոստով ուղարկում կամ առձեռն հանձնում) են հարկային մարմնի սահմանած ձեւով հողի հար՟կի վճար՟ման ծանուցագ՟րեր` մինչեւ գնահատման (վերագնահատման) տարվա սեպտեմբերի 1-ը, իսկ սույն օրենքի 21 հոդվածի երրորդ մասով սահմանված դեպքերում` անշարժ գույքի կադաստր վարող լիազոր մարմնից հողամասի գնահատության վերաբերյալ տեղեկություններն ստանալուց հետո` մեկամսյա ժամկետում:»:
Հոդ՟ված 6 . Օրենքի 15-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ`
«Հոդ՟ված 15. Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով՝
ա) հարկ՟վող օբ՟յեկտ հա՟մար՟վող հողամասերի վե՟րա՟բեր՟յալ անհրա՟ժեշտ տեղեկություններն անշարժ գույքի կադաստր վարող լիազոր մարմինը ներկայաց՟՟՟նում է հաշ՟վառող մարմին.
բ) հարկային եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինները հողի հարկի պարտավորությունների հաշվարկման, հողի հարկի գումարների գանձման եւվճա՟րում՟նե՟՟րի հաշվառման նպա՟տակով միմյանց ներկայացնում են անհրաժեշտտե՟ղե՟կութ՟յուն՟ներ:
Ֆիզիկական անձինք հողի հարկի իրենց պար՟տա՟վո՟րութ՟յուն՟ների վերաբերյալ տեղեկանք կամ տեղեկություններ ստա՟նալու , ինչպես նաեւ հողի հար՟՟կի հաշվարկների ճշգրտման նպա՟տա՟՟կով կարող են դիմել հաշ՟՟վառող մարմիններ: Կազմակերպությունները հողի հարկի հաշվարկման նպատակով հարկվող օբյեկտ համարվող հողամասի հարկման օբյեկտի տվյալներն ստա՟նա՟լու համար դիմում են համապատասխան հաշվառող մարմին: Ֆիզիկական անձինք եւ կազմակերպությունները հարկվող օբյեկտ համարվող հարկման օբյեկտի կամ դրա տվյալների ճշգրտման նպա՟տա՟կով անհրա՟ժեշտ տեղեկութ՟յուն՟ներն ու տվյալներն օրենքով սահմանված կարգով կարող են ստանալ ան՟շարժ գույքի կադաստր վարող լիա՟զոր մարմ՟նից:»:
Հոդ՟ված 7 . Օրենքի 16-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ`
«Հոդված 16. Կազմակերպությունները սույն օրենքի 13 հոդվածի համաձայն հաշվարկված հողի հարկի տարեկան գումարները (եռամսյակային կտրվածքով` հաշվի առնելով հաշվառող մարմին ներկայացված հաշվարկների հիման վրա նոր առաջացած, օտարված կամ մշտական օգտագործման իրավունքը դադարած, ինչպես նաեւ նպատակա՟յին կամ գործառնական (հողատեսքերի) նշանակության փո՟փո՟խութ՟՟յուններ կրած հարկվող օբյեկտների համար հարկային պարտավորությունների վերահաշվարկները ) սույն հոդվա՟ծով սահմանված կարգով համապատասխան բյուջե են վճա՟րում յուրաքանչ՟յուր եռամսյակ՝ մին՟չեւ տվյալ եռամսյա՟կին հաջորդող ամսվա25-ը ներառյալ:
Ֆիզիկական անձինք հողի հարկի տա՟րե՟կան գու՟մա՟րը սույն հոդվածով սահ՟ման՟՟ված կարգով համապատասխան բյուջե են վճա՟րում երկու հա՟վա՟սար մա՟սե՟րով, մինչեւ հաշ՟վե՟տու տար՟վա նոյեմբե՟րի 15-ը (ներառյալ) եւ մինչեւ հա՟ջորդ տար՟վա ապ՟րի՟լի 15-ը (ներառյալ): Ֆիզիկական անձի չկատարած պարտավորությունների կատարումն ապահովող պահանջների վրա հայցային վաղեմություն չի տարածվում:
Հողի ՟հար՟կի գումարը վճարվում է`
ա) հա՟մայն՟քի վար՟չա՟կան սահմաններում գտնվող հողամասերի հա՟մար՝ հարկ՟վող օբյեկ՟՟տի գտնվելու վայ՟րի հա՟մայն՟քի բյու՟ջե.
