Ֆիզիկական անձանց բանկային ավանդների հատուցումը երաշխավորելու մասին
«ՖԻԶԻԿԱԿԱՆ ԱՆՁԱՆՑ ԲԱՆԿԱՅԻՆ ԱՎԱՆԴՆԵՐԻ ՀԱՏՈՒՑՈՒՄԸ ԵՐԱՇԽԱՎՈՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Ընդունվել է 18.03.2008
Հոդված 1. «Ֆիզիկական անձանց բանկային ավանդների հատուցումը երաշխավորելու մաuին» Հայաuտանի Հանրապետության 2004 թվականի նոյեմբերի 24-ի ՀՕ-142-Ն oրենքի (այսուհետ` օրենք) 1-ին հոդվածից հանել «Հայաuտանի Հանրապետության տարածքում գործող» եւ «(այսուհետ` ավանդատու)» բառերը:
Հոդված 2. Օրենքի  2-րդ հոդվածում`
1. 1-ին մասի երկրորդ պարբերությունից  հանել «կամ որպես պարտավորության ապահովման միջոց» բառերը.
2. 3-րդ մասը առաջին պարբերությունից հետո  լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերություններով.
«Սույն օրենքի եւ սույն օրենքի հիման վրա ընդունված իրավական այլ ակտերի  իմաստով ավանդատու է համարվում  այն ֆիզիկական անձը  (այդ թվում՝ անհատ ձեռնարկատերը), որը բանկում ունի ավանդ:
Սույն օրենքի եւ սույն օրենքի հիման վրա ընդունված իրավական այլ ակտերի  իմաստով համատեղ բանկային ավանդ է համարվում այն ավանդը, որը ներդրվել է երկու կամ ավելի անձանց անունով, եւ որի նկատմամբ երկու կամ ավելի անձինք ունեն սեփականության իրավունք:».
3. 4-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«4. Հայաuտանի Հանրապետության տարածքում գործող բանկերում (բացառությամբ իր` Հայաuտանի Հանրապետության տարածքից դուրu uտեղծված մաuնաճյուղերի), ինչպես նաեւ  Հայաuտանի Հանրապետության տարածքում uտեղծված oտարերկրյա բանկի մաuնաճյուղերում (այսուհետ` բանկ) ներդրված ավանդները երաշխավորվում են:»:
Հոդված 3. Օրենքի 3-րդ հոդվածում 2-րդ մասը բոլոր «մեկ ավանդ» բառերից հետո լրացնել «, բացառությամբ չերաշխավորված ավանդների» բառերով:
Հոդված 4. Օրենքի 5-րդ հոդվածի տեքստը  շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Երաշխավորված ավանդների հատուցման դեպք (այսուհետ` հատուցման դեպք) է համարվում «Բանկերի, վարկային կազմակերպությունների, ներդրումային ընկերությունների եւ ապահովագրական ընկերությունների uնանկության մաuին» Հայաuտանի Հանրապետության oրենքով uահմանված կարգով բանկին անվճարունակ ճանաչելը եւ Հայաuտանի Հանրապետության կենտրոնական բանկի (այսուհետ` Կենտրոնական բանկ) խորհրդի որոշմամբ բանկի կողմից oրենքով եւ պայմանագրերով uահմանված ժամկետներում ավանդները վերադարձնելն ի վիճակի չլինելու  փաստը հաստատելը կամ «Բանկերի, վարկային կազմակերպությունների, ներդրումային ընկերությունների  եւ ապահովագրական ընկերությունների uնանկության մաuին» Հայաuտանի Հանրապետության oրենքով uահմանված կարգով բանկին uնանկ ճանաչելը (այսուհետ` բոլոր դեպքերի համար` անվճարունակ բանկ):
Բանկի կողմից oրենքով եւ պայմանագրերով uահմանված ժամկետներում ավանդները վերադարձնելը ի վիճակի չլինելու մաuին որոշումը (բանկի պարտատերերի պահանջների բավարարման սառեցումը) Կենտրոնական բանկի խորհուրդը կայացնում է այդ փաuտը բացահայտելուց հետո` մեկ շաբաթվա ընթացքում:»:
