Ընդունվել է 21.08.2008
Հոդված 1. «Հայաստանի Հանրապետությունում ստուգումների կազմակերպման եւ անցկացման մասին» Հայաստանի Հանրապետության 2000 թվականի մայիսի 17-ի ՀՕ-60 օրեն՟քի (այսուհետ` Օրենք) 1-ին հոդվածի 3-րդ կետում`
1) իններորդ պարբերությունը «վերադարձնելու» բառից հետո լրացնել «, արտադրանքի արտադրության, օգտակար հանածոների արդյունահանման եւ իրացման, ապրանքների շրջանառության եւ ծառայությունների մատուցման ծավալների, ինչպես նաեւ իրացման փաստացի գների (սակագների) (այդ թվում` միջին) չափագրման» բառերով.
2) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4-րդ ենթակետով.
«4) տնտեսավարող սուբյեկտների մոտ արտադրանքի արտադրության, օգտակար հանածոների արդյունահանման եւ իրացման, ապրանքների շրջանառության եւ ծառայությունների մատուցման ծավալների, ինչպես նաեւ իրացման փաստացի գների (սակագների) (այդ թվում` միջին) չափագրման իրականացման կարգը` համաձայն 4-րդ հավելվածի»:
Հոդված 2. Օրենքի 3-րդ հոդվածի 3-րդ կետը «հաստատագրված վճարների մասին օրենքով սահմանված ելակետային տվյալների եւ դրանց ուղղիչ գործակիցների,» բառերից հետո լրացնել «հարկ վճարողների կող՟մից «Հարկերի մասին» Հայաստանի Հանրա՟պե՟տության օրենքի 15-րդ հոդվածի «թ» կետով սահ՟ման՟ված` հայտարարության փակցման եւ դրանում պահանջվող տեղեկությունների ներառման,» բա՟ռերով:
Հոդված 3. Օրենքը լրացնել հավելված N4-ով ` համաձայն հավելվածի :
Հոդված 4. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում 2009 թվականի հունվարի 1-ից:
Հավելված
«Հայաստանի Հանրապետությունում ստուգումների կազմակերպման եւ անցկացման մասին»
Հայաստանի Հանրապետության օրենքում լրացումներ կատարելու մասին»
Հայաստանի Հանրապետության օրենքի
Հավելված N4
ՏՆՏԵՍԱՎԱՐՈՂ ՍՈՒԲՅԵԿՏՆԵՐԻ ՄՈՏ ԱՐՏԱԴՐԱՆՔԻ ԱՐՏԱԴՐՈՒԹՅԱՆ, ՕԳՏԱԿԱՐ ՀԱՆԱԾՈՆԵՐԻ ԱՐԴՅՈՒՆԱՀԱՆՄԱՆ ԵՎ ԻՐԱՑՄԱՆ, ԱՊՐԱՆՔՆԵՐԻ ՇՐՋԱՆԱՌՈՒԹՅԱՆ ԵՎ ԾԱՌԱՅՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ՄԱՏՈՒՑՄԱՆ ԾԱՎԱԼՆԵՐԻ, ԻՆՉՊԵՍ ՆԱԵՎ ԻՐԱՑՄԱՆ ՓԱՍՏԱՑԻ ԳՆԵՐԻ (ՍԱԿԱԳՆԵՐԻ) (ԱՅԴ ԹՎՈՒՄ` ՄԻՋԻՆ) ՉԱՓԱԳՐՄԱՆ  ԻՐԱԿԱՆԱՑՄԱՆ ԿԱՐԳԸ
1. Սույն կարգով սահմանվում է Հայաստանի Հանրապետության հարկային օրենսդրությամբ նախատեսված դեպքերում հարկային մարմնի կողմից տնտեսավարող սուբյեկտների մոտ արտադրանքի արտադրության, օգտակար հանածոների արդյունահանման (այդ թվում` օգտակար հանածոյի լեռնային զանգվածից հանքարտադրատեսակի հիմնական եւ ուղեկից բաղադրիչների ելքի) եւ իրացման, ապրանքների շրջանառության եւ ծառայությունների մատուցման ծավալների, ինչպես նաեւ իրացման փաստացի գների (սակագների) (այդ թվում` միջին) չափագրման (այսուհետ` չափագրում) իրականացման կարգը:
2. Չափագրում է համարվում հարկային մարմնի կողմից տնտեսավարող սուբյեկտի ներկայացուցչի անմիջական մասնակցությամբ (անհրաժեշտության դեպքում ներգրավելով լիազոր պետական կառավարման համապատասխան մարմնի ներկայացուցչի կամ անկախ փորձագետի) իրականացվող ուսումնասիրությունը, որի նպատակն է պարզել`
1) օրենսդրությամբ նախատեսված հաշվետվությունները չներկայացնելու դեպքում արտադրանքի արտադրության, օգտակար հանածոների արդյունահանման եւ իրացման, ապրանքների շրջանառության եւ ծառայությունների մատուցման իրական ծավալները, ինչպես նաեւ իրացման փաստացի գները (սակագները).