բ) հա՟մայնք՟նե՟րի վար՟չա՟կան սահմաննե՟րից դուրս գտնվող հողամասերի համար՝ Հա՟՟՟յաս՟տա՟նի Հանրապետության պե՟տա՟կան բյու՟ջե:»:
Հոդ՟ված 8 . Օրենքի 17-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ`
« Հոդված 17. Սույն օրենքի իմաստով հողի հարկ վճարող ֆիզիկական անձանց հաշվառող մարմին են հանդիսանում`
ա) Հայաստանի Հանրապետության հարկային մարմինները՝ մինչեւ 2008 թվա՟կա՟նի դեկտեմբերի 31-ը, իսկ Հայաստանի Հանրապետության տեղական ինքնակառավարման մար՟մինները՝ 2009 թվականի հունվարի 1-ից սկսած, բացառությամբ սույն մասի «բ»կե՟տում նշված դեպքի.
բ) սույն օրենքն ուժի մեջ մտնե՟լուց հետո վեցերորդ ամիսը լրանալու օրվանից սկսած, Հա՟յաս՟տա՟նի Հան՟րա՟պե՟տութ՟յան կառավարության սահ՟մանած կար՟գով մինչեւ 2008 թվա՟կանի դեկտեմբերի 31-ը հաշվառող մարմին հանդիսանալու գործառույթներն ստանձնելու նպա՟տա՟կով համապա՟տաս՟խան հայտը հարկա՟յին մարմ՟նի հետհամա՟ձայ՟նեց՟րած` Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով ֆիզիկական անձանց գույքահարկի հաշվարկներն ինքուրույն ավտոմատացնող, ինչպես նաեւ ֆիզիկական անձանց գույքահարկի հաշվարկներն ավտոմատացնելու նպատակով համատեղ կամավոր միջհամայնքային կառույց ստեղծած տեղական ինքնակառավարման մարմինները, հիմք ըն՟դու՟նե՟լով ան՟շարժգույ՟քի կադաստր վա՟րող լիազոր մարմ՟՟՟նի`հողամասերի հաշվառման եւգնա՟հատ՟մանվե՟՟րա՟բեր՟յալ ներ՟կա՟յաց՟՟րած տե՟ղե՟՟կութ՟յուն՟նե՟րը՝ հաշվարկում են ֆիզիկական ան՟ձանց հարկվող օբյեկտ համարվող հողա՟մա՟սերի հողի ՟հար՟կը:Ֆի՟զի՟կա՟կան անձանց հողի հարկի ինքնուրույն հաշվարկն սկսելու օրվանից տե՟ղա՟կան ինքնա՟կա՟ռա՟վար՟ման մարմինները հանդիսանում են ֆիզիկական անձանց հաշվառող մարմին:
Սույն օրենքի իմաստով հողի հարկ վճարող կազմակերպություններին հաշ՟վա՟ռող մար՟մին են հանդիսանում`
ա) Հայաստանի Հանրապետության հարկային մարմինները՝ մինչեւ 2008 թվա՟կանի չոր՟րորդ եռամսյակը ներառյալ, իսկ Հայաստանի Հանրապետության տեղականինք՟նա՟կա՟ռա՟վար՟ման մարմինները՝ 2009 թվականի առաջին եռամսյակից սկսած,բա՟ցա՟ռու՟թ՟յամբ սույն մասի «բ» կետում նշված դեպքի.