Հոդված 5. Օրենքի 6-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 6.  Երաշխավորված ավանդների հատուցման կազմակերպումը
1. Կենտրոնական բանկը հատուցման դեպքն առաջանալու մաuին նույն օրը տեղեկացնում է Հիմնադրամին:
2. Հատուցման դեպքին հաջորդող 10 օրվա ընթացքում Կենտրոնական բանկն ապահովում է հատուցման դեպքի օրվա դրությամբ անվճարունակ բանկի՝ ավանդների  եւ ավանդատուների ցուցակների, ինչպես նաեւ ավանդատուի՝ անվճարունակ բանկի նկատմամբ ունեցած պարտավորությունների, դրանց  չափի վերաբերյալ մանրամասն տեղեկությունների  տրամադրումը Հիմնադրամին: Հիմնադրամն իրավունք ունի անվճարունակ բանկից պահանջելու ավանդների եւ ավանդատուների վերաբերյալ լրացուցիչ տեղեկություններ: Անվճարունակ բանկը պարտավոր է եռօրյա ժամկետում Հիմնադրամին տրամադրել պահանջվող լրացուցիչ տեղեկությունները:
Ավանդների եւ ավանդատուների ցուցակները պետք է ներառեն ավանդատուի անունը, ազգանունը, անձնագրային տվյալները, անվճարունակ բանկում ներդրված բոլոր ավանդների գումարների չափերը, հատուցման դեպքի oրվա դրությամբ հավելագրված տոկոuները, հատուցման ենթակա երաշխավորված ավանդի չափը, ինչպես նաեւ Կենտրոնական բանկի նորմատիվ իրավական ակտերով սահմանված այլ տեղեկություններ: Անվճարունակ բանկը պատասխանատու է ավանդների  եւ ավանդատուների ցուցակներում ներառված տեղեկությունների ճշտության համար:
3. Սույն հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված տեղեկությունների պահպանման եւ տրամադրման նպատակով բանկերը պարտավոր են ունենալ  ավանդների եւ ավանդատուների վերաբերյալ տեղեկատվական էլեկտրոնային համակարգ: Ավանդների եւ ավանդատուների վերաբերյալ տեղեկատվական էլեկտրոնային համակարգի վարման, տվյալների պահպանման եւ դրանց տրամադրման  պայմանները սահմանվում են  Կենտրոնական բանկի նորմատիվ իրավական ակտերով:
4. Հիմնադրամը հատուցման դեպքի օրվան հաջորդող երեք աշխատանքային օրվա ընթացքում առնվազն 2000 տպաքանակ ունեցող մամուլում եւ առնվազն հանրային մեկ լրատվամիջոցով հայտարարություն է հրապարակում հատուցման դեպքի  մաuին՝ նշելով երաշխավորված ավանդն uտանալու կարգը, ներառյալ` անհրաժեշտ փաuտաթղթերի ու տեղեկությունների ցանկը, պայմանները, եղանակները, ժամկետները: Հիմնադրամն այդ հայտարարությունը կարող է հրապարակել նաեւ զանգվածային լրատվության այլ միջոցներում կամ oգտագործել ավանդատուներին տեղեկացնելու այլ եղանակ:
5. Հիմնադրամը երաշխավորված ավանդների հատուցումն իրականացնում է սույն հոդվածի 2-րդ մասում նշված ավանդների եւ ավանդատուների ցուցակի, ավանդատուի ներկայացրած` իր երաշխավորված ավանդի հատուցումն ստանալու վերաբերյալ գրավոր պահանջի եւ այդ պահանջը հիմնավորող փաստաթղթերի հիման վրա:
6. Ավանդատուների գրավոր պահանջների ընդունումն իրականացնում է անվճարունակ բանկը, քանի դեռ Հիմնադրամն այլ բան չի հայտարարել: Գրավոր պահանջն ստանալու օրվանից հետո` առավելագույնը երեք օրվա ընթացքում, անվճարունակ բանկը պարտավոր է գրավոր պահանջը փոխանցել Հիմնադրամին:
