«ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆՈՒՄ ՍՏՈՒԳՈՒՄՆԵՐԻ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՄԱՆ ԵՎ ԱՆՑԿԱՑՄԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄ ԵՎ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Ընդունվել է 06.12.2007
Հոդված  1. «Հայաստանի Հանրապետությունում ստուգումների կազմակերպման եւ անցկացման մասին»  Հայաստանի Հանրապետության օրենքի  (17 մայիսի 2000 թվականի, ՀՕ-60, այսուհետ`  օրենք) 1-ին հոդվածում  4-րդ մասի առաջին պարբերության վերջը «ստուգումները» բառից հետո լրացնել «աշխատանքային օրենսդրության եւ աշխատանքի իրավունքի նորմեր պարունակող այլ իրավական ակտերով սահմանված պահանջների կատարման փաստացի վիճակը պարզելուն ուղղված ստուգումները, կենuաթոշակային oրենuդրության կիրառմանը եւ անհատական հաշվառման տվյալների բազայի վարմանն ուղղված ստուգումները, վարձատրվող հասարակական աշխատանքների կազմակերպման եւ իրականացման, պարտադիր սոցիալական ապահովագրության ծրագրերի իրականացմանը վերաբերող ֆինանսական եւ վիճակագրական տվյալների տեղեկությունների հավաստիության ճշտմանն ուղղված ստուգումները, երեխաների խնամքի եւ դաստիարակության համար անհրաժեշտ պետական նվազագույն սոցիալական չափորոշիչների կիրառման ընթացքի նկատմամբ ստուգումները, սոցիալական աջակցության բնագավառին վերաբերող օրենսդրությամբ սահմանված պահանջների կատարման փաստացի վիճակը պարզելուն ուղղված ստուգումները» բառերով:
1) 2-րդ մասի երրորդ պարբերության «ըստ անհրաժեշտության կամ» բառերից հետո «չձեւակերպված աշխատողների» բառերը փոխարինել «անօրինական աշխատանքի» բառերով.
2) 3-րդ մասից «, իuկ պետական մարմիններում եւ տեղական ինքնակառավարման մարմիններում` աշխատանքի ընդունման եւ աշխատանքից ազատման հրամանագրքերի վարման» բառերը հանել, իսկ «չձեւակերպված աշխատողների բացահայտմանն ուղղված» բառերը փոխարինել «առանց պայմանագրի կնքման աշխատող պահելու կամ աշխատանքային պայմանագրում Հայաստանի Հանրապետության աշխատանքային օրենսգրքի 84-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին, 4-րդ, 5-րդ, 6-րդ եւ 7-րդ կետերով  նախատեսված պայմանները չներառելու դեպքերի բացահայտմանն ուղղված» բառերով:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЯ И ИЗМЕНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “ОБ ОРГАНИЗАЦИИ И ПРОВЕДЕНИИ ПРОВЕРОК В РЕСПУБЛИКЕ АРМЕНИЯ”
Принят 06.12.2007
Статья 1. Абзац первый части 4 статьи 1  Закона Республики Армения “Об организации и проведении проверок в Республике Армения” (17 мая 2000 года, ЗР-60, далее - Закон) после слов “иные подобные проверки” дополнить словами “, проверки, направленные на выяснение фактического состояния исполнения требований, установленных трудовым законодательством и иными правовыми актами, содержащими нормы трудового права, проверки, направленные на применение пенсионного законодательста и ведение базы данных персонального учета, проверки, направленные на уточнение достоверности сведений о финансовых и статистических данных, касающихся организации и осуществления оплачиваемых общественных работ, реализации программ обязательного социального страхования, проверки хода применения минимальных государственных социальных стандартов, необходимых для ухода и воспитания детей, проверки, направленные на выяснение фактического состояния исполнения требований, установленных законодательством, относящимся к сфере социального содействия.”.
В статье 3 Закона:
) в абзаце третьем части 2 слова “неоформленных работников” заменить словами “нелегального труда”;
2) в части 3 исключить слова “
а в государственных органах и органах местного самоуправления - ведения книг приказов об их приеме на работу и освобождении с работы” , а слова   “направленных на выявление неоформленных работников,” заменить словами “направленных на выявление случаев содержания работника без заключения договора или невнесения в трудовой договор условий, предусмотренных пунктами 1, 4, 5, 6 и 7 части 1 статьи 84 Трудового кодекса Республики Армения;”.