բ) սույն օրենքն ուժի մեջ մտնե՟լուց հետո վեցերորդ ամիսը լրանալու օրվանից սկսած, Հա՟յաս՟տա՟նի Հան՟րա՟պե՟տութ՟յան կառավարության սահ՟մանած կար՟գով մինչեւ 2008 թվա՟կանի դեկտեմբերի 31-ը հաշվառող մարմին հանդիսանալու գործառույթներն ստանձնելու նպա՟տա՟կով համապա՟տաս՟խան հայտը հարկա՟յին մարմ՟նի հետհամա՟ձայ՟նեց՟րած` Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով ֆիզիկական անձանց գույքահարկի հաշվարկներն ինքուրույն ավտոմատացնող, ինչպես նաեւ ֆիզիկական անձանց գույքահարկի հաշվարկներն ավտոմատացնելու նպատակով համատեղ կամավոր միջհամայնքային կառույց ստեղծած տեղական ինքնակառավարման մարմինները հայ՟տի համաձայնեցման եռամսյակին հաջորդող եռամսյակից սկսած համարվում են հողի հարկ վճարողկազ՟մակերպություններին հաշվառող մար՟մին՟ներ:
Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով համատեղ կամավոր միջհամայնքային կառույցի միջոցով ֆիզիկական անձանց գույքահարկի հաշվարկներն ու կազմակերպությունների գույքահարկի հաշվառումն ավտոմատացնող տեղական ինքնակառավարման մարմինները ֆիզիկական անձանց հողի հարկի հաշվարկների եւ կազմակերպությունների հողի հարկի հաշվառման ավտոմատացումը պարտադիր կարգով իրականացնում են համատեղ կամավոր միջհամայնքային կառույցի միջոցով.
գ) Հա՟՟յաստանի Հանրապետության համայնքների վարչական սահմաններից դուրս գտնվող հարկվող օբյեկտ հա՟մար՟վող հողամասերի համար հողի հարկ վճարող ֆիզիկական անձանց եւ կազմակերպություններին հաշ՟վառող մարմին են հանդիսանում նրանց գտնվելու վայրի համապատասխան հար՟կա՟յին մարմին՟ները :
Հայաստանի Հանրապետության տեղական ինքնակառավարման մար՟մին՟նե՟րի կողմից հո՟ղի հարկ վճարողների հաշվառման կարգը սահմանում է ՀայաստանիՀան՟րա՟պե՟տության կառավարությունը:»:
Հոդ՟ված 9. Օրենքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 21-րդ հոդվածով`
«Հոդված 21 . Հողի հարկով հարկման օբյեկտի որոշման նպատակով հողամասերի կա՟դաստ՟րա՟յին գնահատում՟՟՟՟ները (վերագնահատումները) իրա՟կա՟՟՟նացվում են երեք տարին մեկ անգամ, անշարժ գույ՟՟քի կա՟դաստր վարող լիազոր մարմ՟նի կող՟՟՟մից՝ գնահատման (վերագնահատման) տար՟վա հուլիսի 1-ի դրությամբ առկա հաշվառման տվ՟յալ՟ների հիման վրա, որի արդյունքները հիմք են ընդունվում գնահատման (վերագնահատման) տարվան հաջորդող երեք տարիների հողի հարկի հաշվարկման համար:
Սույն հոդվածի առաջին մասով սահմանված եռամյա պարբերականությամբ կադաստրային գնահատությունների առաջին կադաստրային գնահատությունն իրականացվում է 2007 թվականի հուլիսի 1-ի դրությամբ անշարժ գույքի կադաստր վարող լիազոր մարմնում հաշվառված տվյալների հիման վրա, իսկ հետագա գնահատություններն իրականացվում են սույն հոդվածի առաջին մասում նշված պարբերականությամբ:
Անկախ սույն հոդվածի առաջին մասում նշված ժամկետներից` գնա՟հատ՟ման (վերագնահատման) տար՟վա հու՟լի՟սի 1-ից հե՟՟տո Հա՟յաս՟տա՟նի Հան՟՟րա՟՟՟պե՟տութ՟յանօ՟րենսդ՟րութ՟յամբ սահ՟ման՟ված կար՟գով սեփա՟կանության իրավունքով ձեռք բեր՟ված հողամասերի, ինչպես նաեւ գնա՟հա՟տ՟ման (վերագնահատման) տարվա հուլիսի 1-ի դրությամբ ան՟՟շարժ գույքի կադաստր վարող լիազոր մարմ՟նում առկա հաշվառման տվյալների հա՟մե՟մա՟տութ՟յամբ մինչեւ հողամասերի առաջիկա գնահա՟տ՟՟ման (վերագնահատման) տարին ներառյալ ըն՟կած ժամանակաշրջանում