2) տնտեսավարող սուբյեկտի կողմից օրենսդրությամբ սահմանված կարգով ներկայացված հաշվետվություններում, ներառյալ` դրանց համար հիմք հանդիսացած հաշվապահական, արտադրատեխնոլոգիական փաստաթղթերում եւ այլ ներքին հաշվառման տվյալներում (այսուհետ` հաշվետվություններում) ներառված արտադրանքի արտադրության (այդ թվում` ծախսումների եւ կորուստների), օգտակար հանածոների արդյունահանման եւ իրացման, ապրանքների շրջանառության եւ ծառայությունների մատուցման իրական ծավալների, ինչպես նաեւ իրացման փաստացի գների (սակագների) ճշտությունը:
3. Տնտեսավարող սուբյեկտների մոտ սույն կարգին համապատասխան չափագրումներն իրականացվում են հարկային մարմնի ղեկավարի հրապարակած հրամանի կամ հանձնարարագրի հիման վրա, որտեղ նշվում են չափագրման հիմքերը, նպատակը, տնտեuավարող uուբյեկտի տվյալները (անվանումը, գտնվելու վայրը), չափագրում իրականացնելու վայրը, ժամկետները եւ չափագրում իրականացնող հարկային մարմնի պաշտոնատար անձանց, լիազոր պետական կառավարման համապատասխան մարմնի ղեկավարի հրապարակած հրամանի կամ հանձնարարագրի հիման վրա չափագրմանը ներգրավված ներկայացուցչի կամ հարկային մարմնի ղեկավարի հրամանով սահմանված կարգով չափագրմանը ներգրավված անկախ փորձագետի տվյալները (անունը, ազգանունը, պաշտոնը)` վավերացված հարկային մարմնի կնիքով:
4. Հրամանի կամ հանձնարարագրի երկու օրինակը չափագրումը փաստացի սկսելու օրը տրվում է տնտեսավարող սուբյեկտի ղեկավարին (կամ ի պաշտոնե նրան փոխարինելու իրավասություն ունեցող պաշտոնատար անձին): Վերջինս պարտավոր է ստորագրել մեկ օրինակի վրա` հաստատելով, որ ծանուցված է չափագրում իրականացնելու մասին: Ստորագրված օրինակը վերադարձվում է այն ներկայացնող պաշտոնատար անձանց: Հրամանում կամ հանձնարարագրում նշված օրը չափագրումը սկսելու կամ փաստացի սկսված չափագրումն ավարտելու անհնարինության դեպքում (գործունեության ժամանակա՟վոր դադարեցման, տեխնիկական պատճառներով առաջացած պարապուրդների, գործա՟դուլների, բնակլիմայական անբարենպաստ պայմանների եւ համանման այլ հանգամանքների հետեւանքով) չափագրումն իրականացնող պաշ՟տոնատար անձանց կողմից կազմվում է արձանագրություն, որը ստորագրում են նաեւ տնտեսավարող սուբյեկտի պաշտոնատար անձինք: Նշված դեպքերում չափագրումը փաստացի սկսվում կամ շարունակվում է տնտեսավարող սուբյեկտի բնականոն գործունեությունը վերսկսվելուց հետո, որի մասին տնտեսավարող սուբյեկտի ղեկավարը (կամ ի պաշտոնե նրան փոխարինելու իրավասություն ունեցող պաշտոնատար անձը) պարտավոր է հայտնել չափագրումն իրականացնող հարկային մարմնի համապատասխան ստորաբա՟ժանման ղեկավարին կամ հարկային տեսչության պետին: Նշված հիմքերով չափագրման ժամանակավոր դադարեցման ժամանակահատվածը չի ներառվում հրամանով կամ հանձ՟նա՟րարագրով չափագրման իրականացման համար սահմանված ժամանակահատվածի մեջ:
Տնտեսավարող սուբյեկտի պաշտոնատար անձանց կողմից սույն կարգին համապա՟տասխան իրականացվող չափագրման աշխատանքներին խոչընդոտելու, հարկային մարմնի պաշտոնատար անձանց պահանջով գույքագրումներ իրականացնելուց կամ չափագրման նպատակներին առնչվող անհրաժեշտ փաստաթղթերը տրամադրելուց հրաժարվելու դեպքե՟րում չափագրումն իրականացնող պաշտոնատար անձինք կազմում են արձանագրություն, որը հիմք է տնտեսավարող սուբյեկտի պաշտոնատար անձանց նկատմամբ օրենքով սահմանված պատասխանատվության կիրառման, իսկ օգտակար հանածոների արդյունահանման դեպքում` օրենքով սահմանված կարգով զգուշացման եւ հանքային իրավունքի դադարեցման համար:
5. Տնտեսավարող սուբյեկտի մոտ տվյալ ֆինանսական տարում իրականացվող բոլոր չափագրումների ընդհանուր տեւողությունը չի կարող գերազանցել 30 աշխատանքային օրը: Մեկ չափագրումը կարող է իրականացվել տնտեսավարող սուբյեկտի կողմից սահմանված երկուսից մինչեւ հինգ աշխատանքային օրերի ընթացքում:
6. Ընդգծված սեզոնայնություն ունեցող ապրանքների արտադրության, օգտակար հանածոների արդյունահանման, դրանց շրջանառության ֆիզիկական ծավալների չափագրումների արդյունքները տարեկան կտրվածքով կիրառելու համար դրանք տվյալ ֆինանսական տարվա ընթացքում հավասար համամասնությամբ պարտադիր իրականացվում են համապատասխան սեզոնի եւ սեզոնից դուրս ժամանակահատվածի ընթացքում, եւ այդ կարգով իրականացված չափագրումների արդյունքները համապատասխան հաշվետու ժամանակահատվածների մասով միջինացվում են: Սույն կարգի կիրառման նպատակով առանձին ապրանքատեսակների արտադրության եւ իրացման սեզոնայնության չափանիշները եւ ժամկետները սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը:
7. Օգտակար հանածոների արդյունահանման ֆիզիկական ծավալների չափագրման ընթացքում լիազոր պետական կառավարման համապատասխան մարմնի ներկայացուցչին կամ անկախ փորձագետին ներգրավելու դեպքում նրանք չափագրմանը կարող են մասնակցել միայն լիազոր պետական կառավարման համապատասխան մարմնի ղեկավարի հրամանը կամ հարկային մարմնի ղեկավարի հրամանի կամ հանձնարարագրի համապատասխան լրացումը տնտեսավարող սուբյեկտի ղեկավարին (կամ ի պաշտոնե նրան փոխարինելու իրավասություն ունեցող պաշտոնատար անձին) ծանոթացնելուց անմիջապես հետո:
Օգտակար հանածոների արդյունահանման ֆիզիկական ծավալների չափագրումների իրականացման նպատակով բնօգտագործման վճարի օբյեկտ համարվող փաստացի ծավալների չափաքանակների (սահմանափակումների) ստուգում իրականացնող լիազոր մարմինները Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով հարկային մարմիններին են տրամադրում վերջին (նախորդ) ստուգման արդյունքում արձանագրված ելակետային տվյալները (համապատասխան կոորդինատային նիշերով): Սույն կարգով իրականացված չափագրումների արդյունքով արձանագրված ելակետային տվյալները (համապատասխան կոորդինատային նիշերով) հարկային մարմինները Հայաստանի Հանրապետության կառավարության սահմանած կարգով տրամադրում են բնօգտագործման վճարի օբյեկտ համարվող փաստացի ծավալների չափաքանակների (սահմանափակումների) ստուգում իրականացնող լիազոր մարմիններին` ստուգումների իրականացման ժամանակ կիրառելու նպատակով:
8. Չափագրման արդյունքներն արտացոլվում են երկու օրինակից կազմվող արձանագրությունում, որը պարտավոր են ստորագրել չափագրումն իրականացրած հարկային մարմնի եւ տնտեսավարող սուբյեկտի ղեկավարը (կամ ի պաշտոնե նրան փոխարինելու իրավասություն ունեցող պաշտոնատար անձը), չափագրմանը ներգրավված լիազոր պետական կառավարման համապատասխան մարմնի պաշտոնատար անձինք կամ անկախ փորձագետները: Չափագրման արդյունքով կազմված արձանագրության ձեւը սահմանվում է հարկային մարմնի ղեկավարի հրամանով: Արձանագրության մեկ օրինակը հանձնվում է տնտեսավարող սուբյեկտի ղեկավարին (կամ ի պաշտոնե նրան փոխարինելու իրավասություն