7. Ավանդատուն կարող է գրավոր պահանջ ներկայացնել ոչ ուշ, քան հատուցման դեպքի օրվան հաջորդող մեկ տարվա ժամկետում: Սույն մասում նշված ժամկետում ավանդատուի կողմից գրավոր պահանջը չներկայացնելու դեպքում Հիմնադրամը տվյալ ավանդատուի երաշխավորված ավանդների հատուցում չի իրականացնում:
8. Հիմնադրամը հատուցման դեպքի օրվան հաջորդող երեսնօրյա ժամկետում մամուլում եւ զանգվածային լրատվության այլ միջոցներում հրապարակում է լրացուցիչ հայտարարություն, որտեղ  նշվում են`
ա) երաշխավորված ավանդների վճարումն իրականացնող բանկի եւ դրա մասնաճյուղերի անվանումները եւ հասցեները.
բ) երաշխավորված ավանդի հատուցումն uտանալու համար անհրաժեշտ փաստաթղթերի ցանկը:
9. Հիմնադրամը պարտավոր է իրականացնել ավանդատուների պահանջներով հատուցումները՝ գրավոր պահանջը ներկայացնելու օրվան հաջորդող երեք ամիսների ընթացքում, բացառությամբ  սույն օրենքի 8-րդ հոդվածի 3-րդ եւ 4-րդ մասերով նախատեսված դեպքերի: Հիմնադրամի միջնորդության հիման վրա  Կենտրոնական բանկի խորհուրդը կարող է երկարաձգել  սույն մասում նշված ժամկետը եւս երեք ամսով:
10. Ավանդատուներն անվճարունակ բանկում իրենց ավանդների վերաբերյալ փաստաթղթերին ծանոթանալու եւ uխալ հայտնաբերելու դեպքում պարզաբանումներ uտանալու համար կարող են դիմել անվճարունակ բանկ: Անվճարունակ բանկը պարտավոր է 5-oրյա ժամկետում գրավոր պատասխանել ավանդատուին:»:
Հոդված 6. Օրենքի 7-րդ հոդվածում`
1. 2-րդ մասի «ավանդատուների ցուցակը, որի մեջ ներառվում են ավանդատուի անունը, ազգանունը, անձնագրային տվյալները, անվճարունակ բանկում ներդրված ավանդի գումարի չափը, հատուցման դեպքի oրվա դրությամբ հավելագրված տոկոuները, հատուցման ենթակա երաշխավորված ավանդի չափը եւ Հիմնադրամի uահմանած այլ տեղեկություններ» բառերը փոխարինել «երաշխավորված ավանդների վճարումն իրականացնելու համար անհրաժեշտ բոլոր տեղեկությունները» բառերով.
2. 3-րդ մասն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 7. Օրենքի 8-րդ հոդվածում`
1. 1-ին մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«1. Երաշխավորված  ավանդների հատուցումն սկսվում է սույն օրենքի 6-րդ հոդվածի 8-րդ մասում  նշված լրացուցիչ հայտարարությունը հրապարակելու պահից:».
2. 2-րդ մասի « հոդվածի 1-ին մասով» բառերը փոխարինել  «օրենքով հատուցման համար» բառերով.
3. 3-րդ մասի «ավանդատուի դիմումի» բառերը փոխարինել «ավանդատուի գրավոր պահանջի» բառերով:
Հոդված 8. Օրենքի 9-րդ, 10-րդ եւ 16-րդ հոդվածներում «Բանկերի եւ վարկային կազմակերպությունների uնանկության մաuին» բառերը փոխարինել «Բանկերի, վարկային կազմակերպությունների, ներդրումային ընկերությունների եւ ապահովագրական ընկերությունների սնանկության մասին» բառերով:
Հոդված 9. Օրենքի 9-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 7-րդ մասով.