Հա՟յաս՟տանիՀան՟՟րապետության օրենսդրությամբ սահման՟ված կարգով նպատակա՟յին կամ գործառնական (հողատեսքերի) նշանակության փո՟փո՟խութ՟՟յուններ կրած հողամասերի հարկման օբյեկտի որոշման նպատակով իրականացված կադաստրային գնահատության արդյունքները հիմք են ընդունվում մինչեւ սույն հոդ՟՟վա՟ծի առաջին ՟մասով սահ՟ման՟ված առաջիկա գնա՟հա՟տ՟ման (վերագնահատման) տարին նե՟րառյալ հողի հարկի հաշ՟վարկ՟ման հա՟մար:»:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ "О ЗЕМЕЛЬНОМ НАЛОГЕ”
Статья 1. В статье 1 Закона Республики Армения ,,О земельном налоге” (от 14 февраля 1994 года, ПР 1005-1-ЗР-101)  исключить  слова ,, и временные”.
Статья 2. Статью 7 Закона изложить в следующей редакции:
,,Статья 7. Обязательство по земельному налогу возникает с 1-го числа месяца, следующего за месяцем возникновения в установленном законом порядке права собственности или постоянного пользования на считающийся объектом налогообложения земельноый участок или его часть. Обязательство по земельному налогу прекращается с 1-го числа месяца, следующего за месяцем прекращения в установленном законом порядке права собственности или постоянного пользования на считающийся объектом налогообложения земельноый участок или его часть.
В случае отчуждения физическим лицом объекта налогообложения к новому собственнику  переходят непогашенные налоговые обязательства по земельному налогу на данный объект налогообложения, имеющиеся  по состоянию на день возникновения в установленном законом порядке права собственности.
В случае отчуждения физическим лицом объекта налогообложения при наличии по земельному налогу по  данному обьекту налогообложения за период, следующий за днем, по состоянию на который в установленном законом порядке возникло  право собственности, обязательство по земельному налогу для нового собственника возникает  с 1-го числа месяца, следующего за этим  периодом.
В случае смерти налогоплательщика-физического лица к новому собственнику переходят обязательства по земельному налогу на  объект налогообложения со дня смерти физического лица до месяца возникновения в установленном законом порядке права собственности (наследования) включительно.”
Статья 3. Статью 8 Закона изложить в следующей редакции:
,,Статья 8. В случае общей собственности земельный налог на считающийся объектом налогообложения земельный участок исчисляется установленным настоящим Законом органом учета или организацией-совладельцем с налогооблагаемого объекта всего земельного участка.
Если облагаемый земельным налогом объект принадлежит на праве общей совместной собственности нескольким плательщикам налога, то они несут солидарную ответственность по обязательствам, установленным настоящим Законом по земельному налогу.
Если облагаемый земельным налогом объект принадлежит на праве общей долевой собственности нескольким плательщикам налога, то по обязательствам, установленным настоящим Законом по земельному налогу, они несут ответственность из расчета - каждый в размере своей доли.