ունեցող պաշտոնատար անձին) չափագրումն ավարտելուն հաջորդող 3 աշխատանքային օրերի ընթացքում: Արձանագրության օրինակը ստանալուց կամ այն ստորագրելուց հրաժարվելու դեպքում չափագրումն իրականացրած պաշտոնատար անձինք այդ մասին համապատասխան նշում են կատարում արձանա՟գրությունում եւ այն ուղարկում տնտեսավարող սուբյեկտին պատվիրված նամակով: Չափագրման ընթացքի կամ արդյունքների վերաբերյալ առարկություններ ունենալու դեպքում տնտեսավարող սուբյեկտի պաշտոնատար անձինք այդ մասին նշում են կատարում արձանագրության հարկային մարմնում պահվող օրինակում, իսկ գրավոր առարկությունները հարկային մարմին սահմանված կարգով ներկայացվում են չափագրման արձանագրությունը տնտեսավարող սուբյեկտին հանձնելու օրվան հաջորդող երեք աշխատանքային օրերի ընթացքում: Նշված ժամանակահատվածում գրավոր առարկու՟թյուններ չներկայացնելու, ինչպես նաեւ չափագրման արձանագրության օրինակը ստանա՟լուց կամ այն ստորագրելուց հրաժարվելու դեպքերում չափագրմամբ արձանագրված տվյալները համարվում են անառարկելի: Տնտեսավարող սուբյեկտները չափագրում իրականացրած պաշտոնատար անձանց կամ անկախ փորձագետների գործողությունները բողոքարկում են օրենքով սահմանված ընդհանուր կարգով:
9. Չափագրման արդյունքներով կազմված արձանագրությունները ժամանա՟կագրական կարգով կարվում եւ պահվում են տնտեսավարող սուբյեկտի հարկային գործում: Օրենքով սահմանված դեպքերում արձանագրությունների տվյալների կիրառմամբ տնտեսավարող սուբյեկտի հարկային եւ բնօգտագործման վճարների պարտավորությունների հաշվարկը կատարվում է օրենսդրությամբ սահմանված կարգով` տնտեսավարող սուբյեկտի մոտ իրականացվող բյուջեի հետ փոխհարաբերությունների հերթական ստուգման (կամ վերստուգման) ընթացքում:

Статья 1. В пункте 3 статьи 1  Закона Республики Армения “Об организации и проведении проверок в Республике Армения” от 17 мая 2000 года, ЗР-60 (далее - Закон):
1) абзац девятый после слов “из армянских источников”  дополнить словами   “, обмера объемов производства продукции, промышленной добычи и реализации полезных ископаемых, оборота товаров и оказания услуг, а также фактических цен (тарифов) реализации (в том числе – средних)“;
2) пункт дополнить подпунктом 4 следующего содержания:
“4) порядок осуществления обмера объемов производства продукции, промышленной добычи и реализации полезных ископаемых, оборота товаров и оказания услуг, а также фактических цен (тарифов) реализации (в том числе – средних) у хозяйствующих субъектов  – согласно Приложению 4 .
“4) порядок осуществления обмера объемов производства продукции, промышленной добычи и реализации полезных ископаемых, оборота товаров и оказания услуг, а также фактических цен (тарифов) реализации (в том числе – средних) у хозяйствующих субъектов  – согласно Приложению 4. “.
Статья 2. Пункт 3 статьи 3 Закона после слов “ исходных данных и их поправочных коэффициентов, установленных законом о фиксированных платежах,” дополнить словами “наличия вывешенного объявления и включения в него требуемых сведений, установленных пунктом “и” статьи 15 Закона Республики Армения “О налогах”,”.
. Закон дополнить Приложением N 4 согласно приложению .