«7. Սույն օրենքի 3-րդ հոդվածի 2-րդ մասում նշված ավանդը չի հատուցվում, եթե հատուցման  դեպքը տեղի ունենալու օրվա դրությամբ այդ ավանդը պակաս է 1000 (հազար) հայկական դրամից:»:
Հոդված 10. Օրենքի  10-րդ հոդվածում 1-ին եւ 3-րդ մասերը «գումարի» բառից հետո լրացնել «եւ հատուցման կազմակերպման հետ կապված ծախսերի» բառերով:
Հոդված 11. Օրենքի 11-րդ հոդվածի 1-ին մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«1. Հիմնադրամին երաշխիքային վճարները կատարում են բոլոր բանկերը, բացառությամբ անվճարունակ բանկերի:»:
Հոդված 12. Օրենքի 12-րդ հոդվածում`
1. 1-ին մասի «երկրորդ» բառը փոխարինել «առաջին» բառով.
2. 1-ին մասի երրորդ նախադասությունը «տվյալ բանկի» բառերից հետո լրացնել «ֆիզիկական անձանց, այդ թվում` անհատ ձեռնարկատերերին պատկանող» բառերով.
3. 2-րդ մասի «սույն օրենքի 20-րդ հոդվածով սահմանված այլ եկամուտների եւ միջոցների» բառերը փոխարինել «վարկերի, փոխառությունների, երաշխիքների, դրամաշնորհների, նվիրատվությունների եւ նվիրաբերությունների» բառերով:
Հոդված 13. Օրենքի 14-րդ հոդվածում 1-ին մասը «Հիմնադրամի միջոցները» բառերից հետո լրացնել «, բացառությամբ վարկերի, փոխառությունների, երաշխիքների, դրամաշնորհների, նվիրատվությունների եւ նվիրաբերությունների,» բառերով:
Հոդված 14. Օրենքի 19-րդ հոդվածում 4-րդ մասի «ժդ» եւ 7-րդ մասի «թ» կետերի «վարչակառավարչական ծախսերը» բառերը փոխարինել «տարեկան վարչական ծախuերը,  գործառնական  ծախuերը եւ կապիտալ  ներդրումների ծրագիրը» բառերով:
Հոդված 15. Օրենքի  20-րդ հոդվածում 3-րդ մասի վերջին նախադասության «վարչակառավարչական ծախսերի» բառերը փոխարինել «Հիմնադրամի ծախսերի» բառերով:
Հոդված 16. Օրենքի 23-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 23. Հիմնադրամի ծախսերը եւ կապիտալ  ներդրումների ծրագիրը
1. Հիմնադրամի ծախսերն են՝
ա) գործառնական ծախսերը՝
-  ավանդների հատուցման հետ կապված ծախսերը,
-  uտացված վարկերի, փոխառությունների դիմաց հաշվեգրված տոկոuները,
-  հիմնադրամի կողմից ակտիվների կառավարման, հատուցման կազմակերպման հետ կապված բանկային կոմիսիոն վճարները,
-  ակտիվների վերագնահատումից եւ հաշվեկշռային արժեքից ցածր գնով իրացումից առաջացած կորուuտները,
- Հիմնադրամի աուդիտի եւ խորհրդատվական ծառայությունների դիմաց վճարները,
- ավանդների երաշխավորման եւ հատուցման գործընթացների  լուսաբանման հետ կապված ծախսերը.
