«ՈՍՏԻԿԱՆՈՒԹՅՈՒՆՈՒՄ ԾԱՌԱՅՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԵՎ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Ընդունվել է 13.11.2007
Հոդված 1. «Ոստիկանությունում ծառայության մասին» Հայաստանի Հանրապետության  օրենքի  (3 հուլիuի  2002  թվականի,  ՀO-401-Ն,  այսուհետ՝ օրենք)   4-րդ  հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետը լրացնել հետեւյալ  պարբերությունով.
«- քննչական գլխավոր վարչության պետ.»:
Հոդված 2. Օրենքի 11-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 1.1-րդ մասով.
«1.1 Ոստիկանությունում քննիչի, ավագ քննիչի, հատկապեu կարեւոր գործերով ավագ քննիչի, բաժանմունքի պետի տեղակալի, բաժանմունքի պետի, բաժնի պետի տեղակալի, բաժնի պետի, վարչության պետի տեղակալի, վարչության պետի պաշտոններին կարող են նշանակվել սույն հոդվածի 1-ին մասի պահանջները բավարարող եւ «Զինապարտության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 12-րդ հոդվածի 1-ին մասի «բ-ե» կետերով, 13-րդ հոդվածի 4-րդ մասով նախատեսված հիմքերով զինվորական ծառայությունից ազատված քաղաքացիները:»:
Հոդված 3. Օրենքի 13-րդ հոդվածի 2-րդ մասի երկրորդ պարբերությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Պետական կառավարման մարմնի ղեկավարի տեղակալներին եւ քննչական գլխավոր վարչության պետին պաշտոնի նշանակում եւ պաշտոնից ազատում է Հայաստանի Հանրապետության Նախագահը՝ պետական կառավարման մարմնի ղեկավարի առաջարկությամբ: Քննչական գլխավոր վարչության պետն ի պաշտոնե պետական կառավարման մարմնի ղեկավարի տեղակալն է:»:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ И ИЗМЕНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О СЛУЖБЕ В ПОЛИЦИИ”
Статья 1. Пункт 1 части 1 статьи 4, Закона Республики Армения “О службе в полиции” (3 июля 2002 года, ЗР-401) дополнить следующим абзацем:
“- начальник Главного следственного управления;”.
Статья 2. Статью 11 Закона дополнить частью 1.1 следующего содержания:
“1.1. В полиции на должности следователя, старшего следователя, старшего следователя по особо важным делам, заместителя начальника отделения, начальника отделения, заместителя начальника отдела, начальника отдела, заместителя начальника управления, начальника управления могут назначаться граждане, удовлетворяющие требованиям части 1 настоящей статьи и освобожденные от обязательной военной службы по основаниям, предусмотренным пунктами “б-д” части 1 статьи 12, частью 4 статьи 13 Закона Республики Армения “О воинской обязанности”.”.
Статья 3. Абзац второй части 2 статьи 13 Закона изложить в следующей редакции:
“Заместителей руководителя органа государственного управления и начальника Главного следственного управления назначает на должность и освобождает от должности Президент Республики Армения по предложению руководителя органа государственного управления. Начальник Главного следственного управления по должности является заместителем руководителя органа государственного управления.”.
Статья 4. Настоящий Закон вступает в силу на десятый день, следующий за его официальным опубликованием.