Статья 4. Настоящий Закон вступает в силу с 1 января 2009 года.
Приложение
к Закону Респубики Армения
“О внесении дополнений в Закон Республики Армения
“Об организации и проведении проверок в Республике Армения”
Приложение N 4
“Об организации и проведении проверок
в Республике Армения”
ПОРЯДОК ОСУЩЕСТВЛЕНИЯ ОБМЕРА ОБЪЕМОВ ПРОИЗВОДСТВА ПРОДУКЦИИ, ПРОМЫШЛЕННОЙ ДОБЫЧИ И РЕАЛИЗАЦИИ ПОЛЕЗНЫХ ИСКОПАЕМЫХ, ОБОРОТА ТОВАРОВ И ОКАЗАНИЯ УСЛУГ, А ТАКЖЕ ФАКТИЧЕСКИХ ЦЕН (ТАРИФОВ) РЕАЛИЗАЦИИ (В ТОМ ЧИСЛЕ – СРЕДНИХ) У ХОЗЯЙСТВУЮЩИХ СУБЪЕКТОВ
1. Настоящим Порядком устанавливается порядок осуществлени я налоговым органом обмера объемов производства продукции, промышленной добычи и реализации полезных ископаемых (в том числе, выхода основных и сопутствующих компонентов видов горнорудной продукции из рудной массы полезного ископаемого), оборота товаров и оказания услуг, а также фактических цен (тарифов) реализации (в том числе – средних) у хозяйствующих субъектов в случаях, установленных налоговым законодательством Республики Армения (далее – обмер).
2. Обмером считается обследование, осуществляемое налоговым органом при непосредственном участии представителя хозяйствующего субъекта (при необходимости, с привлечением представителя соответствующего уполномоченного органа государственного управления или независимого экперта), целью которого является выяснение:
1) реальных объемов производства продукции, промышленной добычи и реализации полезных ископаемых, оборота товаров и оказания услуг, а также фактических цен (тарифов) реализации – в случае непредставления предусмотренной законодательством отчетности;
2) достоверности реальных объемов производства продукции (в том числе расходов и потерь), добычи и реализации полезных ископаемых, оборота товаров и оказания услуг, а также фактических цен (тарифов реализации), включенных в отчетность, представленную хозяйствующим субъектом в установленном законодательством порядке, включая послужившие для нее основой бухгалтерские, производственно – технологические документы и прочие данны
е внутреннего учета (далее – отчетность).
3. Обмеры у хозяйствующих субъектов осуществляются в соответствии с данным порядком, на основании изданного руководителем налогового органа приказа или предписания, заверенного печатью налогового органа, в котором указываются основания, цель обмера, данные хозяйствующего субъекта (название, местонахождение), место, сроки осуществления обмера и данные (имя, фамилия, должность) осуществляющих обмер  должностных лиц налогового органа, представителя, привлеченного для обмера на основании приказа или предписания, изданного руководителем соответствующего государственного уполномоченного органа управления,  либо независимого эксперта, привлеченного для обмера в порядке, установленном приказом руководителя налогового органа.
4. Два экземпляра приказа или предписания в день фактического начала обмера вручаются руководителю хозяйствующего субъекта (или должностному лицу, имеющему по должности полномочие на его замещение). Последний обязан подписаться под одним экземпляром, удостоверив, что извещен о проведении обмера. Подписанный экземпляр возвращается вручившим его должностным лицам. В случае невозможности (вследствие временного прекращения деятельности, простоев, вызванных техническими причинами, забастовок, неблагоприятных природно-климатических условий и других подобных обстоятельств) начать или завершить фактически начатый обмер в указанный в приказе или предписании день, осуществляющие обмер должностные лица составляют протокол, который подписывается также должностными лицами хозяйствующего субъекта. В указанных случаях обмер фактически начинается или продолжается после возобновления нормальной деятельности хозяйствующего субъекта, о чем руководитель хозяйствующего субъекта (или должностное лицо, имеющее по должности полномочие на его замещение) обязан сообщить руководителю соответствующего подразделения налогового органа или начальнику налоговой инспекции, осуществляющим обмер. Период временного прекращения обмера по указанным основаниям не включается в установленный приказом или предписанием период осуществления обмера.
