«ՀԻՄՆԱԴՐԱՄՆԵՐԻ ՄԱՍԻՆ» ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. «Հիմնադրամների մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2002 թվականի դեկտեմբերի 26-ի ՀՕ-516-Ն օրենքի 38-րդ հոդվածի 3-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«3. Հիմնադրամները սույն օրենքի 39-րդ հոդվածով սահմանված հաշվետվությունը հրապարակելուց հետո՝ 30 օրվա ընթացքում,  այդ մասին գրավոր ծանուցում են Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարությանը՝ գրությանը կից ներկայացնելով հաշվետվությունը հրապարակած մամուլի միջոցի օրինակը։  Սահմանված ժամկետում հաշվետվությունը չհրապարակելու, Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարությանն այդ մասին չծանուցելու կամ հաշվետվությունը թերի հրապարակելու դեպքում Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարությունը կիրառում է Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության  օրենսգրքով նախատեսված պատասխանատվության միջոցներ։ Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության  օրենսգրքով նախատեսված պատասխանատվության առավել խիստ միջոցը կիրառելուց հետո` մեկամսյա ժամկետում, հաշվետվության հրապարակման եւ ծանուցման պահանջը պատշաճ չկատարելու դեպքում Հայաստանի Հանրապետության արդարադատության նախարարությունը դիմում է դատարան` հիմնադրամը լուծարելու պահանջով։»։

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЯ В ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ “О ФОНДАХ”
Статья 1. Часть 3 статьи 38 Закона Республики Армения “О фондах” от 26 декабря 2002 года ЗР-516-Н изложить в следующей редакции:
“3. Фонды в течение 30 дней после опубликования отчета, установленного  статьей 39 настоящего Закона, письменно уведомляют об этом Министерство юстиции Республики Армения, прилагая к письму экземпляр печатного издания, опубликовавшего отчет. В случае неопубликования отчета в установленный срок, неуведомления об этом Министерства юстиции Республики Армения или неполного опубликования отчета Министерство юстиции Республики Армения применяет меры ответственности, предусмотренные Кодексом Республики Армения об административных правонарушениях. В случае ненадлежащего исполнения требования об опубликовании отчета и уведомлении в месячный срок после применения более строгой меры ответственности, предусмотренной Кодексом Республики Армения об административных правонарушениях,  Министерство юстиции Республики Армения обращается в суд с требованием о ликвидации фонда.”.