Учетные органы, основываясь на сведения, полученные в установленном статьей 15 настоящего Закона  порядке  от уполномоченного органа, ведущего кадастр недвижимого имущества, земельный налог физических лиц-совладельцев исчисляют:
а) в случае общей совместной собственности – по всем обязательствам по земельному налогу с налогооблагаемого объекта всего земельного участка для одного из совладельцев;
б) в случае общей долевой собственности – по всем обязательствам по земельному налогу с налогооблагаемого объекта всего земельного участка для каждого из совладельцев (в размере своей доли).
Если в случае общей долевой собственности одним из совладельцев является организация, то земельный налог на считающийся объектом налогообложения земельный участок исчисляется организацией-совладельцем:
а)  в случае общей совместной собственности – по всем обязательствам по земельному налогу с налогооблагаемого объекта всего земельного участка, с указанием в форме расчета, представляемой учетному органу, истребованных данных о совладельцах;
б) в случае общей долевой собственности – по обязательству по земельному налогу с налогооблагаемого объекта всего земельного участка в размере своей доли, с указанием в форме расчета, представляемой учетному органу, истребованных данных о совладельцах и их долях.”.
Статья 4. Статью 13 Закона изложить в следующей редакции:
,,Статья 13. Отчетным периодом для исчисления земельного налога организациями считается календарный год.
Земельный налог за каждый отчетный период исчисляется уплачивающими земельный налог организациями самостоятельно, и годовые расчеты по земельному налогу до 1 сентября данного года (включительно) по установленной налоговым органом форме представляются ими:
а) по земельному участку, находящемуся в административных границах муниципалитетов Республики Армения, - в соответствующий учетный орган по месту нахождения земельного участка (раздельно по муниципалитетам - в случае представления налоговому органу расчетов в порядке, установленном настоящим Законом);
б) по земельным участкам, находящимся вне административных границах муниципалитетов Республики Армения, - в налоговый орган по месту их нахождения.
Независимо от установленных настоящей статьей сроков, в случае возникновения нового налогооблагаемого объекта в течение отчетного года, годовой расчет земельного налога на этот земельный участок (с учетом числа месяцев, когда земельный участок стал считаться налогооблагаемым объектом) представляется организациями в течение одного месяца после возникновения в установленном законом порядке права собственности или постоянного пользования, в результате чего производится перерасчет налоговых обязательств организации. В случае отчуждения налогооблагаемого объекта или прекращения права постоянного пользования им в течение отчетного года, годовой расчет земельного налога на этот земельный участок (с учетом числа месяцев, когда земельный участок стал считаться налогооблагаемым объектом) представляется организациями в течение одного месяца после прекращения в установленном законом порядке  права собственности или постоянного пользования, в результате чего производится перерасчет налоговых обязательств. В случае изменения целевого или функционального (профильного) назначения  земельных участков до периода, приходящегося на год предстоящей оценки (переоценки) земельного участка, включительно, по сравнению с установленными настоящим Законом  данными учета, имеющимися в органе, уполномоченном вести кадастр недвижимого имущества по состоянию на 1 июля года оценки (переоценки), годовой расчет земельного налога на данный земельный участок представляется организациями в течение одного месяца после осуществленных в установленном законодательством Республики Армения порядке изменений, в результате чего  производится перерасчет налоговых обязательств.
В случае самостоятельного выявления ошибок в годовых расчетах земельного налога за предыдущие отчетные периоды организации могут представлять  уточненные годовые расчеты земельного налога, на основании которых учетный орган производит перерасчет налоговых обязательств. Корректировка относящихся к проверяемым или уже проверенным периодам расчетов, представленных организациями в учетные органы в процессе осуществляемых в организациях налоговыми органами проверок или после проверок, не производится.”.