В случаях препятствования должностными лицами хозяйствующего субъекта обмерочным работам, осуществляемым в соответствии с настоящим Порядком, отказа в проведении инвентаризации или в представлении по требованию должностных лиц налогового органа необходимых документов, касающихся целей обмера, лица, осуществляющие обмер, составляют протокол, который является основанием для применения к должностным лицам хозяйствующего субъекта установленной законодательством ответственности, а в случае промышленной добычи полезных ископаемых – для предупреждения и прекращения права на разработку рудника в установленном законом порядке.
5. Общая продолжительность всех обмеров, осуществляемых у хозяйствующего субъекта в данном финансовом году, не может превышать 30 рабочих дней. Один обмер может проводиться в течение от двух до пяти рабочих дней, установленных хозяйствующим субъектом.
6. Для применения в годовом разрезе результатов обмеров физических объемов производства продукции, промышленной добычи полезных ископаемых, имеющих подчеркнутую сезонность,   их  оборота, они обязательно проводятся в равной пропорции в течение данного финансового года – в период соответствующего сезона и во внесезонный период, а результаты осуществленных в этом порядке обмеров усредняются в части соответствующих отчетных периодов. В целях применения настоящего Порядка, критерии и сроки сезонности производства и реализации отдельных видов продукции устанавливаются Правительством Республики Армения.
7. В случае привлечения представителя соответствующего уполномоченного органа государственного управления или независимого эксперта в ходе обмера физических объемов  промышленной добычи полезных ископаемых, они могут принимать участие в обмере лишь непосредственно после ознакомления руководителя хозяйствующего субъекта (или должностного лица, имеющего по должности полномочие на его замещение) с приказом руководителя соответствующего уполномоченного органа государственного управления или соответствующим дополнением к приказу или предписанию руководителя налогового органа.
В целях осуществления обмеров физических объемов промышленной добычи полезных ископаемых уполномоченные органы, осуществляющие проверку являющихся объектом платежа за природопользование квот (ограничений) на фактические объемы, в установленном Правительством Республики Армения порядке предоставляют налоговым органам исходные данные (с соответствующими координатными отметками), зафиксированные по результату последней (предыдущей) проверки. Исходные данные (с соответствующими координатными отметками), зафиксированные по результату осуществленных согласно настоящему Порядку обмеров, в установленном Правительством Республики Армения порядке предоставляются налоговыми органами уполномоченным органам, осуществляющим проверку являющихся объектом платежа за природопользование квот (ограничений) на фактические объемы, - с целью применения во время проверок.
8. Результаты обмеров отражаются в составляемом в двух экземплярах протоколе, который обязаны подписать руководитель осуществившего обмер налогового органа и руководитель хозяйствующего субъекта          (или  должностное лицо, имеющее по должности полномочие на его замещение), привлеченные для обмера должностные лица соответствующего государственного уполномоченного органа управления или независимые эксперты. Форма протокола, составленного по результатам обмера, устанавливается приказом руководителя налогового органа. Один экземпляр протокола вручается руководителю хозяйствующего субъекта (или должностному лицу, имеющему по должности полномочие на его замещение) по завершении обмера, в течение 3 рабочих дней. При получении экземпляра протокола или в случае отказа от его подписания должностные лица, осуществившие обмер, делают в протоколе соответствующую отметку об этом и направляют его хозяйствующему субъекту заказным письмом. При наличии возражений относительно процесса или результатов обмера должностные лица хозяйствующего субъекта делают соответствующую отметку об этом в экземпляре протокола, хранящемся в налоговом органе, а письменные возражения представляются в налоговый орган в установленном порядке в течение трех рабочих дней, следующих за днем вручения протокола обмера хозяйствующему субъекту. В случаях непредставления письменных возражений в указанный период, а также отказа в получении экземпляра протокола обмера или от его подписания зафиксированные обмером данные считаются безоговорочными. Обжалование действий должностных лиц или независимых экспертов, осуществивших обмер, осуществляется хозяйствующими субъектами в установленном законом общем порядке.
9. Протоколы, составленные по результатам обмеров, подшиваются в хронологическом порядке и хранятся в налоговом деле хозяйствующего субъекта. В установленных законом случаях расчет налоговых обязательств и обязательств по платежам за природопользование хозяйствующего субъекта с применением данных протоколов производится в установленном законодательством порядке в ходе очередной проверки (или ревизии), осуществляемой у хозяйствующего субъекта на предмет его взаимоотношений с бюджетом.