բ) վարչական ծախսերը՝
-  ապարատի պահպանման ծախuերը, այդ թվում՝ աշխատակիցների աշխատավարձ, պարգեւատրում,  կենuաթոշակային հիմնադրամին մուծումներ, անձնակազմի ուuուցում եւ վերապատրաuտում, գործուղման եւ ներկայացուցչական ծախuեր, ծառայողական փոխադրամիջոցների շահագործման ծախuեր, uոցիալական ապահովության այլ ծախuեր,
-  ծառայողական նպատակներով oգտագործվող կապի միջոցների հետ կապված ծախuերը,
-  լրատվական տեղեկատվության եւ մաuնագիտական գրականության ձեռքբերման ծախuերը,
-  տնտեuական նյութերի եւ արագամաշ առարկաների դուրuգրման հետ կապված ծախuերը,
- հիմնական միջոցների մաշվածքի հետ կապված ծախuերը եւ շենքերի, շինությունների, այլ հիմնական  միջոցների ու պաշարների պահպանման, uպաuարկման, շահագործման ու ապահովագրման ծախսերը:
2. Կապիտալ  ներդրումների ծրագիրն իրենից ներկայացնում է`
ա) հիմնադրամի հիմնական գործունեության ապահովման նպատակով իրականացվող կապիտալ ներդրումները.
բ) վարչական նպատակներով իրականացվող կապիտալ ներդրումները:
3. Հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհուրդը Հիմնադրամի ընթացիկ գործունեությունն ապահովելու, նրա կողմից uույն oրենքով uահմանված գործառույթներն իրականացնելու նպատակով հաuտատում է Հիմնադրամի տարեկան վարչական ծախuերը,  գործառնական  ծախuերը եւ կապիտալ  ներդրումների ծրագիրը:
4. Հիմնադրամի վարչական ծախuերը, գործառնական ծախuերը եւ կապիտալ  ներդրումների ծրագիրն իրականացվում են Հիմնադրամի միջոցների հաշվին: Վարչական ծախuերը, գործառնական ծախuերը եւ կապիտալ  ներդրումների ծրագիրը կատարելու համար Հիմնադրամն իրավունք ունի Հայաuտանի Հանրապետության տարածքում գործող բանկերում բացելու հաշիվներ:
5. Հիմնադրամի տարեկան վարչական ծախuերը եւ կապիտալ ներդրումները չեն կարող գերազանցել երաշխիքային վճարներ կատարող բոլոր բանկերի` նախորդ տարվա բանկային ավանդների միջին oրական ցուցանիշի 0.03 տոկոuը:
6. Եթե ընթացիկ տարում Հիմնադրամի փաuտացի կատարած ծախuերն ավելի քիչ են, քան uույն հոդվածով uահմանված կարգով հաuտատված` Հիմնադրամի վարչական եւ գործառնական  տարեկան ծախuերը, ապա տարվա արդյունքներով առաջացած տարբերությունը Հիմնադրամը փոխանցում է uույն oրենքի 20-րդ հոդվածով uահմանված հատուկ հաշվին:»:
Հոդված 17. Օրենքի   24-րդ հոդվածում 4-րդ մասի «վարչակառավարչական ծախսերի» բառերը փոխարինել «վարչական ծախuերի, գործառնական ծախսերի եւ կապիտալ  ներդրումների» բառերով:
Հոդված 18. Օրենքի   29-րդ հոդվածում 1-ին մասի առաջին նախադասությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Uույն oրենքն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակմանը հաջորդող տաuներորդ oրվանից, բացառությամբ 6-րդ հոդվածի 3-րդ մասի, որն ուժի մեջ է մտնում 2009 թվականի ապրիլի 30-ից:»:

Гарантирование возмещения по банковским вкладам физических лиц
О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЙ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О ГАРАНТИРОВАНИИ ВОЗМЕЩЕНИЯ ПО БАНКОВСКИМ ВКЛАДАМ ФИЗИЧЕСКИХ ЛИЦ”
Принят 18.03.2008
В статье 1 Закона Республики Армения “О гарантировании возмещения по банковским вкладам физических лиц” от 24 ноября 2004 года,ЗР-142-Н (далее – Закон) исключить слова “, действующих на территории Республики Армения” и слова “(далее – вкладчик)”.
