«ՓՈՍՏԱՅԻՆ ԿԱՊԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Փոստային կապի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի (14 դեկտեմբերի 2004 թվականի, ՀՕ-46-Ն, այսուհետ` օրենք) 3-րդ հոդվածի «փոստային կապի ունիվերսալ ծառայություններ» հասկացությունից հանել «զեղչ գներով» բառերը, իսկ նույն հասկացությունը «գծով» բառից հետո լրացնել «, ինչպես նաեւ «Փաստաթղթերի հատուկ առաքման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված փաստաթղթերի հատուկ առաքում.» բառերով:
Հոդված 2. Ուժը կորցրած ճանաչել օրենքի 9-րդ հոդվածի 1-ին մասի «ա» կետը, 18-րդ հոդվածի 2-րդ եւ 3-րդ մասերը:
Հոդված 3. Օրենքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 181 -րդ եւ 182 -րդ հոդվածներով.
«Հոդված 181 . Փոստային կապի ունիվերսալ ծառայությունների մատուցման սակագները եւ դրանց ձեւավորման սկզբունքները
1.Հայաստանի Հանրապետությունում փոստային կապի ունիվերսալ ծառայությունների մատուցման սակագները սահմանում եւ վերանայում է Հայաստանի Հանրապետության հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը (այսուհետ` Կարգավորող հանձնաժողով):
2. Հայաստանի Հանրապետությունում փոստային կապի ունիվերսալ ծառայությունների մատուցման սակագների ձեւավորման սկզբունքներն են`
ա) փոստային կապի ունիվերսալ ծառայություններ մատուցելու համար անհրաժեշտ` հիմնավորված շահագործման եւ պահպանման ծախսերի, հիմնական միջոցների մաշվածության եւ ոչ նյութական ակտիվների ամորտիզացիայի փոխհատուցման ապահովումը.
բ) ողջամիտ շահույթի ստացման հնարավորության ապահովումը.
գ) հիմնավորված վարկերի սպասարկման ծախսերի ներառումը.
դ) ծառայությունների տեսակներով եւ առանձնահատկություններով պայմանավորված սակագների տարբերակումը.
ե) հիմնավորված եւ անհրաժեշտ ապահովագրական ծախսերի ներառումը.
զ) Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ նախատեսված` հիմնավորված եւ անհրաժեշտ այլ ծախսերի ներառումը:
3. Փաստաթղթերի հատուկ առաքման սակագնի ձեւավորման հիմքում ընկած է ծախսածածկման սկզբունքը:
Հոդված 182 . Հայաստանի Հանրապետությունում փոստային կապի ունիվերսալ ծառայությունների մատուցման սակագների սահմանումը եւ կիրառումը
1. Սակագների սահմանման եւ վերանայման կարգը, այդ առնչությամբ փոստային կապի ազգային օպերատորի կողմից ներկայացվող անհրաժեշտ փաստաթղթերի ձեւերը եւ ցանկը (հայտի փաթեթը) սահմանում է Կարգավորող հանձնաժողովը:
2. Սահմանված սակագներն ուժի մեջ են մտնում որոշումն ընդունվելուց 30 օր հետո: Սակագների գործողության ժամկետը 6 ամսից պակաս չի կարող լինել, բացառությամբ այն դեպքի, երբ սահմանված սակագների մեծությունների` դատական կարգով բողոքարկման արդյունքում դատարանի վճռի հիման վրա Կարգավորող հանձնաժողովը ընդունում է սակագնի սահմանման վերաբերյալ նոր որոշում:
3. Կարգավորող հանձնաժողովը կարող է սահմանել փոստային կապի ազգային օպերատորի կողմից մատուցվող փոստային կապի ունիվերսալ ծառայության երկարաժամկետ սակագին, իսկ անհրաժեշտության դեպքում` դրա ճշգրտման սկզբունքները:
4. Սահմանված սակագինը կարող է արտահայտել ինչպես որոշակի թվային արժեք, այնպես էլ որոշակի մեծություններից կախված հաշվարկային բանաձեւ:
5. Սահմանված սակագինը կարող է վերանայվել ինչպես փոստային կապի ազգային օպերատորի, այնպես էլ Կարգավորող հանձնաժողովի նախաձեռնությամբ: Կարգավորող հանձնաժողովը սակագինը վերանայում (վերահաստատում կամ փոփոխում) եւ որոշում է կայացնում փոստային կապի ազգային օպերատորի վերանայման հայտի փաթեթն ընդունելուց հետո` 45-օրյա ժամկետում:
6. Փոստային կապի ազգային օպերատորը կարող է փոստային կապի ունիվերսալ ծառայությունները մատուցել Կարգավորող հանձնաժողովի սահմանած սակագնից ավելի ցածր սակագնով` բացառելով գնային խտրականությունը: Սակագների նման իջեցման դեպքում նոր սակագներ սահմանելիս Կարգավորող հանձնաժողովըհաշվի չի առնում սակագների իջեցման հետեւանքով փոստային կապի ազգային օպերատորի վնասները:
7. Կարգավորող հանձնաժողովին հաշվետվություններ ներկայացնելու նպատակով Կարգավորող հանձնաժողովը փոստային կապի ազգային օպերատորի համար սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության օրենքներին, ազգային հաշվային պլանին եւ իրավական այլ ակտերին համապատասխանող հաշիվներ եւ ենթահաշիվներ:
8. Փոստային կապի ազգային օպերատորը իր ֆինանսատնտեսական գործունեությանը վերաբերող հաշվետվությունները, այլ տեղեկատվությունը (անհրաժեշտ հիմնավորող փաստաթղթերով) ներկայացնում է Կարգավորող հանձնաժողով՝ վերջինիս սահմանած ձեւերով եւ կարգով:
9. Ներկայացված հաշվետվությունների ու տեղեկատվությունների հավաստիության ճշգրտման նպատակով Կարգավորող հանձնաժողովն իրավասու է իրականացնելու կամ կազմակերպելու ֆինանսատնտեսական գործունեության ուսումնասիրություններ՝ պահանջելով հիմնավորող անհրաժեշտ փաստաթղթեր։»:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ ,,О ПОЧТОВОЙ СВЯЗИ"
