Հոդված 1. Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական օրենսգրքի (5 մայիuի 1998 թվականի) 28-րդ հոդվածի 3-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ`
«3. Քաղաքացուն դատարանով սնանկ ճանաչելու դեպքում պարտատերերի պահանջների բավարարման կարգը եւ դադարման հիմքերը, ինչպես նաեւպարտատերերի պահանջների բավարարման առանձնահատկությունները սահմանվում են սնանկության հարաբերությունները կարգավորող օրենքով:»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 71-րդ հոդվածի երկրորդ պարբերության «հիմքերը եւ կարգը» բառերը փոխարինել «հիմքերը, կարգը, ինչպես նաեւ սնանկ ճանաչված իրավաբանական անձի պարտատերերի պահանջների բավարարման առանձնահատկությունները» բառերով:
Հոդված 3 . Օրենսգրքի 1190-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 3-րդ կետով`
«3. Եթե ժառանգն օրենքով սահմանված կարգով սնանկ է ճանաչվել, ապա սույն բաժնի գլուխներում նախատեսված՝ ժառանգի (ենթաժառանգի) իրավունքների ծավալն ու իրականացման կարգը սահմանվում են սնանկության հարաբերությունները կարգավորող օրենքով:»:
Հոդված 4 . Օրենսգրքի 1225-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ7-րդ կետով՝
«7. Եթե ժառանգն օրենքով սահմանված կարգով սնանկ է ճանաչվել, ապա նրա կողմից ժառանգությունը չընդունելը չի համարվում ժառանգությունից հրաժարում:»:

Пункт 3 статьи 28 Гражданского кодекса Республики Армения (5 мая 1998 года) изложить в следующей редакции:
,,3. В случае признания судом гражданина банкротом порядок удовлетворения требований кредиторов и основания их прекращения, а также особенности удовлетворения требований кредиторов устанавливаются законом, регулирующим отношения при банкротстве.".
Статья 2. В абзаце втором статьи 71 Кодекса слова ,,Основания и порядок признания судом юридического лица банкротом" заменить словами ,,Основания, порядок признания судом юридического лица банкротом, а также особенности удовлетворения требований кредиторов юридического лица, признанного банкротом".
Статья 3. Статью 1190 Кодекса дополнить пунктом 3 следующего содержания:
,,3. Если наследник в установленном законом порядке признан банкротом, то объем прав наследника (подназначенного наследника) и порядок их осуществления устанавливаются законом, регулирующим отношения при банкротстве.".
Статья 4. Статью 1225 Кодекса дополнить пунктом 7 следующего содержания:
,,7. Если наследник в установленном законом порядке признан банкротом, то непринятие им наследства не считается отказом от наследства.".