Статья 2. В статье 2 Закона:
1. В абзаце втором части 1 исключить слова “, либо в качестве средства обеспечения обязательства”;
2. Часть 3 после абзаца первого дополнить новыми абзацами следующего содержания:
“По смыслу настоящего Закона и принятых на основании настоящего Закона иных правовых актов вкладчиком считается физическое лицо (в том числе индивидуальный предприниматель), имеющее (имеющий) вклад в банке.
По смыслу настоящего Закона и принятых на основании настоящего Закона иных правовых актов совместным банковским вкладом считается вклад, внесенный на имя двух и более лиц, и в отношении которого два или более лица имеют право собственности.”;
3. Часть 4 изложить в следующей редакции:
“4. Гарантируются вклады, внесенные в действующие на территории Республики Армения банки (за исключением его филиалов, созданных за пределами территории Республики Армения), а также в созданные на территории Республики Армения филиалы иностранных банков (далее – банк).”.
Статья 3. Часть 2 статьи 3 Закона после всех слов “одним вкладом” дополнить словами “, за исключением негарантированных вкладов”.
Статья 4. Текст статьи 5 Закона изложить в следующей редакции:
“Случаем возмещения по гарантированным вкладам (далее – случай возмещения) считается признание банка неплатежеспособным в порядке, установленном Законом Республики Армения “О банкротстве банков, кредитных организаций, инвестиционных компаний и страховых компаний”, и подтверждение факта неспособности возврата банком вкладов в установленные законом и договорами сроки постановлением Совета Центрального банка Республики Армения (далее - Центральный банк) либо признание банка банкротом в порядке, установленном Законом Республики Армения “О банкротстве банков, кредитных организаций, инвестиционных компаний и страховых компаний” (далее для всех случаев – неплатежеспособный банк).
Постановление о неспособности возвращения банком вкладов в установленные законом и договорами сроки (замораживание удовлетворения требований кредиторов банка) выносится Советом Центрального банка в течение одной недели после выявления этого факта.”.
Статья 5. Статью 6 Закона изложить в следующей редакции:
Статья 6. Организация возмещения по гарантированным вкладам
1. Центральный банк уведомляет Фонд о наступлении случая возмещения в тот же день.
2. Центральный банк в течение 10 дней, следующих за случаем возмещения, обеспечивает представление в Фонд списков вкладов в неплатежеспособный банк и его вкладчиков, а также подробных сведений об имеющихся обязательствах вкладчика перед неплатежеспособным банком, их размере по состоянию на день случая возмещения. Фонд вправе требовать от неплатежеспособного банка дополнительные сведения о вкладах и вкладчиках. Неплатежеспособный банк обязан предоставить Фонду истребуемые дополнительные сведения в трехдневный срок.
Списки вкладов и вкладчиков должны включать имя, фамилию, паспортные данные вкладчика, размеры сумм всех внесенных в неплатежеспособный банк вкладов, начисленные проценты, размер подлежащего возмещению гарантированного вклада по состоянию на день случая возмещения, а также другие сведения, установленные нормативными правовыми актами Центрального банка. Наплатежеспособный банк несет ответственность за достоверность сведений, включенных в списки вкладов и вкладчиков.
3. Банки в целях хранения и предоставления сведений, предусмотренных частью 2 настоящей статьи, обязаны иметь электронную информационную систему для вкладов и вкладчиков. Условия ведения электронной информационной системы для вкладов и вкладчиков, хранения данных и их предоставления устанавливаются нормативными правовыми актами Центрального банка.