Статья 5. Статью 14 Закона изложить в следующей редакции:
,,Статья 14. Отчетным периодом по земельному налогу физических лиц считается календарный год.
Учетные органы рассчитывают годовые суммы земельного налога физических лиц, основываясь на сведениях, полученных в порядке, установленном статьей 15 настоящего Закона от органа, уполномоченного вести кадастр недвижимого имущества.
Органы местного самоуправления Республики Армения на основании сведений, полученных от налоговых органов в порядке, предусмотренном статьей 15 настоящего Закона, или на основании произведенных ими в установленном настоящим Законом порядке расчетов в случае, если они являются учетным органом, до 1 сентября года оценки (переоценки), а в случаях, установленных частью третьей статьи 21 настоящего Закона, - в месячный срок после получения сведений относительно оценки земельного участка от органа,  уполномоченного вести кадастр недвижимого имущества, представляют (в том числе отправляют по почте или выдают на руки) физическим лицам-плательщикам земельного налога платежные извещения по земельному налогу по форме, установленной налоговым органом.”.
Статья 6. Статью 15 Закона изложить в следующей редакции:
,,Статья 15. В установленном Правительством Республики Армения порядке:
а) уполномоченный орган, ведущий кадастр недвижимого имущества, представляет учетному органу необходимые сведения относительно земельных участков, считающихся объектом налогообложения;
б) налоговые органы и органы местного самоуправления представляют другу другу необходимые сведения в целях исчисления налоговых обязательств по земельному налогу, взимания сумм земельного налога и учета платежей.
Физические лица могут обращаться в учетные органы в целях получения справки или сведений относительно своих обязательств по земельному налогу, а также корректировки расчетов по земельному налогу. Организации для получения данных по облагаемому объекту  земельного участка, считающегося объектом налогообложения, в целях исчисления земельного налога обращаются в соответствующий учетный орган. Физические лица и организации в целях корректировки облагаемого объекта, считающегося объектом налогообложения, или данных по нему могут в установленном законом порядке получать необходимые сведения и данные от уполномоченного органа, ведущего кадастр недвижимого имущества.”.
Статья 7. Статью 16 Закона изложить в следующей редакции:
,,Статья 16. Годовые суммы земельного налога, исчисленные в соответствии со статьей 13 настоящего Закона (в квартальном разрезе – с учетом перерасчетов налоговых обязательств по вновь возникшим, отчужденным или прекратившим право постоянного пользования, а также претерпевшим изменения целевого или функционального (профильного) назначения облагаемым объектам на основании расчетов, представленных в учетный орган), в установленном настоящей статьей порядке уплачиваются организациями в соответствующий бюджет ежеквартально, до 25 числа (включительно) месяца, следующего за данным кварталом.
Годовые суммы земельного налога в установленном настоящей статьей порядке уплачиваются физическими лицами в соответствующий бюджет двумя равными частями до 15 ноября (включительно) отчетного года и до 15 апреля (включительно) следующего года. На тебования, обеспечивающие выполнение невыполненных обязательств физического лица, исковая давность не распространяется.
Сумма земельного налога уплачивается:
а) по земельным участкам, находящимся в административных границах муниципалитета – в муниципальный бюджет по месту нахождения облагаемого объекта;
б) по земельным участкам, находящимся вне административных границах муниципалитета – в государственный бюджет Республики Армения.”.