Статья 1. В статье 3 Закона Республики Армения ,,О почтовой связи" (14 декабря 2004 года, ЗР–46–Н, далее - Закон) в понятии ,,универсальные услуги почтовой связи" исключить слова ,,по льготным ценам", а после слов ,,в сельскую местность" это же понятие дополнить словами ,, , а также специальная пересылка документов, установленных Законом Республики Армения ,,О специальной пересылке документов".
Статья 2. Признать утратившими силу пункт ,,а" части 1 статьи 9, части 2 и 3 статьи 18 Закона.
Статья 3. Закон дополнить статьями 181 и 182 следующего содержания:
,,Статья 181 . Тарифы на оказание универсальных услуг почтовой связи и принципы их формирования
1. В Республике Армения тарифы на оказание универсальных услуг почтовой связи устанавливает и пересматривает Комиссия по регулированию общественных услуг Республики Армения (далее –Комиссия по регулированию).
2. В Республике Армения принципами формирования тарифов на оказание универсальных услуг почтовой связи являются:
а) необходимое для оказания универсальных услуг почтовой связи обеспечение компенсации обоснованных расходов на эксплуатацию и содержание, износа основных средств и амортизации нематериальных активов;
б) обеспечение возможности получения разумного дохода;
в) включение расходов на обслуживание обоснованных кредитов;
г) дифференциация тарифов, обусловленных видами и особенностями услуг;
д) включение мотивированных и необходимых страховых расходов;
е) включение мотивированных и других необходимых страховых расходов, предусмотренных законодательством Республики Армения.
3. В основе формирования тарифа на специальную пересылку документов лежит принцип покрытия расходов.
Статья 18.2 Установление и применение тарифов на оказание универсальных услуг почтовой связи в Республике Армения
1. Порядок установления и пересмотра тарифов, форма и перечень необходимых документов, предъявляемых в этой связи оператором национальной почтовой связи (пакет заявки), устанавливаются Комиссией по регулированию.
2. Установленные тарифы вступают в силу через 30 дней после принятия решения. Срок действия установленных тарифов не может быть меньше 6 месяцев, за исключением случая, когда в результате опротестования в судебном порядке величины установленных тарифов, Комиссия по регулированию принимает новое решение об установлении тарифа на основании решения суда.
3. Комиссией по регулированию может устанавливаться долгосрочный тариф универсальных услуг почтовой связи, предоставляемых национальным оператором почтовой связи, а в случае необходимости – принципы его уточнения.
4. Установленный тариф может выражать как определенную числовую стоимость,так и расчетную формулу, зависящую от определенных величин.
5. Установленный тариф может пересматриваться по инициативе как национального оператора почтовой связи, так и Комиссии по регулированию. Комиссия по регулированию пересматривает (переутверждает или изменяет) тарифы и выносит по ним решения в 45-дневный срок после принятия от национального оператора почтовой связи пакета заявки на пересмотр.
6. Национальный оператор почтовой связи может предоставлять универсальные услуги почтовой связи по тарифу ниже установленного Комиссией по регулированию, исключив ценовую дискриминацию. В случае подобного понижения цен Комиссией по регулированию при установлении новых тарифов не учитываются убытки национального оператора почтовой связи, понесенные вследствие понижения тарифов.
7. В целях представления в Комиссию по регулированию отчетности Комиссией по регулированию для национального оператора почтовой связи устанавливаются счета и субсчета, соответствующие законам, национальному счетному плану и иным правовым актам Республики Армения.
8. Национальный оператор почтовой связи представляет касающуюся его финансово-экономической деятельности отчетность, другую информацию (с необходимыми обосновывающими документами) в Комиссию по регулированию - по формам и в порядке, которые установлены последней.
9. Комиссия по регулированию в целях уточнения достоверности представленных отчетности и информации вправе осуществлять или организовывать изучения финансово-экономической деятельности, с истребованием необходимых обосновывающих документов.".