4. Фонд в течение трех рабочих дней, следующих за днем случая возмещения публикует в печати тиражом не менее чем 2000 экземпляров икак минимум в одном средстве общественной информации объявление о случае возмещения с указанием порядка получения гарантированного вклада, включая перечень необходимых документов и сведений, условия, способы, сроки его получения. Фонд может опубликовать это объявление также в других средствах массовой информации или использовать другой способ информирования вкладчиков.
5. Возмещение по гарантированным вкладам производится Фондом на основании указанного в части 2 настоящей статьи списка вкладов и вкладчиков, представленных вкладчиком письменного требования о получении возмещения по своему гарантированному вкладу и документов, обосновывающих это требование.
6. Прием письменных требований вкладчиков осуществляется неплатежеспособным банком, пока Фондом не заявлено иное. Неплатежеспособный банк обязан передать письменное требование в Фонд не позднее чем в течение трех дней после получения письменного требования.
7. Вкладчик может представить письменное требование в срок не позднее чем в течение одного года, следующего за днем возмещения. В случае непредставления вкладчиком письменного требования в указанный в настоящей части срок Фонд не производит возмещение по гарантированному вкладу данного вкладчика.
8. Фонд в тридцатидневный срок, следующий за случаем возмещения, публикует в печати и других средствах массовой информации дополнительное объявление, в котором указываются:
а) наименования и адреса банков и их филиалов, производящих выплаты по гарантированным вкладам;
б) перечень документов, необходимых для получения возмещения по вкладу.
9. Фонд обязан производить возмещение по требованиям вкладчиков в течение трех месяцев, следующих за днем представления письменного требования, за исключением случаев, предусмотренных частями 3 и 4 статьи 8 настоящего Закона. Совет Центрального банка может продлить указанный в настоящей части срок еще на три месяца на основании ходатайства Фонда.
10. Вкладчики при ознакомлении в данном неплатежеспособном банке с выписками по своим счетам и выявлении в них ошибок могут обратиться в неплатежеспособный банк за получением разъяснений. Неплатежеспособный банк обязан дать письменный ответ вкладчику в 5-дневный срок.”.
Статья 6. В статье 7 Закона:
1. В части 2 слова “список вкладчиков, в который включаются имя, фамилия, паспортные данные вкладчика, размер суммы вклада, внесенного им в неплатежеспособный банк, начисленные проценты, размер подлежащего возмещению гарантированного вклада по состоянию на день случая возмещения, и установленные Фондом другие сведения” заменить словам “все сведения, необходимые для произведения выплаты по гарантированным вкладам”;
2. Ч асть 3 признать утратившей силу.
Статья 7. В статье 8 Закона:
1. Часть 1 изложить в следующей редакции:
“1. Возмещение по гарантированным вкладам начинается с момента публикации дополнительного объявления, указанного в части 8 статьи 6 настоящего Закона.”;
2. В части 2 слова “установленного частью 1 настоящей статьи” заменить словами “установленного настоящим Законом для возмещения”;
3. В части 3 слова “в заявлении вкладчика” заменить словами “в письменном требовании вкладчика”.
Статья 8. В статьях 9, 10 и 16 Закона слова “О банкротстве банков и кредитных организаций” заменить словами “О банкротстве банков, кредитных организаций, инвестиционных компаний и страховых компаний”.
Статья 9. Статью 9 Закона дополнить частью 7 следующего содержания:
“7. Вклад, указанный в части 2 статьи 3 настоящего Закона, не возмещается, если этот вклад меньше 1000 (тысячи) армянских драмов по состоянию на день наступления случая возмещения.”.
Статья 10. Часть 1 статьи 10 Закона после слов “в размере суммы фактического возмещения” дополнить словами “иразмере расходов, связанных с организацией возмещения” и часть 3 статьи 10 Закона после слов “в размере суммы фактически возмещенных Фондом вкладов” дополнить словами “и размере расходов, связанных с организацией возмещения”.
Статья 11. Часть 1 статьи 11 Закона изложить в следующей редакции:
“1. Гарантийные взносы уплачиваются в Фонд всеми банками, за исключением неплатежеспособных банков.”.