Статью 17 Закона изложить в следующей редакции:
,,Статья 17. По смыслу настоящего Закона учетными органами физических лиц – плательщиков земельного налога являются:
а) налоговые органы Республики Армения – до 31 декабря 2008 года, а органы местного самоуправления Республики Армения – начиная с 1 января 2009 года, за исключением случая указанного в пункте ,,б” настоящей части;
б) органы местного самоуправления, согласовавшие с налоговым органом соответствующую заявку с целью принятия на себя до 31 декабря 2008 года в установленном Правительством Республики Армения порядке функций учетного органа, самостоятельно автоматизирующие в установленном законодательством Республики Армения порядке исчисление налога на имущество физических лиц, а также создавшие совместную добровольную межмуниципальную структуру в целях автоматизации исчисления налога на имущество физических лиц,  исчисляют земельный налог с земельных участков, считающихся облагаемым объектом физических лиц, начиная со дня окончания шестого месяца после вступления в силу настоящего Закона, принимая за основу сведения об учете и оценке земельных участков, представленные органом, уполномоченным вести кадастр недвижимого имущества. Органы местного самоуправления являются учетными органами физических лиц со дня начала самостоятельного исчисления  земельного налога физических лиц.”
По смыслу настоящего Закона учетными органами организаций – плательщиков земельного налога являются:
а) налоговые органы Республики Армения – до четвертого квартала 2008 года включительно, а органы местного самоуправления Республики Армения – начиная с первого квартала 2009 года, за исключением случая указанного в пункте ,,б” настоящей части;
б) органы местного самоуправления, согласовавшие с налоговым органом соответствующую заявку с целью принятия на себя до 31 декабря 2008 года в установленном Правительством Республики Армения порядке функций учетного органа, самостоятельно автоматизирующие в установленном законодательством Республики Армения порядке исчисление налога на имущество физических лиц, а также создавшие совместную добровольную межмуниципальную структуру в целях автоматизации исчисления налога на имущество физических лиц,  считаются учетными органами организаций – плательщиков земельного налога начиная с квартала, следующего за кварталом согласования заявки.
Органы местного самоуправления, в установленном законодательством Республики Армения порядке автоматизирующие расчеты по налогу на имущество и учет налога на имущество организаций посредством совместной добровольной межмуниципальной структуры, автоматизацию расчетов по земельному налогу физических лиц и учета земельного налога организаций в обязательном порядке осуществляют посредством совместной добровольной межмуниципальной структуры;
в) для земельных участков, считающихся облагаемыми объектами,  находящимися вне административных границ муниципалитетов Республики Армения, учетными органами физических лиц и организаций-плательщиков земельного налога являются соответствующие налоговые органы по месту их нахождения.
Порядок учета плательщиков земельного налога органами местного самоуправления Республики Армения уситанавливает Правительство Республики Армения.”.
Статья 9. Закон дополнить статьей 21 следующего содержания:
,,Статья 21. В целях  определения объекта, облагаемого земельным налогом, кадастровые оценки (переоценки) земельных участков осуществляются раз в три года ограном, уполномоченным  вести кадастр недвижимого имущества, на основании данных учета, имеющихся по состоянию на 1 июля года оценки (переоценки), результаты которых принимаются за основание для расчета земельного налога на три года, следующих за годом оценки (переоценки).
Первая кадастровая оценка с установленной частью первой настоящей статьи трехлетней периодичностью кадастровых оценок осуществляется по состоянию на 1 июля 2007 года на основании данных, учтенных в органе, уполномоченном вести кадастр недвижимого имущества, а последующие переоценки осуществляются с периодичностью, указанной в части  первой настоящей статьи.
Независимо от сроков, указанных в части первой настоящей статьи, для исчисления земельного налога в установленный в части первой настоящей статьи период до года предстоящей оценки (перерценки) включительно, за основу принимаются результаты кадастровой оценки, произведенной с целью определения облагаемого объекта для земельных участков, в установленном законодательством Республики Армения порядке приобретеных на праве собственности после 1 июля года оценки (переоценки), а также для земельных участков, по сравнению с имеющимися в органе, уполномоченном вести  кадастр  недвижимого  имущества  учетными  данными  по состоянию на 1 июля года оценки (переоценки), претерпевших в установленном законодательством Республики Армения порядке изменения своего целевого или функционального (профильного) назначения в период до года (включительно) предстоящей оценки (переоценки) земельных участков,”.