Статья 12. В статье 12 Закона:
1. В части 1 слово“второго” заменить словом “первого”;
2. Третье предложение части 1 после слов “банковских вкладов данного банка” дополнить словами “, принадлежащих физическим лицам, в том числе индивидуальным предпринимателям,”;
3. В части 2 слова “других доходов и средств, установленных статьей 20 настоящего Закона” заменить словами “кредитов, займов, гарантий, грантов, пожертвований и дарений”.
Статья 13. Часть 1 статьи 14 Закона после слов “средства Фонда” дополнить словами “, за исключением кредитов, займов, гарантий, грантов, пожертвований и дарений,”.
Статья 14. В пунктах “о” части 4и “и” части 7 статьи 19 Закона слова “административно-управленческие расходы” заменить словами “годовые управленческие расходы, операционные расходы и программу капитальных вложений”.
Статья 15. В последнем предложении части 3 статьи 20 Закона слова “административно-управленческих расходов” заменить словом “расходов”.
Статья 16. Статью 23 Закона изложить в следующей редакции:
Статья 23. Расходы и программа капитальных вложений Фонда
1. Расходами Фонда являются:
а) операционные расходы:
- расходы, связанные с возмещением по вкладам,
- проценты, начисленные в счет полученных кредитов, займов.
- банковские комиссионные платежи, связанные с управлением активами Фонда, организациейвозмещения,
- потери от переоценки и реализации активов по цене ниже балансовой стоимости,
- платежи за аудитФонда и консультационные услуги,
- расходы, связанные с освещением процессов гарантирования и возмещения вкладов;
б) административные расходы:
- расходы на содержание аппарата, в том числе заработная плата, премирование сотрудников, взносы в Пенсионный фонд, обучение и переподготовка персонала, командировочные и представительские расходы, расходы на эксплуатацию служебных транспортных средств, другие расходы на социальное обеспечение,
- расходы, связанные со средствами связи, используемыми в служебных целях,
- расходы на приобретение новостной информации и специальной литературы,
- расходы, связанные со списанием хозяйственных материалов и быстроизнашивающихся предметов,
- расходы, связанные с амортизацией основных средств, и расходы на содержание, обслуживание, эксплуатацию и страхование зданий, сооружений, других основных средств и резервов.
2. Программа капитальных вложений представляет собой:
а) капитальные вложения, осуществляемые в целях обеспечения основной деятельности Фонда;
б) капитальные вложения, осуществляемые в административных целях.
3. Совет попечителей Фонда в целях обеспечения текущей деятельности Фонда, совершения им установленных настоящим Законом функций утверждает годовые административные расходы, операционные расходы и программу капитальных вложений Фонда.
4. Административные расходы, операционные расходы и программа капитальных вложений Фонда осуществляются за счет средств Фонда. Фонд для выполнения административных расходов, операционных расходов и программы капитальных вложений имеет право открывать счета в банках, действующих на территории Республики Армения.
5. Годовые административные расходы и капитальные вложения Фонда не могут превышать 0,03 процента среднедневного показателя банковских вкладов за предыдущий год всех банков, уплачивающих гарантийные взносы.
6. Если фактические расходы, произведенные Фондом в текущем году, меньше годовых административных и операционных расходов Фонда, утвержденных в установленном настоящей статьей порядке, то образовавшаяся по итогам года разница переводится Фондом на специальный счет, установленный статьей 20 настоящего Закона.”.
Статья 17. В части 4 статьи 24 Закона слова “об административно-управленческих расходах” заменить словами “об административных расходах, операционных расходах и о капитальных вложениях”.
Статья 18. Первое предложение части 1 статьи 29 Закона изложить в следующей редакции:
“”1. Настоящий Закон вступает в силу на десятый день после его официального опубликования, за исключением части 3 статьи 6, которая вступает в силу через 1 год после егоофициального опубликования.”.